Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Καλημέρα 

Μια ερώτηση το toyotomi που πήρα το καλοκαίρι στη θέρμανση δουλεύει πολύ καλά αλλά ανα μία ώρα παγώνει η εξωτερική μονάδα κάνει defrost ενω αντιθέτως βλέπω των γειτόνων τα κλιματιστικά δουλεύουν χωρίς να παγώνουν  καθόλου 

Σε τι εξωτερικές θερμοκρασίες. Σε toyotomi δεν έχω δει ποτέ defrost ακόμα και στους +2 σε δύο που έχω αλλά κρατάνε ψηλά τις στροφές μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, dimostr είπε

Επίσης κανένα δεν έχει τον θόρυβο που έχει ούτε τα αμέτρητα defrost πάντα σύμφωνα με αυτά που έχει πει ο κατοχος  που αναφέρεις 

Πρέπει να αναφέρονται όλα τα χαρακτηριστικά και τα καλά και τα άσχημα 

Αμέτρητα δεν είναι. Επίσης δυστυχώς δεν έχω τρόπο σύγκρισης δλδ να βάλω στο ίδιο σημείο και χώρο πχ ένα 24άρι shorai να δούμε τι θα γίνει.

Διαισθάνομαι ότι υπάρχει ευπάθεια, αλλά απλή διαίσθηση.

Ο θόρυβος, ναι, είναι θέμα για όποιον το λογαριάζει.

Έχω ανεβάσει άπειρα video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CorumD είπε

Σωστα, αλλα μαλλον εσυ διαβαζεις επιλεκτικα ...ο ιδιος χρηστης παρουσιασε διαγραμμα με κανενα defrost μολις εχθες. 

Δηλαδή επειδή μια μέρα δεν έκανε defrost αυτό αυτομάτως τα εξαφανίζει για όλη την περίοδο χρήσης?

Αν είναι έτσι τότε κάνω λάθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσαμπα τις παιζετε. Ο ανθρωπος εγραψε γυρω στο 1000αρικο.
Γυρω στο 1000αρικο (λιγο πανω) παιρνει και το Shorai.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Αμέτρητα δεν είναι. Επίσης δυστυχώς δεν έχω τρόπο σύγκρισης δλδ να βάλω στο ίδιο σημείο και χώρο πχ ένα 24άρι shorai να δούμε τι θα γίνει.

Διαισθάνομαι ότι υπάρχει ευπάθεια, αλλά απλή διαίσθηση.

Ο θόρυβος, ναι, είναι θέμα για όποιον το λογαριάζει.

Έχω ανεβάσει άπειρα video.

Liakjim είναι αδιαμφισβήτητα τρομερό κλιματιστικό αυτό φαίνεται από τα βίντεο και τα στατιστικά που ανεβάζεις αλλά κάποιοι εδώ μέσα δυστυχώς δενεταφερουν ακριβή εικόνα όπως κάνεις εσύ για το κλιματιστικό σου και έτσι δημιουργούνται παρεξηγήσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δηλαδή επειδή μια μέρα δεν έκανε defrost αυτό αυτομάτως τα εξαφανίζει για όλη την περίοδο χρήσης?

Αν είναι έτσι τότε κάνω λάθος 

1000 ευρώ, FUJITSU, Inverter A διαλογης(οπως θα ελεγε και ο αγαπητος σε ολους guzel), SEER 7,1 SCOP 6,4. Πιστοποιημένο απο EUROVENT. Εχει λιγο θπρυβο και μια ευπαθεια στα defrost. Υπαρχει τιποτα καλυτερο στα 1000 ευρω; Dimostr εισαι επιθετικος ανευ λογου. Δεν μεταφέρω καμια ανακριβη εικονα. Ρωταει ο φιλος για προταση στα 1000 ευρω και του κανω μια προταση. Ποιες ειναι οι ανακριβειες που γραφω;

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CorumD είπε

1000 ευρώ, FUJITSU, Inverter A διαλογης(οπως θα ελεγε και ο αγαπητος σε ολους guzel), SEER 7,1 SCOP 6,4. Πιστοποιημένο απο EUROVENT. Εχει λιγο θπρυβο και μια ευπαθεια στα defrost. Υπαρχει τιποτα καλυτερο στα 1000 ευρω; 

Τώρα θα γίνω γραφικός ....υπάρχει ....shorai

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δηλαδή επειδή μια μέρα δεν έκανε defrost αυτό αυτομάτως τα εξαφανίζει για όλη την περίοδο χρήσης?

Αν είναι έτσι τότε κάνω λάθος 

Συμφωνώ απόλυτα, επίσης εγώ δε το βλέπω να κατεβαίνει και πολύ χαμηλά. Στους 22 όπως είπε ο @liakjim βλέπει 400-500 και 150-200 βλέπει στους 20 βαθμους. 

Και υπάρχουν και άλλες αναφορές από χρήστες οι οποίοι δε βλέπουν τέτοιες καταναλώσεις. Shorai premium στα 1190 είναι το καλύτερο deal με διαφορά όμως!

συμφωνείς @liakjim ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To Shorai έιναι στα 1162...και πιστευω οτι γνωριζετε οτι εχω απεριοριστη εκτιμηση για τα TOSHIBA! Εχω πει κατα εξακολουθηση οτι το 18αρη SHORAI είναι οτι καλυτερο σε εκεινη την κατηγορια(χωρις να ξεφευγουμε στα χρηματα). 

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, RAS18 είπε

Συμφωνώ απόλυτα, επίσης εγώ δε το βλέπω να κατεβαίνει και πολύ χαμηλά. Στους 22 όπως είπε ο @liakjim βλέπει 400-500 και 150-200 βλέπει στους 20 βαθμους. 

Και υπάρχουν και άλλες αναφορές από χρήστες οι οποίοι δε βλέπουν τέτοιες καταναλώσεις. Shorai premium στα 1190 είναι το καλύτερο deal με διαφορά όμως!

συμφωνείς @liakjim ?

Βρε το έχουμε 3124 φορές οι καταναλώσεις που βλέπουμε εξαρτώνται απο τον χώρο μας,τις απώλειες που έχει την δεδομένη στιγμή, την εξωτερική θερμοκρασία κτλ.. Δεν λέει τίποτα οτι βλέπει 400-500 ενω έβλεπε 150-200 .. η οτι τα βλέπει στους 20C.

Και το Shorai μου δεν εχει τοσο χαμηλές καταναλώσεις τώρα.. (άλλαξε ο καιρός.. άλλαξαν οι απαιτήσεις του χώρου), τι σημαίνει οτι δεν κατεβαίνει χαμηλα? Οχι! Οταν χρειαστεί χαμηλές καταναλώσεις/χαμηλη απόδοση όμως, το κλιματιστικό μπορει να τις ικανοποιήσει όπως και το fuji.

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, CorumD είπε

Σωστα, αλλα μαλλον εσυ διαβαζεις επιλεκτικα ...ο ιδιος χρηστης παρουσιασε διαγραμμα με κανενα defrost μολις εχθες. Επισης, μαλλον υπονοεις οτι δεν ειναι καλο το κλιματιστικο που προτεινω. Οποτε, ερωτω τι προτεινεις εσυ στα 1000 ευρω, 24αρη;

Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι δεν είναι καλό το κλιματιστικό , εξάλλου φαίνεται αν είναι καλό η όχι , εγώ αναφέρω μερικες ιδιαιτερότητες που έχει ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, RAS18 είπε

Συμφωνώ απόλυτα, επίσης εγώ δε το βλέπω να κατεβαίνει και πολύ χαμηλά. Στους 22 όπως είπε ο @liakjim βλέπει 400-500 και 150-200 βλέπει στους 20 βαθμους. 

Και υπάρχουν και άλλες αναφορές από χρήστες οι οποίοι δε βλέπουν τέτοιες καταναλώσεις. Shorai premium στα 1190 είναι το καλύτερο deal με διαφορά όμως!

συμφωνείς @liakjim ?

150W σε 24άρι δεν υπάρχει πουθενά. Άρα είναι όντως χαμηλά. Επίσης έχει τους απολύτως κορυφαίους δείκτες απόδοσης σε seer/scop από όλα τα 24άρια.

Επειδή δεν έχει μόνο πλεονεκτήματα αλλά και μειονεκτήματα, αν το shorai είναι +200€ , εγώ θα τα έδινα αλλιώς μάλλον όχι.

Τέσπα, όπως είπαμε τέλειο κλιματιστικό δεν υπάρχει. Θέλουμε απόδοση Fujitsu, με απάθεια σε defrost Mitsubishi, με λειτουργία Toshiba, με εγγύηση inventor και με τιμή TCL. Γίνεται; Όχι.

Αλλά ας μην μπερδεύουμε άλλο τον φίλο μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξα τώρα το μετρητή που έχω στο asyg24klca.941 ώρες συνεχούς λειτουργίας(40 μέρες περίπου) και έχει κάψει 626 kwh.Μέση κατανάλωση δηλαδή 665w.Ρυθμιση συνέχεια σχεδόν στους 21 σε χώρο 50+ τετραγωνικά με πάρα πολλές απώλειες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andrapos είπε

Κοίταξα τώρα το μετρητή που έχω στο asyg24klca.941 ώρες συνεχούς λειτουργίας(40 μέρες περίπου) και έχει κάψει 626 kwh.Μέση κατανάλωση δηλαδή 665w.Ρυθμιση συνέχεια σχεδόν στους 21 σε χώρο 50+ τετραγωνικά με πάρα πολλές απώλειες.

Εχω την ενυπωση οτι ειναι καλες επιδοσεις απο το μηχανημα. Λογικα, εισαι ευχαριστημενος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...