Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν λέω προσοχή. Εδώ τοποθέτησαν κλιματιστικό σε μένα που είμαι ψαγμένος. Ίσως δεν ήμουν παρόν δεν θυμάμαι τι έγινε γιατί μένω στο άλλο μου σπίτι από πάνω.

Ξαφνικά βλέπω ότι δεν έχουν βάλει κουλούρα στην εξωτερική από πίσω σε μονάδες που είναι αντικριστά η μία από την άλλη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

59 λεπτά πριν, magicstar είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Εχθές φώναξα έναν ψυκτικό για να μου καθαρίσει το κλιματιστικό. Τα επισημάνω ότι δεν είχα κανένα πρόβλημα στη θέρμανση.
Μετά τον καθαρισμό μου είπε ότι συμπλήρωσε και φρέον.... Πλήρωσα 30€ και έφυγε.

Σήμερα το κλιματιστικό δεν έχει καθόλου απόδοση στο ζεστό, κάνει ένα ελαφρύ θόρυβο (σαν να συντονίζει ο κύλινδρος) και δεν μου δουλευει το auto swing στις περσίδες....

Τι μπορεί να φταίει (κυρίως η απόδοση με ενδιαφέρει);

Μοντέλο;

Τον παίρνεις τηλέφωνο και απαιτείς την επισκευή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μοντέλο;

Τον παίρνεις τηλέφωνο και απαιτείς την επισκευή

Ένα Panasonic 12άρι 7ετίας. Δεν είχα κανένα πρόβλημα, αλλά είπα να κάνω προληπτικά έναν καθαρισμό. Αυτός μετά πήγε στην εξωτερική μονάδα και μου πε ότι εκτός από καθαρισμό έκανε και συμπλήρωμα στο φρέον.

Διαβάζω ότι κανονικά θα έπρεπε να το αφαιρέσει τελείως, να το ζυγίσει και να το ξαναβάλει. Αμφιβάλλω αν τα έκανε όλα αυτά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Δεν νομίζω να έχεις οικονομία με 24/7,αλλά θα έχεις σίγουρα θερμική άνεση..  Έστω μια μέρα δοκίμασε το, [...]

- Ο οποιοσδήποτε μπορεί να ξέρει αν έχει οικονομία ή όχι (με τη συνεχή ή την περιστασιακή ενεργοποίηση του κλιματιστικού), αν γνωρίζει την ακριβή αποδοτικότητα του κλιματιστικού του σε όλο το εύρος της λειτουργίας του, όπως και την καταλληλότητά του για το χώρο που είναι εγκατεστημένο.

Κανείς δεν μπορεί να εκφέρει γνώμη και για τα δύο (έχεις ή δεν έχεις οικονομία), αν δεν γνωρίζει τα ίδια πράγματα όπως και τις απαιτήσεις ή ακόμα και τις ιδιορρυθμίες του χρήστη του κλιματιστικού.

Τις υπόλοιπες στοιχειώδεις γνώσεις που χρειάζονται για τους υπολογισμούς, τις έχουν αποκτήσει από την υποχρεωτική εκπαίδευση, όλοι.

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, gmenex είπε

Τελικά παρήγγειλα Shorai και εγώ.... ελπίζω να μη το μετανιώσω τελικά!

Επειδή θα κάνουν την εγκατάσταση από Κοτσόβολο και ήδη κάποιος έγραψε να δώσω προσοχή αλλά επειδή είμαι άσχετος θέλω να μου πείτε σε τι?

Επίσης όσων αφορά το WIFI module έχει βρε κανείς φτηνότερα από 65€? ή αν υπάρχει συμβατό? Οι μετρήσεις που δείχνετε εδώ είναι από την εφαρμογή του εκάστοτε ΑC  ή έχετε κάποιο άλλο σύστημα που τα κοιτάτε αυτά?  Εγώ έχω έναν μετρητή πρίζας θα είναι οκ?

Καλορίζικο!!! Θα το ερωτευτείς με το πρώτο αεράκι που θα βγάλει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα!Ειμαι σε ενα διλημμα ρε παιδια!Εχω μπει στο εξοικονομω και μετα τις εργασιες απο την θερμομονωση που εχω κανει ειμαι στην φαση να υλοποιησω και την θερμανση.Η γρηγορη λυση ειναι να επιλεξω 3 AirCondition (2Χ12000btu,1x18000btu) και η αλλη λυση ειναι να βαλω λεβητα πετρελαιου αλλα εφοσον δεν εχω σωληνωσεις και σωματα θα πρεπει να γινει εγκατασταση απο την αρχη στο σπιτι.Το σπιτι ειναι σε πολυκατοικια με μεσοτοιχια τον νοτιο τοιχο και εκτεθειμενους ολους τους αλλου τοιχους.Ειμαι στην κρητη και σιγουρα εδω που ειμαι δεν βλεπουμε θερμοκρασιες κατω απο 6-7 βαθμους.Εχω ηδη aircondition On-Off 20ετιας (9αρι+12αρι+18αρι) και ειδικα το 18αρι που εχω στο σαλονι πιο πολυ ωρα κανει defrost απο οτι ζεσταινει.Η καταναλωση του ειναι στα 2-2,5 kw/h και γυρω στα 0,8-1,0 kw/h στο defrost!Με εταιρεια που εχω μιλησει θελει το 40% οπως λεει το προγραμμα εξοικονομω και ερχεται και μου βαζει aircondition.Λετε να επενδυσω και να παρω παρα πολυ καλα μηχανηματα με καλη αποδοση στην θερμανση?Και αν ναι ποια προτεινετε?Καποιοι λετε οτι εχετε και πιο καλη ανεση απο οτι με καλοριφερ και δυσκολευομαι να το καταλαβω καθως δεν εχω μπει σε καποιο χωρο με καλο inverter a/c.Επισυναπτω φωτο με την κατοψη του σπιτιου ειναι περιπου 80τμ και οι παλιες θεσεις τον aircondition φαινονται με κοκκινο.

homefloor.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, painK είπε

Καλησπερα και απο μενα!Ειμαι σε ενα διλημμα ρε παιδια!Εχω μπει στο εξοικονομω και μετα τις εργασιες απο την θερμομονωση που εχω κανει ειμαι στην φαση να υλοποιησω και την θερμανση.Η γρηγορη λυση ειναι να επιλεξω 3 AirCondition (2Χ12000btu,1x18000btu) και η αλλη λυση ειναι να βαλω λεβητα πετρελαιου αλλα εφοσον δεν εχω σωληνωσεις και σωματα θα πρεπει να γινει εγκατασταση απο την αρχη στο σπιτι.Το σπιτι ειναι σε πολυκατοικια με μεσοτοιχια τον νοτιο τοιχο και εκτεθειμενους ολους τους αλλου τοιχους.Ειμαι στην κρητη και σιγουρα εδω που ειμαι δεν βλεπουμε θερμοκρασιες κατω απο 6-7 βαθμους.Εχω ηδη aircondition On-Off 20ετιας (9αρι+12αρι+18αρι) και ειδικα το 18αρι που εχω στο σαλονι πιο πολυ ωρα κανει defrost απο οτι ζεσταινει.Η καταναλωση του ειναι στα 2-2,5 kw/h και γυρω στα 0,8-1,0 kw/h στο defrost!Με εταιρεια που εχω μιλησει θελει το 40% οπως λεει το προγραμμα εξοικονομω και ερχεται και μου βαζει aircondition.Λετε να επενδυσω και να παρω παρα πολυ καλα μηχανηματα με καλη αποδοση στην θερμανση?Και αν ναι ποια προτεινετε?Καποιοι λετε οτι εχετε και πιο καλη ανεση απο οτι με καλοριφερ και δυσκολευομαι να το καταλαβω καθως δεν εχω μπει σε καποιο χωρο με καλο inverter a/c.Επισυναπτω φωτο με την κατοψη του σπιτιου ειναι περιπου 80τμ και οι παλιες θεσεις τον aircondition φαινονται με κοκκινο.

homefloor.jpg

 

σε  100 τμ και με θερμοκρασιες πολυ χαμηλοτερες ναπο αυτες που εχεις στην κρητη και σιγουρα αφου εχεις θερμομονωση πολυ καλυτερη μονωση απο μενα , πιστευω οτι απο θεμα οικονομιας ειναι μονοδρομος τα κλιματιστικα 

Ζήτηση 21 βαθμούς 

 

 

 

 

daikin.png.a147a1648c209433c1b22a9bb063b514.png

toshiba.png

toyotomi.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filipN είπε

- Ο οποιοσδήποτε μπορεί να ξέρει αν έχει οικονομία ή όχι (με τη συνεχή ή την περιστασιακή ενεργοποίηση του κλιματιστικού), αν γνωρίζει την ακριβή αποδοτικότητα του κλιματιστικού του σε όλο το εύρος της λειτουργίας του, όπως και την καταλληλότητά του για το χώρο που είναι εγκατεστημένο.

Κανείς δεν μπορεί να εκφέρει γνώμη και για τα δύο (έχεις ή δεν έχεις οικονομία), αν δεν γνωρίζει τα ίδια πράγματα όπως και τις απαιτήσεις ή ακόμα και τις ιδιορρυθμίες του χρήστη του κλιματιστικού.

Τις υπόλοιπες στοιχειώδεις γνώσεις που χρειάζονται για τους υπολογισμούς, τις έχουν αποκτήσει από την υποχρεωτική εκπαίδευση, όλοι.

Το 24/7 το πρότεινα στον φίλο για θερμική άνεση και όχι για οικονομία(όπως λάθος κατάλαβε),ίσως η διατύπωση μου να ήταν λάθος.. έπρεπε να το πω Δεν γνωρίζω αν κάνεις οικονομία..μπλα μπλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, painK είπε

Καλησπερα και απο μενα!Ειμαι σε ενα διλημμα ρε παιδια!Εχω μπει στο εξοικονομω και μετα τις εργασιες απο την θερμομονωση που εχω κανει ειμαι στην φαση να υλοποιησω και την θερμανση.Η γρηγορη λυση ειναι να επιλεξω 3 AirCondition (2Χ12000btu,1x18000btu) και η αλλη λυση ειναι να βαλω λεβητα πετρελαιου αλλα εφοσον δεν εχω σωληνωσεις και σωματα θα πρεπει να γινει εγκατασταση απο την αρχη στο σπιτι.Το σπιτι ειναι σε πολυκατοικια με μεσοτοιχια τον νοτιο τοιχο και εκτεθειμενους ολους τους αλλου τοιχους.Ειμαι στην κρητη και σιγουρα εδω που ειμαι δεν βλεπουμε θερμοκρασιες κατω απο 6-7 βαθμους.Εχω ηδη aircondition On-Off 20ετιας (9αρι+12αρι+18αρι) και ειδικα το 18αρι που εχω στο σαλονι πιο πολυ ωρα κανει defrost απο οτι ζεσταινει.Η καταναλωση του ειναι στα 2-2,5 kw/h και γυρω στα 0,8-1,0 kw/h στο defrost!Με εταιρεια που εχω μιλησει θελει το 40% οπως λεει το προγραμμα εξοικονομω και ερχεται και μου βαζει aircondition.Λετε να επενδυσω και να παρω παρα πολυ καλα μηχανηματα με καλη αποδοση στην θερμανση?Και αν ναι ποια προτεινετε?Καποιοι λετε οτι εχετε και πιο καλη ανεση απο οτι με καλοριφερ και δυσκολευομαι να το καταλαβω καθως δεν εχω μπει σε καποιο χωρο με καλο inverter a/c.Επισυναπτω φωτο με την κατοψη του σπιτιου ειναι περιπου 80τμ και οι παλιες θεσεις τον aircondition φαινονται με κοκκινο.

homefloor.jpg

Μελέτη θερμικών απωλειών έχεις; Ίσως να θες ένα 14άρι και 2Χ9άρια.

Αν δεν έχεις, προσπάθησε να τρέξεις το παρακάτω για κάθε χώρο ξεχωριστά .

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, painK είπε

Καλησπερα και απο μενα!Ειμαι σε ενα διλημμα ρε παιδια!Εχω μπει στο εξοικονομω και μετα τις εργασιες απο την θερμομονωση που εχω κανει ειμαι στην φαση να υλοποιησω και την θερμανση.Η γρηγορη λυση ειναι να επιλεξω 3 AirCondition (2Χ12000btu,1x18000btu) και η αλλη λυση ειναι να βαλω λεβητα πετρελαιου αλλα εφοσον δεν εχω σωληνωσεις και σωματα θα πρεπει να γινει εγκατασταση απο την αρχη στο σπιτι.Το σπιτι ειναι σε πολυκατοικια με μεσοτοιχια τον νοτιο τοιχο και εκτεθειμενους ολους τους αλλου τοιχους.Ειμαι στην κρητη και σιγουρα εδω που ειμαι δεν βλεπουμε θερμοκρασιες κατω απο 6-7 βαθμους.Εχω ηδη aircondition On-Off 20ετιας (9αρι+12αρι+18αρι) και ειδικα το 18αρι που εχω στο σαλονι πιο πολυ ωρα κανει defrost απο οτι ζεσταινει.Η καταναλωση του ειναι στα 2-2,5 kw/h και γυρω στα 0,8-1,0 kw/h στο defrost!Με εταιρεια που εχω μιλησει θελει το 40% οπως λεει το προγραμμα εξοικονομω και ερχεται και μου βαζει aircondition.Λετε να επενδυσω και να παρω παρα πολυ καλα μηχανηματα με καλη αποδοση στην θερμανση?Και αν ναι ποια προτεινετε?Καποιοι λετε οτι εχετε και πιο καλη ανεση απο οτι με καλοριφερ και δυσκολευομαι να το καταλαβω καθως δεν εχω μπει σε καποιο χωρο με καλο inverter a/c.Επισυναπτω φωτο με την κατοψη του σπιτιου ειναι περιπου 80τμ και οι παλιες θεσεις τον aircondition φαινονται με κοκκινο.

homefloor.jpg

 

είμαι βόρειο ελλαδα με 12αρι ζεσταίνω 35τμ και ανοίγω άλλα 2 δωμάτια 55τμ σύνολο με εξωτερική θερμομόνωση,και εσύ θα βάλεις 40,000btu για 80τμ στην κρητη?

Μίλα με κάποιο μηχανικό να σου βγάλει τι θέλεις.

Επεξ/σία από aristidis540
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μελέτη θερμικών απωλειών έχεις; Ίσως να θες ένα 14άρι και 2Χ9άρια.

Αν δεν έχεις, προσπάθησε να τρέξεις το παρακάτω για κάθε χώρο ξεχωριστά .

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Ναι το ηξερα αυτο το site και καταλαβα ποιο εννοουσες πριν κανεις την επεξεργασια.Το βραδυ μολις παω σπιτι θα μετρησω ακριβως τους χωρους και θα γραψω και για τους 3ις ξεχωριστα ποσα kw ειναι οι απωλειες.

15 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

είμαι βόρειο ελλαδα με 12αρι ζεσταίνω 35τμ και ανοίγω άλλα 2 δωμάτια 55τμ σύνολο με εξωτερική θερμομόνωση,και εσύ θα βάλεις 40,000btu για 80τμ στην κρητη?

Μίλα με κάποιο μηχανικό να σου βγάλει τι θέλεις.

Ναι το αντιλαμβανομαι αυτο που λες αλλα σιγουρα το καθε σπιτι διαφερει.Θα τρεξω το tool να δουμε κατα προσέγγιση που βρισκομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Το shorai του ανέργου φαίνεται αν και 24αρι να καεί όσο το τογιοτομι το δικό μου. Ίσως βέβαια αν το αφήσει 24ωρες να πέσει χαμηλοτερα όπως του 18αρι shorai του φίλου παραπάνω.

Βέβαια δεν έχουμε λάβει υπόψιν τις ιδιαιτερότητες του κάθε σπιτιού. Φαίνονται όμως να αξίζουν τα λεφτά τους.

Δεν θα έλεγα το ίδιο για το omnia eco μου το οποίο αυτή τη στιγμή δίνει ρεσιτάλ ηχορύπανσης έξω και δικαιώνει την κακή εικόνα που έχω σχηματίσει. 

Απολαύστε υπεύθυνα:

 

Το ιδιο και χειροτερα μου κανει και το δικο μου omnia eco 9αρι, θα ερθουν αυριο να μου αλλαξουν την εξωτερικη μοναδα με Aria, το ιδιο και σε 1 12αρι Omnia παλαιοτερης σειρας

Παρε τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων και ανεφερε τους το προβλημα, δεν ειναι φυσιολογικο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, roalexa2010 είπε

Το ιδιο και χειροτερα μου κανει και το δικο μου omnia eco 9αρι, θα ερθουν αυριο να μου αλλαξουν την εξωτερικη μοναδα με Aria, το ιδιο και σε 1 12αρι Omnia παλαιοτερης σειρας

Παρε τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων και ανεφερε τους το προβλημα, δεν ειναι φυσιολογικο

Χειρότερο από αυτό;;; 😵

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, roalexa2010 είπε

Το ιδιο και χειροτερα μου κανει και το δικο μου omnia eco 9αρι, θα ερθουν αυριο να μου αλλαξουν την εξωτερικη μοναδα με Aria, το ιδιο και σε 1 12αρι Omnia παλαιοτερης σειρας

Παρε τηλεφωνο στην εξυπηρετηση πελατων και ανεφερε τους το προβλημα, δεν ειναι φυσιολογικο

Δήλωσα βλάβη σήμερα, είμαι σιγουρος ότι θα Είναι σωστή η αντιμετώπιση αλλά δυστυχώς τώρα που ψάχνω για αλλο ένα κλιματιστικό δεν θα αγορά αγοράσω inverter και λυπάμαι που δεν μπορώ να το προτείνω σε καποιον. 

Παρεμπιπτόντως,  ψάχνοντας για ένα general electric ειδα ότι ο αντιπρόσωπος είναι ο ίδιος με τα inventor,  το δε σασι ίδιο με Midea και με προβλημάτισε πολύ για το θέμα της ποιοτικής ή μη κατασκευής και η αναζητηση συνεχιζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...