Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, TsibasR21 είπε

22 αν το βάλω δεν θα δουλέψει ποτέ στη ζέστη. Τα βράδια το βάζω 30 για να λειτουργεί συνέχεια και να βγάζει ζεστό αέρα. για κανά 2ωρο

Δε κερδίζεις κάτι όσο και να το βάλεις, αν ειναι on off θα λειτουργεί με μια σταθερή ισχύ. Είτε έχεις χάσει φρεον και δεν αποδίδει είτε κάτι άλλο συμβαίνει στο κλιματιστικο σου, δεν είναι φυσιολογικά αυτά που περιγράφεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, TsibasR21 είπε

22 αν το βάλω δεν θα δουλέψει ποτέ στη ζέστη. Τα βράδια το βάζω 30 για να λειτουργεί συνέχεια και να βγάζει ζεστό αέρα. για κανά 2ωρο

Φέρε τεχνικό. Μάλλον έχασε φρεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Γιατι αφου το βγαζει για τον Κωτσοβολο το πουλανε και αυτοι αλλα και τοσα αλλα καταστηματα, γιατι δεν εχουν την ιδια τιμη αφου ειναι ιδια;

Γιατί όπως σε ένα μανάβικο βρίσκεις πατάτες με 1 ευρώ το κιλό και σε ένα super market με 0,60 λεπτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δε κερδίζεις κάτι όσο και να το βάλεις, αν ειναι on off θα λειτουργεί με μια σταθερή ισχύ. Είτε έχεις χάσει φρεον και δεν αποδίδει είτε κάτι άλλο συμβαίνει στο κλιματιστικο σου, δεν είναι φυσιολογικά αυτά που περιγράφεις. 

Για να σου δώσω να καταλάβεις το έβαλα τώρα στους 22 και δεν λειτούργησε. Με το που το έβαλα στους 30 πήρε αμέσως μπρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Πηρα στο καταστημα τηλεφωνο να δω αν θα μου κανουν καλυτερη τιμη για το ATX (τους ειπα οτι το ειχαν 419 και πως το BF ειχε 400 με τοποθετηση.)

Μου ειπαν για δυο κομματια το καλυτερο που μπορουν να κανουν ειναι 437 το ενα. Λεω οκ να παρω δυο ελα ομως οταν ξαναπηρα τα 437 ηταν για το FTX και οχι το ATX

Μου ειπε οτι τα ιδια μηχανηματα ειναι οπως μου εχετε πει και εδω μεσα και πως το ATX το βγαζει για τον Κωτσοβολο.

Παμε στην ερωτηση μου.

Γιατι αφου το βγαζει για τον Κωτσοβολο το πουλανε και αυτοι αλλα και τοσα αλλα καταστηματα, γιατι δεν εχουν την ιδια τιμη αφου ειναι ιδια;

Το ίδιο μηχάνημα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Γιατί όπως σε ένα μανάβικο βρίσκεις πατάτες με 1 ευρώ το κιλό και σε ένα super market με 0,60 λεπτά 

Οποτε παιρνω FTX

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Πηρα στο καταστημα τηλεφωνο να δω αν θα μου κανουν καλυτερη τιμη για το ATX (τους ειπα οτι το ειχαν 419 και πως το BF ειχε 400 με τοποθετηση.)

Μου ειπαν για δυο κομματια το καλυτερο που μπορουν να κανουν ειναι 437 το ενα. Λεω οκ να παρω δυο ελα ομως οταν ξαναπηρα τα 437 ηταν για το FTX και οχι το ATX

Μου ειπε οτι τα ιδια μηχανηματα ειναι οπως μου εχετε πει και εδω μεσα και πως το ATX το βγαζει για τον Κωτσοβολο.

Παμε στην ερωτηση μου.

Γιατι αφου το βγαζει για τον Κωτσοβολο το πουλανε και αυτοι αλλα και τοσα αλλα καταστηματα, γιατι δεν εχουν την ιδια τιμη αφου ειναι ιδια;

Μην σε επηρεάζει η τιμή , συνήθως καθορίζεται από ένα ποσοστό κέρδους επί της χονδρικής , έτσι σε περιόδους με μεγάλες πωλήσεις επιτυγχάνοντε καλύτερες τιμές Εισαγωγή / χονδρικής λόγο μεγαλύτερης παραγγελίας. Επίσης κάποιος μεσάζοντας μπορεί φέρνει τις εταιρείες σε επαφή κατευθείαν με εργοστασια με ειδικές προσφορές για αγορά μεγάλου στοκ. Ακόμα και επίσημος αντιπρόσωπος μπορεί να παρακάμψει τον εαυτό του να γλυτώσει την αγορά και να φέρει σε επαφή μεγάλο πελατολόγιο/πελάτη κερδίζοντας μόνο το bonus και φυσικά πολλά μηχανήματα της εταιρείας του στην αγορά με ότι αυτό συνεπάγεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, TsibasR21 είπε

Για τι ζημιά μιλάμε δηλαδή;

Αν είχα τέτοιες μαντικές ιδιότητες από απόσταση, τώρα θα είχα 1δις bitcoins...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, TsibasR21 είπε

Για να σου δώσω να καταλάβεις το έβαλα τώρα στους 22 και δεν λειτούργησε. Με το που το έβαλα στους 30 πήρε αμέσως μπρος.

Υποψιάζομαι πρόβλημα με θερμοστάτη. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια παράκληση όσοι ανεβάζετε καταναλώσεις να γράφετε και τα στοιχεία του κλιματιστικού γιατί δεν μπορούμε να διαβάζουμε ξανά και ξανά τις προηγούμενες σελίδες για να δούμε πιο fujitsu η Daikin εννοείτε ακριβώς

35 λεπτά πριν, TsibasR21 είπε

Για τι ζημιά μιλάμε δηλαδή;

Το φρεον που ρωτούσα τεχνικούς για ένα παλιό κλιματιστικό που ίσως χρειαζόταν λίγο κόστιζε συνήθως 10€/100gr ή σε άλλους 20€/300gr

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις την σύνδεσα 😋 στο ipad αλλα θεωρω και από κινητο το ίδιο ειναι,εύκολο το σεταρισμα ,κατεβάζεις την εφαρμογη την ανοίγεις και σε παει βήμα βήμα ,κάνεις account και έπειτα όλα εύκολα,ομως δεν εχει διαγράμματα κτλ για την μέτρηση ειναι πολύ πολύ φτωχό το app και εχει και μια καθυστέρηση στην ενημέρωση της κατανάλωσης ,βρηκα και ένα αλλο που ενημερώνει σχεδόν στιγμιαία 

φωτο από κάτω 
οι 2 ενδιάμεσες ειναι από το αλλο app 

771F49D0-42D1-490C-8432-7E89C00F2265.png

2D3C6F14-6E12-4A79-8327-F0668A0F03AF.png

0630BB85-16C3-4B3A-AC78-36EBEC9BC77E.png

3CD91FEE-5643-45A9-91E2-5707D6493717.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Ηρθεεεε 😊 cosmote ταχυτης😁

Άντε το απόγευμα να δούμε τι ψάρια πιάνουν τα μηχανήματα..

Ευχαριστω τον φίλο που ανέβασε το link με την προσφορά στα 19,90 😊

Χαλια φώτο ανέβασα 😁😁😁

20191217_130130.jpg

χαχα και μενα το ιδιο! Παρτε και ενα δειγμα κινεζοφασον 😛

Screenshot_2019-12-17 mitsubishi - Energy Monitor(1).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Μόλις την σύνδεσα 😋 στο ipad αλλα θεωρω και από κινητο το ίδιο ειναι,εύκολο το σεταρισμα ,κατεβάζεις την εφαρμογη την ανοίγεις και σε παει βήμα βήμα ,κάνεις account και έπειτα όλα εύκολα,ομως δεν εχει διαγράμματα κτλ για την μέτρηση ειναι πολύ πολύ φτωχό το app και εχει και μια καθυστέρηση στην ενημέρωση της κατανάλωσης ,βρηκα και ένα αλλο που ενημερώνει σχεδόν στιγμιαία 

φωτο από κάτω 
οι 2 ενδιάμεσες ειναι από το αλλο app 

771F49D0-42D1-490C-8432-7E89C00F2265.png

2D3C6F14-6E12-4A79-8327-F0668A0F03AF.png

0630BB85-16C3-4B3A-AC78-36EBEC9BC77E.png

3CD91FEE-5643-45A9-91E2-5707D6493717.png

Το μεσαίο τί κάνει; Δημιουργεί cloud μετρήσεων;

Νομίζω αξίζει να βάλεις τα αρχεία του GitHub που δείχνει τις αλλαγές στον χρόνο για να δούμε πόσο σταθερό είναι.

Μόλις τώρα, c-max είπε

χαχα και μενα το ιδιο! Παρτε και ενα δειγμα κινεζοφασον 😛

Screenshot_2019-12-17 mitsubishi - Energy Monitor(1).png

Ωχ.... χαλι...

Ποιο Mitsubishi είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το μεσαίο τί κάνει; Δημιουργεί cloud μετρήσεων;

Νομίζω αξίζει να βάλεις τα αρχεία του GitHub που δείχνει τις αλλαγές στον χρόνο για να δούμε πόσο σταθερό είναι.

Υπολογιστής κόστους ειναι συν την μέτρηση ,δεν νομιζω να δημιουργεί αρχεία μετρήσεων ,ακόμα δεν το κοίταξα ,τα αρχείο πως θα τα βαλω 

Γεια σου ρε mideeeea 😂😂😂

low fan επιθυμητή 21

μην το ξαναπείτε κινεζοφασοοοοοον 

και με auto η 2η

85E3A422-3847-45F2-965B-884A1A535155.png

31C3DFCE-E141-4D14-B848-98E604A04340.png

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...