Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, painK είπε

Λοιπον συνολικα για το σπιτι οταν το τρεχω μου βγαζει θερμικες απωλειες 12,139W.Προσπαθησα να το τρεξω ανα δωματιο αλλα δν μπορω να βαλω ακριβως αυτα που εχει το καθε δωματιο.Χοντρικα μου βγαζει για σαλονο/κουζινα 5,900W, παιδικο 1400W και κυριως δωματιο 2100W.

Ε τότε ένα 18άρι ή 22άρι Toshiba Shorai premium και 2ΧASYG07KGTA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τι ύψος έχεις βάλει και τι θερμοκρασία και ποσά τμ είπαμε ότι είναι ?

3 μετρα υψος,21 επιθυμητη και 86τμ.Η πολυκατοικια ειναι του 86 κατασκευασμενη με οτι συνεπαγεται αυτο.

 

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ε τότε ένα 18άρι ή 22άρι Toshiba Shorai premium και 2ΧASYG07KGTA.

Οκ αρχικα θα ψαξω για το Shorai το 18αρι μιας που το εχετε και πολλοι απο εδω μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, painK είπε

3 μετρα υψος,21 επιθυμητη και 86τμ.Η πολυκατοικια ειναι του 86 κατασκευασμενη με οτι συνεπαγεται αυτο.

Οκ αρχικα θα ψαξω για το Shorai το 18αρι μιας που το εχετε και πολλοι απο εδω μεσα.

εγω εχω το 22αρι shorai. Ο μηχανικος ειχε προτεινει 24αρι, αλλα μου φαινεται οτι εκανε τρελη υπερδιαστασιολογηση. Σε τι περιοχη εισαι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

εγω εχω το 22αρι shorai. Ο μηχανικος ειχε προτεινει 24αρι, αλλα μου φαινεται οτι εκανε τρελη υπερδιαστασιολογηση. Σε τι περιοχη εισαι??

εισαι ευχαριστημενος απο το 22αρι(το απλο η το premium εχεις?)σκεφτομουν να παρω το 18 αλλα απο τα μελη μου προτειναν και τελικα εχουν δικιο θα παω στο 22αρι.τι ασφαλεια πινακα θελει?καθως στο kuro poy exv to 18 εχω 16 ασφαλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

εισαι ευχαριστημενος απο το 22αρι(το απλο η το premium εχεις?)σκεφτομουν να παρω το 18 αλλα απο τα μελη μου προτειναν και τελικα εχουν δικιο θα παω στο 22αρι.τι ασφαλεια πινακα θελει?καθως στο kuro poy exv to 18 εχω 16 ασφαλεια.

Το παλιο εχω, το πηρα μολις ειχε βγει σχεδον πριν 2,5 χρονια... 2,5 αρι καλωδιο εχει η πριζα και 16αρα ασφαλεια ο πινακας. Αυτα ειχε το σπιτι που νοικιαζω δηλαδη, εγω απλα προσθεσα στον πινακα αντικεραυνικο και επιτηρητη τασης. Και το 24 παλι τα ιδια καλωδια θελει. Το μηχανημα ειναι καλο, για τριγμους που λενε, νομιζω οτι αν δεν ειναι σωστος ο τοιχος, επιπεδος, και ζοριστει στο κρεμασμα, θα τριζει οποιαδηποτε μαρκα, τα κρακ κρουκ απο συστολες διαστολες ειναι θεμα ποιοτητας υλικων της εκαστοτε μαρκας. Το μηχανημα ειναι πολυ καλο, αν εμενα ομως σε αλλη περιοχη θα αγοραζα αλλο πιο καταλληλο για τα κρυα, που ομως ειναι πιο ακαταλληλο για τις νορμαλ μερες. Οποτε αναλογα που μενεις αποφασιζεις.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Το παλιο εχω, το πηρα μολις ειχε βγει σχεδον πριν 2,5 χρονια... 2,5 αρι καλωδιο εχει η πριζα και 16αρα ασφαλεια ο πινακας. Αυτα ειχε το σπιτι που νοικιαζω δηλαδη, εγω απλα προσθεσα στον πινακα αντικεραυνικο και επιτηρητη τασης. Και το 24 παλι τα ιδια καλωδια θελει.

Από πού κανείς συντήρηση; 

είσαι ευχαριστημένος ; Τι κάνουν κατά τη συντήρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, guzel είπε

Από πού κανείς συντήρηση; 

είσαι ευχαριστημένος ; Τι κάνουν κατά τη συντήρηση;

Δεν εχω κανει κατι ακομα, μονο φιλτρα αλλαζω, και ετσι θα κανω και φετος. Για αργοτερα αναλογα τι βλεπω μεσα στο μηχανημα θα αποφασισω. Εχω πλυνει και την εξωτερικη με νερο μεχρι και το μερος του ανεμιστηρα. Γενικα εχω καει απο συντηρησεις σε αλλο κλιματιστικο, που μου χαλασε τις περσιδες και δε προκειται να φωναξω καποιον αν δε χαλασει κατι. Καποιος ειχε πει εδω, οτι η τοσιμπα δεν επιτρει τη χρηση χημικων για καθαρισμο το εχεις δει και εσυ καπου φιλε αυτο??

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

εγω εχω το 22αρι shorai. Ο μηχανικος ειχε προτεινει 24αρι, αλλα μου φαινεται οτι εκανε τρελη υπερδιαστασιολογηση. Σε τι περιοχη εισαι??

Στην κρητη μενω.Σκεφτομαι για ενα 18αρι υποβοηθουμενο απο ενα 12αρι στο μεγαλο υπνοδωματιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, painK είπε

Στην κρητη μενω.Σκεφτομαι για ενα 18αρι υποβοηθουμενο απο ενα 12αρι στο μεγαλο υπνοδωματιο.

Κρητη ορεινά ή κρητη θαλασσα? Εγω ειμαι διπλα στο κυμα. Πχ οσοι ειναι ομαλο, και ειναι ηδη μεσα στα χιονια τι να κανει το κλιματιστικο? Υπαρχει μοντελο πχ της mitsubishi heavy που εχει ηλεκτρικες αντιστασεις στην εξωτερικη και λυωνει τον παγο.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Δεν εχω κανει κατι ακομα, μονο φιλτρα αλλαζω, και ετσι θα κανω και φετος. Για αργοτερα αναλογα τι βλεπω μεσα στο μηχανημα θα αποφασισω. Εχω πλυνει και την εξωτερικη με νερο μεχρι και το μερος του ανεμιστηρα. Γενικα εχω καει απο συντηρησεις σε αλλο κλιματιστικο, που μου χαλασε τις περσιδες και δε προκειται να φωναξω καποιον αν δε χαλασει κατι. Καποιος ειχε πει εδω, οτι η τοσιμπα δεν επιτρει τη χρηση χημικων για καθαρισμο το εχεις δει και εσυ καπου φιλε αυτο??

Ναι το γράφει στην σελίδα της. Λόγω magic coil δεν χρειάζεται χημικό η εσωτερική. Το ξέρεις βέβαια ότι χωρίς ετήσια συντήρηση χάνεις την εγγύηση των 7 ετών.

Βέβαια και εγώ φοβάμαι ποιον να φωνάξω να την κάνει γτ σκέφτομαι ότι μπορεί να κάνει λαλακιες στο κλιματιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πρόσθετα φίλτρα άνθαρακα και διάφορα άλλα που τα βρίσκεται; Οι αντιπρόσωποι ζητούν όσα τους λείπουν.

Παλιά πήγαινα σε έναν στη Αριστείδου στην Αθήνα και αγόραζα διάφορα με το μέτρο και τα έκοβα. Έχω χρόνια να περάσω από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, guzel είπε

Ναι το γράφει στην σελίδα της. Λόγω magic coil δεν χρειάζεται χημικό η εσωτερική. Το ξέρεις βέβαια ότι χωρίς ετήσια συντήρηση χάνεις την εγγύηση των 7 ετών.

Βέβαια και εγώ φοβάμαι ποιον να φωνάξω να την κάνει γτ σκέφτομαι ότι μπορεί να κάνει λαλακιες στο κλιματιστικό.

Δε θα παθει τιποτα στα 7 ετη. Ασε που οταν το αγορασα εγω δεν ισχυε αυτο που αναφερεις.. εγινε λιγους μηνες αργοτερα. Ποτε δε μου χαλασε κλιματιστικο ή οταν χαλασε ηταν τοσο παλιο που ηθελα αλλο. Οι γονεις μου εχουν ενα inverter fujitsu asya-18 inverter απο το 2002... δουλευει οπως οταν το αγορασαν..

4 λεπτά πριν, guzel είπε

Ναι το γράφει στην σελίδα της. Λόγω magic coil δεν χρειάζεται χημικό η εσωτερική. Το ξέρεις βέβαια ότι χωρίς ετήσια συντήρηση χάνεις την εγγύηση των 7 ετών.

Βέβαια και εγώ φοβάμαι ποιον να φωνάξω να την κάνει γτ σκέφτομαι ότι μπορεί να κάνει λαλακιες στο κλιματιστικό.

Να τον βαλεις να υπογραψει και να φυγει . δωσε του και 20€... ζημια κανουν οι τσαρλατανοι

guzel στο manual δειχνει οτι η φτερωτη του ανεμιστηρα βγαινει πολυ ευκολα, εχεις βρει κανενα βιντεακι. Λεω καποια στιγμη να το προσπαθησω αυτο αν οντως ειναι τοσο ευκολο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Το παλιο εχω, το πηρα μολις ειχε βγει σχεδον πριν 2,5 χρονια... 2,5 αρι καλωδιο εχει η πριζα και 16αρα ασφαλεια ο πινακας. Αυτα ειχε το σπιτι που νοικιαζω δηλαδη, εγω απλα προσθεσα στον πινακα αντικεραυνικο και επιτηρητη τασης. Και το 24 παλι τα ιδια καλωδια θελει. Το μηχανημα ειναι καλο, για τριγμους που λενε, νομιζω οτι αν δεν ειναι σωστος ο τοιχος, επιπεδος, και ζοριστει στο κρεμασμα, θα τριζει οποιαδηποτε μαρκα, τα κρακ κρουκ απο συστολες διαστολες ειναι θεμα ποιοτητας υλικων της εκαστοτε μαρκας. Το μηχανημα ειναι πολυ καλο, αν εμενα ομως σε αλλη περιοχη θα αγοραζα αλλο πιο καταλληλο για τα κρυα, που ομως ειναι πιο ακαταλληλο για τις νορμαλ μερες. Οποτε αναλογα που μενεις αποφασιζεις.

Εχεις δει ποτε να κάνει defrost? αν ναι, τι κανει πως το καταλαβαίνεις, αναβοσβήνει π.χ. το led?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εχεις δει ποτε να κάνει defrost? αν ναι, τι κανει πως το καταλαβαίνεις, αναβοσβήνει π.χ. το led?

Αυτα τα 2,5 χρονια που το εχω δεν εχω αντιληφθει defrost, ειμαι διπλα στι θαλασσα στο μαλεμε και ισως να μην ειχα ποτε χαμηλη θερμοκρασια αυτο το διαστημα για να γινει... Παντως θα το παρατηρω πλεον.. φωτακι δεν εχω δει να αναβει, θα διαβασω τι λεει το manual και θα σου πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Αυτα τα 2,5 χρονια που το εχω δεν εχω αντιληφθει defrost, ειμαι διπλα στι θαλασσα στο μαλεμε και ισως να μην ειχα ποτε χαμηλη θερμοκρασια αυτο το διαστημα για να γινει... Παντως θα το παρατηρω πλεον.. φωτακι δεν εχω δει να αναβει, θα διαβασω τι λεει το manual και θα σου πω. 

Δεν εχω βρει να λέει κάτι στο manual για ένδειξη defrost, πολυ ενθαρρυντικο πως ουτε και εσυ εχεις προσέξει να κάνει defrost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...