Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι για ενημέρωση των φίλων.
Inventor 12αρι passion ενός έτους με ελάχιστη χρήση εμφάνισε σφάλμα E3. Πρόβλημα με τον εσωτερικό ανεμιστήρα.
Το service ήρθε χωρίς πολλά πολλά και η αλλαγή έγινε επί τόπου με καινούργιο μοτέρ. Με λίγο ψάξιμο που έκανα είναι το ίδιο μοτέρ που φοράνε τα midea.
Έκατσα πάνω από το κεφάλι των τεχνικών ,γιατί έχω δει πολλά από τα συνεργεία μαστοράντζες. Αυτό το E3 έχω την εντύπωση ότι το είχα ξαναδεί σε κάποια φάση το καλοκαίρι στο ξεκίνημα, έσβησε και δεν έδωσα μετά σημασία. Οπότε μπορεί να ήταν και κατασκευαστικό το πρόβλημα εξ αρχής δηλαδή. Πάντως το service ήταν άμεσο. Σε μια μέρα ήρθαν τα παιδιά. Καμία χρέωση. Έχω ακούσει άλλους που λένε. Δωρεάν η επισκευή αλλά πληρώνεις την μετακίνηση του συνεργείου.
Στην πράξη τώρα στο προχθεσινό κρύο στους 2 με 3 βαθμούς εξωτερικά, στα Νότια προάστια. Δωμάτιο ανατολικό σε παλιό σπίτι 15 τετραγωνικά ψηλοτάβανο. 12άρι το κλιματιστικό. Κάθε μια ώρα περίπου έκανε defrost. Μέχρι τους 4, 5 δεν ανάβει το defrost. Από εκεί κάτω παίρνει μπροστά. Έχω βάλει τον ανεμιστήρα στο auto. Με ζόρισμα λογικά πάει και παραπάνω η θερμοκρασία αν το βάλω πχ στο Medium High ή turbo.
Την θερμοκρασία την διατηρούσε σε καλά επίπεδα πάντως. Η αίσθηση τουλάχιστον γιατί το θερμόμετρο εσωτερικά έφτανε στους 19 με 20 το πολύ.
Για πιο χαμηλές θερμοκρασίες δεν ξέρω. Μάλλον δεν συνιστάται. Παίζουν ρόλο φυσικά και μονώσεις και άλλα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios :
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, mr.Vox είπε
Έτσι για ενημέρωση των φίλων.
Inventor 12αρι passion ενός έτους με ελάχιστη χρήση εμφάνισε σφάλμα E3. Πρόβλημα με τον εσωτερικό ανεμιστήρα.
Το service ήρθε χωρίς πολλά πολλά και η αλλαγή έγινε επί τόπου με καινούργιο μοτέρ. Με λίγο ψάξιμο που έκανα είναι το ίδιο μοτέρ που φοράνε τα midea.
Έκατσα πάνω από το κεφάλι των τεχνικών ,γιατί έχω δει πολλά από τα συνεργεία μαστοράντζες. Αυτό το E3 έχω την εντύπωση ότι το είχα ξαναδεί σε κάποια φάση το καλοκαίρι στο ξεκίνημα, έσβησε και δεν έδωσα μετά σημασία. Οπότε μπορεί να ήταν και κατασκευαστικό το πρόβλημα εξ αρχής δηλαδή. Πάντως το service ήταν άμεσο. Σε μια μέρα ήρθαν τα παιδιά. Καμία χρέωση. Έχω ακούσει άλλους που λένε. Δωρεάν η επισκευή αλλά πληρώνεις την μετακίνηση του συνεργείου.
Στην πράξη τώρα στο προχθεσινό κρύο στους 2 με 3 βαθμούς εξωτερικά, στα Νότια προάστια. Δωμάτιο ανατολικό σε παλιό σπίτι 15 τετραγωνικά ψηλοτάβανο. 12άρι το κλιματιστικό. Κάθε μια ώρα περίπου έκανε defrost. Μέχρι τους 4, 5 δεν ανάβει το defrost. Από εκεί κάτω παίρνει μπροστά. Έχω βάλει τον ανεμιστήρα στο auto. Με ζόρισμα λογικά πάει και παραπάνω η θερμοκρασία αν το βάλω πχ στο Medium High ή turbo.
Την θερμοκρασία την διατηρούσε σε καλά επίπεδα πάντως. Η αίσθηση τουλάχιστον γιατί το θερμόμετρο εσωτερικά έφτανε στους 19 με 20 το πολύ.
Για πιο χαμηλές θερμοκρασίες δεν ξέρω. Μάλλον δεν συνιστάται. Παίζουν ρόλο φυσικά και μονώσεις και άλλα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios :

Γιατί σου κάνει εντύπωση; Μόνο εγγύηση πληρώνεις στα inventor.. Τα μηχανήματα είναι φασονάκια! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

12kwh από χθες μέχρι σήμερα.. με εξωτ.θερμοκρασξα -5,-4C το βράδυ,και μέχρι 6C μέγιστο. 12*0.18= 2.26€  δηλαδή..Ωστόσο με πολύ κρύο...πολύ παραπάνω από όσο έχει φυσιολογικά..

Non stop,το δουλέυω.. 7 χρόνια εγγύηση έχει 😛

Δεκεμβρίο (24/7) έναν μήνα 168kwh 168*0.18=30.24€ 

Όλο το σπίτι 60+ τ.μ.

defrost?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

defrost?

Ακόμα δεν το έχω προσέξει να έχει κάνει defrost..,όσο το έχω το μηχάνημα..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, guzel είπε

Γιατί σου κάνει εντύπωση; Μόνο εγγύηση πληρώνεις στα inventor.. Τα μηχανήματα είναι φασονάκια! 

Δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση,  Πάλι καλά που υπάρχει αυτή η δεκαετής εγγύηση και δεν ρωτάνε πολλά πολλά.

Πάμε πίσω στο καλοκαίρι. Σε μηχάνημα 15+ ετίας Samsung τα πρώτα inventer που είχαν εμφανισθεί στην αγορά.

Φτηνά την γλίτωσε το σαπάκι και φέτος. (Εξοχικό 2019) Εκτεθειμένο σε ταράτσα. Την πρώτη χρονιά καταστράφηκε η πλακέτα από επίθεση που έγινε από τις σφήκες. Αγόρασα καινούργια από τον Fourlis τότε. Ο τοπικός αντιπρόσωπος μου ζήταγε 300 ευρώ για καινούργια που όταν μου την έδειξε μόνο καινούργια δεν ήταν αλλά από κάπου αλλού την είχε ξηλώσει. Όταν του έστειλα email και του ανέφερα περί μηνύσεων και θα κοινοπιήσω την επιστολή στον τοπικό τύπο τότε μου είπε βρες την πλακέτα και θα στην περάσω δωρεάν. (Δεν υπήρχε τότε διαδεδομένο το ίντερνετ facebook κτλ). η εγγύηση δεν σε καλύπτει από τέτοιες καταστάσεις.
4 φωλιές βρήκα μέσα. Πατώντας zoom φαίνονται οι 3. Πρόλαβα και φωτογράφησα αυτήν την κατάσταση.
Απομακρύνθηκα λόγω επίθεσης. Τρόμαξα να το καθαρίσω. έχουν προτίμηση σε αυτό και όχι και στην άλλη μονάδα που έχω που είναι δίπλα.

Όταν φεύγουμε καλύπτουμε τις μονάδες με καλύμματα όπως αυτά του αυτοκινήτου. Επίσης γίνεται έλεγχος κατά την άφιξη στον χώρο και μετά μπαίνουν στο ρεύμα. 

 

Inverter Samsung.jpg

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mr.Vox είπε
Έτσι για ενημέρωση των φίλων.
Inventor 12αρι passion ενός έτους με ελάχιστη χρήση εμφάνισε σφάλμα E3. Πρόβλημα με τον εσωτερικό ανεμιστήρα.
Το service ήρθε χωρίς πολλά πολλά και η αλλαγή έγινε επί τόπου με καινούργιο μοτέρ. Με λίγο ψάξιμο που έκανα είναι το ίδιο μοτέρ που φοράνε τα midea.
Έκατσα πάνω από το κεφάλι των τεχνικών ,γιατί έχω δει πολλά από τα συνεργεία μαστοράντζες. Αυτό το E3 έχω την εντύπωση ότι το είχα ξαναδεί σε κάποια φάση το καλοκαίρι στο ξεκίνημα, έσβησε και δεν έδωσα μετά σημασία. Οπότε μπορεί να ήταν και κατασκευαστικό το πρόβλημα εξ αρχής δηλαδή. Πάντως το service ήταν άμεσο. Σε μια μέρα ήρθαν τα παιδιά. Καμία χρέωση. Έχω ακούσει άλλους που λένε. Δωρεάν η επισκευή αλλά πληρώνεις την μετακίνηση του συνεργείου.
Στην πράξη τώρα στο προχθεσινό κρύο στους 2 με 3 βαθμούς εξωτερικά, στα Νότια προάστια. Δωμάτιο ανατολικό σε παλιό σπίτι 15 τετραγωνικά ψηλοτάβανο. 12άρι το κλιματιστικό. Κάθε μια ώρα περίπου έκανε defrost. Μέχρι τους 4, 5 δεν ανάβει το defrost. Από εκεί κάτω παίρνει μπροστά. Έχω βάλει τον ανεμιστήρα στο auto. Με ζόρισμα λογικά πάει και παραπάνω η θερμοκρασία αν το βάλω πχ στο Medium High ή turbo.
Την θερμοκρασία την διατηρούσε σε καλά επίπεδα πάντως. Η αίσθηση τουλάχιστον γιατί το θερμόμετρο εσωτερικά έφτανε στους 19 με 20 το πολύ.
Για πιο χαμηλές θερμοκρασίες δεν ξέρω. Μάλλον δεν συνιστάται. Παίζουν ρόλο φυσικά και μονώσεις και άλλα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thourios :

Προφανώς είναι μικρό ή οριακό για τον χώρο.

Να ξέρεις ότι θα βοηθούσε να βάλεις τον ανεμιστήρα του ψηλά πχ στο high.

Βοηθάει τα συγκεκριμένα κλιματιστικά να ρίξουν κατανάλωση αλλά και γενικά με το να  έχει καλύτερη διασπορά ο θερμός αέρας ειδικά σε εσένα που ο χώρος είναι ψηλοτάβανος και ο θερμός αέρας πηγαίνοντας πάνω εγκλωβίζεται στο ταβάνι.

Μια εύκολη και ανέξοδη λύση είναι να μπει ένας ανεμιστήρας οροφής ο οποίος να λειτουργεί σε αντίστροφη λειτουργία και θα κατεβάζει τον θερμό αέρα κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το δοκίμασα στο high. Αποδίδει καλύτερα. Μετά από κάποια ώρα η θερμοκρασία τώρα που είναι στους 7 εξωτερικά είναι εντάξει. Η θερμοκρασία η εξωτερική σήμερα από τις 0.00 έως τώρα στην περιοχή είναι μεταξύ 4+ και 8+ Το defrost δεν βλέπω να έχει ανάψει σήμερα.

Σε toyotomi Izuru 9άρι σε διπλανό υπνοδωμάτιο που έχω δεν έχει ανάψει ποτέ το defrost. Επίσης δεν βλέπω στο manual να αναφέρει κάπου για ενδεικτική λυχνία ή ένδειξη του defrost στο panel.

Στο inventor εμφανίζεται ως df

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, inventor passion eco 24άρι, στις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (-7, -8) χρειάζεται να ανεβάσω την ζήτηση της θερμοκρασίας στο 25 & στο 26 για να έχω επαρκή ζέστη στο σαλόνι. Συνήθως με ζήτηση 22-23 (με εξωτερικές θερμοκρασίες έως και γύρω στο 0), είμαι καλά. Είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά; Defrost δεν έχω δει ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, pannarab είπε

Καλημέρα, inventor passion eco 24άρι, στις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (-7, -8) χρειάζεται να ανεβάσω την ζήτηση της θερμοκρασίας στο 25 & στο 26 για να έχω επαρκή ζέστη στο σαλόνι. Συνήθως με ζήτηση 22-23 (με εξωτερικές θερμοκρασίες έως και γύρω στο 0), είμαι καλά. Είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά; Defrost δεν έχω δει ακόμη.

Είναι πολύ λογικό μιας και τα κλιματιστικά χάνουν σε απόδοση (capacity) ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία.

Δεν μπόρεσα να βρω του passion αλλά του nemesis pro . Παρόμοιες καμπύλες θα δεις σε όλα στα κλιματιστικά.

Screenshot-11.png.cf7b45df359fbdd5f9b62c5d5d475f51.png

Όπως βλέπεις, στους -7 έχει χάσει περίπου το 28% της απόδοσης.

Εντυπωσιακό πάντως που με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες και πιεσμένο κιόλας δεν κάνει defrost.

Καίνε τα άτιμα αλλά είναι γαϊδούρια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι πολύ λογικό μιας και τα κλιματιστικά χάνουν σε απόδοση (capacity) ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία.

Δεν μπόρεσα να βρω του passion αλλά του nemesis pro . Παρόμοιες καμπύλες θα δεις σε όλα στα κλιματιστικά.

Screenshot-11.png.cf7b45df359fbdd5f9b62c5d5d475f51.png

Όπως βλέπεις, στους -7 έχει χάσει περίπου το 28% της απόδοσης.

Εντυπωσιακό πάντως που με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες και πιεσμένο κιόλας δεν κάνει defrost.

Καίνε τα άτιμα αλλά είναι γαϊδούρια.

Το capacity πέφτει.. ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία, αλλα αφού λέει οτι αν ανεβάσει την επιθυμητή δουλεύει καλύτερα.. δεν νομίζω να είναι εκει το θέμα, το capacity δηλαδη..

Αν δεν μπορούσε το κλιματιστικό να κρατήσει την θερμοκρασία π.χ. στους 22C, δεν θα μπορούσε ούτε αν ανέβαζε την επιθυμητή θερμοκρασία..

Πιθανόν ομως να μην είναι θέμα θερμοκρασίας αλλα να είναι θέμα θερμικής άνεσης στον χώρο.. ίσως εκει αλλάζει..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι πολύ λογικό μιας και τα κλιματιστικά χάνουν σε απόδοση (capacity) ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία.

Δεν μπόρεσα να βρω του passion αλλά του nemesis pro . Παρόμοιες καμπύλες θα δεις σε όλα στα κλιματιστικά.

Screenshot-11.png.cf7b45df359fbdd5f9b62c5d5d475f51.png

Όπως βλέπεις, στους -7 έχει χάσει περίπου το 28% της απόδοσης.

Εντυπωσιακό πάντως που με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες και πιεσμένο κιόλας δεν κάνει defrost.

Καίνε τα άτιμα αλλά είναι γαϊδούρια.

Είχα δει που είχες ανεβάσει από άλλο κλιματιστικό το διάγραμμα του capacity, όπου στους -5 είχε χάσει μεγαλύτερο μέρος της ισχύς τους.

-28% στους -7 μου ακούγεται καλό. Όντως, με -7 έξω φορτσάρει και ανεβάζει θερμοκρασία. Αλλά όπως λες, καίει......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pannarab είπε

Είχα δει που είχες ανεβάσει από άλλο κλιματιστικό το διάγραμμα του capacity, όπου στους -5 είχε χάσει μεγαλύτερο μέρος της ισχύς τους.

-28% στους -7 μου ακούγεται καλό. Όντως, με -7 έξω φορτσάρει και ανεβάζει θερμοκρασία. Αλλά όπως λες, καίει......

Είχα ανεβάσει του Shorai που θα έχει χάσει το 40% στην ίδια θερμοκρασία

Screenshot-12.png.215a4e7daa8a6467f532995df2bdc3ce.png

Είπαμε, γαϊδούρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είχα ανεβάσει του Shorai που θα έχει χάσει το 40% στην ίδια θερμοκρασία

Screenshot-12.png.215a4e7daa8a6467f532995df2bdc3ce.png

Είπαμε, γαϊδούρι.

Βεβαια μεγάλη μαγκιά (μάλλον θέμα προγραμματισμού/αλγορίθμου,όπως και διαχείρισης ταχύτητας συμπιεστή) είναι να μπορεί να χρησιμοποιεί σωστά το κλιματιστικό την υπόλοιπη ισχύ του όταν πρέπει και για όσο χρειάζεται..

Τι να το κάνω, αν η καμπύλη τέλεια και δεν είναι προγραμματισμένο "σωστά" ή να έχει λίγες σκάλες ταχύτητας στον συμπιεστή με αποτέλεσμα π.χ. ενα μηχάνημα να μην  μπορεί να διατήρησει μια θερμοκρασία που θελω σε χαμηλές εξ. θερμοκρασίες και να πρέπει να παίζω με το τηλεκοντρόλ για να την διατηρήσω?(μιλάμε για part load και σε υψηλές θερμοκρασίες..  όπως και σε χαμηλές..)

Η να γκαζώνει παραπάνω απο όσο πρέπει πάλι στις χαμηλές εξ. θερμοκρασίες, το οποιο να έχει αποτέλεσμα να αυξηθούν οι πιθανότητες για defrost? Η και παραπάνω κατανάλωση?

Αποψη μου εκτος απο τις καμπύλες.. είναι πολλα πολλα ακομα πραγματάκια τα οποια επηρεάζουν την λειτουργία του κλιματιστικού και στις χαμηλές θερμοκρασίες..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είχα ανεβάσει του Shorai που θα έχει χάσει το 40% στην ίδια θερμοκρασία

Screenshot-12.png.215a4e7daa8a6467f532995df2bdc3ce.png

Είπαμε, γαϊδούρι.

Το shorai σε μένα με εξωτερική έως -2 και ζήτηση 21 σε 50τμ το είδα να παίζει από 420 έως και 580  watt 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...