Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα Samsung 20 αετίας. Και τότε έβγαινε το ίδιο σε καμιά 15αριά μάρκες. Αναφέρω μερικές General, General Electric,  Westinghouse,  Βγάζει και πολύ καλή ζέστη. Το μόνο κλιματιστικό που με 0 βαθμούς έξω λες. Φίλε χαμήλωσε το λίγο γιατί ανάψαμε. Με τέλεια θερμική άνεση.

Βάζω μετά ένα inverter πάλι Samsung στο ίδιο σπίτι Μάπα το καρπούζι στην θέρμανση.

Οπότε από τότε έπαιζαν διάφορα με τις εταιρείες και το φασόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στους κατοχους asyg24klca εχετε παρατηρησει οτι η διαρκεια του defrost διαφερει αναλογα τις καιρικες συνθηκες?

Επεξ/σία από apostolisep3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

στους κατοχους asyg24klca εχετε παρατηρησει οτι η διαρκεια του defrost διαφερει αναλογα τις καιρικες συνθηκες?

0.2C εδώ. Και επίσης πολύ υγρασία. Το σημείο δρόσου κοντά με την εξωτερική. Ιδανικές θερμοκρασίες για να πιάσουμε πάγο.

b780485dd60007c8471f5f76ce35b5bd.png

Θα αφήσω το καταγραφικό θερμοκρασίας και το βατόμετρο να γράφουν. Λογικά το πρωί θα έχουμε μια απάντηση.

Η διάρκεια εννοείται ότι διαφέρει. Το έντυπο που σου ανέβασα το λέει καθαρά. Η διάρκεια δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη από 15' . Κάτω από αυτόν τον χρόνο έχει κριτήριο θερμοκρασίας στον εναλλάκτη. Προφανώς όσο παραπάνω κρύο ή όσο παραπάνω πάγο, θα αυξάνει τη διάρκεια.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

0.2C εδώ. Θα αφήσω το καταγραφικό θερμοκρασίας και το βατόμετρο να γράφουν. Λογικά το πρωί θα έχουμε μια απάντηση.

Η διάρκεια εννοείται ότι διαφέρει. Το έντυπο που σου ανέβασα το λέει καθαρά. Η διάρκεια δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη από 15' . Κάτω από αυτόν τον χρόνο έχει κριτήριο θερμοκρασίας στον εναλλάκτη. Προφανώς όσο παραπάνω κρύο ή όσο παραπάνω πάγο, θα αυξάνει τη διάρκεια.

με καλυψες... κοιτουσα το ντοκ που μου εστειλες γιατι σημερα εχει κανει 1 ντεφροστ ολο και ολο αλλα κρατησε συνλικα 5 λεπτα και αν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

0.2C εδώ. Και επίσης πολύ υγρασία. Το σημείο δρόσου κοντά με την εξωτερική. Ιδανικές θερμοκρασίες για να πιάσουμε πάγο.

b780485dd60007c8471f5f76ce35b5bd.png

Θα αφήσω το καταγραφικό θερμοκρασίας και το βατόμετρο να γράφουν. Λογικά το πρωί θα έχουμε μια απάντηση.

Η διάρκεια εννοείται ότι διαφέρει. Το έντυπο που σου ανέβασα το λέει καθαρά. Η διάρκεια δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη από 15' . Κάτω από αυτόν τον χρόνο έχει κριτήριο θερμοκρασίας στον εναλλάκτη. Προφανώς όσο παραπάνω κρύο ή όσο παραπάνω πάγο, θα αυξάνει τη διάρκεια.

Τα data που ανεβασες για τις εξωτερικες συνθηκες απο που ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Τα data που ανεβασες για τις εξωτερικες συνθηκες απο που ειναι?

Weather underground.

Έχω σταθμό στα 500μετρα.

Έχει σχεδόν πάντα ίδιες θερμοκρασίες με τα 2 εξωτερικά θερμόμετρα που έχω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, magicstar είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Εχθές φώναξα έναν ψυκτικό για να μου καθαρίσει το κλιματιστικό. Τα επισημάνω ότι δεν είχα κανένα πρόβλημα στη θέρμανση.
Μετά τον καθαρισμό μου είπε ότι συμπλήρωσε και φρέον.... Πλήρωσα 30€ και έφυγε.

Σήμερα το κλιματιστικό δεν έχει καθόλου απόδοση στο ζεστό, κάνει ένα ελαφρύ θόρυβο (σαν να συντονίζει ο κύλινδρος) και δεν μου δουλευει το auto swing στις περσίδες....

Τι μπορεί να φταίει (κυρίως η απόδοση με ενδιαφέρει);

 

9 ώρες πριν, magicstar είπε

Ένα Panasonic 12άρι 7ετίας. Δεν είχα κανένα πρόβλημα, αλλά είπα να κάνω προληπτικά έναν καθαρισμό. Αυτός μετά πήγε στην εξωτερική μονάδα και μου πε ότι εκτός από καθαρισμό έκανε και συμπλήρωμα στο φρέον.

Διαβάζω ότι κανονικά θα έπρεπε να το αφαιρέσει τελείως, να το ζυγίσει και να το ξαναβάλει. Αμφιβάλλω αν τα έκανε όλα αυτά.....

Σε κορόιδεψε φίλε μου, δεν νομίζω να είναι καν ψυκτικός ο συγκεκριμένος, ίσως κανένας δημόσιος υπάλληλος μπομπο μάστορας, για να μπει φρεον πρέπει το κλιματιστικό να δουλεύει στην ψύξη, δύσκολο από ένα άτομο να γίνει αυτό αν ήταν μόνος του.

Στείλε μου αν θες τα στοιχεία του, μπορεί να τον χρειαστώ για συντήρηση σε ένα κλιματιστικό που έχουμε για πέταμα 😕

Τώρα σχετικά με το Auto swing ίσως να παραμένει το κλιματιστικό σε defrost, μήπως σου πήρε το φρεον αντί να βάλει; Με την τιμή που έχει πάει δεν αποκλείεται.

Επεξ/σία από Klausx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα ειμαι σε αναζητηση κλιματιστκου για ενιαιο χωρο 60οτμ και λεω να παρω 24αρι.

εχω καταληξει σε αυτα εδω  https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198907-toshiba-shorai-premium-24j2avrg-e-b24j2kvrg?cmicc=skroutz

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/186487-mitsubishi-msz-ln60vgb-black

https://www.skroutz.gr/s/18641350/Daikin-Perfera-FTXM71N-RXM71N.html

απλα το toshiba τωρα με δωρεαν εγκατασταση και παζαρι θα βγει στα 1.180 ευρω ενω το mitsubisi ξεφευγει αρκετα

καποιο αλλο αξιολογο υπαρχει?να εχει και wifi θελω.

Επεξ/σία από Triple_HR21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Triple_HR21 είπε

καλησπερα ειμαι σε αναζητηση κλιματιστκου για ενιαιο χωρο 60οτμ και λεω να παρω 24αρι.

εχω καταληξει σε αυτα εδω  https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198907-toshiba-shorai-premium-24j2avrg-e-b24j2kvrg?cmicc=skroutz

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/186487-mitsubishi-msz-ln60vgb-black

https://www.skroutz.gr/s/18641350/Daikin-Perfera-FTXM71N-RXM71N.html

απλα το toshiba τωρα με δωρεαν εγκατασταση και παζαρι θα βγει στα 1.180 ευρω ενω το mitsubisi ξεφευγει αρκετα

καποιο αλλο αξιολογο υπαρχει?να εχει και wifi θελω.

Δύσκολα θα βρεις κάποιον που θα σου προτείνει οτιδήποτε άλλο από το shorai.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

με καλυψες... κοιτουσα το ντοκ που μου εστειλες γιατι σημερα εχει κανει 1 ντεφροστ ολο και ολο αλλα κρατησε συνλικα 5 λεπτα και αν... 

Λοιπόν.

Fujitsu ASYG24KLCA σε 60τμ στον Ωρωπό.

Κρύα και υγρή νύχτα, το πρωί που σηκώθηκα υπήρχε μια παγωμένη πάχνη παντού, αμάξια, χόρτα κτλ

c143d9a76bab31347b2047e7f903de4e.png

 

Ζήτηση είχα 20 έως τις 5 το πρωί που το ανέβασα στους 21.

Το Fujitsu έκανε 3 αποψύξεις , 2 μεγάλες και μία μικρούλα:

image.png.0f4b7d27f9d88f59ba55032d13cc6067.png

Για να επανέλθει η θερμοκρασία εξόδου από τις περσίδες , χρειάστηκαν 13-15' .

Άρα το ίδιο το defrost έκανε λιγότερο μιας και πρώτα σβήνει ο εσωτερικός ανεμιστήρας και ο συμπιεστής, γυρνάει η 4οδη βαλβίδα σε κύκλο ψύξης, παίρνει μπροστά ο συμπιεστής, λιώνει ο πάγος, σβήνει ο συμπιεστής, ξαναγυρνάει η 4οδη σε κύκλο θέρμανσης, παίρνει μπροστά ο συμπιεστής, ανεβάζει θερμοκρασία στο κύκλωμα και μετά παίρνει μπροστά ο εσωτερικός ανεμιστήρας και έρχεται πλέον ξανά θέρμανση στον χώρο.

Άρα είδαμε ότι χάνουμε περίπου ένα τέταρτο της ώρας σε θέρμανση.

Πάμε να δούμε το βατόμετρο τι έγραψε:

989807679_Annotation2020-01-10090759.png.a7c8dff55bb2173cfe61857b2cee3963.png

 

Σε κάθε απόψυξη βλέπουμε πόσο κρατάει η ίδια η απόψυξη γιατί με το βατόμετρο βλέπουμε πότε έκανε κράτηση ο συμπιεστής, πότε πήρε για απόψυξη , πότε κράτησε για να τουμπάρει το κύκλωμα σε θέρμανση και πότε ξανα πήρε μπρος για να δώσει στον χώρο.

Άρα η πρώτη απόψυξη κράτησε 8' , από 2:42 μέχρι 2:50 με watts από 800-1020W

η δεύτερη κράτησε πολύ λίγο στα 4΄ , από 6:58 μέχρι τις 7:02 με watts έως 660W και

η τρίτη κράτησε 5' από τις 8:28 έως τις 8:33 με watts 800-990W

Άρα καλά θυμόμουν ότι είναι αρκετά τα watts, τουλάχιστον κρατάει λίγο.

Όμως όλη αυτή η ανωμαλία, κρατάει συνολικά περίπου μισή ώρα για να επανέλθουν τα watts εκεί που ήταν πριν γίνει το κακό.

Στις μικρές αποψύξεις λιγότερο, περίπου 10-20' .

Άρα ένα Fujitsu που κάνει κάθε μια ώρα απόψυξη, δίνει στην πράξη 45' θέρμανση, 15΄ όχι και όλο το ωραίο μας SCOP έχει πάει κατά διαόλου.

Άρα όσοι μένετε σε κρύες περιοχές, προτιμήστε κάτι άλλο εκτός και αν οι κρύες μέρες κρατάνε πχ το 1% της σεζόν οπότε στο υπόλοιπο 99% έχετε το πιο αποδοτικό σε SCOP 24άρι της αγοράς και έτσι είστε κερδισμένοι.

Ανεβάζω και τα αρχεία json και του καταγραφικού για να παίξετε.

80066E2E980D48A8CC936BB5CC8BB4581924CB22-log.json

EFE199G00797_20200110085348.pdf

Fujitsu defrost.xlsx

https://easyupload.io/d9ipy6

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Δύσκολα θα βρεις κάποιον που θα σου προτείνει οτιδήποτε άλλο από το shorai.

 

ειναι οντως τοσο καλο οσο λενε το shorai?ειναι δοκιμασμενο κλτπ σε ακραιες συνθηκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

ειναι οντως τοσο καλο οσο λενε το shorai?ειναι δοκιμασμενο κλτπ σε ακραιες συνθηκες?

Το 18άρι έχει δείξει καλά δείγματα.

Για το 24άρι δεν έχουμε στοιχεία για κρύες περιοχές.

Αλλά τι εννοείς ακραίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Το 18άρι έχει δείξει καλά δείγματα.

Για το 24άρι δεν έχουμε στοιχεία για κρύες περιοχές.

Αλλά τι εννοείς ακραίες;

ακαραιες απλα ετσι το ειπα,μαλλο θα αγορασω το shorai,αν και ειδα οτι και το mitsubish havy ειναι καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, liakjim είπε

Μελέτη θερμικών απωλειών έχεις; Ίσως να θες ένα 14άρι και 2Χ9άρια.

Αν δεν έχεις, προσπάθησε να τρέξεις το παρακάτω για κάθε χώρο ξεχωριστά .

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Λοιπον συνολικα για το σπιτι οταν το τρεχω μου βγαζει θερμικες απωλειες 12,139W.Προσπαθησα να το τρεξω ανα δωματιο αλλα δν μπορω να βαλω ακριβως αυτα που εχει το καθε δωματιο.Χοντρικα μου βγαζει για σαλονο/κουζινα 5,900W, παιδικο 1400W και κυριως δωματιο 2100W.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, painK είπε

Λοιπον συνολικα για το σπιτι οταν το τρεχω μου βγαζει θερμικες απωλειες 12,139W.Προσπαθησα να το τρεξω ανα δωματιο αλλα δν μπορω να βαλω ακριβως αυτα που εχει το καθε δωματιο.Χοντρικα μου βγαζει για σαλονο/κουζινα 5,900W, παιδικο 1400W και κυριως δωματιο 2100W.

Τι ύψος έχεις βάλει και τι θερμοκρασία και ποσά τμ είπαμε ότι είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...