Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 ώρες πριν, liakjim είπε

Σίγουρα θα την κάνει, το συγκεκριμένο κλιματιστικό σπέρνει.

Προσωπικά θα προτιμούσα το Haier Tundra σε κινεζοκατάσταση, αλλά το Nemesis δεν πάει να είναι από τα πιο δυνατά 24άρια της αγοράς.

Καλοδούλευτο φίλε μου και όταν αποκτήσεις εικόνα, μη μας ξεχάσεις με ένα καλό feedback.

Προσοχή στην εγκατάσταση έτσι; Τα έχουμε πει χιλιάδες φορές με το τι πρέπει να κάνεις. Οδηγίες, κενό, αποστάσεις, μήκος σωλήνα (5μέτρα θα έβαζα στο ζωάκι) και σκύλος από πάνω τους.

 

21 ώρες πριν, alan boy είπε

Για πες τα λίγο αυτά... Δεν έχω ιδέα τι πρέπει να προσέξω σχετικά με την εγκατάσταση 

Ο σκύλος νηστικός μέρες !

Στο manual αναγράφει τις αποστάσεις για τις μονάδες  απο εμπόδια . 

Να γίνει κενό στην εγκατάσταση . 
Να τηρηθεί το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων που ορίζει η αντιπροσωπία . 
Σου συνιστώ να τοποθετήσεις την εξωτερική μονάδα στο δάπεδο για να αποφύγεις πιθανό συντονισμό της τοιχοποιίας και μεταφοράς του θορύβου μέσα στην οικία . Εγκατάσταση σε βάσης στο τοίχο προτιμάμε μόνο όταν  υπάρχει πρόβλημα με το χώρο . Αν την τοποθετήσεις δάπεδο θα μηδενίσεις οποιαδήποτε πιθανότητα μεταφοράς θορύβου . 
Επίσης μην στριμώξεις όπως είπαμε την εξωτερική μονάδα και σίγουρα να υπάρχει καλή απόσταση απο πάνω για να είναι εύκολα προσβάσιμη σε περίπτωση service . Nα μπορεί ο ψυκτικός να ανοίξει το καπάκι απο πάνω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Στο skroutz βλέπω κριτικές 5/5 για aux 12αρι. Κάποιος γράφει ότι έχει συμπιεστή Toshiba. Τι γίνεται ρε φίλε....... 

Δεν αποκλείεται  να έχει συμπιεστή Τoshiba . Ημικεντρικά της Gree  και ανάλογα το μοντέλο μπορεί να βρεις με Mitsubishi συμπιεστή . To Gree Hansol που έχω έχει Sanyo συμπιεστή . 
Η Toshiba-Carrier επίσης παίρνει συμπιεστές απο την GMCC (Midea) για κάποια μοντέλα και για κάποια άλλα κατασκευάζει απο κοινού με την Fujitsu (κοινοπραξία)

4 ώρες πριν, RAS18 είπε

Απώλειες λόγω ξύλινων παραθύρων βλέπω και υγρασίες η περιοχή .. Το κεραμίδι είναι εικαστικό; Είναι τοίχος ή οντας από κάτω; Η κατανάλωση μοιάζει σούπερ γι αυτές τις συνθήκες 

Εξαρτάται το κούφωμα . Αν είναι νέας τεχνολογίας ή όχι . Γενικά μας ενδιαφέρει το Uw  να είναι χαμηλό . 
Το ξύλο  είναι πολύ καλό υλικό θερμομόνωσης . Καλύτερο ή εξίσου καλό με το υλικό των PVC κουφωμάτων. Εννοείτε μακράν πολύ καλύτερο απο αλουμίνιο . 
Ξύλινα κουφώματα χρησιμοποιούνται για υψηλές απαιτήσεις θερμομόνωσης  και έχουν πιστοποιηθεί για παθητικά κτίρια  με εξαιρετικές τιμές Uw.
 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, RAS18 είπε

Αν έβλεπα τον χώρο το ίδιο θα έλεγα 

Δεν είχε πει ο φίλος ότι έχει ξύλινα κουφώματα 

Κάτι δεν πάει καλά με τ ην κατανάλωση του. Εκτός και αν έχει εσωτερική πόρτα ανοιχτή. Και εγώ με ξύλινα κουφώματα με κεραμίδια από πάνω αλλά 500watt στο daikin βλέπω για κάνα μισάωρο και μετά πέφτει.

Επεξ/σία από smav82
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ANTONIO202 είπε

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΣΤΟ ΕΞΗΣ¨:ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΠΡΟΒΩ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ 3 A/C (9ΑΡΙΚΙΑ 2 SHORAI KAI 1 MIRAI) EXEI ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ 9ΑΡΑΚΙ ΤΟ SHORAI NA ΜΑΣ ΠΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 12-14 Τ.Μ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ.ΣΤΟ ΣΚΡΟΥΤΖ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΚΡΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ SHORAI TO PREMIUM ΟΧΙ ΤΟ ΑΠΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΩ ΕΓΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΣΕ ΧΩΡΟ 12Τ.Μ ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΤΑΙ ΕΑΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΨΥΚΤΙΚΟ ΥΓΡΟ R32.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΘΩΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΕ 12ΑΡΙΑ(ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ).ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

To ψυκτικό υγρό δεν έχει καμία σχέση . 

3 ώρες πριν, Xorxhs! είπε

Ποια η γνώμη σας για κλιματιστικό που θα δουλευέι σχεδόν 18ώρες την ημέρα, επί 3 μήνες το καλοκαίρι. Με εnδιαφέρει να έχει όσο το δυνατό αθόρυββη εξωτερική μονάδα και να ειναι 9.000 ΒΤU/inverter. Επίσης να διαθέτει και wifi για να ρυθμίζω απομακρυσμένα τη λειτουργια του

thanks!

Budget αγοράς ;

3 ώρες πριν, Neontheone είπε

Γεια σας και παλι...επανερχομαι με νεα εξης ερωτηση!

Εαν το TOSHIBA shorai και το Fujitsu έχει το module WIFI διαχείρισης διότι με ενδιαφέρει αυτό το feature!

Toshiba Shorai R32 RAS-18PAVSG-E / RAS-18PKVSG-E 

https://www.skroutz.gr/s/12068812/Toshiba-Shorai-R32-RAS-18PAVSG-E-RAS-18PKVSG-E.html

η 

Fujitsu ASYG18KLCA  

https://www.skroutz.gr/s/15038380/Fujitsu-ASYG18KLCA.html?keyphrase=ASYG18KLCA+KL

 η

inventor premium 18k btu

https://www.skroutz.gr/s/18225719/Inventor-Premium-PR1VI32-18WF-PR1VO32-18.html

Οσο για το inventor στο οποιο ξανα αναφερω θελω να ρωτησω αν γνωριζει καποιος ποσο περισσοτερη καταναλωση θα εχω αντι του toshiba η fujitsu (σημειωση: ως ποιο οικονομικη αγορα!) Πρόκειτε για κυρια θερμανση!

Toshiba: Αγοράζεις έξτρα το wifi του . Κόστος: 65 ευρώ
https://www.electronica.gr/938405EF.el.aspx

Fujitsu: Δεν δέχεται wifi . 

Inventor : Έχει ενσωματωμένο . 

Πόσο θα καίει το κάθε κλιματιστικό στο χώρο σου δεν μπορούμε να το ξέρουμε . Μπορούμε όμως να συγκρίνουμε ποιοτικά τις καταναλώσεις απο τα SCOP των κλιματιστικών . Όσο πιο μεγάλο το SCOP τόσο λιγότερο θα καίει .   Θα το χρησιμοποιείς κάθε μέρα όλο το χειμώνα για πολλές ώρες ; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δεν αποκλείεται  να έχει συμπιεστή Τoshiba . Ημικεντρικά της Gree  και ανάλογα το μοντέλο μπορεί να βρεις με Mitsubishi συμπιεστή . To Gree Hansol που έχω έχει Sanyo συμπιεστή . 
Η Toshiba-Carrier επίσης παίρνει συμπιεστές απο την GMCC (Midea) για κάποια μοντέλα και για κάποια άλλα κατασκευάζει απο κοινού με την Fujitsu (κοινοπραξία)

Μη τα λες απότομα αυτά, θα πάθουν κάποιοι δύσπνοιες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Η καμπύλη κατανάλωσης του Fujitsu , είναι μια μορφής τέχνη :

98482cfa8ab031c51fa802118e75a857.png

Που πηγαν τα 150-200w?

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Δεν αποκλείεται  να έχει συμπιεστή Τoshiba . Ημικεντρικά της Gree  και ανάλογα το μοντέλο μπορεί να βρεις με Mitsubishi συμπιεστή . To Gree Hansol που έχω έχει Sanyo συμπιεστή . 
Η Toshiba-Carrier επίσης παίρνει συμπιεστές απο την GMCC (Midea) για κάποια μοντέλα και για κάποια άλλα κατασκευάζει απο κοινού με την Fujitsu (κοινοπραξία)

 

Ναι και τι θέλεις να πεις δηλαδή; Και κάποια αυτοκίνητα smart είχαν κινητήρα Mercedes τι πάει να πει ότι είναι Mercedes? Το πρόβλημα θα ήταν να έπαιρνες Toshiba και να μην ήξερες τι σαβουρα είχε μέσα, βλέπε inventor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2020 στις 6:09 ΜΜ, Dare-Devil είπε

Κακά λόγια για την αξιοπιστία δεν έχω ακουσεί/ διαβάσει . Το πόσο αξιόπιστο είναι ενα κλιματιστικό το γνωρίζουν καλύτερα οι αντιπροσωπίες . Απο την άλλη όλες οι μάρκες αντιμετωπίζουν βλάβες . Η διαφορά είναι στο ποσοστό βλαβών  απο μάρκα σε μάρκα η μοντέλο σε μοντέλο . 


Σε τρία χρόνια αν σου κατσει η στραβή θα είναι ακόμα μεσα στην εγγύηση . 5 χρόνια εγγύηση  σε όλα τα μέρη έχει χωρίς να χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . 

Ίσως είναι πιο safe να κοιτάξεις σε 12άρι  μιας και έχεις ξύλινα κουφώματα. Μπορεί να είναι και υπερβολή . Ένας ψυκτικός θα μπορούσε να σου δώσει μια παραπάνω συμβουλή . 

Πάντως η προσφορά του κωτσόβολου που σου πόσταρε ο liakjim με δωρεάν εγκατάσταση είναι πολύ καλή .

Το 9άρι GE που επίσης το δίνουν με δωρεάν εγκατάσταση είναι στα 297 ευρώ που επίσης είναι πολύ καλή προσφορά . 
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198526-general-electric-ges-nmg25-prime
 

Τελικα πηρα το 9αρι δυο κομματια μου ηρθαν εχθες και αυριο θα ερθουν να τα τοποθετησουν.

Καλα μπαταριες για τα κοντρολ δεν βαζουν μεσα; ενα θετικο οτι εχει φωτιζομενο τηλεκοντρολ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

 

Το ξύλο  είναι πολύ καλό υλικό θερμομόνωσης . Καλύτερο ή εξίσου καλό με το υλικό των PVC κουφωμάτων. Εννοείτε μακράν πολύ καλύτερο απο αλουμίνιο
 

αλλά έλεγες, τώρα είναι καλύτερα τα ξύλινα; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...