Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εμενα δε μου λεει κατι χωρις να ειμαι ειδικος στα θεματα αγορας και χωρις να ξερω με τι κριτηρια αγοραζει ο μεσος Ιαπωνας καταναλωτης.
Το μονο που ειχα βρει παλαιοτερα σχετικα με τα μεριδια οικιακων κλιματιστικων της Ιαπωνικης αγορας συνοψιζονται στο παρακατω:


739571033_Screenshot_2020-01-12RoomAirConditionerMarketShareinJapan2015-HowmuchisitinTokyo(1).png.3711f855eaa2628b5fd62425cbe937c4.png

Ο  FillipN ισως να ξερει κατι παραπανω.

Τόσο χαμηλά η hitachi.

Στις αντλίες θερμότητας σε vfm τουλάχιστον είναι άνετα πρώτη.

Εχουν βάλει στην περιοχή μου κάτι hitachi και πίνουν νερό στο ονομά τους.

Αρχικά ο φίλος είχε αφήσει και τον καυστήρα για safety και φέτος τον ξύλωσε και αυτόν αφού έφτανε η αντλία και στα χίονια άνετα.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Τό ότι θα είχαμε και τα φανμποισμους στα κλιματιστικά με ξεπερνάει.

Σχετικά με made in Japan κλιματιστικά θα ήθελα να προσθέσω κάτι Chofu Sereno 15ετιας στο πατρικό μου που τα τωρινα daikin, toshiba, mitsu, Fuji μπροστά τους είναι για δάκρυα.

Μιλάμε για μηχανήματα να κανεις μονόζυγο.

Κάθε εταιρία έχει κάτι να προσφέρει,  η daikin ας πουμε δίνει 2-3 Χρόνια εγγύηση.  Αν στα 7 χρόνια πεθάνει η πλακέτα μπορεί η αντικατάσταση να κοστίζει όσο ένα καινούριο Inventor.

Όπως επίσης οι 200 κιλοβατώρες το χρόνο παραπάνω είναι ας πουμε 40 ευρώ? 50? Σε 4 μήνες χειμώνα δηλ. 10-15 ευρώ το μήνα παραπάνω? 20?  

Όταν έχεις στην αγορά 500 και 600 παραπάνω χρειάζονται μπόλικο χειμώνες να αποσβέσεις. Στο μεταξύ μέχρι να αποσβέσεις πάει η εγγύηση έληξε προ πολλού,  η πριν λίγο καιρό και τρέμει το φυλλοκαρδι σου ενω ο άλλος έχει 4-5 Χρόνια ακόμη. 

Και ας μη κάθεται με το ντεσιμπελομετρο να ακούει συστολές διαστολες. Και ας μη πληρώνει 30 ευρώ για έξυπνη πρίζα για να κρατάει στατιστικά.

Έχω τογιοτομι που δεν είναι Japan, τρεις μετακομίσεις, 24/7 και είναι στα τέτοια του. 

Από carrier, inverter κάηκα πάντως.

By the way, έχωενα παλιο μερσεντες και ενα skoda. Από το Α στο Β με πάνε και τα δύο ευκολα. Ομως Αααλλη καβαλα το μερσεντες άλλη το σκοντα.

Όμως 150 ευρώ 10 πόντοι σωληνάκι βενζίνης στο μερσεντες, σωληνακι από τον κήπο στο σκοντα κ στα τέτοια του.

Έτσι παντου λοιπόν, κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις. Δεν έχει νόημα να μετράμε ποιο κλιματιστικό την έχει μεγαλύτερη.  Υπάρχουν αναγκες και προτεραιότητες.  Καθένας τις καλύπτει βασιζόμενος στο δικό του διαμορφωμενο σύνολο πεποιθήσεων και δυνατητων. Υπάρχει χώρος στην αγορά για όλους. 

Πες τα ρε φιλε .4 toyotomi εχω made in Japan ,το νεοτερο 12 ετιας το παλαιοτερο 18 ετιας και δουλευουν κτυπα ξυλο ολα τα χρονια χωρις κιχ .Ουτε τριγμοι ουτε τιποτα .Οκ οι εξωτερικες μοναδες ειναι αρκετα θορυβωδεις αλλα εχω ρωτησει και δεν ενοχλω κανενα .Προφανως δεν καθομαι με το μετρητη στο χερι να δω αν καινε κανενα watt παραπανω την ωρα 

Καποιοι εδω μεσα νιωθουν σαν παιδια ανωτερου θεου γιατι εχουν toshiba ή daikin κλπ

Ο αλλος ειναι ερωτευμενος με το toshiba και δε θελει να βγει απο το σπιτι του .Στη συνεχεια λεει οτι δεν ξαναγραφει ,γραφετε με αλλο ψευδωνυμο και αρχιζει το λιβανισμα της toshiba λες και ειμασυε ηλιθιοι και δεν καταλαβαινουμε ...

Μου θυμιζετε καποιοι εδω μεσα ενα φιλο μου που επειδη πηρα volvo μου ελεγε οτι πηρα κινεζικο αυτοκινητο ενω αυτος πηρε γερμανικο .Τελικα στο γερμανικο αυτοκινητο εσκασε εγκεφαλος και το turbo εκτος εγγυησης ενω στο δικο μου "κινεζικο " ουτε βιδα δεν εχω αλλαξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, danaos7 είπε

...είναι απλά για παράδειγμα οι αριθμοί?

- Σωστά το κατάλαβες. Οι αριθμοί ήταν στα ίδια επίπεδα, αλλά αυτοί που αναγράφω δεν είναι απόλυτα ακριβείς, είναι κάτι που είδα πριν αρκετούς μήνες και δεν είχα κανένα λόγο να το αποθηκεύσω.

- Είμαι όμως 100% σίγουρος, ότι μεταξύ των 2 εκ των 3 εταιριών που αναφέρθηκαν στο κείμενο που απάντησα, οι διαφορές ήταν στα επίπεδα που ανέφερα (υπέρ-τριπλάσιες) και ότι η στατιστικές αφορούσαν οικιακά κλιματιστικά. Τα υπόλοιπα ήταν στα ίδια (περίπου) επίπεδα με το γράφημα που ανάρτησε ο rbx1000.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Μαζεμένες ερωτήσεις προς κατόχους fujitsu κ ειδικότερα στο φίλο @liakjimπου τόσο με έχει βοηθήσει.. Υπάρχει τρόπος να αποφεύγω τα ψυχρά ρεύματα που νιώθω μερικές φορές; Η κατανάλωση τελικά είναι καλύτερη σε manual λειτουργία στροφών, η σε auto? Μερικές φορές έχω παρατηρήσει η εσωτερική μονάδα να δουλεύει κανονικά κ η εξωτερική να ακούγεται ίσα ίσα.. Σαν να κάνει defrost ένα πράγμα, ενώ δεν κάνει.. Τελικά οι περσιδες στη θέρμανση, είναι καλύτερα τέρμα κάτω, η κάπου ενδιάμεσα;

Ελπίζω να μην κούρασα πολύ.. 

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το δουλεύεις με χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα και την περσίδα στην πιο κάτω θέση. Σχεδόν κάθετα που πάει. Να ξέρεις ότι έτσι χάνεις απόδοση όμως. Εγώ το έχω στο αυτόματο και τις περσίδες στη default θέση του ζεστού.

Τον χειμώνα σε χαμηλές θερμοκρασίες κάτω από 6-7, η εξωτερική μονάδα παύει να ακούγεται γιατί ρίχνει πολύ στροφές. Υποθέτω για να καθυστερήσει η παγοποίηση ή κάτι άλλο που δεν ξέρω. Έχω ανεβάσει και σχετικά video στο youtube αν ψάξεις Fujitsu asyg24klca outdoor με τις διαφορετικές συμπεριφορές ανάλογα με την εξωτερική.

29 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Τό ότι θα είχαμε και τα φανμποισμους στα κλιματιστικά με ξεπερνάει.

Όχι στον φανμποισμό συμφωνώ αλλά όχι και στην απόκρυψη της αντικειμενικής πραγματικότητας.

Γιατί αντικειμενικά έχουμε τουλάχιστον 2 παραδείγματα ( @Rnd1978, @guzel) , που οι άνθρωποι ταλαιπωρήθηκαν μήνες με θορυβώδη, ενεργοβόρα, χαμηλής θερμικής άνεσης λόγω On-off ακόμα και από τα 1300W  Toyotomi , οι οποίοι βάζοντας στον ίδιο χώρο, προσοχή στον ίδιο χώρο, από ένα Toshiba Shorai , απολαμβάνουν χαμηλότατη κατανάλωση, αθόρυβη λειτουργία, υψηλότατη θερμική άνεση.

Γιατί λοιπόν να μην αναδειχθεί το καλό και να καταδειχθεί το κακό;

Άποψή μου είναι ότι ορθά γίνεται. Αυτό που δεν είναι ορθό είναι ο κατάφορος φανμποισμός αλλά πες στους ανθρώπους αυτούς να μην υποστηρίζουν το μηχάνημα που τους βελτίωσε τη ζωή τους.

Για αυτό ας συνεχίσουμε να παρατηρούμε και να δίνουμε όσο γίνεται αντικειμενικό feedback.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω το εξής, ειχα κλείσει τα κλιματιστικά για να αεριστει λίγο το σπιτι και τα ανοιξα συγχρόνως κανα ζητώντας 21 βαθμούς.

Το τογιοτομι 18αρι έδωσε πολύ πιο γρήγορα ζεστό αερα από το 9αρι ινβερτορ, μιλάμε για τουλάχιστον 5 λεπτά διαφορά.

Εξ άλλου, αν το mirai αποδειχτεί τοσο καλύτερο από το ινβερτορ, θα το διώξω κοψοχρονια και θα βάλω οσα χρειαστεί για ακόμη ένα τοσιμπακι.

Οψομεθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Γιατί αντικειμενικά έχουμε τουλάχιστον 2 παραδείγματα ( @Rnd1978, @guzel) , που οι άνθρωποι ταλαιπωρήθηκαν μήνες με θορυβώδη, ενεργοβόρα, χαμηλής θερμικής άνεσης λόγω On-off ακόμα και από τα 1300W  Toyotomi , οι οποίοι βάζοντας στον ίδιο χώρο, προσοχή στον ίδιο χώρο, από ένα Toshiba Shorai , απολαμβάνουν χαμηλότατη κατανάλωση, αθόρυβη λειτουργία, υψηλότατη θερμική άνεση.

Του guzel ειναι κλασικη περιπτωση υπερδιαστασιολογησης. Συμφωνα με αυτα που εχει ποσταρει εδω δεν εχει χρειαστει ποτε πανω απο 6500 btu στο χειροτερο σεναριο ενω καθημερινα συντηρει τον χωρο του με 3000btu. Το Τογιοτομι του ειχε ευρος 6.480 - 34.460 και εκλεινε παρακατω αναγκαστικα.

Ενδιαφερον θα ειχε να μας πει τι καταναλωσεις ειχε ο Rnd1978 σε χαμηλες εξωτερικες θερμοκρασιες τοσο με το Τογιο οσο και με το Τοσιμπα.

 

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Του guzel η περιπτωση ειναι κλασικη περιπτωση υπερδιαστασιολογησης. Συμφωνα με αυτα που εχει ποσταρει εδω δεν εχει χρειαστει ποτε πανω απο 6500 btu στο χειροτερο σεναριο. Το Τογιοτομι του ειχε ευρος 6.480 - 34.460 και εκλεινε παρακατω αναγκαστικα.

Ενδιαφερον θα ειχε να μας πει τι καταναλωσεις ειχε ο Rnd1978 σε χαμηλες εξωτερικες θερμοκρασιες τοσο με το Τογιο οσο και με το Τοσιμπα.

Αυτό που μπορώ σίγουρα να πω,(έναν απλό μετρητή κατανάλωσης ράγας έχω) ότι το toyo στην Θέρμανση είχε ελάχιστη κατανάλωση περίπου  850-900watt,τέτοια νούμερα καταναλώσης στο shorai σπάνια βλέπω (μόνο αν κλείσει,κρυώσει ο χώρος και ανοίξει..ούτε στους -5C δεν είδα να ανεβάσει τόσο πολύ καταναλώση για να διατηρήσει την θερμοκρασία του χώρου μου) ειδικά από την στιγμή που η λειτουργία του είναι σχεδόν 24/7. Το toyo με εξωτερική θερμοκρασία πάνω από 5C πάντα έκλεινε (ξεπερνούσε την επιθυμητή),το shorai  ζήτημα να έχει κλείσει 3-4 φορές στην αρχή του χειμώνα (που μόνο χειμώνα δεν είχαμε  τότε με 20+ εξ.θερμοκρασια). Όλα αυτά με επιθυμητή 21-22-23.

Δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω για τη κατανάλωση σε χαμηλές με το toyo,μόνο έναν μήνα από την ημέρα που πήρα τον μετρητή το κράτησα, και έχει περάσει και ένας χρόνος από τότε. Πριν λίγα post είχα γράψει ακριβώς την κατανάλωση του Shorai σε μένα τώρα που πιάσαν τα κρύα,σε αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αυτό που μπορώ σίγουρα να πω,(έναν απλό μετρητή κατανάλωσης ράγας έχω) ότι το toyo στην Θέρμανση είχε ελάχιστη κατανάλωση περίπου  850-900watt,τέτοια νούμερα καταναλώσης στο shorai σπάνια βλέπω (μόνο αν κλείσει,κρυώσει ο χώρος και ανοίξει..ούτε στους -5C δεν είδα να ανεβάσει τόσο πολύ καταναλώση για να διατηρήσει την θερμοκρασία του χώρου μου) ειδικά από την στιγμή που η λειτουργία του είναι σχεδόν 24/7. Το toyo με εξωτερική θερμοκρασία πάνω από 5C πάντα έκλεινε (ξεπερνούσε την επιθυμητή),το shorai  ζήτημα να έχει κλείσει 3-4 φορές στην αρχή του χειμώνα (που μόνο χειμώνα δεν είχαμε  τότε με 20+ εξ.θερμοκρασια). Όλα αυτά με επιθυμητή 21-22-23.

Δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω για τη κατανάλωση σε χαμηλές με το toyo,μόνο έναν μήνα από την ημέρα που πήρα τον μετρητή το κράτησα, και έχει περάσει και ένας χρόνος από τότε. Πριν λίγα post είχα γράψει ακριβώς την κατανάλωση του Shorai σε μένα τώρα που πιάσαν τα κρύα,σε αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες..

Δε μπορω να βγαλω ασφαλη συμπερασματα απο τις δημοσιευσεις σου αλλα απο οτι μπορω να καταλαβω ο χωρος σου αρκετες φορες χρειαζεται κατω απο τα 3820btu/h που μπορουσε να κατεβει το Τογιο.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δε μπορω να βγαλω ασφαλη συμπερασματα απο τις δημοσιευσεις σου αλλα απο οτι μπορω να καταλαβω ο χωρος σοε αρκετες φορες χρειαζεται κατω απο τα 3820btu/h που μπορουσε να κατεβει το Τογιο.

Σίγουρα δεν μπορείς.. :)ωστόσο αυτό το 3820btu/h του toyo δεν νομίζω να υπάρχει με ελάχιστη 850-900watt... με 7C εξωτερική. Εάν πηγαίνε δεν θα είχα πάντα on/off (σε 1 ώρα/2 ώρες/5ωρες ανάλογα την εξωτερική) σε 60+τ.μ. σπίτι (όλες τις πόρτες ανοιχτές) 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Του guzel ειναι κλασικη περιπτωση υπερδιαστασιολογησης.

Ναι, αυτό του το είχα πει σχεδόν από την πρώτη στιγμή.

Το περίεργο είναι ότι οι τεχνικοί της toyotomi που είχαν πάει σπίτι του για να βρουν το πρόβλημα , του έλεγαν ότι είναι μικρό για τον χώρο...

5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Δε μπορω να βγαλω ασφαλη συμπερασματα απο τις δημοσιευσεις σου αλλα απο οτι μπορω να καταλαβω ο χωρος σοε αρκετες φορες χρειαζεται κατω απο τα 3820btu/h που μπορουσε να κατεβει το Τογιο.

Με την καμία δεν κατέβαινε τόσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δικό μου τόγιο, στο δικό μου σπίτι, στη συντήρηση πέφτει και 500 κάτι.

Παρεπιπτόντως, η θερμική άνεση είναι εντελώς υποκειμενικός παράγοντας. 

Στη θερμοκρασία που εγώ είμαι εντάξει, η σύζυγος κρυώνει.  Στο σημείο που είναι αυτή εντάξει,  έχω θέλω να βγάλω και το βρακί. 

Για αυτήν ας πουμε το ιδανικό είναι ένα κλιματιστικό που καίει μόνιμα στο 25. Εκεί πάνω πιο καίει λιγότερο?

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To 9αρι carrier , ή θα καίει περίπου 300 ή περίπου 700.

Ποτέ 400 ή 500.

Αυτό τώρα πως εξηγείται;

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Αντώνης Τ. είπε

Το δικό μου τόγιο, στο δικό μου σπίτι, στη συντήρηση πέφτει και 500 κάτι.

Παρεπιπτόντως, η θερμική άνεση είναι εντελώς υποκειμενικός παράγοντας. 

Στη θερμοκρασία που εγώ είμαι εντάξει, η σύζυγος κρυώνει.  Στο σημείο που είναι αυτή εντάξει,  έχω θέλω να να πω και το βρακί. 

Για αυτήν ας πουμε το ιδανικό είναι ένα κλιματιστικό που καίει μόνιμα στο 25. Εκεί πάνω πιο καίει λιγότερο?

Ποιο Toyo έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και μήνες, βλέπουμε λεπτομερείς αναφορές για τις καταναλώσεις διαφόρων κλιματιστικών, όπως και για την λειτουργία τους. Πέρα απο τις όποιες προτιμησεις, ειναι ευκολο να δουμε(με αριθμους και στοιχεια) ποια αποδίδουν καλυτερα και ποια χειροτερα. 

Για μένα, που λειτουργώ περίπου 10 κλιματιστικά ημερησίως, η κατανάλωση είναι ο πρώτος παράγοντας. Έχω TOSHIBA MIRAI plus/ DAIKIN ATXC/MITSUBISHI HEAVY ZX-S/MORRIS και FUJITSU KMTA και το καλύτερο με διαφορά είναι το FUJITSU,  που είναι και το πιο ακριβό. Απο κει και πέρα, τα DAIKIN λειτουργόυν πιο οικονομικά απο τα TOSHIBA MIRAI plus ενώ η απογοήτευση είναι το MITSUBISHI heavy. To MORRIS έχει ομαλή λειτουργία και αποτελέι μια καλή αντιπρόταση στα Ιαπωνέζικα με καλη εγγύηση και τιμη. 

Οσο για τα TOYOTOMI και τα INVENTOR, το θεμα το δικο μου ειναι το εξης.

Αν πουλας φασον Κινεζικο(οπως ειναι τα TOYOTOMI και τα INVENTOR) δεν μπορεις να χρεώνεις τιμές παραπλήσιες με τα επώνυμα Ιαπωνέζικα, προπαντός με την TOYOTOMI που δίνει μονο 2 χρόνια εγγύηση.    

2 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Τόσο χαμηλά η hitachi.

Στις αντλίες θερμότητας σε vfm τουλάχιστον είναι άνετα πρώτη.

Εχουν βάλει στην περιοχή μου κάτι hitachi και πίνουν νερό στο ονομά τους.

Αρχικά ο φίλος είχε αφήσει και τον καυστήρα για safety και φέτος τον ξύλωσε και αυτόν αφού έφτανε η αντλία και στα χίονια άνετα.

15% δεν είναι χαμηλά! Είναι απο τους βασικούς πάιχτες στην αγορά!

2 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

 

Σχετικά με made in Japan κλιματιστικά θα ήθελα να προσθέσω κάτι Chofu Sereno 15ετιας στο πατρικό μου που τα τωρινα daikin, toshiba, mitsu, Fuji μπροστά τους είναι για δάκρυα.

 

Αυτό ήταν εξαιρετικό κλιματιστικό που δούλευε σε συνθήκες -25 και είχε φοβερή απόδοση αλλα δεν ξέρω τι εγινε με την εταιρεία...

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, g-e-o είπε

Μαζεμένες ερωτήσεις προς κατόχους fujitsu κ ειδικότερα στο φίλο @liakjimπου τόσο με έχει βοηθήσει.. Υπάρχει τρόπος να αποφεύγω τα ψυχρά ρεύματα που νιώθω μερικές φορές; Η κατανάλωση τελικά είναι καλύτερη σε manual λειτουργία στροφών, η σε auto? Μερικές φορές έχω παρατηρήσει η εσωτερική μονάδα να δουλεύει κανονικά κ η εξωτερική να ακούγεται ίσα ίσα.. Σαν να κάνει defrost ένα πράγμα, ενώ δεν κάνει.. Τελικά οι περσιδες στη θέρμανση, είναι καλύτερα τέρμα κάτω, η κάπου ενδιάμεσα;

Ελπίζω να μην κούρασα πολύ.. 

Το δοκίμασα εγώ, όσο πιο χαμηλα έχεις τον ανεμιστήρα τόσο χαμηλή η καταναλωση, αλλά αυτό θα συμβεί οταν έχει ανέβει η θερμοκρασια και το κλιματιστικό βρίσκεται σε φάση συντήρησης. Το auto ειναι η καλύτερη επιλογή όταν είσαι σε φάση συντήρησης. 

 

Όσο για κάτι συγκρίσεις που διαβάζω με παλιά κλιματιστικά, δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ ενός παλιού συμβατικού και ενός καινούργιου inverter. Τα παλιά κλιματιστικά είναι σε θέση να αντέξουν και 25 χρόνια με λειτουργία χειμώνα καλοκαίρι. Δυστυχώς δεν μπορούμε να έχουμε τέτοια εμπειρία και άποψη για τα καινούργια αν δεν περάσουν 5-10 χρόνια ακόμη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...