Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το δουλεύεις με χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα και την περσίδα στην πιο κάτω θέση. Σχεδόν κάθετα που πάει. Να ξέρεις ότι έτσι χάνεις απόδοση όμως. Εγώ το έχω στο αυτόματο και τις περσίδες στη default θέση του ζεστού.

Τον χειμώνα σε χαμηλές θερμοκρασίες κάτω από 6-7, η εξωτερική μονάδα παύει να ακούγεται γιατί ρίχνει πολύ στροφές. Υποθέτω για να καθυστερήσει η παγοποίηση ή κάτι άλλο που δεν ξέρω. Έχω ανεβάσει και σχετικά video στο youtube αν ψάξεις Fujitsu asyg24klca outdoor με τις διαφορετικές συμπεριφορές ανάλογα με την εξωτερική.

Όχι στον φανμποισμό συμφωνώ αλλά όχι και στην απόκρυψη της αντικειμενικής πραγματικότητας.

Γιατί αντικειμενικά έχουμε τουλάχιστον 2 παραδείγματα ( @Rnd1978, @guzel) , που οι άνθρωποι ταλαιπωρήθηκαν μήνες με θορυβώδη, ενεργοβόρα, χαμηλής θερμικής άνεσης λόγω On-off ακόμα και από τα 1300W  Toyotomi , οι οποίοι βάζοντας στον ίδιο χώρο, προσοχή στον ίδιο χώρο, από ένα Toshiba Shorai , απολαμβάνουν χαμηλότατη κατανάλωση, αθόρυβη λειτουργία, υψηλότατη θερμική άνεση.

Γιατί λοιπόν να μην αναδειχθεί το καλό και να καταδειχθεί το κακό;

Άποψή μου είναι ότι ορθά γίνεται. Αυτό που δεν είναι ορθό είναι ο κατάφορος φανμποισμός αλλά πες στους ανθρώπους αυτούς να μην υποστηρίζουν το μηχάνημα που τους βελτίωσε τη ζωή τους.

Για αυτό ας συνεχίσουμε να παρατηρούμε και να δίνουμε όσο γίνεται αντικειμενικό feedback.

Φιλε μου κανενα συμπερασμα δε βγαινει απο δυο παραδειγματα.Πολλα μπορει να παιζουν ρολο και θα σου πω ενα παραδειγμα.Στο σπιτι μου σε δυο δωματια σχεδον πανομοιοτυπα εχουμε ακριβως το ιδιο μοντελο toyotomi.Ta δωματια εχουν ακριβως το ιδιο εμβαδον.Στο ενα δωματιο το ενα ξεσκιζεται στα on off ενω το αλλο λειτουργει τελεια.Οταν το πηρα χαμπαρι εκανα φασαρια στην αντιπροσωπεια,ηρθαν μου ειπαν ολα οκ.Τοτε εκανα το εξης,επειδη ημουν σιγουρος οτι φταιει η μοναδα,αλλαξα τις μοναδες στα δωματια.Αυτη που πριν λειτουργουσε τελεια αρχισε τα on off και η αλλη η "προβληματικη" ξεκινησε να λειτουργει σωστα.Συμπερασμα οτι κατι τρεχει με το δωματιο.Προσωπικα αμα χαλασει καποια μοναδα μου θα παω σε κατι "ανωτερο" απο toyotomi,δεν εχω ερωτευθει καμια μαρκα σε αντιθεση με αλλους που μονο ερωτα δεν κανουν με το κλιματιστικο τους.

Γνωστος του πατερα μου αγορασε audi και τον αφησε την πρωτη εβδομαδα.Τι σημαινει αυτο;Οτι ολα τα audi ειναι χαλια;

Πριν απο 19 χρονια πηρα ψυγειο το οποιο χαλασε σε ενα μηνα.Εγινε πληρης αντικατατασταση με το ιδιο μοντελο το οποιο δουλευει απροσκοπτα 19 χρονια.Βγαζεις συμπερασμα;

ΥΓ Τελικα καποιοι αφου εκαναν τον κοπο να γραφτουν με αλλο ψευδωνυμο δε μας ειπαν αν τους αλλαξαν τη βιδα!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Σίγουρα δεν μπορείς.. :)ωστόσο αυτό το 3820btu/h του toyo δεν νομίζω να υπάρχει με ελάχιστη 850-900watt... με 7C εξωτερική. Εάν πηγαίνε δεν θα είχα πάντα on/off (σε 1 ώρα/2 ώρες/5ωρες ανάλογα την εξωτερική) σε 60+τ.μ. σπίτι (όλες τις πόρτες ανοιχτές) 

Ελπιζω το 'Σίγουρα δεν μπορείς..' να μην ειναι ειρωνικο.
Με 7 εξωτερικη στα ποσα btu δουλευει το Τοσιμπα?

Επισης φανταζομαι δε ζηταγες 20 στο Τογιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

To 9αρι carrier , ή θα καίει περίπου 300 ή περίπου 700.

Ποτέ 400 ή 500.

Αυτό τώρα πως εξηγείται;

Στο fuji φαντάζομαι βλέπεις ποικιλία καταναλώσεων,ανάλογα με την ζήτηση.. Προσωπική εκτίμηση ότι κάποια κλιματιστικά δουλευουν με σκάλες όπως ο ανεμιστήρας του κλιματιστικου.. Εκτός και οι ανάγκες του χώρου σου είναι απόλυτες και χρειαζονται 300 η 700w 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

To 9αρι carrier , ή θα καίει περίπου 300 ή περίπου 700.

Ποτέ 400 ή 500.

Αυτό τώρα πως εξηγείται;

Προγραμματισμος. Το εχω δει στο Τογιο. Αναμεσα στα 450 και τα 200 δεν υπαρχει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Προγραμματισμος. Το εχω δει στο Τογιο. Αναμεσα στα 450 και τα 200 δεν υπαρχει τιποτα.

Τι είδους inventer είναι αυτό που λειτουργεί σε βηματικα ενεργειακά επίπεδα;;; Και μετά κάποιοι παρεξηγούνται με το ινβερτερ β διαλογής που λέει μια ψυχή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Προγραμματισμος. Το εχω δει στο Τογιο. Αναμεσα στα 450 και τα 200 δεν υπαρχει τιποτα.

Η 170-180 η 420 ενδιάμεσα δεν παίζει ,έτσι κάνει και το δικό μου το 9αρι και αυτό αποτυπώνετε στο σχεδιάγραμμα που βλέπω στην πρίζα παρακολούθησης ενέργειας μόλις πέσει λίγο η θερμοκρασία κάνει καρφιά προς τα πάνω άλλες φορές για μερικά λεπτά άλλες φορές για πολύ περισσότερο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Στο fuji φαντάζομαι βλέπεις ποικιλία καταναλώσεων,ανάλογα με την ζήτηση.. Προσωπική εκτίμηση ότι κάποια κλιματιστικά δουλευουν με σκάλες όπως ο ανεμιστήρας του κλιματιστικου.. Εκτός και οι ανάγκες του χώρου σου είναι απόλυτες και χρειαζονται 300 η 700w 😛

Οτιδήποτε από 150 έως 2660.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα κινεζοφσδον δεν χρεώνουν παραπλήσια ντε και καλά.

Για το οποιο ινβερτορ που στα 480 έχει, ιονιστη, wifi, ένδειξη θερμοκρασίας, δεν υπάρχει αντίστοιχος γιαπωνεζος.

Για ολα αυτά ο γιαπωνεζος είναι τουλάχιστον 2 κατοστάρικα πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Παιδιά τα κινεζοφσδον δεν χρεώνουν παραπλήσια ντε και καλά.

Για το οποιο ινβερτορ που στα 480 έχει, ιονιστη, wifi, ένδειξη θερμοκρασίας, δεν υπάρχει αντίστοιχος γιαπωνεζος.

Για ολα αυτά ο γιαπωνεζος είναι τουλάχιστον 2 κατοστάρικα πάνω.

Λογικό δεν είναι; Ο κινεζος βάζοντας ότι πιο ευτελές υπάρχει, έχει περιθώριο να βάλει και τις λοιπές ευκολίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Ελπιζω το 'Σίγουρα δεν μπορείς..' να μην ειναι ειρωνικο.
Με 7 εξωτερικη στα ποσα btu δουλευει το Τοσιμπα?

Επισης φανταζομαι δε ζηταγες 20 στο Τογιο.

Οχι δεν ήταν ειρωνικό..:) Αφού δεν θυμάμαι συγκεκριμένα στοιχεία,τι να καταλάβεις :)

22-23 είχα πάντα το Toyo.. 21-22-23 βάζω με το toshiba..

370Watt/h τώρα με εξωτερική 9-10C, ρύθμιση 22 ανοιχτό όλο το σπίτι (60τ.μ+),τρίτη σκάλα αερα

Σύμφωνα με engineering manual toshiba ,(έστω ότι έχει 9C έξω) ,κάπου μεταξύ

20% part load 258watt κατανάλωση = 1262watt θέρμανση η 4300(περίπου) btu/h

30% part load 432watt κατανάλωση = 1893watt θερμάνση η 6462(περίπου) btu/h

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λογικό δεν είναι; Ο κινεζος βάζοντας ότι πιο ευτελές υπάρχει, έχει περιθώριο να βάλει και τις λοιπές ευκολίες.

Ο ιονιστης δεν είναι ευκολία , το WiFi είναι ευκολία οι εσωτερικές περσίδες που κινούνται με κουμπί είναι ευκολία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2020 στις 1:53 ΠΜ, Dare-Devil είπε

Αν καταλαβαίνω καλά τα κλιματιστικά θα βαράνε υπερωρίες . Που σημαίνει αυξημένη φθορά . 

Σε αυτή την περίπτωση θα σου έλεγα να κοιτάξεις  TCL και Inventor που δίνουν 10 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις . 

Σε TCL μπορείς να δεις αυτό  https://www.skroutz.gr/s/14742596/TCL-Elite-TAC-12CHSA-XA41.html

Σε Inventor αυτό:  https://www.skroutz.gr/s/18330792/Inventor-Premium-PR1VI32-12WF-PR1VO32-12.html

Τα δύο αυτά έχουν wifi .  
Ένα συν που έχει το Inventor είναι η λειτουργία Hotel Menu . Μπορείς να θέσεις περιορισμό (κλείδωμα) στην ανώτερη και κατώτερη θερμοκρασία που μπορεί να ορίσει ο χρήστης απο το τηλεχειστήριο στη ψύξη και στην θέρμανση . Ειδικά αν το νοικιάζεις σε τουρίστες απο εξωτερικό που έχουν την τάση το καλοκαίρι να το ρυθμίζουν στους 18 και το κλιματιστικό μετά να δουλεύει στο φουλ με μεγάλη κατανάλωση και ποτέ να μην πιάνει την θερμοκρασία . 
https://www.inventoraircondition.gr/ypiresia-diaxeirisis-klimatistikon-monadon-hotel-menu

δεν θα έλεγα οτι θα βαράει και τοσο υπερορίες εχω βαλει και συστήματα με καρτα να κλείνει, αλλα αν ειναι φουλ νοικιασμένο ολο το χρόνο εντάξει ίσως.

δεν μπορώ να καταλάβω ομως γιατι πολυ τα κραζουν? ιδικά το inventor ας παθει οτι παθει αφου 10 χρονια σε καλύπτουν στο κατω κατω και επωνυμο 2 φορες πανω τιμη κανένας δεν σου εγγυαται οτι δεν παθαίνει τίποτα , ειναι τι θα σου τυχει. οσον αφορα τα τετραγωνικάι ειναι 20 με ενα μικρο παραθυράκι στον ακάλυπτο και μια διπλη πορτα μπαλκόνι παίζει να μου κανει δουλειά και ενα 9αρι?περιοχη λουτρακι

ευχαριστω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

20200112_154735.jpg

Αυτό δηλαδή έχει τρεις σκάλες inverter?βγάζει 1000Watt/5800/7100 Watt? (Θέρμανση) ίσως είναι η απάντηση στην ερώτηση σου @liakjimΗ απλά γράφουν maximum, nominal,minimum . Minimum nominal maximum είναι γράψε λάθος :)

500 watt δεν είδα ποτέ σε θέρμανση εγώ.. σε ψύξη ναι..

1000watt capacity  στους 7C αν απέδιδε θα έβλεπες σίγουρα κάτω από 500watt κατανάλωση όμως..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι Ιονιστές των Κινέζων είναι ανέκδοτο....Οσο για την ένδειξη θερμοκρασιες, είναι θεμα γούστου. Εγώ δεν την θέλω στην πρόσοψη, αν και αλλοι θα διαφωνήσουν. Το wifi έιναι το πραγματικά χρήσιμο extra που θα ήθελα.

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...