Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Ποτε δεν εγραψα '' προς αποκατασταση της αληθειας''

Εγραψα ''αποκατασταθηκε η ταξη'' γιατι δεν ειχα αντιληφθει μεχρι τοτε να εχει γραψει καποιος για Τοσιμπα που κλεινει.

Ε δε γινεται να γραψει καποιος το αυτονοητο.  Εδω και μηνες γραφουμε για αλλο πραγμα και οχι για το αν σβηνει ή οχι αλλα στα ποσα watt. Ποιος ειπε οτι δε σβηνει ποτε. Νομιζω οτι κανουμε κυκλους στη συζητηση. Οτι καταλαβαινει ο καθενας στη τελικη καταλαβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Στη τελικη ζητησες να βρεθει βιντεο που να δειχνει οτι απο 700 παει 0.. στο εδειξαν και τωρα δε σου αρεσει οτι ειναι τρια δευτερολεπτα. Αφου το λεει ο liakjim στη τελικη εγω τον πιστευω οτι και μετα ετσι θα πηγαινε, γιατι αποδεδειγμενα δε δουλευει σε καποια αντιπροσωπεια κλιματιστικων. 

Λες οτι ο liakjim αποδεδειγμενα δε δουλευει σε αντιπροσωπεια κλιματιστικων απευθυνομενος σε μενα. Αν δεν υπονοουσες κατι δεν υπηρχε λογος να το γραψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΛΑ ΤΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΥΠΟ ΣΥΝΘΗΚΕΣ! Daikin / Toshiba / Fujitsu / Mitsubishi / Gree / Inventor /Κινεζάκια / Αμερικάνικα  όλα!

Και εγω εχω δει το Toshiba να κλείνει.. οταν είχε 16-20 βαθμούς εξω και το είχα 22 βαθμους να έχει μέσα στο σπιτι. ΩΣΤΟΣΟ αυτο δεν ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ το π.χ. IZURU 18,  το οποίο έκλεινε ΣΥΝΕΧΕΙΑ ON/OFF οταν η εξωτερική θερμοκρασία ήταν πάνω απο 7C . (πολλές μέρες του χειμώνα στην Ελλάδα δηλαδη)  Παραιτούμαι :P

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Λες οτι ο liakjim αποδεδειγμενα δε δουλευει σε αντιπροσωπεια κλιματιστικων απευθυνομενος σε μενα. Αν δεν υπονοουσες κατι δεν υπηρχε λογος να το γραψεις.

Οσο λογος υπαρχει να γραφεις για αποκατασταση της ταξης. Ασε να τα βαλει ο καθενας στο μυαλο του σε ταξη.   Στη τελικη εγραψα γι αυτον που μου εχει αποδειξει με βαση τη λογικη με την οποια γραφει αν ειναι αντικειμενικος ή οχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Οσο λογος υπαρχει να γραφεις για αποκατασταση της ταξης. Ασε να τα βαλει ο καθενας στο μυαλο του σε ταξη.   Στη τελικη εγραψα γι αυτον που μου εχει αποδειξει με βαση τη λογικη με την οποια γραφει αν ειναι αντικειμενικος ή οχι. 

Τωρα ειδα οτι εχεις Τοσιμπα. Συγνωμη, ανακαλω:

Προς αποκατασταση της ταξης και τα Τοσιμπα κλεινουν αλλα με βελουδινο τροπο που δεν επιβαρυνουν το συμπιεστη οπως τα καταραμενα κινεζοφασον και ειδικα της ακατονομαστης Τογιοτομι.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aristidis540 είπε

πω πω μόλις έβγαλε λίγο κρύο το θέμα πήρε φωτιά 😃...

έχω ενα υπόστεγο που βάζω το αυτοκίνητο και μέσα έχω ενα κλειστό χώρο(εργαστήριο) 15τμ περίπου χαμηλό ταβάνι και μικρο τούβλο χωρίς καμιά μόνωση,βάζω ηλεκτρικό σώμα 2000w και πάλι δύσκολα.

Επειδή όπως είπα είναι εργαστήρι δεν πηγαίνω συνέχεια θέλω κάτι φτηνό γιατί θα δουλεύει περιστασιακά,βλέπω κάτι Αrielli που έχει προσφορά το eshop κάτω από 250ε.Το θέμα είναι τι να πάρω 9αρι η 12αρι? και θα ζεστάνουν αυτά ?

12 άρι καλύτερα . Γιατί να μην ζεσταίνουν ; 

Οικονομική αγορά:
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/184438-tycoon-ts2mvi32-12

282 ευρώ  (με δωροεπιταγή)  και καλό aftersales απο πίσω (Inventor) . 5 χρόνια εγγύηση στο συμπιεστή και 2 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη.


Άλλες επιλογές με μεγαλύτερη εγγύηση  (10 χρόνια σε όλα τα μέρη):
https://www.alphaclimagr.gr/product/1409112/tcl-elite-tac-12chsa-xa51-klimatistiko-r32-inverter.html?ref=bestprice.gr
339 ευρώ

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409046/inventor-omnia-eco-o3mvi32-12wifir-o3mvo32-12-a.html?ref=bestprice.gr
390 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Τωρα ειδα οτι εχεις Τοσιμπα. Συγνωμη, ανακαλω:

Προς αποκατασταση της ταξης και τα Τοσιμπα κλεινουν αλλα με βελουδινο τροπο που δεν επιβαρυνουν το συμπιεστη οπως τα καταραμενα κινεζοφασον και ειδικα της ακατονομαστης Τογιοτομι.

 

Για να δω τωρα αν θα πεις κατι για αντικειμενικοτητα και καλες προθεσεις κτλ κτλ

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

12 άρι καλύτερα . Γιατί να μην ζεσταίνουν ; 

Οικονομική αγορά:
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/184438-tycoon-ts2mvi32-12

282 ευρώ  (με δωροεπιταγή)  και καλό aftersales απο πίσω (Inventor) . 5 χρόνια εγγύηση στο συμπιεστή και 2 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη.


Άλλες επιλογές με μεγαλύτερη εγγύηση  (10 χρόνια σε όλα τα μέρη):
https://www.alphaclimagr.gr/product/1409112/tcl-elite-tac-12chsa-xa51-klimatistiko-r32-inverter.html?ref=bestprice.gr
339 ευρώ

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409046/inventor-omnia-eco-o3mvi32-12wifir-o3mvo32-12-a.html?ref=bestprice.gr
390 ευρώ

thanks  φιλε ..απλα έλεγα να πάω σε οτι πιο φτηνό υπάρχει γιατί θα δουλεύει μια στο τόσο και είναι αποθήκη.

Θα κοιτάξω για το πρώτο η θα βρω κανα μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση ετσι κι'αλλιως εγω θα το περάσω  δλδ δεν θα εχω περαστικά.

Επεξ/σία από aristidis540
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Για να δω τωρα αν θα πεις κατι για αντικειμενικοτητα και καλες προθεσεις κτλ κτλ

Τα υπόλοιπα το βράδυ. Έχω βγει τώρα να πληρωθώ από τις αντιπροσωπείες κλιματιστικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την εμμονή υπερασπίσεως των κινεζοφασον εφόσον έχουμε μόνου αρνητική δείγματα εδώ, όλοι που τα κράζουμε έχουμε και κινεζοφασον και από κατασκευάστες και οι διαφορές είναι τεράστιες. Η μόνη κάπως σοβαρή μέτρηση που έχουνμε είναι από ένα kuro το οποίο είναι πανάκριβο. Και δεν είναι οικονομικο το θέμα καθώς τα κινεζοφασον που έχουμε τα έχω πάρει ίδια τιμή με τα daikin. Επίσης όταν κάποιος ζητάει γνώμη για οικονομική λύση του προτείνουν τα παιδιά TCL η ακόμα και morris που έχουμε δει καλές συμπεριφορές από μέλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Ωραια εχεις επεξεργαστει το βιντεο επιλεκτικα οπως παραδεχεσαι.

Το real time βιντεο υπαρχει?

Ναι ειμαι βαλτος της Carrier. Tι αλλο θ' ακουσουμε!

Καταρχάς δεν υπονόησα ότι δουλεύεις κάπου. Η αλήθεια είναι πιο απλή μιας και από μέσα μου σκέφτηκα -μη νευριάσεις- ότι κάποιο κάλο στον εγκέφαλο θα έχει. 😆 Μη νευριάσεις έτσι;

Πάμε πάλι. Ας το πάρουμε από την αρχή και απολύτως φιλικά, αρκετά νεύρα έχω από τη δουλειά.

Όταν είχα αγοράσει το carrier αγνοούσα την ύπαρξη εργαλείων τύπου καταγραφικου θερμοκρασίας ή τα tp link , xiaomi , έκανα πατέντα με το ewelink της sonoff με το να παίρνει μέσω app ένα screenshot και να το μετατρέψει σε video. Ok;

Άρα real time video δεν υπάρχει , θα έπρεπε να καταγράφω με άλλο κινητό το πρώτο κινητό . Εντάξει είπαμε , έχουμε και υποχρεώσεις.

Οπότε αυτό πάλι είναι real time video αλλά σε πιο γρήγορη ταχύτητα.

Δεν έχει καμία σημασία.

Φαίνεται ο χρόνος που κυλάει σε λεπτά και δύο ολοφανεροι κύκλοι on off μέχρι περίπου 800watts , πέρας πάσης αμφιβολίας ή αμφισβήτησης.

Αυτά 🤓

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2019 στις 11:05 ΠΜ, liakjim είπε

Αυτο πλεον πηγε 473 απο 419 και οπως διαβασα δεν εχει ιονιστη και WiFI εχεις καποιο αλλο να μου προτεινεις σε Daikin Mitsubishi με 4-5 κατοσταρικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LLLEFTERIS είπε

Αυτο πλεον πηγε 473 απο 419 και οπως διαβασα δεν εχει ιονιστη και WiFI εχεις καποιο αλλο να μου προτεινεις σε Daikin Mitsubishi με 4-5 κατοσταρικα;

https://www.alphaclimagr.gr/product/1410749/daikin-sensira-ftxc25b-rxc25b-9-000-btu-a-inverter.html?ref=bestprice.gr

Δεν έχει ιονιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Τα υπόλοιπα το βράδυ. Έχω βγει τώρα να πληρωθώ από τις αντιπροσωπείες κλιματιστικών.

Τι θα ξαναγραψεις? Να ετοιμασουμε τις αντοχες μας στις ειρωνειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό είναι ποιο φθηνό από το άλλο που μου είχες πει και έχει και wifi?

Που είναι η παγίδα που είναι χειρότερο από το άλλο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...