Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, anergos13 είπε

σπιτι το shorai το εχεις non stop? 

και αν ναι τι σου καιει πχ την εβδομαδα ?

το τι καει καθε χωρος δεν μπορεις να το συγκρινεις με τον δικο σου.

Εγω ακουω για 2000 και 3000 ευρωγια πετρελαιο και μου φευγει το μυαλο οταν καιω συνολο το χειμωνα 300 ευρω πετρελαιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Στην δουλειά το πρωί στο γραφείο έχει πολύ πολύ πολύ κρύο.. ανοίγω κλιματιστικό 8:00 και κλείνει 1630.. Ζεσταίνεται ο χώρος, αλλά δεν υπάρχει θερμική άνεση..είναι αυτό που περιγράφεται ..χάλια μαύρα.. 

Εάν το άφηνα ανοιχτό 24/7, και ζεσταθουν έπιπλα τούβλα τα πάντα όλα, θα ήταν όπως είμαι τωρα σπίτι..-3C,-4C εξωτερική και με κοντομανικο μέσα..

Έχεις δοκιμάσει να τα αφήσεις ανοιχτά 24/7?

οχι ...γιατι το ενα ειναι on off και ..συνολικα δεν εχω ελεγχο της καταναλωσης....αλλα μονο σε 2 max.....

αρα δεν εχω μπει στην φαση δοκιμης.....για να μπορω να ελεγξω και την διαφορα στην καταναλωση σε καθε περιπτωση.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, anergos13 είπε

σπιτι το shorai το εχεις non stop? 

και αν ναι τι σου καιει πχ την εβδομαδα ?

12kwh από χθες μέχρι σήμερα.. με εξωτ.θερμοκρασξα -5,-4C το βράδυ,και μέχρι 6C μέγιστο. 12*0.18= 2.26€  δηλαδή..Ωστόσο με πολύ κρύο...πολύ παραπάνω από όσο έχει φυσιολογικά..

Non stop,το δουλέυω.. 7 χρόνια εγγύηση έχει 😛

Δεκεμβρίο (24/7) έναν μήνα 168kwh 168*0.18=30.24€ 

Όλο το σπίτι 60+ τ.μ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

12kwh από χθες μέχρι σήμερα.. με εξωτ.θερμοκρασξα -5,-4C το βράδυ,και μέχρι 6C μέγιστο. 12*0.18= 2.26€  δηλαδή..Ωστόσο με πολύ κρύο...πολύ παραπάνω από όσο έχει φυσιολογικά..

Non stop,το δουλέυω.. 7 χρόνια εγγύηση έχει 😛

Δεκεμβρίο (24/7) έναν μήνα 168kwh 168*0.18=30.24€ 

Όλο το σπίτι 60+ τ.μ.

τον Δεκεμβριο εκαψα 172KW με διακοπτομενη λειτουργια ....12-15 ωρων/24  ...σε 95 τμ που ο ενιαιος ειναι περιπου 35τμ....

θα κανω μια δοκιμη ..για 24/7 να δω τι θα καψει.....

Επεξ/σία από anergos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, anergos13 είπε

οχι ...γιατι το ενα ειναι on off και ..συνολικα δεν εχω ελεγχο της καταναλωσης....αλλα μονο σε 2 max.....

αρα δεν εχω μπει στην φαση δοκιμης.....για να μπορω να ελεγξω και την διαφορα στην καταναλωση σε καθε περιπτωση.....

Δεν νομίζω να έχεις οικονομία με 24/7,αλλά θα έχεις σίγουρα θερμική άνεση..  Έστω μια μέρα δοκίμασε το, η ακόμα ακόμα μονο έναν χώρο/δωμάτιο.. π.χ. την κρεβατοκάμαρα.. θα δεις μεγάλη διαφορά..

Η κατανάλωση που έβαλα παραπάνω είναι για το δικό μου σπίτι..και σίγουρα μπορεί να πολύ μεγαλύτερη η και πολύ μικρότερη από σένα :) 

Επίσης μεγάλη διαφορά κάνει και η ταχύτητα του ανεμιστήρα.. Στον δικό μου χώρο,το ιδανικό μετά από πολλές δοκιμές,είναι τρίτη σκάλα και πάνω κάτω swing (λόγο των επιπλέων δωματίων που ζεσταίνει)

 

28 λεπτά πριν, xristos1277 είπε

Σε ευχαριστώ liakjim.

Επειδή σε παρακολουθώ γενικά αλλά και στις τοποθετήσεις σου για τα daikin επειδή θα μπει εσωτερική εξωτερική πλάτη πλάτη τα τρια μετρα σωλήνωσης που έχω διαβάσει να λες πως θα τα εφαρμόσει; υπάρχει τρόπος ή δεν γίνεται λόγω μικρής απόστασης;

Κουλούρα κάνουν πίσω από την εξωτερική μονάδα του κλιματιστικου

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Έχει ο Κωτσόβολος και τα morris στο παζάρι του.

Τα morris είναι ίδια με τα TCL XA51

To 12άρη πρέπει να βγαίνει γύρο στα 310

Το 18άρη στα 480 

To 24άρη στα 640

Μπορείς να σκεφτείς και αυτά.

Εχουν wifi και είναι πιο φτηνά απ τα ίδια TCL απλά πρέπει να κάνεις τις συντηρήσεις στον αντιπρόσωπο για να εχεις την ίδια εγγύηση. 

Το αν αξίζει η διαφορά χρημάτων απ το shorai δεν το ξέρω.

Απλά δες αν το shorai 12000 btu είναι τόσο καλό όσο το 18άρη (ίδια τεχνολογία κομπρέσορα) για το οποίο ο guzel μας έχει φάει να τα πετάξουμε όλα και να βάλουμε αυτό.

20 ευρο θελουν για την ετησια συντηρηση παντως .Σε κανα μηνα θα κανω εγω την πρωτη και εχω ρωτησει ηδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το shorai του ανέργου φαίνεται αν και 24αρι να καεί όσο το τογιοτομι το δικό μου. Ίσως βέβαια αν το αφήσει 24ωρες να πέσει χαμηλοτερα όπως του 18αρι shorai του φίλου παραπάνω.

Βέβαια δεν έχουμε λάβει υπόψιν τις ιδιαιτερότητες του κάθε σπιτιού. Φαίνονται όμως να αξίζουν τα λεφτά τους.

Δεν θα έλεγα το ίδιο για το omnia eco μου το οποίο αυτή τη στιγμή δίνει ρεσιτάλ ηχορύπανσης έξω και δικαιώνει την κακή εικόνα που έχω σχηματίσει. 

Απολαύστε υπεύθυνα:

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δεν νομίζω να έχεις οικονομία με 24/7,αλλά θα έχεις σίγουρα θερμική άνεση..  Έστω μια μέρα δοκίμασε το, η ακόμα ακόμα μονο έναν χώρο/δωμάτιο.. π.χ. την κρεβατοκάμαρα.. θα δεις μεγάλη διαφορά..

Η κατανάλωση που έβαλα παραπάνω είναι για το δικό μου σπίτι..και σίγουρα μπορεί να πολύ μεγαλύτερη η και πολύ μικρότερη από σένα :) 

Επίσης μεγάλη διαφορά κάνει και η ταχύτητα του ανεμιστήρα.. Στον δικό μου χώρο,το ιδανικό μετά από πολλές δοκιμές,είναι τρίτη σκάλα και πάνω κάτω swing (λόγο των επιπλέων δωματίων που ζεσταίνει)

Κουλούρα κάνουν πίσω από την εξωτερική μονάδα του κλιματιστικου

Σε ευχαριστώ φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εδώ και έναν μήνα χρησιμοποιώ αποκλειστικά κλιματιστικά έχω να πω:

Θετικά: H θερμική άνεση που έχω είναι καλύτερη με τα κλιματιστικά από ότι με τα καλοριφέρ στους ίδιους πάντα βαθμούς 21-22 που κρατάω όλο το σπίτι. Mε τα καλοριφέρ ένιωθα ότι είχα περισσότερη υγρασία. Το πρωί όταν σηκωνόμουν ένιωθα ένα ρίγος που δεν το νιώθω τώρα με τα κλιματιστικά. Είναι οικονομικότερο προς το παρόν. Όταν πιάσουμε -7 -10 θα δω πόσο θα καίει αλλά θεωρώ ότι πάλι θα είναι οικονομικότερο. Βασική προυπόθεση είναι η αλλαγή παρόχου ρεύματος από ΔΕΗ σε οποιονδήποτε άλλο.

Αρνητικά: Κάποιες φορές στα υπνοδωμάτια αισθάνομαι ότι η ατμόσφαιρα είναι περισσότερο ξηρή από ότι θέλω. Στο σαλόνι από την άλλη που έχω το ururu-sarara δεκαετίας και έως τώρα δεν το είχα δοκιμάσει στα πολλά κρύα, έχω να πω ότι είναι πολύ πιο γλυκό έαν μπορείτε να με καταλάβετε από τα δύο μικρά daikin atxc25b που έχω στα υπνοδωμάτια και επειδή κάνει και ύγρανση δεν ξυραίνει καθόλου την ατμόσφαιρα. Στα αρνητικά πρέπει να προστεθεί το ζεστό νερό που δεν έχω από το boiler όπως επίσης και η θέρμανση στο μπάνιο αλλά πολύ μικρό το κακό γιατί βολέυομαι με ένα μικρό αερόθερμο.

Βέβαια να σημειώσω ότι ακόμα βαρύ χειμώνα δεν έχουμε, έως -3 έχει κάνει εδώ που μένω. Ελπίζω να έχω την ίδια θετική άποψη και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Άρα ούτε το ΚΜΤΑ είναι για κρεβατοκάμαρα; Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα;

Αν έχεις λίγα watts κρυώνει ο κόσμος, αν βγάζεις ζέστη καις τα κερατά σου.

Άρα θέλουμε ένα κλιματιστικό 9αρι , με δείκτες απόδοσης Fujitsu και γλυκιά ζέστη κινεζοφασον. Υπάρχει;

Και το 9αρι inventor life pro που πεφτει στα 200w συντηρηση, δεν ειναι να περασεις απο κατω, χλιαρος ενοχλητικος αερας..κι επειδη ακομη κι η χαμηλη του σκαλα ειναι δυνατη ακομη χειροτερα..το αλλο το πιο παλιο 10ετιας που εχω επειδη δεν πεφτει κατω απο 330w στη θερμανση αλλα κι επειδη εχει πιο quiet πρωτη σκαλα ειναι πολυ πιο ιδανικο για υπνοδωματιο μακραν, βγαζει αυτη τη γλυκια ζεστη που λες! Μηπως ολο αυτο δεν ειναι τυχαιο απ την αλλη;; καποια μοντελα ετειρειων οπως και το δικο σου carrier ας πουμε ειναι προγραμματισμενα να μη βγαζουν χαμηλης θερμοκρασιας αερα για λογους θερμικης ανεσης! 

Τωρα αν παμε σε πολυ πιο ακριβα μηχανηματα δεν ξερω αν μπορουν σε πολυ χαμηλα watts να βγαλουν υψηλοτερη θερμοκρασια εξαγομενου αερα  οποτε να μιλαμε για το σουπερ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά.

θέλω να πάρω ένα κλιματιστικό για ενοικιαζομενο  στούντιο 30τμ ψαχνω 12αρι με wifi για να το ανοίγω εγω απο το σπιτι καμια φορα το χειμώνα που θα εχει καιρο να ανοιχτεί το σπιτι.

γενικα κοιτάω κατι οικονομικό εχει κατι tesla που εχω δει αν ξερεις καποιος κατι...και μετα ανεβαίνω σε τιμη toyotomi και inventor αλλα φευγω 100+

τι λετε εσεις?γενικα η λειτουργία με το app ειναι εύχρηστη βλέπεις και θερμοκρασία δωματίου στην εφαρμογή η μονο on off και ρύθμιση θερμοκρασία που θες εσυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Δεν ειπε κανεις οτι ειναι για τα πανηγυρια.
Ουτε οτι ειναι εγκυρο το στατιστικο δειγμα.
Εγραψα τι ξερω απο τοτε που ηταν μια απο τις υποψηφιες αγορες μου.


Ανακαλω: Καποιοι εχουν αναφερει προβλημα με την πλακετα.
 

Οκ ! Καταλαβαίνω το προβληματισμό σου μήπως πονάει γενικά το μοντέλο στις πλακέτες . Καταλαβαίνω ότι δεν ήθελες να το ρισκάρεις . Άλλωστε δε δίνουν μεγάλη εγγύηση στις πλακέτες και το κόστος ανταλλακτικών είναι υψηλό σε αυτή την μάρκα .  :)

Απλά μην το βγάλουμε άθελα μας σκάρτο χωρίς να έχουμε την πραγματική εικόνα  του ποσοστού των βλαβών . Αυτό ήθελα να διευκρινίσω  για να μην μπερδέψουμε μερικούς . 

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Νομίζω έχει ο @CorumD.

Κοντά στα χρήματά σου είναι αυτό https://www.bestprice.gr/item/2155366515/fujitsu-km-asyg09kmtaaoyg09kmta.html

Επίσης ο Κώτσο που και που βάζει το Daikin στα 400€ εγκατεστημένο (αν και για κρεβατοκάμαρα , το συνιστώ μόνο υπό προϋποθέσεις).

Βέβαια το GE στα 298€ εγκατεστημένο, κλέβεις εκκλησίες https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198526-general-electric-ges-nmg25-prime

Αυτό σε καλύπτει;

590710794_Annotation2020-01-08172003.png.2697531872e6467fed425ff611e12884.png

Ένα σχόλιο δεν με καλύπτει . Μου αρκεί το δικό σου post . Το ίδιο πράγμα είναι . 
Επειδή το θέμα το χω ψάξει . Η GE Εξαγοράστηκε απο την Haier . Παραμένει ξεχωριστή μάρκα . Παραμένουν τα γραφεία και τα εργοστάσια  της GE . Ανήκει στον όμιλο της Haier . To χω ποστάρει και παλαιότερα καθώς και μια επένδυση που έκανε η Μαμα εταιρία στα γραφεία και στα εργοστάσια της GE Αμερικής . 
Πολύ πιθανό να δανείζονται τεχνογνωσία απο την Haier ως κάποιο βαθμό . Δεν αγόρασαν απλά τα δικαιώματα χρήσης του Brand GE . 

Όταν λες φασόν εννοείς ατόφια αντιγραφή Haier μοντέλου . Όλα ίδια πλυν πλαστικών . 

6 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Άρα και τα LG / Samsung είναι καλά; 😛

Πραγματικά οι μόνοι που ξέρουν  είναι οι κατασκευαστές και οι αντιπροσωπίες . Αυτοί έχουν τα νούμερα . Εμείς λίγο πολύ λέμε την εμπειρία μας .  Η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα LG και Samsung παλαιότερα ακούγονταν πολύ για τις βλάβες τους . Ειδικά κάτι LG Mirror για συμπιεστή και πλακέτα.  Τώρα δεν ξέρω αν έχουν βελτιωθεί πλέον . Αν δίναν μεγάλη εγγύηση δεν θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα και όταν ήθελα να αγοράσω ένα 9αρι για υπνοδωμάτιο ζαχάρωνα το LG Prestige αλλά τελικά κατέληξα στο Gree Hansol λόγω εγγύησης και καλού VFM  τότε πριν 5 χρόνια + 

2 ώρες πριν, smav82 είπε

Εγώ που έχω το daikin σε μεγάλο υπνοδωμάτιο το προτιμώ γιατι χαλαρά ρεύματα δεν  φτάνουν στο σώμα αλλά το  διατηροουν εύκολα σε σταθερή θερμοκρασία σε αντίθεση με το toyotomi που καταλαβαίνω την γλυκιά ζεστή που λες αλλά τα on off που κάνει είναι κάπως ενοχλητικα. Επίσης έχω παρατηρήσει η κατανάλωση είναι 1.8 φορές πάνω στο toyotomi.

Λίγο άκυρη η σύγκριση της κατανάλωσης γιατί δεν συγκρίνεις μηχανήματα με ίδιους βαθμούς απόδοσης . Νομίζω το αδικείς το toyotomi.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αντώνης Τ. είπε

Το shorai του ανέργου φαίνεται αν και 24αρι να καεί όσο το τογιοτομι το δικό μου. Ίσως βέβαια αν το αφήσει 24ωρες να πέσει χαμηλοτερα όπως του 18αρι shorai του φίλου παραπάνω.

Βέβαια δεν έχουμε λάβει υπόψιν τις ιδιαιτερότητες του κάθε σπιτιού. Φαίνονται όμως να αξίζουν τα λεφτά τους.

Δεν θα έλεγα το ίδιο για το omnia eco μου το οποίο αυτή τη στιγμή δίνει ρεσιτάλ ηχορύπανσης έξω και δικαιώνει την κακή εικόνα που έχω σχηματίσει. 

Απολαύστε υπεύθυνα:

Πολύ φασαρία το κλιματιστικό σου έτσι δεν κάνει ούτε το Fujitsu στο full. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, teoxen είπε

καλησπέρα παιδιά.

θέλω να πάρω ένα κλιματιστικό για ενοικιαζομενο  στούντιο 30τμ ψαχνω 12αρι με wifi για να το ανοίγω εγω απο το σπιτι καμια φορα το χειμώνα που θα εχει καιρο να ανοιχτεί το σπιτι.

γενικα κοιτάω κατι οικονομικό εχει κατι tesla που εχω δει αν ξερεις καποιος κατι...και μετα ανεβαίνω σε τιμη toyotomi και inventor αλλα φευγω 100+

τι λετε εσεις?γενικα η λειτουργία με το app ειναι εύχρηστη βλέπεις και θερμοκρασία δωματίου στην εφαρμογή η μονο on off και ρύθμιση θερμοκρασία που θες εσυ?

Αν καταλαβαίνω καλά τα κλιματιστικά θα βαράνε υπερωρίες . Που σημαίνει αυξημένη φθορά . 

Σε αυτή την περίπτωση θα σου έλεγα να κοιτάξεις  TCL και Inventor που δίνουν 10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις . 

Σε TCL μπορείς να δεις αυτό  https://www.skroutz.gr/s/14742596/TCL-Elite-TAC-12CHSA-XA41.html

Σε Inventor αυτό:  https://www.skroutz.gr/s/18330792/Inventor-Premium-PR1VI32-12WF-PR1VO32-12.html

Τα δύο αυτά έχουν wifi .  
Ένα συν που έχει το Inventor είναι η λειτουργία Hotel Menu . Μπορείς να θέσεις περιορισμό (κλείδωμα) στην ανώτερη και κατώτερη θερμοκρασία που μπορεί να ορίσει ο χρήστης απο το τηλεχειστήριο στη ψύξη και στην θέρμανση . Ειδικά αν το νοικιάζεις σε τουρίστες απο εξωτερικό που έχουν την τάση το καλοκαίρι να το ρυθμίζουν στους 18 και το κλιματιστικό μετά να δουλεύει στο φουλ με μεγάλη κατανάλωση και ποτέ να μην πιάνει την θερμοκρασία . 
https://www.inventoraircondition.gr/ypiresia-diaxeirisis-klimatistikon-monadon-hotel-menu

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Το shorai του ανέργου φαίνεται αν και 24αρι να καεί όσο το τογιοτομι το δικό μου. Ίσως βέβαια αν το αφήσει 24ωρες να πέσει χαμηλοτερα όπως του 18αρι shorai του φίλου παραπάνω.

Βέβαια δεν έχουμε λάβει υπόψιν τις ιδιαιτερότητες του κάθε σπιτιού. Φαίνονται όμως να αξίζουν τα λεφτά τους.

Δεν θα έλεγα το ίδιο για το omnia eco μου το οποίο αυτή τη στιγμή δίνει ρεσιτάλ ηχορύπανσης έξω και δικαιώνει την κακή εικόνα που έχω σχηματίσει. 

Απολαύστε υπεύθυνα:

Το διπλανό σπίτι από μένα έχει το ίδιο και μάλιστα κρεμασμένο και δεν κάνει έτσι. Και μάλιστα με 1.5 μέτρο μόνο σωλήνα (δεν με άκουσαν και έφεραν έναν ασχετο τοπικό ηλεκτρολόγο να τους το βάλει). Μήπως να το έστελνες με email στην ινβεντορ; Δεν είναι φυσιολογικό. Μήπως έχεις βλάβη;

Το είχα τραβήξει βίντεο :

Ούτε το 18αρι άριστον των πεθερικών που είναι ίδιο φασον δεν κάνει έτσι

 

3 ώρες πριν, xristos1277 είπε

Σε ευχαριστώ liakjim.

Επειδή σε παρακολουθώ γενικά αλλά και στις τοποθετήσεις σου για τα daikin επειδή θα μπει εσωτερική εξωτερική πλάτη πλάτη τα τρια μετρα σωλήνωσης που έχω διαβάσει να λες πως θα τα εφαρμόσει; υπάρχει τρόπος ή δεν γίνεται λόγω μικρής απόστασης;

Θα σου κάνει κουλούρα τις σωλήνες πίσω από την πλάτη της εξωτερικής μονάδας.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...