Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες,  Υπάρχει κάποια καλή προταση σε 9αρι μέχρι 500 Εκτός του mirai plus?

Επιπλέον,  έχοντας διαβάσει ολόκληρη τη συζήτηση περί φορτιου και υπολογισμού SEER/SCOP θυμάμαι είχαμε καταλήξει ότι τα νούμερα πιάνονται από κάποιες εταιρίες γιατί χρησιμοποιούν υψηλα φορτία και μάλλον για αυτό δε κατεβαίνουν πολύ χαμηλά σε κατανάλωση.

Μεσολάβησε κάποια αλλη κουβέντα γιατί βλέπω να προτείνουμε ξανά με βάση seer/scop;

Η απλά είναι δύο νούμερα που δείχνουν πόσο ικανό είναι ένα κλιματιστικό ασχέτως όμως του τι μπορει να καίει για να πιάνει αυτά τα νούμερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Μόλις παραγγέλθηκε για δωμάτιο 22τμ το ακόλουθο Fujitsu KM Series ASYG12KMTA στα 543 ευρώ. Θα παραθέσω εντυπώσεις μόλις εγκατασταθεί κλπ. 

Που το βρήκες τόσο φθηνά;

14 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δεν ειπε κανεις οτι ειναι για τα πανηγυρια.
Ουτε οτι ειναι εγκυρο το στατιστικο δειγμα.
Εγραψα τι ξερω απο τοτε που ηταν μια απο τις υποψηφιες αγορες μου.


Ανακαλω: Καποιοι εχουν αναφερει προβλημα με την πλακετα.
 

Τα έχω δει τα σχόλια. Περιέργως στο R410 μοντέλο δεν υπάρχει ούτε ένα παράπονο.

Μάλλον δεν είναι έγκυρο το δείγμα, ούτε βέβαια ότι δεν προκαλεί ανησυχία. Θα προτιμούσα να μην έχει αναφερθεί τίποτα αλλά τόσα μηχανήματα πουλιούνται. Κάποια θα αστοχήσουν.

9 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Παίδες,  Υπάρχει κάποια καλή προταση σε 9αρι μέχρι 500 Εκτός του mirai plus?

Επιπλέον,  έχοντας διαβάσει ολόκληρη τη συζήτηση περί φορτιου και υπολογισμού SEER/SCOP θυμάμαι είχαμε καταλήξει ότι τα νούμερα πιάνονται από κάποιες εταιρίες γιατί χρησιμοποιούν υψηλα φορτία και μάλλον για αυτό δε κατεβαίνουν πολύ χαμηλά σε κατανάλωση.

Μεσολάβησε κάποια αλλη κουβέντα γιατί βλέπω να προτείνουμε ξανά με βάση seer/scop;

Η απλά είναι δύο νούμερα που δείχνουν πόσο ικανό είναι ένα κλιματιστικό ασχέτως όμως του τι μπορει να καίει για να πιάνει αυτά τα νούμερα?

Δεν νομίζω ότι υπάρχει στο φόρουμ κάποιος καταρτισμένος που θα μας απαντήσει στα σίγουρα.

Κάτι φαίνεται να βρωμάει στην υπόθεση. Ως εκεί. Ενδείξεις. Προσωπικά μου προκαλεί ανησυχία. Από την άλλη υπάρχει το Mitsubishi Heavy το 9αρι που βγάζει 6 scop και υψηλότερο φορτίο σχεδιασμού. Κλέβει και μια Mitsubishi;;; Δύσκολο. Τα Fujitsu και θα Toshiba θα τα δεις πάντα να έχουν χαμηλά φορτία σχεδιασμού στο θερμό. Αν σημαίνει κάτι θα σε γελάσω.

51 λεπτά πριν, guzel είπε

γιατί off topic? θέλω να δω αν δημιουργεί το πρόβλημα αυτό το κλιματιστικό 

Καλά, ολόκληρο Toshiba που αντέχει 10.000volts και σε ανησυχεί μια μικρή μικρή πτώση τάσης;;;;

Δεν μας τα λες καλά κοπέλι. 😁

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Οκ κατάλαβα, ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.

Υπαρχει κάποιος κάτοχος Toshiba Mirai να μας γράψει τις όποιες εντυπώσεις του;

Νομίζω έχει ο @CorumD.

Κοντά στα χρήματά σου είναι αυτό https://www.bestprice.gr/item/2155366515/fujitsu-km-asyg09kmtaaoyg09kmta.html

Επίσης ο Κώτσο που και που βάζει το Daikin στα 400€ εγκατεστημένο (αν και για κρεβατοκάμαρα , το συνιστώ μόνο υπό προϋποθέσεις).

Βέβαια το GE στα 298€ εγκατεστημένο, κλέβεις εκκλησίες https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198526-general-electric-ges-nmg25-prime

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Αυτό το έχουμε συζητήσει ξανά.  Φασόν δεν είναι . Ή τουλάχιστον δεν αποδεικνύει τίποτα ότι είναι φασόν . Όπως για όλα τα κλιματιστικά της αγοράς που κατα καιρούς λέτε για φασόν . Εκτός και αν έχετε έγκυρες πληροφορίες απο τις αντιπροσωπίες ή τις γραμμές παραγωγής . Μην βγάζετε αυθαίρετα και επιπόλαια συμπεράσματα . Τα συμπεράσματα στηρίζονται σε σαφέστατες αποδείξεις όχι σε ενδείξεις ή εικασίες .

Αυτό σε καλύπτει;

590710794_Annotation2020-01-08172003.png.2697531872e6467fed425ff611e12884.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Δεν είναι και εγκυρο στατιστικό δείγμα για να πούμε ότι το Mitsu είναι για τα πανηγύρια .

Άρα και τα LG / Samsung είναι καλά; 😛

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Και η Mitsubishi το ίδιο θα ήθελε :)

H mitsubishi έχει κάνει πολύ κάλο όνομα στα κλιματιστικά και οχι άδικα,ειδικά στη θέρμανση,εδώ στην βόρεια ελλαδα εαν έλεγες οτι πληρώνεις δεν υπήρχε κάτι άλλο.

έχω βάλει σε  2 αντλίες θερμότητας zubadan και ενα 24ρι, επιτηρητές τάσης,δεν θυμάμαι  εάν το είχε ζητήσει ο ψυκτικός.

Πάντως δεν μου έχουν αναφέρει πρόβλημα χρόνια τώρα.Και εννοείται ολα βγάζουν προβλήματα μηχανήματα είναι.

Επεξ/σία από aristidis540
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

H mitsubishi έχει κάνει πολύ κάλο όνομα στα κλιματιστικά και οχι άδικα,ειδικά στη θέρμανση,εδώ στην βόρεια ελλαδα εαν έλεγες οτι πληρώνεις δεν υπήρχε κάτι άλλο.

έχω βάλει σε  2 αντλίες θερμότητας zubadan και ενα 24ρι, επιτηρητές τάσης,δεν θυμάμαι  εάν το είχε ζητήσει ο ψυκτικός.

Πάντως δεν μου έχουν αναφέρει πρόβλημα χρόνια τώρα.Και εννοείται ολα βγάζουν προβλήματα μηχανήματα είναι.

Συμφωνω 100% !  Τοπ είναι ! Απλά αναφέρω ότι και η Mitsubishi θα ήθελε να φύγουν αυτά τα κακα σχόλια που γραψαν κάποιοι ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά όλα σχετικά είναι.

Και lg που εδώ τα θάβουμε έχω δει 10ετίας 9άρη που δούλευε καλά. 

Κάποιος άλλος μπορεί να έχει ανάλογη εμπειρία απο οποιαδήποτε άλλη μάρκα.

Απλά κάποιες μάρκες έχουν κάνει όνομα (καλό ή κακό) και αφού έχουμε και feedback από εδώ μέσα για τα μηχανήματα που είναι τώρα στην αγορά κινούμαστε ανάλογα.✌️

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι μια παρτιδα ενος συγκεκριμενου μοντελου εχει (αν εχει) αυξημενο ποσοστο failure πλακετας δε λεει κατι, ουτε μειωνει
τη Mitsu...

...εκτος αν εισαι ο παθων😁

Anyway, προταθηκε ενα συγκεκριμενο μοντελο για το οποιο εχει αναφερθει προβλημα. Δεν ισχυει για ολα τα Mitsu, αλλιμονο!
Ο καθενας τα ζυγιζει και αποφασιζει.

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι η ευαισθησια των ατομων που εχουν θαψει ολοκληρες εταιρειες βασιζομενοι σε εμπειρια
που εχουν απο ενα μονο προιον τους η ακομα χειροτερα χωρις να εχουν εμπειρια απο καποιο προιον τους😎

🍿🍿🍿🍿🍿🍿🍿

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός,  εμένα carrier coastal 9αρι, με ελάχιστη χρήση σε 8 μηνες έγινε Αλλαγή μοτέρ ανεμιστήρα. Σε άλλους μπορει να μην έχει βγαλει τιποτε, ωστόσο αυτό εμένα με αποτρέπει να ξαναπάρω άλλο carrier τωρα που χρειάζομαι και άλλο.

Το πρόβλημα ποιοτητας κατασκευής είναι γενικό φαινόμενο και αφορά ΟΛΕΣ τις εταιρίες δυστυχως και ολες τις βιομηχανίες. Μαύρες, λευκές συσκευές, κλιματισμός, μικροσυσκευες.

Για το οποίο παραθέτω εμπειρία σέρβις 8 χρόνια οπότε τίποτε δε  κάνει εντύπωση σε αυτό το κομμάτι.

Το θεμα είναι οτι πόσο καλό βρίσκει κανείς να πληρώνει περισσότερο για να αγοράσει αξιοπιστία και δυστυχής να μην επιβεβαιώνεται.

Αλλα εδώ συμβαίνει και στα αυτοκινητα που κοστίζουν και δεκάδες χιλιάρικα τι να λεμε τωρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakjim είπε

Νομίζω έχει ο @CorumD.

Κοντά στα χρήματά σου είναι αυτό https://www.bestprice.gr/item/2155366515/fujitsu-km-asyg09kmtaaoyg09kmta.html

Επίσης ο Κώτσο που και που βάζει το Daikin στα 400€ εγκατεστημένο (αν και για κρεβατοκάμαρα , το συνιστώ μόνο υπό προϋποθέσεις).

Βέβαια το GE στα 298€ εγκατεστημένο, κλέβεις εκκλησίες https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198526-general-electric-ges-nmg25-prime

Αυτό σε καλύπτει;

590710794_Annotation2020-01-08172003.png.2697531872e6467fed425ff611e12884.png

το GE το εβαλα σε υπνοδωματιο και τα πηγαινει εξαιρετικα ...πολυ καλη ζεστη, κανενας θορυβος πλαστικων,στην χαμηλη σκαλα αθορυβο ,

η εξωτερικη μοναδα μολις ισορροπησει στην λειτουργία της επισης με πολυ χαμηλή σταθμη θορυβου....

απο πλευρας κατανάλωσης ειδα οτι κατεβαινε μεχρι τα 300W χονδρικα και σταματαγε.....

Η συνολικη εικόνα παντως σαφως καλυτερη απο Inventor Omnia Eco  & Nemesis

 

 

 

και μια ερωτηση....εχει κανει καποιος συγκριση καταναλωσης..

διακοπτομενης λειτουργίας πχ ..3 ωρες πρωι---παυση---μεσημερι μεχρι μεσανυχτα...

με συνεχομενη 24ωρη?  με ζητουμενη σταθερη θερμοκρασια 

Επεξ/σία από anergos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, anergos13 είπε

το GE το εβαλα σε υπνοδωματιο και τα πηγαινει εξαιρετικα ...πολυ καλη ζεστη, κανενας θορυβος πλαστικων,στην χαμηλη σκαλα αθορυβο ,

η εξωτερικη μοναδα μολις ισορροπησει στην λειτουργία της επισης με πολυ χαμηλή σταθμη θορυβου....

απο πλευρας κατανάλωσης ειδα οτι κατεβαινε μεχρι τα 300W χονδρικα και σταματαγε.....

Η συνολικη εικόνα παντως σαφως καλυτερη απο Inventor Omnia Eco  & Nemesis

και μια ερωτηση....εχει κανει καποιος συγκριση καταναλωσης..

διακοπτομενης λειτουργίας πχ ..3 ωρες πρωι---παυση---μεσημερι μεχρι μεσανυχτα...

με συνεχομενη 24ωρη?  με ζητουμενη σταθερη θερμοκρασια 

Τα 300 περίπου watts φαίνεται ότι είναι χαρακτηριστικό των κινεζοφασον

IMG_20200108_213251.jpg.1877fbfdfa44e3f42e9ea7fae5069b98.jpg

Το έχω δει μέχρι 260 αλλά με τέρμα τον ανεμιστήρα.

Δεν είναι όμως κακό για υπνοδωμάτιο.

Το προτιμώ από το Daikin και ας κατεβαίνει στα σχεδόν μισά watts αλλά ως αποτέλεσμα στέλνει χλιαρά ρεύματα ενώ το carrier βγάζει μια γλυκιά ζέστη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...