Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, smav82 είπε

Ξέρει κανείς αν στο Fujitsu ανάβει λαμπάκι για καθαρισμό φίλτρων; 

Είναι απενεργοποιημένο by default. Θα πρέπει να το ενεργοποιήσεις από το service menu. Λέει στις οδηγίες πως.

Μετράει ώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι απενεργοποιημένο by default. Θα πρέπει να το ενεργοποιήσεις από το service menu. Λέει στις οδηγίες πως.

Μετράει ώρες.

@liakjimαυτό δεν το ήξερα καν.. Λίγη βοήθεια να το ενεργοποιήσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, g-e-o είπε

@liakjimαυτό δεν το ήξερα καν.. Λίγη βοήθεια να το ενεργοποιήσω; 

Κοίτα στο 9 κεφάλαιο :

fujitsu-klima-uredjaj-zidni-inverter-asyg24klca-aoyg24klta-design-technical-manual(1).pdf

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα...

Εχω μια ευαισθησία με τον αέρα.των κλιματιστικών . ..

οταν με χτυπάει κατευθείαν μου ειναι πολύ ενοχλητικός (δεν το αντέχω) και 40 βαθμούς να βγάζει το κλιματιστικό,

φανταστείτε πόσο μάλλον όταν πέφτει σε συντήρηση και βγάζει 32 βαθμούς.

Δοκίμασα να παιξω με τις περσίδες πανω κάτω , δεξιά αριστερα σε ολες τις θεσεις κανενα αποτελεσμα

Μετακινησα την εσωτερική μοναδα  σε 3  διαφορετικές θεσεις  αλλά δεν βρήκα θεση που να με εξηπηρετεί

Ειπα να δοκιμασω κατι τετοιο  s-l1600.jpg.17042528f71d0000443bf2a6a7142c21.jpg

 

 

Τι λετε κανει θα κάνει δουλειά ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, antykaps είπε

καλησπέρα...

Εχω μια ευαισθησία με τον αέρα.των κλιματιστικών . ..

οταν με χτυπάει κατευθείαν μου ειναι πολύ ενοχλητικός (δεν το αντέχω) και 40 βαθμούς να βγάζει το κλιματιστικό,

φανταστείτε πόσο μάλλον όταν πέφτει σε συντήρηση και βγάζει 32 βαθμούς.

Δοκίμασα να παιξω με τις περσίδες πανω κάτω , δεξιά αριστερα σε ολες τις θεσεις κανενα αποτελεσμα

Μετακινησα την εσωτερική μοναδα  σε 3  διαφορετικές θεσεις  αλλά δεν βρήκα θεση που να με εξηπηρετεί

Ειπα να δοκιμασω κατι τετοιο  s-l1600.jpg.17042528f71d0000443bf2a6a7142c21.jpg

Τι λετε κανει θα κάνει δουλειά ?

Θα πιάνει γρήγορα επιθυμητή και θα κλείνει. Βάλε ζακέτα καλύτερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν χρειάζεσαι κάτι περισσότερο από αυτό https://www.alphaclimagr.gr/product/1409384/tcl-elite-plus-tac-09chsa-xa412-klimatistiko-r32-inverter.html

Δουλεμένο από μέλη εδώ μέσα, φθηνό, αθόρυβο, ιονιστής, wifi και 10 έτη εγγύησης.

Mε καλύτερο scop https://www.alphaclimagr.gr/product/1409023/midea-mission-ii-mb-09n8d6-9-000-btu-a-klimatistiko.html

Αν θες να χώσεις χρήμα -> https://www.bestprice.gr/item/2155583885/daikin-ftxm25nrxm25n9.html

ή https://www.skroutz.gr/s/9524229/Haier-AS09DCAHRA-1U09JEDFRA.html

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409148/fujitsu-kg-series-asyg09kgta-inverter-klimatistiko.html

Δεν έχουν ιονιστή αλλά υψηλό βαθμό απόδοσης. Αμφιβάλλω βέβαια αν θα τα αποσβέσεις ποτέ.

https://www.bestprice.gr/item/34554296/mitsubishi-mszmuz-ap25vg-inverter-klimatistiko-9000btuh.html

Αθόρυβο, wifi. Λίγο εκτός του μπάτζετ σου, αλλά με το seer που έχει θα το αποσβέσεις γρήγορα.

Η tcl δίνει 10ετή εγγύηση δίχως συντήρηση όπως η inventor;

Εχω διαβάσει σχεδόν όλο το thread απο την αρχή...fujitsu και toshiba πως και δεν πρότεινες;

Daikin όπως έχουν γράψει και η προηγουμενοι και ειμαι παθών απο πρώτο χέρι αν χαλάσει η πλακέτα καλύτερα αγόρασε καινούριο....

Το tcl αν όντως πέφτει τόσο χαμηλά στο θερμικό φορτίο που δίνει πρακτικά δεν θα δουλευει ποτέ on/off.

Επιπλέον γνωρίζει κάποιος αν ειναι all DC inverter;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Πας στα site τους και κατεβάζεις τους όρους εγγύησης.

ΕΑΝ ΕΙΧΕΣ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΤΙ ΘΑ ΕΒΑΖΕΣ:

1)Fujitsu KG Series ASYG09KGTA

2)Mitsubishi MSZ/MUZ-AP25VG

3) Toshiba Shorai R32 RAS-10PAVSG-E / RAS-10PKVSG-E ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟ ΓΙΑ ΤΟ FUJITZU ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΚΑΘΩΣ ΕΧΩ MAX 850 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, RAS18 είπε

Θα πιάνει γρήγορα επιθυμητή και θα κλείνει. Βάλε ζακέτα καλύτερα 

Ειχα αποφασίσει 2 φορές να παρω το Shorai Premium 24 αλλά αυτη η "ευαισθησία" μου δεν με αφησε να κανω την παραγγελία.

Αυτο τον χειμωνα θα τον βγάλω κουτσα στραβα   ετσι καο Θα προσανατολιστώ μαλον για αντλία θερμότητας απο τον επομενο χειμωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

ΕΑΝ ΕΙΧΕΣ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΤΙ ΘΑ ΕΒΑΖΕΣ:

1)Fujitsu KG Series ASYG09KGTA

2)Mitsubishi MSZ/MUZ-AP25VG

3) Toshiba Shorai R32 RAS-10PAVSG-E / RAS-10PKVSG-E ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟ ΓΙΑ ΤΟ FUJITZU ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΚΑΘΩΣ ΕΧΩ MAX 850 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ.

Προσωπικά θα έπαιρνα το Fujitsu  ή το mitsubishi λόγω απόδοσης παρόλο που δεν έχουν τα  7 έτη εγγύησης του Toshiba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν ας ρωτήσω κι'εγω:

μεζονέτα (εξοχικό αρα δεν βιάζομαι) θέλω να τοποθετήσω στο ισόγειο κλιματιστικό,έχουμε ενα ενιαίο χωρο 45τμ άλλα και σκάλα ανοικτή που πάει στον πάνω όροφο.

Θέρμανση με ενδιαφέρει πιο πολυ ,στον υπολογισμό χοντρικά μου βγάζει αυτό κατω:

να πάω σε μεγάλη μονάδα εξω,να μην εχω θέματα με αποψύξεις,γιατί θα ειναι η μονή πηγή θέρμανσης τον χειμώνα.

βλέπω προσφορά (410 άλλα οκ)αυτό:https://www.plaisio.gr/catalog?location=categories%3dΚλίμα+Σπιτιού%2cΚλιματισμός%3bproductstatusdescr%3dsales%3bproduct%3d3061558

 στα 720ε τι λέτε?

 

Screenshot(1).png

Επεξ/σία από aristidis540
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

Λοιπόν ας ρωτήσω κι'εγω:

μεζονέτα (εξοχικό αρα δεν βιάζομαι) θέλω να τοποθετήσω στο ισόγειο κλιματιστικό,έχουμε ενα ενιαίο χωρο 45τμ άλλα και σκάλα ανοικτή που πάει στον πάνω όροφο.

Θέρμανση με ενδιαφέρει πιο πολυ ,στον υπολογισμό χοντρικά μου βγάζει αυτό κατω:

να πάω σε μεγάλη μονάδα εξω,να μην εχω θέματα με αποψύξεις,γιατί θα ειναι η μονή πηγή θέρμανσης τον χειμώνα.

βλέπω προσφορά (410 άλλα οκ)αυτό:https://www.plaisio.gr/catalog?location=categories%3dΚλίμα+Σπιτιού%2cΚλιματισμός%3bproductstatusdescr%3dsales%3bproduct%3d3061558

 στα 720ε τι λέτε?

Screenshot(1).png

Seer scop πολύ χάλια , μήπως να κοίταζες και κάποιο άλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Seer scop πολύ χάλια , μήπως να κοίταζες και κάποιο άλλο 

5.1 έχει σε θέρμανση. Δεν το λες χάλια. Μέτριο ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, promachos είπε

Η tcl δίνει 10ετή εγγύηση δίχως συντήρηση όπως η inventor;

Εχω διαβάσει σχεδόν όλο το thread απο την αρχή...fujitsu και toshiba πως και δεν πρότεινες;

Daikin όπως έχουν γράψει και η προηγουμενοι και ειμαι παθών απο πρώτο χέρι αν χαλάσει η πλακέτα καλύτερα αγόρασε καινούριο....

Το tcl αν όντως πέφτει τόσο χαμηλά στο θερμικό φορτίο που δίνει πρακτικά δεν θα δουλευει ποτέ on/off.

Επιπλέον γνωρίζει κάποιος αν ειναι all DC inverter;

Μα σου έχω Fujitsu στις προτάσεις. 😊

Κανείς δεν μας έχει πει πόσο χαμηλά πέφτει το 9αρι TCL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Seer scop πολύ χάλια , μήπως να κοίταζες και κάποιο άλλο 

συμφωνώ άλλα μιλάμε για εξοχικό που θα δουλεύει λίγες μέρες.Το βασικό για μένα είναι εαν παω με πολύ κρυο να μην εχει θέμα,και βλέπω οτι εχει την ιδια εξωτερική με το 24αρι.

Σε συνδυασμό με το μικρότερο κομπρεσορα δεν θα σταματάει πουθενά.(εχω 12αρι mitsubishi στον χώρο μου και ξέρω πανω κατω τι μηχάνημα παίρνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...