Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μια χαρά.

Είναι σε χώρο που έχει απαιτήσεις τόσες που πάντα είναι περισσότερες από τα ελάχιστα btus.

Αν οι απώλειες ήταν λιγότερες, θα έκοβε.

Εχω δει κι εγω ον/οφφ με μεγαλυτερες εξωτερικες θερμοκρασιες. Επισης μια πορτα ανοιχτη κανει τεραστια διαφορα.CONSUMPTION.jpg.d16d25da298c266f9ccb5a15e7245d5e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, guzel είπε

Αύριο θα πάρω τηλέφωνο την Toshiba να ρωτήσω γιατί δεν ανοιγο-κλείνει το κλιματιστικό μου 🤣

Ίσως να ταιριάζει τέλεια η μονάδα σου στον χώρο σου. Μπορεί κάποιος άλλος π.χ με 5-6 τετραγωνικά λιγότερου η περισσότερου χώρου να έχει εντελώς άλλη συμπεριφορά . 

Σήμερα πάντως στη δουλειά , το νέο σύστημα της Toshiba μας ξενέρωσε όλους .... Σαν να πετούσε c130 μέσα στο ταβάνι. 

Επεξ/σία από SM81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, giorgoskouro είπε

@rbx1000 ποιο μηχάνημα χρησιμοποιείς και παίρνεις αυτά τα διαγράμματα ισχύος χρόνου; 

Μετρητη σαν του guzel και θερμομετρα μεσα εξω. Χειροκινητα σε excel με καταγραφη ανα 5λεπτο.

Δεν εχω την υπομονη να το κανω συνεχεια ομως.

Human logger η το datalogger του φτωχου.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, marioboni είπε

Κοίτα θέρμανση δεν θα το δουλέψω γιατί έχω φυσικό αέριο

Καταναλώσεις έχω γράψει, σε ένα τελευταίο τεστ είχε κατανάλωση 2.9kw για ένα 10ωρο σε 75τμ αν τα θυμάμαι καλα στους 23 ζητούμενη 

Μιλάμε για αστεία κατανάλωση για τα δικά.μου δεδομενα

ναο οντως .πρεπει να εχει καλα μονομενο σπιτι κτλ μαλλον .εγω θελω για ιδια τετραγωνικα 6 σχεδον στο 10ωρο πριν λιγο ανεβασα  λεπτομεριες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, danaos7 είπε

https://www.morris.gr/product.asp?catid=1716&title=morris.gr-κλιματισμός-morris-wfin-70132-κλιματιστικο-wifi-inverter-24000btu

https://imgur.com/0wjRzxZ

https://imgur.com/3V1dFZe

τρεχουσα καταναλωση και συνολικη απο το πρωι .Δεν εχω καταφερει να ορισω σωστα το κοστος αλλα δεν με ενδιαφερει ΄-)Οι 9 ωρες και κατι ψιλα ειναι απο το πρωι που το εχω ανοιχτο Με συνολο 4,8 kw  για σχεδον 10 ωρες  μια χαρα παει το φασονο κινεζο μαοτσετουνγκ ...Μενιδι εξωτερικη 12 με 13 εσωτερικη ζητουμενη 23 μονιμα .Οσο  περναει η ωρα που πεφτει η θερμοκρασια λογικα θα ανεβασει λιγα watt παραπανω .

μια χαρα ζεσταθηκα σημερα με 1 ευρω?

επιτελους μπηκε και στο δωματιο της μικρης το https://www.skroutz.gr/s/18323328/Daikin-ATXC25B-ARXC25B-Siesta-Sensira.html

ειναι τοσο ηρεμο και αθορηβο που απο προχτες που το εβαλα νομιζα οτι δεν δουλεθει.αλλα νομιζω οτι ενω το ρυθμιζω 23 μοθ χανει καπου 1,5 βαθμους .δηλαδη σε 12 τμ δωματιο θερμανση  αυτοματο μου καθετε στοθς 21+ βαθμους.μετρημα  που του κανα λιγες ωρες ισσοροπει στα 200 βατ.και αυτο με επιψυλαξη γιατι το μικρο μαμουνι μπαινοβγαινει ολη την ωρα.ΤΟ ΕΒΑΚΑ ΤΩΡΑ ΜΟΛΙς 24 ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΣΕ 15 ΛΕΠΤΑ.Αυτα για την ωρα

ελα μωρη μορισαρα αχαχαχαχαχα

Πιστεύω το 24αρι Μόρις του Κωτσόβολου στα 600 με δωρεάν τοποθέτηση και επιταγή είναι το απόλυτο vfm. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, smav82 είπε

Πιστεύω το 24αρι Μόρις του Κωτσόβολου στα 600 με δωρεάν τοποθέτηση και επιταγή είναι το απόλυτο vfm. 

για αυτο ακριβως το λογο εγινε η αγορα σαν vfm .Αν ειχα λιγα παραπανω θα πηγαινα η fuji  h toshiba ;-΄-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, danaos7 είπε

ναο οντως .πρεπει να εχει καλα μονομενο σπιτι κτλ μαλλον .εγω θελω για ιδια τετραγωνικα 6 σχεδον στο 10ωρο πριν λιγο ανεβασα  λεπτομεριες

Μπα μη το λες

1ος όροφος, το μισό σπίτι από κάτω είναι πυλωτη χωρίς μόνωση

Συνορεύει μόνο από την μια μεριά με το διπλανό διαμέρισμα, κουφώματα 20ετίας με συρωμένη μπαλκονοπορτα, εξώπορτα με ένα απλό αεροστοπ κάτω 

Παρόλα αυτά σε θέρμανση αν το είχα αποκλειστικά θα έπαιρνα κάτι μικρότερο για το σαλόνι και από ένα μικρό σε όλα τα δωμάτια

Αγοράστηκε όμως αποκλειστικά για ψύξη, και δεν ήθελα να έχω στα υπνοδωμάτια κλιματιστικό (σίγουρα λάθος σκεπτικό θεωρητικά αλλά δεν ήθελα)

 

Σίγουρα όμως θα ξανά αγόραζα, την επόμενη όταν βγει θα χτυπήσω ακόμη ένα για το χωριό πάλι για ψύξη να αντικαταστήσει κάτι Carrefour Home onoff

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filipN είπε

Δεν είναι στα ίδια επίπεδα στα παλαιότερα καθαρόαιμα inverter Ταϊλάνδης!

Στα 150Watt κόβει το "12άρι" 14.330 (3070-20472) BTU/hr στη θέρμανση και,

στα 130Watt το 9άρι 10.918 (3.070-17.060) BTU/hr στη θέρμανση επίσης. Αμφότερα 7-8 ετών, αλλά σχεδίαση 10ετίας.

Μήπως κάνουμε ένα βήμα μπρος και δύο πίσω;και 

Και το Daikin ουσιαστικά 12αρι είναι και επίσης έχω ανεβάσει στο παρελθόν να invertaρει στα 150 για πλάκα. Σε αντίθεση με το toyotomi  μου που invertαρει.στα 450 watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρακολουθώ την κουβέντα, αλλά το μόνο που βλέπω από προσωπική πείρα είναι ότι τα DAIKIN δουλεύουν αθόρυβα και οικονομικά. Όπως είπαν και άλλοι συνάδερφοι, τα on-off σε τέτοιες συνθήκες με ψηλές εξωτερικές θερμοκρασίες δεν λένε πολλά.Επειδή σπάνια τα δουλεύω πολλές ωρες, δεν θα μείνουν ανοιχτά για πολυ, αλλα στο διάστημα που δουλεύουν είναι συνήθως στη ζητούμενη θερμοκρασία εως και -1C απο την ζητούμενη.  Και βεβαίως δεν περιμένεις σούπερ inverter που κατεβαίνει ως τα Τάρταρα στα 400 ευρώ! Και η αντίστοιχη σειρά της TOSHIBA, το MIRAI Plus(SEIYA) την ίδια συμπεριφορά έχει. Το MIRAI PLUS14 είναι σε αίθουσα 21τμ με μεγαλούτσικες απώλειες. Σήμερα, με ζήτηση 23 βαθμούς, έκαιγε 330w και έκανε off κατά διαστήματα. Περιέργως, όταν πάτησα το ECO η κατανάλωση πήγε στα 450watt...Επίσης, κατι παιζει με την περσιδα του TOSHIBA που κινειται μονη της, οπως και του MITSUBISHI HEAVY ZS-P.

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Τελικά άφησα την ιδέα της Toshiba λόγω κόστους και πήρα από τον Κώτσο τα Daikin ATXC25B στα 400€ με εγκατάσταση τα οποία άπο ότι διαβάζω είναι καλή επιλογή. Μια ερώτηση γιατί την Παρασκευή θα παραλάβω και λογικά θα με πάρει τηλέφωνο και ο εγκαταστάτης από Δεύτερα. Θα πρέπει να τραβήξω εγώ ηλεκτρική παροχή από το μπουάτ ή θα το κάνει ο εγκαταστάτης; Εάν το κάνω εγώ μπορώ να βάλω μια εξωτερική πρίζα και να βάλω εκεί το κλιματιστικό ώστε να βάλω μια smart πρίζα και να βλέπω την κατανάλωση; Γενικά τι άλλο θα πρέπει να προσέξω και να πω στον εγκαταστάτη;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, guzel είπε

Πολλά περίεργα η Daikin..... 

To Daikin made in Malaysia

Και μόλις το έβαλα από τους 19 βαθμούς στους 24 (για να ζεστάνει λίγο και τον δίπλα χώρο) πήγε στα 600+watt.

 

Screenshot_20191210-234424.jpg

Screenshot_20191210-234737.jpg

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, argimeg είπε

Καλησπέρα σε όλους. Τελικά άφησα την ιδέα της Toshiba λόγω κόστους και πήρα από τον Κώτσο τα Daikin ATXC25B στα 400€ με εγκατάσταση τα οποία άπο ότι διαβάζω είναι καλή επιλογή. Μια ερώτηση γιατί την Παρασκευή θα παραλάβω και λογικά θα με πάρει τηλέφωνο και ο εγκαταστάτης από Δεύτερα. Θα πρέπει να τραβήξω εγώ ηλεκτρική παροχή από το μπουάτ ή θα το κάνει ο εγκαταστάτης; Εάν το κάνω εγώ μπορώ να βάλω μια εξωτερική πρίζα και να βάλω εκεί το κλιματιστικό ώστε να βάλω μια smart πρίζα και να βλέπω την κατανάλωση; Γενικά τι άλλο θα πρέπει να προσέξω και να πω στον εγκαταστάτη;

Όχι δεν χρειάζεται το βάζεις σε μια οποιαδήποτε πρίζα αρκεί να είναι σουκο με γείωση.  3 μέτρα σωλήνες και αντλία κενού.

Επεξ/σία από smav82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...