Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Φίλε εκει είναι για να μπαίνουν φιλτρα καταλληλων διαστασεων, και στη συσκευασια συνοδευονται με το ακρως απαραιτητο συνοδευτικο. Χωρις αυτο δε λειτουργουν και τοποθετειαι λιγο πριν τις εγκοπες.

Ναι απλά σήμερα που έβγαλα τα μεγάλα φίλτρα να τα καθαρίσω, είδα αυτά από κάτω. Στο daikin μπαίνουν κάτι μικρά σε αντίστοιχες υποδοχές. Δεν θυμόμουν αν είχε κάτι το Fujitsu και αναρωτήθηκα μήπως κατά λάθος πέταξα κάτι .

ΥΓ Δουλεύει και χωρίς τα φίλτρα πάνω πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, kstgr είπε

Μακριά από LG θα κλαις τα λεφτά σου.

Της έχει μείνει αυτή η ρετσινιά . Τουλάχιστον για προηγούμενα μοντέλα της σειράς Mirror και της σειράς που είναι σαν πίνακες ζωγραφικής ήταν πολλά τα προβλήματα . Συμπιεστές και εξωτερικές πλακέτες , ακριβά ανταλλακτικά και γενικότερα δίνουν μικρή εγγύηση .  Δε ξέρω τί παίζει με τα καινούρια και αν τα έχουν βελτιώσει ποιοτικά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος διακοπές ρεύματος σε blitzwolf πριζάκι;

Έχω το BlitzWolf® BW-SHP5 και μου κάνει λες και δίνω εντολή να κλείσει για ένα κλάσμα του δευτερολέπτου.

Του έκανα επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις και επίσης δοκιμή σε βραστήρα 2000W όπου δεν έκανε τίποτα. Μόνο στο κλιματιστικό και μάλιστα με 200κάτι watts. Περίεργο.

🤔

Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα ούτε με το μικρό (10Α) αλλά ούτε και με το μεγάλο (16Α).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, fotisdra είπε

General Electric GES-NMG25 Prime+  ή TCL XA51 ;μιλάμε για 9αρι για υπνοδωμάτιο.έχουμε κανένα στοιχείο για το πρώτο; 

Για θέρμανση το θες ; Το ίδιο SCOP έχουν στην θέρμανση .  Στα ίδια χαμηλά btu μπορούν να πέσουν . 

Το GE έχει 5 χρόνια εγγύηση το TCL 10 χρόνια . 

Αν σε ενδιαφέρει ο ιονιστής να ξέρεις ότι το TCL χρησιμοποιεί φίλτρο ιονισμού  (είναι αναλώσιμο) ενώ το GE γεννήτρια ιόντων .

2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

General electric είναι φασον Haier. Προτίμησε η haier η TCL. 

 

Δεν είναι φασόν Haier . Η General electric είναι εταιρεία ξεχωριστή όπου ανήκει στον όμιλο της Haier . 

10 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Ξαδερφακι  ρωταει για δωματιο με διαστασεις 280 ύψος 3 με 3 πλάτος κ βάθος τι λετε να του προτεινω μεχρι 500 μαξ ΄-)

Κύρια πηγή θέρμανσης;  Μόνο ψύξη ; 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δεν είναι φασόν Haier . Η General electric είναι εταιρεία ξεχωριστή όπου ανήκει στον όμιλο της Haier .

Πάντως GES-NMG70 και AS68TEBHRA έχουν όλα τα χαρακτηριστικά ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάντως GES-NMG70 και AS68TEBHRA έχουν όλα τα χαρακτηριστικά ίδια.

Αυτό δεν αποδεικνύει κάτι όμως . Επειδή μοιάζουν τα βασικά χαρακτηριστικά .  Αν ψάξεις θα δεις ότι είναι ξεχωριστή εταιρεία . Σαφώς μπορεί να δανείζετε τεχνολογία απο την Μαμά εταιρεία όπως συμβαίνει και με το Group VAG ή μεταξύ των Hyundai-KIA ή μεταξύ Renault-Nissan και άλλα τόσα παραδείγματα αλλά δεν είναι φασόν . Με την λογική είμαι μια ξένη εταιρεία-πελάτης που θέλω να πάρω το τάδε μηχάνημα της Haier και να βάλω την στάμπα μου  ή κάτι παρόμοιο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Αυτό δεν αποδεικνύει κάτι όμως . Επειδή μοιάζουν τα βασικά χαρακτηριστικά .  Αν ψάξεις θα δεις ότι είναι ξεχωριστή εταιρεία . Σαφώς μπορεί να δανείζετε τεχνολογία απο την Μαμά εταιρεία όπως συμβαίνει και με το Group VAG ή μεταξύ των Hyundai-KIA ή μεταξύ Renault-Nissan και άλλα τόσα παραδείγματα αλλά δεν είναι φασόν . Με την λογική είμαι μια ξένη εταιρεία-πελάτης που θέλω να πάρω το τάδε μηχάνημα της Haier και να βάλω την στάμπα μου  ή κάτι παρόμοιο . 

Δεν μοιάζουν , είναι ολόιδια.

https://www.geappliances.gr/klimatistika/prime#tech-specs

https://www.haieraircondition.gr/klimatistika/tundra-green#tech-specs

Τώρα τι σημαίνει αυτό, θα σε γελάσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, m4rk0s είπε

300 το μηνα συνολο με θερμανση και ρευμα φαίνεται να βγαίνει, αξίζει οικονομικα σε σχέση με εναλλακτικους τρόπους θέρμανσης;

300 για όλα όλα καλά είναι . Που μένεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2019 στις 7:43 ΠΜ, liakjim είπε

Διάβασα το εγχειρίδιο .

Πάνω στη μονάδα δεν δείχνει θερμοκρασία του χώρου αλλά τη θερμοκρασία που έχεις ρυθμίσει (όπως τα περισσότερα κλιματιστικά).

Συνεπώς είναι απόλυτα φυσιολογικό να δείχνει άλλα νούμερα σε θέρμανση ή ψύξη. Αν όμως βάλεις την ίδια ρύθμιση θα σου δείξει την ίδια ένδειξη.

Στη λειτουργία ανεμιστήρα απενεργοποιειται η ρύθμιση θερμοκρασίας άρα ότι και να δείχνει πάνω απλά μη το λαμβάνεις υπόψη.

Αυτο δεν ισχυει στο δικο μου 18αρι! Η ενδειξη πανω στην μοναδα ειναι η θερμοκρασια που διαβαζει στον χωρο (προσωπικα μου αρεσει πολυ αυτο) ενω η επιθυμητη φαινεται στο κοντρολ
!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, energy52 είπε

Αυτο δεν ισχυει στο δικο μου 18αρι! Η ενδειξη πανω στην μοναδα ειναι η θερμοκρασια που διαβαζει στον χωρο (προσωπικα μου αρεσει πολυ αυτο) ενω η επιθυμητη φαινεται στο κοντρολ

Για haier μιλάς ? Ούτε στο δικό μου 9αρι ισχύει,διάβασε ο liakjim  το αγγλικό manual και λεει set temperature στην ένδειξη οθόνης ,μετα πολλά ποστ καταλήξαμε κάπου ..Το δικό σου οταν κλείνει και σηκώνει περσίδες ( αν εχεις haier ) γκαζώνει το φαν ? Την ώρα που γυρίζουν οι περσίδες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όπως είπα ψάχνω κάτι φτηνό για το εργαστήριο μου 13,5 τετραγωνικά και κοντό ύψος 2.20.

αυτό το fluo που εχει προσφορά το eshop ειναι midea ,γνωρίζει κάνεις?

βεβαία 410 φρεον,μάλλον γιαυτό και το ρίχνουν.

https://www.e-shop.gr/air-condition-fluo-fgs-101-ei-jlm1-n2-9000btu-inverter-p-HAP.002945

αααα και κάτω γράφει:

Efficiency-10 Inverter: Η νέα τεχνολογία οδήγησης του Tempo DC inverter Ecodesign αξιοποιεί ακόμα περισσότερο τις χαμηλές συχνότητες περιστροφής του συμπιεστή, τύπου DC Inverter, με αποτέλεσμα τη δυνατότητα λειτουργίας του ακόμα και με συχνότητα περιστροφής 1 Hz (πολύ χαμηλή).Έτσι, ο συμπιεστής δεν σταματά ακόμα και μετά την επίτευξη της επιθυμητής θερμοκρασίας, μειώνοντας ακόμα περισσότερο τις ενεργοβόρες εκκινήσεις στάσεις και εισάγοντας νέα δεδομένα στην άνεση και την αξιοπιστία.

ρε τους μπαγάσες πως τα γράφουν γελάσαμε και σήμερα 😂.

Επεξ/σία από aristidis540
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

όπως είπα ψάχνω κάτι φτηνό για το εργαστήριο μου 13,5 τετραγωνικά και κοντό ύψος 2.20.

αυτό το fluo που εχει προσφορά το eshop ειναι midea ,γνωρίζει κάνεις?

βεβαία 410 φρεον,μάλλον γιαυτό και το ρίχνουν.

https://www.e-shop.gr/air-condition-fluo-fgs-101-ei-jlm1-n2-9000btu-inverter-p-HAP.002945

αααα και κάτω γράφει:

Efficiency-10 Inverter: Η νέα τεχνολογία οδήγησης του Tempo DC inverter Ecodesign αξιοποιεί ακόμα περισσότερο τις χαμηλές συχνότητες περιστροφής του συμπιεστή, τύπου DC Inverter, με αποτέλεσμα τη δυνατότητα λειτουργίας του ακόμα και με συχνότητα περιστροφής 1 Hz (πολύ χαμηλή).Έτσι, ο συμπιεστής δεν σταματά ακόμα και μετά την επίτευξη της επιθυμητής θερμοκρασίας, μειώνοντας ακόμα περισσότερο τις ενεργοβόρες εκκινήσεις στάσεις και εισάγοντας νέα δεδομένα στην άνεση και την αξιοπιστία.

ρε τους μπαγάσες πως τα γράφουν γελάσαμε και σήμερα 😂.

Περιστροφή 1hz ; Απλά γελάμε, αμφιβάλλω αν μπορεί να περιστραφεί τόσο χαμηλά και τι θερμικό αποτέλεσμα επιφέρει, μάλλον τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς κατόχους haier και ΜΟΝΟ 😂

Οταν σηκώνει περσίδες κατά το οφ του ον οφ (πως το ειπα ετσι 🤣) γκαζώνει ο ανεμιστήρας ? Βουυυυυυυυμ ή μόνο το δικό μου κάνει ετσι (που αμφιβάλλω ) και εχει προβλημα ( επισης αμφιβάλλω προφανως ειναι ετσι προγραμματισμένο ) 

10 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

ρε τους μπαγάσες πως τα γράφουν γελάσαμε και σήμερα 😂.

Αν τα έγραφε ομως κάτω από ένα mitsuba ή toshibitsi 😂 ? Ε? Θα τα πιστεύαμε 🤭 μπορει να κλέψανε τεχνολογία 😅

15 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Περιστροφή 1hz ; Απλά γελάμε, αμφιβάλλω αν μπορεί να περιστραφεί τόσο χαμηλά και τι θερμικό αποτέλεσμα επιφέρει, μάλλον τίποτα. 

Μπορει να φοράει τέτοιο μοτέρ 🤣🤣🤣

79BAB607-C1E8-4A2F-B64C-B12DB68065B2.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...