Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι σχέση έχουν τα διαγράμματα αυτά με τα 2 video που σήκωσα;

Ειναι αποσματικα screenshots δεν δειχνουν πραγματικο χρονο.

Δειχνει ενα screenshot ανα λεπτο.

Και επαναλαμβανω, δε λεω τι κανει και τι δεν κανει το κλιματιστικο αλλα αν το συγκεκριμενο βιντεο το αποδεικνυει η οχι.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ο guzel o ιδιος ελεγε οτι καθοταν εκει πριν κλεισει.

Επισης αν εσεις βγαζετε το ιδιο συμπερασμα στα 2 παρακατω διαγραμματα που αφορουν ακριβως το ιδιο χρονικο διαστημα και το μονο που αλλαζει ειναι η συχνοτητα δηγματοληψιας, εγω παω πασο.1943029562_diaforakatanalwshs.jpg.f132113b323d926a83dfe4563e089fbf.jpg

εγω δε μπορω να καταλαβω γιατι σου ειναι τοσο δυσκολο να πεις αυτο που βλεπεις στο βιντεο.. τι σε δυσκολευει δηλαδη? Απο τα συμφραζομενα δε γινεται να προσπαθουμε να κανουμε διαλογο. Ειπες οτι δεν παει απο τα 800 στο μηδεν, μετα λες οτι παει αλλα απο 3 δευτερολεπτα δε βγαινει συμπερασμα. Μετα βγαζεις αλλο διαγραμμα.. να βγαλει και ο αλλος αλλο διαγραμμα να αλλαξουμε συζητηση. Ακρη δε βγαινει ετσι οπως καταλαβαινεις. Εχουν γινει τοσες καταγραφες εδω και εχουν βγει συμπερασματα, που απλα επιβεβαιωνουν το αναμενομενο οτι υπαρχουν πρωτης κια δευτερης κλασης μηχανηματα για τους λογους που αναφερονται πιο πανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ειναι αποσματικα screenshots δεν δειχνουν πραγματικο χρονο.

Δειχνει ενα screenshot ανα λεπτο.

Και επαναλαμβανω, δε λεω τι κανει και τι δεν κανει το κλιματιστικο αλλα αν το συγκεκριμενο βιντεο το αποδεικνυει η οχι.

Ο χρόνος είναι πάνω στα video. , Τραβούσε screenshots ανά 2 δευτερόλεπτα από τα οποία επέλεξα τα χαρακτηριστικά που δείχνουν το φαινόμενο.

Ξεκάθαρο video με ξεκάθαρα αποτελέσματα και ξεκάθαρο συμπέρασμα.

Όποιος αρνείται για τους δικούς του λόγους να δεχθεί το αντικείμενο συμπέρασμα, το κάνει για τους δικούς του υποκειμενικος του λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ο χρόνος είναι πάνω στα video. , Τραβούσε screenshots ανά 2 δευτερόλεπτα από τα οποία επέλεξα τα χαρακτηριστικά που δείχνουν το φαινόμενο.

Ξεκάθαρο video με ξεκάθαρα αποτελέσματα και ξεκάθαρο συμπέρασμα.

Όποιος αρνείται για τους δικούς του λόγους να δεχθεί το αντικείμενο συμπέρασμα, το κάνει για τους δικούς του υποκειμενικος του λόγους.

Ωραια εχεις επεξεργαστει το βιντεο επιλεκτικα οπως παραδεχεσαι.

Το real time βιντεο υπαρχει?

Ναι ειμαι βαλτος της Carrier. Tι αλλο θ' ακουσουμε!

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ωραια εχεις επεξεργαστει το βιντεο επιλεκτικα οπως παραδεχεσαι.

Το real time βιντεο υπαρχει?

Ναι ειμαι βαλτος της Carrier. Tι αλλο θ' ακουσουμε!

Αντε πες, τον μπριζώνεις και παει σου φέρνει real time raw video 1080p απο το Ariston (να είναι 2gb για μερικα δευτερόλεπτα) και με καλο frame rate, θα αλλάξει κάτι? Πραγματικά δεν μπορω να καταλάβω..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αντε πες, τον μπριζώνεις και παει σου φέρνει real time raw video 1080p απο το Ariston (να είναι 2gb για μερικα δευτερόλεπτα) και με καλο frame rate, θα αλλάξει κάτι? Πραγματικά δεν μπορω να καταλάβω..

Θα μπορουσε απλως να πει οτι το εχει δει να συμβαινει. Εγω θα τον πιστευα γιατι οπως εχω πει και πιο παλια εχει καλες προθεσεις.

Εγω το μονο που ειπα ειναι οτι το συγκεκριμενο βιντεο δεν αποδεικνυει το φαινομενο. Τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο.

Επισης προς ενημερωση ολων ειπα να γραψουμε ποια κλεινουν απο τα 700 για να τα αποφυγουμε και οχι να τα τσουβαλιαζουμε ολα ως κινεζοφασον.

Τελικα το να προσπαθεις να εισαι αντικειμενικος εδω μεσα και να αποφευγεις στρατοπεδα και τσουβαλιασματα γυρναει μπουμερανγκ μου φαινεται.

 

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Θα μπορουσε απλως να πει οτι το εχει δει να συμβαινει. Εγω θα τον πιστευα γιατι οπως εχω πει και πιο παλια εχει καλες προθεσεις.

Εγω το μονο που ειπα ειναι οτι το συγκεκριμενο βιντεο δεν αποδεικνυει το φαινομενο. Τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο.

Επισης προς ενημερωση ολων ειπα να γραψουμε ποια κλεινουν απο τα 700 για να τα αποφυγουμε και οχι να τα τσουβαλιαζουμε ολα ως κινεζοφασον.

Τελικα το να προσπαθεις να εισαι αντικειμενικος εδω μεσα και να αποφευγεις στρατοπεδα και τσουβαλιασματα γυρναει μπουμερανγκ μου φαινεται.

Απλα ο γραπτός λόγος έχει κάποια κακά.. π.χ. όπως το έγραψες παραπάνω φαίνεται σαν να είπες..

 ααα ετσι liakjim? Παραδέχεσαι οτι το πείραξες δηλαδη ε??? ( Ωραια εχεις επεξεργαστει το βιντεο επιλεκτικα οπως παραδεχεσαι )

Το πείραξες μήπως για να δείξεις κάτι που δεν ισχύει?? φέρε απόδειξη να σε πιστέψω  ( Το real time βιντεο υπαρχει? )

Με λίγα λόγια δεν εχει λογο ο liakjim να πει ψέμματα οπως θελω να ελπίζω και ολοι οσοι γράφουμε / μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας...

Τα σιγουράκια είναι ολα οσα κινεζοφασον είναι βασισμένα πάνω στο GREE LOMO και στο GREE AMBER (και είναι πολλα) απο 18000btu και πάνω..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Απλα ο γραπτός λόγος έχει κάποια κακά.. π.χ. όπως το έγραψες παραπάνω φαίνεται σαν να είπες..

 ααα ετσι liakjim? Παραδέχεσαι οτι το πείραξες δηλαδη ε??? ( Ωραια εχεις επεξεργαστει το βιντεο επιλεκτικα οπως παραδεχεσαι )

Το πείραξες μήπως για να δείξεις κάτι που δεν ισχύει??  ( Το real time βιντεο υπαρχει? )

Με λίγα λόγια δεν εχει λογο ο liakjim να πει ψέμματα οπως θελω να ελπίζω και ολοι οσοι γράφουμε / μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας...

Οχι αυτο ηταν οντως μπριζωμα γιατι επεμενε οτι το βιντεο δειχνει ξεκαθαρα τι συμβαινει κι επειδη εκανε οτι δεν καταλαβαινει τα διαγραμματα και το ποσο μπορει να αλλαξει το συμπερασμα απο τη συχνοτητα δειγματοληψιας. Επισης υπονοησε οτι εχω καποιο συμφερον.😁

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Θα μπορουσε απλως να πει οτι το εχει δει να συμβαινει. Εγω θα τον πιστευα γιατι οπως εχω πει και πιο παλια εχει καλες προθεσεις.

Εγω το μονο που ειπα ειναι οτι το συγκεκριμενο βιντεο δεν αποδεικνυει το φαινομενο. Τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο.

Επισης προς ενημερωση ολων ειπα να γραψουμε ποια κλεινουν απο τα 700 για να τα αποφυγουμε και οχι να τα τσουβαλιαζουμε ολα ως κινεζοφασον.

Τελικα το να προσπαθεις να εισαι αντικειμενικος εδω μεσα και να αποφευγεις στρατοπεδα και τσουβαλιασματα γυρναει μπουμερανγκ μου φαινεται.

Αφου ολα τα κινεζοφασον απο τα δυο τρια ιδια εργοστασια παιρνουν. Δε τσουβαλιαζει κανεις τιποτα, τσουβαλιασμενα απο μονα τους ειναι. Οτι συμπερασμα βγαινει για ενα αφορα πολλα αλλα. Αν δε το καταλαβαινεις και περιμενεις να δεις για καθε μαρκα και για καθε btu το δικο του δαγραμμα δεν εχει νοημα η αντιπαραθεση. 

Στη τελικη ζητησες να βρεθει βιντεο που να δειχνει οτι απο 700 παει 0.. στο εδειξαν και τωρα δε σου αρεσει οτι ειναι τρια δευτερολεπτα. Αφου το λεει ο liakjim στη τελικη εγω τον πιστευω οτι και μετα ετσι θα πηγαινε, γιατι αποδεδειγμενα δε δουλευει σε καποια αντιπροσωπεια κλιματιστικων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, grizos είπε

Διάβασ(τ)ε το προηγούμενο πόστ μου ,ανέβασα τα αρχεία και όσο τα κοιτώ μπερδέυομαι περισσοτερο.......

Εγώ αυτό που βλέπω είναι μια απόκλιση μεταξύ μέτρησης εισόδου και μέτρησης θερμοκρασίας χώρου . Σε κάποιες περιπτώσεις η απόκλιση είναι 2 βαθμοί . Δηλαδή μετράς 23 στην είσοδο και 21 στο δωμάτιο . Δεν βλέπω κάτι περίεργο σε αυτό. 
Πρέπει να μετρήσεις όμως αυτά που σού πα : θερμοκρασία εισόδου την στιγμή που θα κλείσει ο συμπιεστής και να την συγκρίνουμε με την θερμοκρασία όπου ρύθμισες την μονάδα .  Δεν βοηθάνε τα διαγράμματα αυτά για να απαντηθεί αυτό που λες . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Αφου ολα τα κινεζοφασον απο τα δυο τρια ιδια εργοστασια παιρνουν. Δε τσουβαλιαζει κανεις τιποτα, τσουβαλιασμενα απο μονα τους ειναι. Οτι συμπερασμα βγαινει για ενα αφορα πολλα αλλα. Αν δε το καταλαβαινεις και περιμενεις να δεις για καθε μαρκα και για καθε btu το δικο του δαγραμμα δεν εχει νοημα η αντιπαραθεση. 

Στη τελικη ζητησες να βρεθει βιντεο που να δειχνει οτι απο 700 παει 0.. στο εδειξαν και τωρα δε σου αρεσει οτι ειναι τρια δευτερολεπτα. Αφου το λεει ο liakjim στη τελικη εγω τον πιστευω οτι και μετα ετσι θα πηγαινε, γιατι αποδεδειγμενα δε δουλευει σε καποια αντιπροσωπεια κλιματιστικων. 

Δηλαδη λες οτι ολα τα κινεζικα μη προτωκλασατων εταιρειων κλεινουν απο τα 700W?

Ενω εγω δουλευω? Για να παω να πληρωθω αν ειναι.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Απλα ο γραπτός λόγος έχει κάποια κακά.. π.χ. όπως το έγραψες παραπάνω φαίνεται σαν να είπες..

 ααα ετσι liakjim? Παραδέχεσαι οτι το πείραξες δηλαδη ε??? ( Ωραια εχεις επεξεργαστει το βιντεο επιλεκτικα οπως παραδεχεσαι )

Το πείραξες μήπως για να δείξεις κάτι που δεν ισχύει?? φέρε απόδειξη να σε πιστέψω  ( Το real time βιντεο υπαρχει? )

Με λίγα λόγια δεν εχει λογο ο liakjim να πει ψέμματα οπως θελω να ελπίζω και ολοι οσοι γράφουμε / μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας...

Καλα τα λες αλλα οταν γραφει την εκφραση '' προς αποκατασταση της αληθειας'' για εμενα σταματαει εκει η οποια καλη προθεση. Εχουν γραφτει τοσες και τοσες ανακριβειες για κινεζοφασον εδω μεσα και οποιοδηποτε τσουβαλιασμα γινεται πλεον β και γ διαλογης κλιματιστικου με αντιστοιχο α ειναι κουραστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Ενω εγω δπουλευω? Για να παω να πληρωθω αν ειναι.

Εσύ θα έρθεις μένα που μου έστειλε ο άλλος πμ ότι δουλεύω σε κάποια Δημητρίου ΑΕ και γι'αυτό υποστηρίζω το τογιοτομι κουρο που έχω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δηλαδη λες οτι ολα τα κινεζικα μη προτωκλασατων εταιρειων κλεινουν απο τα 700W?

Ενω εγω δουλευω? Για να παω να πληρωθω αν ειναι.

Τι δε καταλαβες απο αυτα που γραφω?

Τρολαρεις τωρα... πες που σου ειπα οτι εσυ δουλευεις καπου?  Δεν εχουν ορεξη ολοι για πλακα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Καλα τα λες αλλα οταν γραφει την εκφραση '' προς αποκατασταση της αληθειας'' για εμενα σταματαει εκει η οποια καλη προθεση. Εχουν γραφτει τοσες και τοσες ανακριβειες για κινεζοφασον εδω μεσα και οποιοδηποτε τσουβαλιασμα γινεται πλεον β και γ διαλογης κλιματιστικου με αντιστοιχο α ειναι κουραστικο.

Ποτε δεν εγραψα '' προς αποκατασταση της αληθειας''

Εγραψα ''αποκατασταθηκε η ταξη'' γιατι δεν ειχα αντιληφθει μεχρι τοτε να εχει γραψει καποιος για Τοσιμπα που κλεινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...