Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Για haier μιλάς ? Ούτε στο δικό μου 9αρι ισχύει,διάβασε ο liakjim  το αγγλικό manual και λεει set temperature στην ένδειξη οθόνης ,μετα πολλά ποστ καταλήξαμε κάπου ..Το δικό σου οταν κλείνει και σηκώνει περσίδες ( αν εχεις haier ) γκαζώνει το φαν ? Την ώρα που γυρίζουν οι περσίδες ?

Ναι για Ηaier 18αρι! Εγω φιλε μου ειμαι ευτυχισμενος μ αυτο το μηχανημα!Με λυπηθηκαν εκει στην Inventor φαινεται και μου στειλαν ενα πραγματικο inverter A΄ διαλογης😂 Εγω δεν τις πειραζω τις περσιδες, τις αφηνω μονιμα στο ιδιο σημειο χαμηλα οπως πρεπει στην θερμανση..Οταν σηκωνει περσιδες για να μπει standby, ποτε δεν σταματα εντελως ο ανεμιστηρας και μετα απο λιγο παιρνει παλι μπρος οχι ομως με γκαζωμα οπως λες αλλα κανονικα..περιεργα μου φαινονται ολα αυτα που σου κανει...;;Αν εισαι σιγουρος πως εχεις σωστη εγκατασταση, παρε στην inventor καλυτερα ισως οντως να χει καποιο θεμα το δικο σου..Λειτουργια quiet δεν εχει; εμενα στο quiet δεν το ακους!

Θα δωσω χθεσινες μετρησεις καταναλωσεων που χε αρκετο κρυο, κι ας βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του..

Εξωτερικη 9-10, υγρασια 70-72% επιθυμητη 21, την ωρα που το βαλα μπροστα ειχα 17 αφου  ειχα ανοιξει να αεριστει το σπιτι..Πρωτη φορα το δα τοσο ψηλα.. ΚΑΝΕΝΑ τριξιμο στα πλαστικα ομως!

Screenshot-20191214-094230-e-We-Link.jpgγ

 

Για χαρη του πειραματος, εκλεισα σε καποια φαση τις πορτες του σαλονιου που βρισκεται η μοναδα οποτε ειχα καθαρα 20τ.μ..Το μηχανημα μου δειχνε 22, ενα βαθμο πανω απ την επιθυμητη.Ειδα την πιο ελαχιστη που χα δει so far😄 Λειτουργια ανεμιστηρα στο auto.

Screenshot-20191214-111449-e-We-Link.jpg

Το μηχανημα ομως πρεπει να ζεστανει κ τα υπολοιπα 25 τετραγωνικα οποτε ανοιχτες πορτες και ταχυτητα ανεμιστηρα στο 2 με 3..Εκει κατευθειαν ανεβαζει στροφες με διαφορα σκαμπανεβασματα αναλογως  

Screenshot-20191214-133847-e-We-Link.jpg

Screenshot-20191210-162426-e-We-Link.jpg

Screenshot-20191214-165840-e-We-Link.jpg

Ανεβαζω και μια απο καταναλωση οταν ειναι κλειστο

Screenshot-20191215-092613-e-We-Link.jpg

Να υπενθυμισω,  ειναι τοποθετημενο 45 εκατοστα απ το ταβανι, με ολες τις υπολοιπες αποστασεις εσω-εξω μοναδα μηκος σωληνωσεων κτλ οπως τα ζηταει το εγχειριδιο..

Αυτο που μου χει κανει τρομερη εντυπωση, ειναι ποσο γρηγορα αντιλαμβανεται ο αισθητηρας τις αλλαγες στα ρευματα αερα απο ανοιξε-κλεισε πορτες και την ζητηση γενικοτερα!  

Δεν ξερω ποια ηταν η Haier ουτε και τι ειναι τωρα και με ποιους συνεργαζεται και βασικα δεν μου καιγεται καρφι..Εγω βλεπω ενα κλιματιστικο που συμπεριφερεται αψογα στον δικο μου χωρο..τωρα τι  υποστηριζουν μερικοι για κινεζοφασον και πρασινα αλογα, ναι σιγουρα ισχυει σε καποιες περιπτωσεις, ομως  ολα ιδια δεν ειναι (ας μην τσουβαλιαζουμε) και κανεις δεν μπορει να γνωριζει τι εχει στα σωθηκα του το καθενα..

Με τα χιονια νεες μετρησεις, αν δουμε φετος!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, energy52 είπε

.Οταν σηκωνει περσιδες για να μπει standby, ποτε δεν σταματα εντελως ο ανεμιστηρας και μετα απο λιγο παιρνει παλι μπρος οχι ομως με γκαζωμα οπως λες αλλα κανονικα..περιεργα μου φαινονται ολα αυτα που σου κανει

Οταν  ανεβαίνουν για να μπει στο stand by  γκαζώνει  στο δικό μου ,οχι οταν βγαινει από το stand by ,το υπολοιπο ίδιο ,θα πάρω τηλέφωνο αύριο την αντιπροσωπεία  😢

32 λεπτά πριν, energy52 είπε

τωρα τι  υποστηριζουν μερικοι για κινεζοφασον

Κατασκευαστής ειναι η haier τουλάχιστον δεν ειναι φασόν αλλα ορίτζιναλ ,ανεβάζω βίντεο να δεις και να ακούσεις πως κάνει το δικό μου 😢

 

Ορίστε κύριοι το βουυυυυυυυμ στο on off 😥

@energy52 εσενα δεν κάνει ετσι ? Και το κάνει και στο quiet και στο sleep 😢Στο βίντεο από quiet γκάζωσε 

Πήγε το φόρουμ για ύπνο ε ? Αύριο λοιπόν τα σχόλια για το βίντεο 

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@energy52 πολύ καλό το Haier λοιπόν. Δεν είναι shorai αλλά για τα χρήματά του πολύ αξιοπρεπές. Haier και TCL δείχνουν καλά στοιχεία.

6 ώρες πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Οταν  ανεβαίνουν για να μπει στο stand by  γκαζώνει  στο δικό μου ,οχι οταν βγαινει από το stand by ,το υπολοιπο ίδιο ,θα πάρω τηλέφωνο αύριο την αντιπροσωπεία  😢

Κατασκευαστής ειναι η haier τουλάχιστον δεν ειναι φασόν αλλα ορίτζιναλ ,ανεβάζω βίντεο να δεις και να ακούσεις πως κάνει το δικό μου 😢

Ορίστε κύριοι το βουυυυυυυυμ στο on off 😥

@energy52 εσενα δεν κάνει ετσι ? Και το κάνει και στο quiet και στο sleep 😢Στο βίντεο από quiet γκάζωσε 

Πήγε το φόρουμ για ύπνο ε ? Αύριο λοιπόν τα σχόλια για το βίντεο 

Μήπως είναι ο στραγγαλισμός του αέρα από την περσίδα που περιστρέφεται και την ώρα που τουμπάρει και διέρχεται στιγμιαία από τη θέση κλειστό, ακούγεται ο αέρας που δεν έχει διέξοδο να βγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

@energy52 πολύ καλό το Haier λοιπόν. Δεν είναι shorai αλλά για τα χρήματά του πολύ αξιοπρεπές. Haier και TCL δείχνουν καλά στοιχεία.

Μήπως είναι ο στραγγαλισμός του αέρα από την περσίδα που περιστρέφεται και την ώρα που τουμπάρει και διέρχεται στιγμιαία από τη θέση κλειστό, ακούγεται ο αέρας που δεν έχει διέξοδο να βγει;

Ακριβως, το ιδιο γινεται και στο ΑP25, για 1-2 δευτερόλεπτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μήπως είναι ο στραγγαλισμός του αέρα από την περσίδα που περιστρέφεται και την ώρα που τουμπάρει και διέρχεται στιγμιαία από τη θέση κλειστό,

 Το κάνει  σε ολες τις θέσεις που δεν κάνει πλήρη περιστροφή ,ακόμα και στην παράλληλη με το επίπεδο του ταβανιού πατώματος και εκεί δεν μετακινείται καθολου ,ίσως χιλιοστά ..και στο quiet 🤫 που δεν εχει τέτοιες στροφές για να δικαιολογεί τόσο θόρυβο ,το midea γιατι δεν κάνει κιχ οταν ανεβάζει περσίδες ? 

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

 Το κάνει  σε ολες τις θέσεις που δεν κάνει πλήρη περιστροφή ,ακόμα και στην παράλληλη με το επίπεδο του ταβανιού πατώματος και εκεί δεν μετακινείται καθολου ,ίσως χιλιοστά ..και στο quiet 🤫 που δεν εχει τέτοιες στροφές για να δικαιολογεί τόσο θόρυβο ,το midea γιατι δεν κάνει κιχ οταν ανεβάζει περσίδες ? 

Θα έλεγα να φτιάξεις ένα email στο [email protected] και να εξηγήσεις τι συμβαίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim εχουμε δειγματα μετρησεων απο μεγαλα TCL; 18-24; και μη μου πεις πως εχουμε απο Morris  γιατι δεν το δεχομαι..νομιζω εχουμε μονο απο 9αρια, διορθωσε με αν κανω λαθος..Επισης ποσο ανταποκρισιμη ειναι η αντιπροσωπεια της TCL σε βλαβες; Γνωριζουμε κατι σχετικα; 

 

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, energy52 είπε

@liakjim εχουμε δειγματα μετρησεων απο μεγαλα TCL; 18-24; και μη μου πεις πως εχουμε απο Morris  γιατι δεν το δεχομαι..νομιζω εχουμε μονο απο 9αρια, διορθωσε με αν κανω λαθος..Επισης ποσο ανταποκρισιμη ειναι η αντιπροσωπεια της TCL σε βλαβες; Γνωριζουμε κατι σχετικα; 

Δεν νομίζω να έχουμε από μεγάλα TCL. Θα μου έκανε εντύπωση αν ήταν διαφορετικά από τα Μόρις. Ούτε για αντιπροσωπία έχουμε δείγματα από ότι θυμάμαι πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

 

 εσενα δεν κάνει ετσι ? Και το κάνει και στο quiet και στο sleep 😢Στο βίντεο από quiet γκάζωσε 

 

Οχι δεν εχω παρατηρησει μεχρι στιγμης κατι τετοιο, οντως κανει πολυ βουητο στειλε mail στην inventor..Ποσα τ.μ. ειναι το δωματιο; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ποσα τ.μ. ειναι το δωματιο; 

Ειναι μικρό για το μηχάνημα ,11 τετρ υπνοδωμάτιο ,αλλα δεν το δικαιολογεί αυτο ,δικαιολογεί την συχνότητα των ον οφ 

 

Ορίστε από άλλη γωνία περσιδων χωρίς πλήρη περιστροφή ,και από οριζόντιες τελείως περσίδες το ίδιο κάνει που δεν κινούνται οι περσίδες καθολου ,γκαζώνει βουυυυυυυυμ ,μερικές φορές το θυμάται και το κάνει οταν βγαινει από το stand by..

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν νομίζω να έχουμε από μεγάλα TCL. Θα μου έκανε εντύπωση αν ήταν διαφορετικά από τα Μόρις. Ούτε για αντιπροσωπία έχουμε δείγματα από ότι θυμάμαι πάλι.

Να σου πω την αληθεια, αν ηξερα (κ δεν ημουν καχυποπτος) πως το haier μπορει να πεσει τοσο χαμηλα, ισως διαλεγα το 24αρι..φοβηθηκα τα 700w ελαχιστα που δινει σαν καταναλωση στα specs..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

Να σου πω την αληθεια, αν ηξερα (κ δεν ημουν καχυποπτος) πως το haier μπορει να πεσει τοσο χαμηλα, ισως διαλεγα το 24αρι..φοβηθηκα τα 700w ελαχιστα που δινει σαν καταναλωση στα specs..

Τα 700 που τα  δίνει όμως διευκρινίζει , στους 7 στους 2 η στους -7 βαθμούς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Ειναι μικρό για το μηχάνημα ,11 τετρ υπνοδωμάτιο ,αλλα δεν το δικαιολογεί αυτο ,δικαιολογεί την συχνότητα των ον οφ 

Aυτο εχεις; https://www.haieraircondition.gr/klimatistika/tundra-green#tech-specs το 9αρι βλεπω δινει ονομαστικη στη θερμανση 11600btu..μηπως και σε σχεση τα ελαχιστα btu που μπορει να δωσει ειναι μεγαλο;;λεω εγω τωρα μια υποθεση οποτε μπερδευεται ο αισθητηρας..ποσο πεφτει σε καταναλωση το χεις μετρησει με καλο κρυο;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, energy52 είπε

Να σου πω την αληθεια, αν ηξερα (κ δεν ημουν καχυποπτος) πως το haier μπορει να πεσει τοσο χαμηλα, ισως διαλεγα το 24αρι..φοβηθηκα τα 700w ελαχιστα που δινει σαν καταναλωση στα specs..

Τι να σου πω, η ίδια η Haier δίνει στοιχεία που μας οδηγούν στο συμπέρασμα ότι είναι αρκετά διαφορετικό κτήνος το 24άρι :

Screenshot-1.png.90cbb127b337d9577fbdd6dd2216131d.png

 

Από την άλλη στο 18άρι σου λέει 0.52KW σε θέρμανση όταν είδες σχεδόν τα μισά.

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Τα 700 που τα  δίνει όμως διευκρινίζει , στους 7 στους 2 η στους -7 βαθμούς ?

Στους 7C https://haier-ac.pl/wp-content/uploads/materialy/instrukcje/tundra-green/instrukcja-serwisowa-tundra-green-as68tebhra.pdf

Screenshot-2.png.1847ca9ac167a168d95c4f4189d6ed2c.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@guzel στην επιστροφή χρημάτων που σου έγινε το κόστος της τοποθέτησης του νέου το αναλάβανε ? Μόλις μίλησα με service και έστειλα email με τα δυο βίντεο να δουν,ομως ήδη έγραψα ότι αν δεν επισκευάζεται θα προχωρήσω στην διαδικασία αντικατάστασης με όλες αυτές τις ωραίες λέξεις  που μου είπες περί μη συνομολογημενων κτλ ομως θεωρω ότι και η τοποθέτηση πρέπει  ειναι μέσα ,αν ήξερα με λίγα λόγια ,αν το αναγράφανε κάπου ότι κάνει ετσι δεν θα το είχα πάρει ,δικιά τους ευθύνη εξολοκλήρου ,διαφημίζουν άνεση στον ύπνο αθόρυβη λειτουργία ..ειναι στο βίντεο αθόρυβο ? Δικό τους όλο το φάουλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...