Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, liakjim είπε

από μέσα μου σκέφτηκα -μη νευριάσεις- ότι κάποιο κάλο στον εγκέφαλο θα έχει. 😆 Μη νευριάσεις έτσι;

Άρα real time video δεν υπάρχει ,

Οπότε αυτό πάλι είναι real time video

Δεν έχει καμία σημασία.

 

😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Lennox είπε

Μολις πηρα απο Public ενα HS110 της Tplink. Αξίζει το κόπο: Να το ανοίξω το κουτί η να το επιστρέψω? Θελω να το βάλω σε ενα ON-Off  Mitsubishi.

Το ρουτερ ειναι σε αλλο δωμάτιο; Το μονο αρνητικο ειναι η εμβέλεια απο το ρουτερ...και οτι για να το εκμεταλλευτείς θέλεις computer...

Eπισης, δεν μηδενίζονται οι μετρήσεις, θέλει hard reset καξ ξανα set up. πχ Δεν μπορει να μηδενίσει το daily consumption αν το ξεκίνησες μεσα στη μερα και οχι στις 12 το βραδυ...!

Επεξ/σία από m4rk0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, m4rk0s είπε

ναι και εγω, ισως φταιει που οι χωροι επικοινωνουν με διαδρομο με το σαλονι, οι πορτες ανοιχτες...και τελευταίος οροφος με τιποτα δεξια-αριστερα, εξωτερικες μοναδες σε βορειο μπαλκονι, οπως και στους βόρειους τοίχους και οι μεσα..

Ναι για να είναι σωστό το τεστ , πρέπει να είναι το καθένα στον χώρο του.

18 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

😀

οκ , σαν είναι real time αλλά Χ4 ξέρω εγώ. Τέσπα, η συμπεριφορά ηταν αληθινή. on off από 800 σε 9άρι.

39 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Δηλαδη κανενα δεν εχει wifi απλα το πρωτο μπορει να παρει σωστα;

Αυτο το wifiR ειναι wifi ready ???

Ειδα και αυτο το βιντεο.

Ειδα και αυτο 9αρι αλλα με A++ A+++

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409849/daikin-siesta-atx25j3-arx25k-inverter-a-klimatistiko.html?

Edit αλλου γραφουν A++ A+++ και αλλου A++ A+

 

ATX, FTX ίδια μηχανήματα κ τα 2 παίρνουν wifi extra.

Το άλλο που έβαλες είναι παλιό μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Lennox είπε

Μολις πηρα απο Public ενα HS110 της Tplink. Αξίζει το κόπο: Να το ανοίξω το κουτί η να το επιστρέψω? Θελω να το βάλω σε ενα ON-Off  Mitsubishi.

Καλησπέρα, τι ακριβώς θεωρείς ότι θα το κάνει να αξίζει τον κόπο; Π.χ. έχει μεγαλύτερη εγγύηση από τις υπόλοιπες συσκευές, ενώ η εφαρμογή της έχει πολύ καλές κριτικές και καλύπτει μια γκάμα προϊόντων εάν θέλεις να το συνδυάσεις.

Από την άλλη, η καταγραφή της κατανάλωσης είναι πολύ απλή και δε δίνει διαγράμματα, εξ ου και αναγκάστηκα και βρήκα την εφαμοργή από το Github που έχει ωραίο γραφικό και εμφανίζει πολλές πληροφορίες.

Σίγουρα, τη δουλειά του την κάνει, τουλάχιστον στο διάστημα λίγων μηνών που το έχω.

Επεξ/σία από bobadil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Δηλαδη κανενα δεν εχει wifi απλα το πρωτο μπορει να παρει σωστα;

Αυτο το wifiR ειναι wifi ready ???

Ειδα και αυτο το βιντεο.

Ειδα και αυτο 9αρι αλλα με A++ A+++

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409849/daikin-siesta-atx25j3-arx25k-inverter-a-klimatistiko.html?

Edit αλλου γραφουν A++ A+++ και αλλου A++ A+

https://www.daikin.gr/el_gr/products/ATX-J3---ARX-K.table.html

https://www.daikin.gr/el_gr/products/ATXC-B---ARXC-B.table.html

https://www.daikin.gr/el_gr/products/FTXC-B---RXC-B.table.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εγώ αναμενω την τον ανταπτορα από eBay για το atxc60b. 45 γιουργια αντί 85 ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα τον HS110 μου στέλνει ο Γερμανός μετά το λάθος που έκαναν. Είχα την επιλογή να διαλέξω όποιον ήθελα και διάλεξα αυτόν... Δεν κάνει μηνιαία καταγραφή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, guzel είπε

Και εμένα τον HS110 μου στέλνει ο Γερμανός μετά το λάθος που έκαναν. Είχα την επιλογή να διαλέξω όποιον ήθελα και διάλεξα αυτόν... Δεν κάνει μηνιαία καταγραφή; 

Καλή φάση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν θυμάμαι του @guzel να κατέβαινε ποτέ στα 150/

Επίσης toyotomi είχαν οι @Rnd1978 και @energy52 ,όπου όλοι έβαλαν toshiba.

Το ίδιο και ο @kacey με 24άρι kuro που έχει γράψει και την κριτική στο σκρουτζ.

Από μένα έχει αναφερθεί το ariston prios 50 με ελάχιστα watts κάπου 700 και το carrier crystal II με on-off άλλοτε από 700W και άλλοτε από 300W   και επειδή είναι midea και πάνω του βασίζονται τα inventor aria και bosch 6, θα στοιχημάτιζα και για αυτά.

Εγω ειχα Inventor life pro 24 (κι οχι toyotomi) που δεν επεφτε κατω απο 1200w και το αλλαξα με Haier tundra το οποιο λειτουργει υποδειγματικα σαν inverter!!

Επεξ/σία από energy52
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, energy52 είπε

Εγω ειχα Inventor life pro 24 (κι οχι toyotomi) που δεν επεφτε κατω απο 1200w και το αλλαξα με Haier tundra το οποιο λειτουργει υποδειγματικα σαν inverter!!

Δηλαδή μέχρι πόσο κατεβαίνει το Haier?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

Εγω ειχα Inventor life pro 24 (κι οχι toyotomi) που δεν επεφτε κατω απο 1200w και το αλλαξα με Haier tundra το οποιο λειτουργει υποδειγματικα σαν inverter!!

Εγω ειχα Inventor life pro 24 (κι οχι toyotomi) που δεν επεφτε κατω απο 1200w και το αλλαξα με Haier tundra το οποιο λειτουργει υποδειγματικα σαν inverter!!

Εγω ειχα Inventor life pro 24 (κι οχι toyotomi) που δεν επεφτε κατω απο 1200w και το αλλαξα με Haier tundra το οποιο λειτουργει υποδειγματικα σαν inverter!!

Ααα, δεν έχω δει όλα τα μηνύματα γιατί είχα ένα θέμα σήμερα, ευτυχώς που έκανες quote.

@liakjim το shorai φέτος το είδα και 130-140w. Νομίζω έχω βάλει και μέτρηση λίγες σελίδες πίσω ..

 

Στις 1/12/2019 στις 4:25 ΜΜ, guzel είπε

Καλό χειμώνα!!!!

Toshiba shorai 18.000 BTUs ,εξωτερική 16, επιθυμητή 23, ενιαίος 60τμ 

spacer.png

Βίντεο: (κατανάλωση + θόρυβος εξωτερικής)

https://streamable.com/n0z26

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δηλαδή μέχρι πόσο κατεβαίνει το Haier?

Το haier 18 που λες εκατσα και το μετρησα και με τον sonoff pow2 αλλα και με μετρητη μπριζας παραλληλα ολα μαζι!! (η γυναικα φρικαρε..😃) ετσι ηθελα να σιγουρευτω πως ο επαγωγικος ασυρματος μετρητης efergy αν αποκλινει του πραγματικου..το πειραμα μου πηρε καποια ωρα μεχρι να κανω τις απαραιτητες συνδεσεις και εξεπλαγην ευχαριστα!! Με κλειστες πορτες στο σαλονι αυτη τη φορα κι επιθυμητη 22,  o sonoff μου δειξε κατωτατη 299 w στιγμιαια για να σταθεροποιηθει στα 323w!! .Ακριβως ιδια τιμη μου δινε ο μετρητης μπριζας, ενω ο efergy 25w παραπανω! Απο κει και κατω κλεινει, τουλαχιστον μεχρι τωρα- μπαινει standby για κανα 5 λεπτα και ξεκινα παλι! Ομως για να ζεστανω ολο το καθιστικο με ανοιχτες ολες τις πορτες και παντα με ταχυτητα fun στο 2 παιζει στα 450-550w (με 9-10 εξωτερικη) συντηρηση κι αυτο μετα απο αρκετη ωρα μεχρι να ισορροπησει η θερμοκρασια,βλεπεις εχω πυλωτη απο κατω κ το σαλονι ειναι βορινο..Γενικα πολυ τιμιο μηχανημα, ειμαι πολυ ευχαριστημενος ειδικα σε σχεση μ αυτο που εζησα περισυ omg...!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...