Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, argimeg είπε

Την Δεύτερα έγινε η εγκατάσταση των δύο κλιματιστικών daikin atxc25b. Οι εντυπώσεις μου από το συνεργείο που εγκατέστησε τα κλιματιστικά δεν είναι και οι καλύτερες αλλά δεν θα σταθώ εδώ.

Τα κλιματιστικά εγκαταστάθηκαν στο παιδικό και στην κρεβατοκάμαρα και τα δύο είναι μικρά 10 τ.μ.  Σήμερα αγόρασα δύο tp-link 110 δυστυχώς ήταν τα τελευταία και το ένα είναι V2 ενώ το άλλο V3 αν και δεν νομίζω να έχουν και κάποια διαφορά ως προς τις μετρήσεις.

Πάμε στις μετρήσεις: εξωτερική 11 εσωτερική 20 ζητούμενη 23 / fan auto. Και οι δύο πόρτες κλειστές. Πολύ μικρό δείγμα βέβαια αλλά είναι μια αρχή :)

1.JPG

2.JPG

Μια χαρα,9αρια είναι ε;μπορείς να πεις δύο λόγια για τα συνεργεία τι σε ενόχλησε να προσέχουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, fotisdra είπε

Για να καταλάβω όσα έχουν eurovent πιάνουν τις καταναλώσεις που λένε όπως και τα scoop skip κτλ ;τα έχουμε δει εδώ όλα αυτά και το eurovent είναι το άγιο δισκοπότηρο του κλιματισμού. η inventor που δεν έχει λέει ψέματα και ρισκάρει την φήμη της,γιατί είναι μιά εταιρία της γειτονιάς,για κάτι που φαντάζομαι δεν είναι και πολύ δύσκολο να διαπιστώσει κάποιος.οκ με πείσατε.σαν κάτοχος να πω για υπέρθερμανσεις χώρου ,να πω για τριξιματα,να πω ότι την εγγύηση στην ουσία την πληρώνεις,ότι wifi έχει αλλά είναι σαν να μην έχει με τόσο συχνά που πρέπει να το ρυθμίζεις και να πω να πω ότι μάλλον δεν θα το διάλεγα αν δεν ήταν η εγγύηση το πρώτο μου κριτήριο. Κούρασε αυτό το eurovent που λέτε δεν το χρειάζεται ότι νούμερα ανακοινώνουν τα πιάνουν ή είναι πολύ κοντά στα νόμιμα πλαίσια εκτός αν δεν τους πειράζει να κλείσουν

Δε καταλαβαίνω που θες να καταλήξεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fotisdra είπε

Για να καταλάβω όσα έχουν eurovent πιάνουν τις καταναλώσεις που λένε όπως και τα scoop skip κτλ ;τα έχουμε δει εδώ όλα αυτά και το eurovent είναι το άγιο δισκοπότηρο του κλιματισμού. η inventor που δεν έχει λέει ψέματα και ρισκάρει την φήμη της,γιατί είναι μιά εταιρία της γειτονιάς,για κάτι που φαντάζομαι δεν είναι και πολύ δύσκολο να διαπιστώσει κάποιος.οκ με πείσατε.σαν κάτοχος να πω για υπέρθερμανσεις χώρου ,να πω για τριξιματα,να πω ότι την εγγύηση στην ουσία την πληρώνεις,ότι wifi έχει αλλά είναι σαν να μην έχει με τόσο συχνά που πρέπει να το ρυθμίζεις και να πω να πω ότι μάλλον δεν θα το διάλεγα αν δεν ήταν η εγγύηση το πρώτο μου κριτήριο. Κούρασε αυτό το eurovent που λέτε δεν το χρειάζεται ότι νούμερα ανακοινώνουν τα πιάνουν ή είναι πολύ κοντά στα νόμιμα πλαίσια εκτός αν δεν τους πειράζει να κλείσουν

Είναι αδύνατον να το διαπιστώσουμε μιας και δεν έχουμε τον εξοπλισμό για αυτό έχουμε τον ανεξάρτητο φορέα (eurovent) ο οποίος πιστοποιεί ότι τα στοιχεία που δηλώνει ο κατασκευαστής είναι όντως αληθή.

Άρα ναι, το eurovent είναι σημαντικό (το Haier το έχει).

34 λεπτά πριν, argimeg είπε

Την Δεύτερα έγινε η εγκατάσταση των δύο κλιματιστικών daikin atxc25b. Οι εντυπώσεις μου από το συνεργείο που εγκατέστησε τα κλιματιστικά δεν είναι και οι καλύτερες αλλά δεν θα σταθώ εδώ.

Τα κλιματιστικά εγκαταστάθηκαν στο παιδικό και στην κρεβατοκάμαρα και τα δύο είναι μικρά 10 τ.μ.  Σήμερα αγόρασα δύο tp-link 110 δυστυχώς ήταν τα τελευταία και το ένα είναι V2 ενώ το άλλο V3 αν και δεν νομίζω να έχουν και κάποια διαφορά ως προς τις μετρήσεις.

Πάμε στις μετρήσεις: εξωτερική 11 εσωτερική 20 ζητούμενη 23 / fan auto. Και οι δύο πόρτες κλειστές. Πολύ μικρό δείγμα βέβαια αλλά είναι μια αρχή :)

1.JPG

2.JPG

Μια χαρά ισορρόπησαν στον χώρο τους. Καλοδούλευτα.

Αναμένουμε και εντυπώσεις.

Ημερήσια κατανάλωση στο ASYG24KLCA με μια καλή ημέρα (60τμ και ζήτηση 22) :

 

1921709293_Annotation2019-12-17234819.jpeg.abd51832e63bc9541437d659c981802e.jpeg

260748959_Annotation2019-12-17234946.jpeg.d418b4e7ddf3a5e0c249b2d427706a6a.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim δεκτή και σεβαστή η άποψη σου εξάλλου ότι υπάρχει παραπάνω καλό είναι.

Ανεξάρτητος φορέας;σε καμία περίπτωση,ατυχεστατη  έκφραση.είστε σίγουροι οτι η eurovent είναι αυτό που παρουσιάζετε εδώ μέσα;εγώ μολις διάβασα όλη την σελίδα του wiki και είδα ότι είναι άλλο πράγμα από αυτό που παρουσιάζετε τόσο καιρό ένας οργανισμός,κλειστό λομπι που πληρώνεις για να γίνεις μέλος, λέει ότι είναι που ανταλλάσσουν τεχνογνωσία και προστατεύει τα συμφέροντα σου.οποτε μου φαίνεται ότι αν κάτι δεν πάει καλά με τα seer και scoop που ανακοινώνει μια μεγάλη εταιρεία του χώρου πρώτη η eurovent θα έτρεχε να την ξεσκεπάσει.

 

Επεξ/σία από fotisdra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, fotisdra είπε

@liakjim δεκτή και σεβαστή η άποψη σου εξάλλου ότι υπάρχει παραπάνω καλό είναι.

Ανεξάρτητος φορέας;σε καμία περίπτωση,ατυχεστατη  έκφραση.είστε σίγουροι οτι η eurovent είναι αυτό που παρουσιάζετε εδώ μέσα;εγώ μολις διάβασα όλη την σελίδα του wiki και είδα ότι είναι άλλο πράγμα από αυτό που παρουσιάζετε τόσο καιρό ένας οργανισμός,κλειστό λομπι που πληρώνεις για να γίνεις μέλος, λέει ότι είναι που ανταλλάσσουν τεχνογνωσία και προστατεύει τα συμφέροντα σου

Λόμπι, ξελόμπι ότι έχει eurovent το βλέπουμε στην πράξη ότι δουλεύει σωστά.. 

Τα υπόλοιπα δουλεύουν σαν γνήσια φασόνια (βλ. inventor κλπ)

Επεξ/σία από guzel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fotisdra είπε

@liakjim δεκτή και σεβαστή η άποψη σου εξάλλου ότι υπάρχει παραπάνω καλό είναι.

Ανεξάρτητος φορέας;σε καμία περίπτωση,ατυχεστατη  έκφραση.είστε σίγουροι οτι η eurovent είναι αυτό που παρουσιάζετε εδώ μέσα;εγώ μολις διάβασα όλη την σελίδα του wiki και είδα ότι είναι άλλο πράγμα από αυτό που παρουσιάζετε τόσο καιρό ένας οργανισμός,κλειστό λομπι που πληρώνεις για να γίνεις μέλος, λέει ότι είναι που ανταλλάσσουν τεχνογνωσία και προστατεύει τα συμφέροντα σου

Υπονοεις ότι και τα στοιχεία eurovent είναι ψευδή;

Εγώ ξέρω ότι οι κορυφαίοι κατασκευαστές έχουν eurovent, ήτοι Toshiba, Fujitsu, Mitsubishi Heavy / Electric , Daikin.

Προτιμώ να πιστέψω τις μετρήσεις της eurovent , όσο κλειστό lobby και να είναι , όσο νταβατζηδες , παρά κάποια Inventor στην ελλαδιτσα.

Πιθανολογω ότι είναι συντριπτικά μεγαλύτερες πιθανότητες να ισχύουν τα στοιχεία της eurovent.

Αν έχεις κάτι καλύτερο ή αν θες να φτιάξεις κάποιον δικό σου φορέα πιστοποίησης, είμαι όλος αυτιά. Μέχρι τότε, όσα δεν τα φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fotisdra είπε

@liakjim δεκτή και σεβαστή η άποψη σου εξάλλου ότι υπάρχει παραπάνω καλό είναι.

Ανεξάρτητος φορέας;σε καμία περίπτωση,ατυχεστατη  έκφραση.είστε σίγουροι οτι η eurovent είναι αυτό που παρουσιάζετε εδώ μέσα;εγώ μολις διάβασα όλη την σελίδα του wiki και είδα ότι είναι άλλο πράγμα από αυτό που παρουσιάζετε τόσο καιρό ένας οργανισμός,κλειστό λομπι που πληρώνεις για να γίνεις μέλος, λέει ότι είναι που ανταλλάσσουν τεχνογνωσία και προστατεύει τα συμφέροντα σου

Κοίτα' σίγουρα παίζονται πολλά συμφέροντα σε τέτοιες εταιρείες αλλά μέχρι στιγμής εδώ μέσα οι περισσότεροι έχουμε μείνει ικανοποιημένοι από μηχάνηματα που έχουν eurovent, άρα γιατί να μην πάρεις μηχάνημα με πιστοποίηση εφόσον οι τιμές δεν διαφέρουν.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, guzel είπε

Λόμπι, ξελόμπι ότι έχει eurovent το βλέπουμε στην πράξη ότι δουλεύει σωστά.. 

Τα υπόλοιπα δουλεύουν σαν γνήσια φασόνια (βλ. inventor κλπ)

Καλά αυτό μη το ξαναπείς γιατί και midea , carrier ( φασον midea) , έχουν eurovent.

Το μόνο που μας λέει είναι ότι όντως ισχύουν τα στοιχεία .

Αν δουλεύει καλά ή όχι , μάλλον πρέπει να κοιτάμε άλλα πράγματα πχ ονομαστικά φορτία σε θερμό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Καλά αυτό μη το ξαναπείς γιατί και midea , carrier ( φασον midea) , έχουν eurovent.

Το μόνο που μας λέει είναι ότι όντως ισχύουν τα στοιχεία .

Αν δουλεύει καλά ή όχι , μάλλον πρέπει να κοιτάμε άλλα πράγματα πχ ονομαστικά φορτία σε θερμό.

Ναι σωστά, έχεις απόλυτο δίκιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Υπονοεις ότι και τα στοιχεία eurovent είναι ψευδή;

Εγώ ξέρω ότι οι κορυφαίοι κατασκευαστές έχουν eurovent, ήτοι Toshiba, Fujitsu, Mitsubishi Heavy / Electric , Daikin.

Προτιμώ να πιστέψω τις μετρήσεις της eurovent , όσο κλειστό lobby και να είναι , όσο νταβατζηδες , παρά κάποια Inventor στην ελλαδιτσα.

Πιθανολογω ότι είναι συντριπτικά μεγαλύτερες πιθανότητες να ισχύουν τα στοιχεία της eurovent.

Αν έχεις κάτι καλύτερο ή αν θες να φτιάξεις κάποιον δικό σου φορέα πιστοποίησης, είμαι όλος αυτιά. Μέχρι τότε, όσα δεν τα φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμασταρια.

Συμφωνώ σε όσα λες εκτός από το Ελλαδίτσα και δεν υπονοώ ότι το eurovent δίνει ψευδή στοιχεία αλλά να είσαι σίγουρος ότι αν η inventor έδινε ψευδή στοιχεία η eurovent και τα μέλη της θα έτρεχαν να την ξεσκεπάσουν.εκτος αν δεν κόβει πωλήσεις;τι κόβει;ε τότε θα την ξεσκεπαζαν και θα την έκλειναν γρήγορα γρήγορα καθώς η EΕ έχει νόμους και συγκεκριμένες αποκλίσεις που είναι επιτρεπτές να έχουν τα μηχανήματα σου από αυτές που ανακοινώνουν.και ξαναλέω για αποφυγή παρεξηγήσεων ότι ένα inventor έχω και το επόμενο μου δεν θα ναι inventor καθώς μου έχει αφήσει ανάμεικτα συναισθήματα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, fotisdra είπε

Μια χαρα,9αρια είναι ε;μπορείς να πεις δύο λόγια για τα συνεργεία τι σε ενόχλησε να προσέχουμε;

Τσαπατσουλιά, να τελειώνουμε να πάμε στον επόμενο και δεν βάζω τα έξτρα αποσμητικά φίλτρα γιατί σε 1 μήνα θα είναι για πέταμα (εγώ διάβασα στο manual ότι πλένονται και τα αλλάζεις σε έναν χρόνο) και γενικά το συνεργείο που ήρθε δεν ήταν ευχαριστημένο με τον εργοδότη του και μιλούσε ανοιχτά για το ένα και για το άλλο. Επίσης στο ένα από τα δύο κλιματιστικά είχε ξεκολήσει μια προστατευτική αυτοκόλητη ταινία που έχει επάνω. Γενικά η αίσθηση που σου έδιναν ήταν ότι δεν είναι έπαγγελματίες, σε αντίθεση με μια προηγούμενη εγκατάσταση που είχα κάνει 11 χρόνια πριν και οι άνθρωποι έκαναν μπαμ ότι το κατέχουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...