Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα!Τελικα εμενα ο προμηθευτης μου που θα κανουμε συνεργασια με το εξοικονομω μου ειπε οτι μπορει να με προμηθευσει μονο Fujitsu ή Midea ωστε να του δωσω το 40% και να γινει η εγκατασταση.Αρα για shorai που μου λεγατε ή πρεπει να βρω καποιον αλλον που να συνεργαζεται ή να πληρωσω ολο το ποσο και να περιμενω εγω να τα παρω πισω απο το προγραμμα μετα απο 1 χρονο περιπου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, painK είπε

Καλημερα!Τελικα εμενα ο προμηθευτης μου που θα κανουμε συνεργασια με το εξοικονομω μου ειπε οτι μπορει να με προμηθευσει μονο Fujitsu ή Midea ωστε να του δωσω το 40% και να γινει η εγκατασταση.Αρα για shorai που μου λεγατε ή πρεπει να βρω καποιον αλλον που να συνεργαζεται ή να πληρωσω ολο το ποσο και να περιμενω εγω να τα παρω πισω απο το προγραμμα μετα απο 1 χρονο περιπου!

Κανένα θέμα δεν έχεις, η αντιμετώπιση βεβαια δεν μου αρεσει.

Προχ'ωρα με τα φουτζίτσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ευχαριστω για τις προτάσεις!! Σε αντίθεση με ένα inventor η toyotomi όπου κοιτάω η διαφορά τους είναι στην απόδοση η σε θέμα κατανάλωσης;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Neontheone είπε

Ευχαριστω για τις προτάσεις!! Σε αντίθεση με ένα inventor η toyotomi όπου κοιτάω η διαφορά τους είναι στην απόδοση η σε θέμα κατανάλωσης;;

Κοίτα, το τέλειο κλιματιστικό δεν υπάρχει.

Αλλά αυτή την στιγμή, από όλα τα δεδομένα που έχουμε στη διάθεσή μας, φαίνεται πως το Shorai premium έχει τον καλύτερο συνδυασμό εγγύησης, τρόπο λειτουργίας, απόδοσης, αποδοτικότητας, χαρακτηριστικών και ποιότητας.

Υπάρχουν κλιματιστικά με μεγαλύτερα επιμέρους χαρακτηριστικά όπως απόδοση, ή αποδοτικότητα ή εγγύηση κτλ , οπότε αν σε ενδιαφέρει κάτι από αυτά περισσότερο όντας διατεθειμένος να θυσιάσεις κάτι άλλο, αλλάζει η τελική επιλογή , αλλά το συγκεκριμένο φαίνεται να είναι το πιο ολοκληρωμένο συνολικά.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Κάτοχος και εγώ από το Σάββατο του shorai premium 24 άρι.  Περιμένω να δουλέψει 5-6 μέρες για να σας πω τις εντυπώσεις μου. Πάντως από ποιότητα είναι top.Και ο τεχνικός που το εγκατέστησε μου είπε ότι ίσως είναι στα 2-3 καλύτερα κλιματιστικά που κυκλοφορούν. Τα πλαστικά του είναι μακράν  καλύτερα από το lg art cool 24άρι του 2006 που αντικατάστησε και το κυριότερο δεν τρίζουν σε καμία ταχύτητα του ανεμιστήρα  τις 2-3 μέρες που το δουλεύω . Από δυνατότητες δεν υπάρχει. Μπορείς πραγματικά να στείλεις τον αέρα όπου γουστάρεις και με ακρίβεια. Εκτός από τις 6 νομίζω προεπιλεγμένες θέσεις που έχει διανομής του αέρα έχει και μικρορύθμιση επιπλέον και για την κάθετη και για την οριζόντια περσίδα με ακαριαία απόκριση.  Πάντως σε χώρο 50 τμ. με πολύ ψηλό ταβάνι 5,5 -6 μέτρα μέ μέτρια μόνωση και απώλειες 7300 Watt σύμφωνα με το αρχείο υπολογισμού, πηγαίνει τον χώρο στους 22 -23 βαθμούς στον μισό χρόνο από το lg. Για να δούμε όμως και την καταναλωσή του,  έχετε να προτείνετε κάποιο μετρητή που μπορεί να μπεί στον πίνακα και να μας δίνει real time κατανάλωση και αν είναι δυνατόν και στατιστικά? Για τα sonoff ρώτησα αλλά μου είπαν ότι για 16Α δεν θα αντέξει και θα καεί. Το wifi του που θα αγοραστεί σύντομα στο προγραμμά του, δίνει τέτοιες πληροφορίες?

Επεξ/σία από matkatis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, matkatis είπε

Καλησπέρα. Κάτοχος και εγώ από το Σάββατο του shorai premium 24 άρι.  Περιμένω να δουλέψει 5-6 μέρες για να σας πω τις εντυπώσεις μου. Πάντως από ποιότητα είναι top.Και ο τεχνικός που το εγκατέστησε μου είπε ότι ίσως είναι στα 2-3 καλύτερα κλιματιστικά που κυκλοφορούν. Τα πλαστικά του είναι μακράν  καλύτερα από το lg art cool 24άρι του 2006 που αντικατάστησε και το κυριότερο δεν τρίζουν σε καμία ταχύτητα του ανεμιστήρα  τις 2-3 μέρες που το δουλεύω . Από δυνατότητες δεν υπάρχει. Μπορείς πραγματικά να στείλεις τον αέρα όπου γουστάρεις και με ακρίβεια. Εκτός από τις 6 νομίζω προεπιλεγμένες θέσεις που έχει διανομής του αέρα έχει και μικρορύθμιση επιπλέον και για την κάθετη και για την οριζόντια περσίδα με ακαριαία απόκριση.  Πάντως σε χώρο 50 τμ. με πολύ ψηλό ταβάνι 5,5 -6 μέτρα μέ μέτρια μόνωση και απώλειες 7300 Watt σύμφωνα με το αρχείο υπολογισμού, πηγαίνει τον χώρο στους 22 -23 βαθμούς στον μισό χρόνο από το lg. Για να δούμε όμως και την καταναλωσή του,  έχετε να προτείνετε κάποιο μετρητή που μπορεί να μπεί στον πίνακα και να μας δίνει real time κατανάλωση και αν είναι δυνατόν και στατιστικά? Για τα sonoff ρώτησα αλλά μου είπαν ότι για 16Α δεν θα αντέξει και θα καεί. Το wifi του που θα αγοραστεί σύντομα στο προγραμμά του, δίνει τέτοιες πληροφορίες?

Έχεις ταβάνι 5-6 μέτρα; Αν δεν έχεις καλή μόνωση θα ζοριστεί το κλιματιστικό στην θέρμανση. Εγώ έχω ταβάνι 4 μέτρα η ζέστη ανεβαίνει προς τα επάνω, να έχεις τις περσιδες κάθετες και στην αρχή ο ανεμιστήρας στο τέρμα μετά να το χαμηλώνεις. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, matkatis είπε

Καλησπέρα. Κάτοχος και εγώ από το Σάββατο του shorai premium 24 άρι.  Περιμένω να δουλέψει 5-6 μέρες για να σας πω τις εντυπώσεις μου. Πάντως από ποιότητα είναι top.Και ο τεχνικός που το εγκατέστησε μου είπε ότι ίσως είναι στα 2-3 καλύτερα κλιματιστικά που κυκλοφορούν. Τα πλαστικά του είναι μακράν  καλύτερα από το lg art cool 24άρι του 2006 που αντικατάστησε και το κυριότερο δεν τρίζουν σε καμία ταχύτητα του ανεμιστήρα  τις 2-3 μέρες που το δουλεύω . Από δυνατότητες δεν υπάρχει. Μπορείς πραγματικά να στείλεις τον αέρα όπου γουστάρεις και με ακρίβεια. Εκτός από τις 6 νομίζω προεπιλεγμένες θέσεις που έχει διανομής του αέρα έχει και μικρορύθμιση επιπλέον και για την κάθετη και για την οριζόντια περσίδα με ακαριαία απόκριση.  Πάντως σε χώρο 50 τμ. με πολύ ψηλό ταβάνι 5,5 -6 μέτρα μέ μέτρια μόνωση και απώλειες 7300 Watt σύμφωνα με το αρχείο υπολογισμού, πηγαίνει τον χώρο στους 22 -23 βαθμούς στον μισό χρόνο από το lg. Για να δούμε όμως και την καταναλωσή του,  έχετε να προτείνετε κάποιο μετρητή που μπορεί να μπεί στον πίνακα και να μας δίνει real time κατανάλωση και αν είναι δυνατόν και στατιστικά? Για τα sonoff ρώτησα αλλά μου είπαν ότι για 16Α δεν θα αντέξει και θα καεί. Το wifi του που θα αγοραστεί σύντομα στο προγραμμά του, δίνει τέτοιες πληροφορίες?

Καταρχάς καλοδούλευτο!!! Θα πρόκειται για εκπληκτικό μηχάνημα .

Υπάρχουν κάποιες λύσεις για μετρητές ράγας και wifi . Το έχουν το κόστος τους βέβαια πχ https://technolysis-hts.gr/product/efergy-efg0110-μέτρηση-ενέργειας-μέσω-internet-1φ-ραγας/

Ή λύσεις χωρίς wifi πχ https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/metrisi/ilektronika-organa/ilektronikoi-metrites-energeias/abb-metphths-enepgeias-1f-40a-c11-110-300_103095/

Προσωπικά έχω βάλει sonoff

 

Θα μου έκανε εντύπωση αν υπήρχε θέμα με τα αμπέρ. Το 24άρι Fujitsu δεν το έχω δει ποτέ πάνω από 13Α. Δεν θέλω να σε πάρω και στον λαιμό μου βέβαια.

Εννοείται ότι είναι σαφώς καλύτερο το efergy που πάει μέχρι 100Α.

Δεν έχω ψάξει αν υπάρχουν άλλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιασμένος από τις δυνατότητες του HS110 με το GitHub αρχείο, αγόρασα ακόμα έναν για το Daikin. Καλή τιμή νομίζω στα 21.9€ από e-shop. Είναι και version 3.1 αντί για το ver 1 της cosmote

IMG_20200113_153041.jpg.d6d11f541e7e673badf06e8961066a1e.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι η παροχη κατω απ την κουζινα απ την οποια εχω τραβηξει γραμμη για το 18αρι..Ενισχυμενη, την ειχαν οι προηγουμενοι ιδιοκτητες για ταχυθερμαντηρα.Μπορω με ασφαλη τροπο να βαλω μπριζα ετσι ωστε να μπει ενας μετρητης HS110; καμια ιδεα; 

image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, matkatis είπε

Καλησπέρα. Κάτοχος και εγώ από το Σάββατο του shorai premium 24 άρι.  Περιμένω να δουλέψει 5-6 μέρες για να σας πω τις εντυπώσεις μου. Πάντως από ποιότητα είναι top.Και ο τεχνικός που το εγκατέστησε μου είπε ότι ίσως είναι στα 2-3 καλύτερα κλιματιστικά που κυκλοφορούν. Τα πλαστικά του είναι μακράν  καλύτερα από το lg art cool 24άρι του 2006 που αντικατάστησε και το κυριότερο δεν τρίζουν σε καμία ταχύτητα του ανεμιστήρα  τις 2-3 μέρες που το δουλεύω . Από δυνατότητες δεν υπάρχει. Μπορείς πραγματικά να στείλεις τον αέρα όπου γουστάρεις και με ακρίβεια. Εκτός από τις 6 νομίζω προεπιλεγμένες θέσεις που έχει διανομής του αέρα έχει και μικρορύθμιση επιπλέον και για την κάθετη και για την οριζόντια περσίδα με ακαριαία απόκριση.  Πάντως σε χώρο 50 τμ. με πολύ ψηλό ταβάνι 5,5 -6 μέτρα μέ μέτρια μόνωση και απώλειες 7300 Watt σύμφωνα με το αρχείο υπολογισμού, πηγαίνει τον χώρο στους 22 -23 βαθμούς στον μισό χρόνο από το lg. Για να δούμε όμως και την καταναλωσή του,  έχετε να προτείνετε κάποιο μετρητή που μπορεί να μπεί στον πίνακα και να μας δίνει real time κατανάλωση και αν είναι δυνατόν και στατιστικά? Για τα sonoff ρώτησα αλλά μου είπαν ότι για 16Α δεν θα αντέξει και θα καεί. Το wifi του που θα αγοραστεί σύντομα στο προγραμμά του, δίνει τέτοιες πληροφορίες?

Σε κάστρο μένεις;

Καλορίζικο, καλώς όρισες στο club της ποιότητας 

32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εντυπωσιασμένος από τις δυνατότητες του HS110 με το GitHub αρχείο, αγόρασα ακόμα έναν για το Daikin. Καλή τιμή νομίζω στα 21.9€ από e-shop. Είναι και version 3.1 αντί για το ver 1 της cosmote

IMG_20200113_153041.jpg.d6d11f541e7e673badf06e8961066a1e.jpg

Η διαφορά των εκδόσεων πόια είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα είναι ακριβώς ένας μήνας, από τότε που έβαλα τον μετρητή κατανάλωσης.. Δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή να στεναχωρηθω με τα αποτελέσματα, αν κ αν το δω καθαρά οικονομικά σε σχέση με αυτά που χάλαγα περισυ για θέρμανση, μάλλον θα πρέπει να χαρώ πολύ.. Έχω λοιπόν 242 kwh κατανάλωσης. Η λειτουργία του κλιματιστικου ειναι από τις 3 το μεσημέρι μέχρι τις 12 το βράδυ σε επιθυμητή 25, κ όλη την υπόλοιπη μέρα κ νύχτα δηλαδή 12 βράδυ με 3 μεσημέρι, στους 19 επιθυμητή, ανεξάρτητα από τι εξωτερική θερμοκρασία έχει.. Έχω λοιπον περίπου κατανάλωση 8 kwh τη μέρα, περίπου 60 λεπτά του ευρώ καθαρό ρεύμα.. Σε σχέση με τα 3 ευρώ την ώρα που ήθελα περισυ για το καλοριφέρ, νιώθω ευτυχισμένος.. Απλά παραξενευομαι που βλέπω σε μερικά παιδιά εδώ, αρκετά μικρότερες καταναλώσεις, αλλά ακόμα κ έτσι, το μηχάνημα, αν εξαιρέσεις τον λίγο παραπάνω θόρυβο που κάνει, τα σπάει κυριολεκτικά.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, RAS18 είπε

Η διαφορά των εκδόσεων πόια είναι;

Το παλιό , είχε στο αυτοκόλλητο Ver 1 και μου λέει:

Model: HS110(EU)

Sw ver: 1.2.5 Build 171213 Rel.101523

Hw ver: 1.0

Το καινούργιο , είχε στο αυτοκόλλητο Ver 3.1 και λέει :

Model: HS110(EU)

Sw ver: 1.5.4 Build 180815 Rel.121440

Hw ver: 2.0

Στην πράξη δεν βλέπω καμία διαφορά. Στο Kaza δείχνουν το ίδιο, με τις ίδιες δυνατότητες ενώ και τα δύο δουλεύουν μια χαρά με το github αρχείο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Σήμερα είναι ακριβώς ένας μήνας, από τότε που έβαλα τον μετρητή κατανάλωσης.. Δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή να στεναχωρηθω με τα αποτελέσματα, αν κ αν το δω καθαρά οικονομικά σε σχέση με αυτά που χάλαγα περισυ για θέρμανση, μάλλον θα πρέπει να χαρώ πολύ.. Έχω λοιπόν 242 kwh κατανάλωσης. Η λειτουργία του κλιματιστικου ειναι από τις 3 το μεσημέρι μέχρι τις 12 το βράδυ σε επιθυμητή 25, κ όλη την υπόλοιπη μέρα κ νύχτα δηλαδή 12 βράδυ με 3 μεσημέρι, στους 19 επιθυμητή, ανεξάρτητα από τι εξωτερική θερμοκρασία έχει.. Έχω λοιπον περίπου κατανάλωση 8 kwh τη μέρα, περίπου 60 λεπτά του ευρώ καθαρό ρεύμα.. Σε σχέση με τα 3 ευρώ την ώρα που ήθελα περισυ για το καλοριφέρ, νιώθω ευτυχισμένος.. Απλά παραξενευομαι που βλέπω σε μερικά παιδιά εδώ, αρκετά μικρότερες καταναλώσεις, αλλά ακόμα κ έτσι, το μηχάνημα, αν εξαιρέσεις τον λίγο παραπάνω θόρυβο που κάνει, τα σπάει κυριολεκτικά.. 

Είναι πολύ το 25 που ζητάς γιαυτο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Σήμερα είναι ακριβώς ένας μήνας, από τότε που έβαλα τον μετρητή κατανάλωσης.. Δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή να στεναχωρηθω με τα αποτελέσματα, αν κ αν το δω καθαρά οικονομικά σε σχέση με αυτά που χάλαγα περισυ για θέρμανση, μάλλον θα πρέπει να χαρώ πολύ.. Έχω λοιπόν 242 kwh κατανάλωσης. Η λειτουργία του κλιματιστικου ειναι από τις 3 το μεσημέρι μέχρι τις 12 το βράδυ σε επιθυμητή 25, κ όλη την υπόλοιπη μέρα κ νύχτα δηλαδή 12 βράδυ με 3 μεσημέρι, στους 19 επιθυμητή, ανεξάρτητα από τι εξωτερική θερμοκρασία έχει.. Έχω λοιπον περίπου κατανάλωση 8 kwh τη μέρα, περίπου 60 λεπτά του ευρώ καθαρό ρεύμα.. Σε σχέση με τα 3 ευρώ την ώρα που ήθελα περισυ για το καλοριφέρ, νιώθω ευτυχισμένος.. Απλά παραξενευομαι που βλέπω σε μερικά παιδιά εδώ, αρκετά μικρότερες καταναλώσεις, αλλά ακόμα κ έτσι, το μηχάνημα, αν εξαιρέσεις τον λίγο παραπάνω θόρυβο που κάνει, τα σπάει κυριολεκτικά.. 

Έλα βρε συ, είναι πάρα πολύ καλά.

Ίδιες καταναλώσεις έχω και εγώ το 24ώρο και αν θυμάμαι καλά είσαι σε παραπάνω τετραγωνικά (εγώ 60) , χώρια που το ξεσκίζεις με τους 25 που βάζεις ζήτηση (υπερβολή για μένα, αλλά όπως θέλει ο καθένας). Τα σπίτια είναι διαφορετικά φυσικά, αλλά 8Kwh την ημέρα είναι 0,33Kwh ανά ώρα που είναι αστείο νούμερο.

Θα έπρεπε να πετάς στα σύννεφα που έριξες το κόστος θέρμανσης στο 1/5. 

Screenshot_2020-01-13-16-43-55-663_com.tplink.kasa_android.jpg.059d3d35a79d7b46773b571f4b1d6fb4.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...