Προς το περιεχόμενο
zoranb

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Εσένα πως σου φαίνεται ο θόρυβός του;

Κοίτα εγώ την έχω εγκατεστημένη στον τοίχο την εξωτερική και δίπλα είναι το υπνοδωμάτιο.Το βράδυ που κοιμάμαι δεν το ακούω γιατί ο ήχος υπερκαλύπτεται από το μουφα inverter daewoo που έχω στην κρεβατοκάμαρα και ανοιγοκλείνει κάθε 5 λεπτά.Δεν είμαι περίεργος με το θόρυβο αλλά το daewoo αν δεν πέσω κουρασμένος για ύπνο με ενοχλεί.Το fujitsu στη μεσαία και δυνατή σκάλα κάνει πολύ θόρυβο όμως στη δυνατή σκάλα δεν μπαίνει ποτέ όταν το βάζω αυτόματο και η μεσαία μπαίνει όταν έξω έχει αρκετό κρύο.Δεν με ενοχλεί να σου πω την αλήθεια γιατί έχει σταθερό θόρυβο δεν ανεβοκατεβαίνει σκάλες και το αυτί μου το συνηθίζει.Εκτος από αυτό όταν είχε τα καλά κρύα που δούλευε ψηλά το εργαλείο καθόμουν μπροστά του και δεν το πίστευα πως βγάζει τόσο πολύ και ζεστό αέρα με 1-5 βαθμούς εξωτερική και κατανάλωση 1200-1500w.Με έχει εντυπωσιάσει η λειτουργία του τόσο ώστε να αγνοήσω το θόρυβο.Σε αυτό μπορεί να φταίει και το προηγούμενο κλιματιστικό που είχα,αν είχα δει σε ανάλογες συνθήκες ένα shorai να δουλεύει μπορεί να με ενοχλούσε ο θόρυβος του fujitsu.

• Like 1

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
13 λεπτά πριν, andrapos είπε

δεν το πίστευα πως βγάζει τόσο πολύ και ζεστό αέρα με 1-5 βαθμούς εξωτερική και κατανάλωση 1200-1500w

Η αλήθεια είναι ότι είναι τόσο εντυπωσιακό το πόσο πολύ σε ποσότητα και ζεστό αέρα βγάζει που ακόμα με αφήνει άφωνο μερικές φορές. Φουσκώνει τον χώρο με ένα άμεσο κύμα λαβρας. Εργοστάσιο ζέστης πραγματικά.

56 λεπτά πριν, Kda είπε

Φοβάμαι οτι αν δεν είναι στην εγγύηση και φωνάξω ιδιώτη ψυκτικό θα μου πει ψέμματα ότι πρέπει να φτιαχτεί άμεσα για να τα πάρει. Κρίμα δεν είναι τόσο μεγάλο έξοδο ενώ το κλιματιστικό κατά κύριο λόγο δουλεύει; 😝 Στα θετικά (μάλλον) ότι όπως είπα χθες έκανε πιο σπάνια τις αποψύξεις σε σχέση με προχθές. Κάτι τελευταίο, επειδή με τα ηλεκτρολογικά είμαι άσχετος. Όταν λες να το βγάλω απτη πρίζα, εννοείς να κλείσω τον διακόπτη του απτον γενικό; Υπάρχει τρόπος να βρω ποιος είναι ο δικός του χωρίς να χρειαστεί να κλείσω όλους τους άλλους πρώτα; 😂

Ναι από την πρίζα.

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
1 ώρα πριν, Αντώνης Τ. είπε

Βλέπω καποιος στο νημα αγόρασε νονειμ και του βάλανε σοραι κουφάρι.. 

Φίλε ο μαγκαιβερ που έκανε δουλειά με τσίχλα δεν ήταν χαζός ;)

Απλα να προτεινω τις τσιχλες elma Χίου για να σου βγάζει και άρωμα μαστίχας σαν να έχεις αιθέριο έλαιο να καίει. Βάζει μόνο διπλή γιατί στεγνώνει λίγο γρήγορα.

Προφανώς αστειεύομαι. :)

όσα δε φτάνει η αλεπού φίλε μου....

56 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βλέπω αναρτήθηκε το eurovent του ASYG24KMTA.

AOYG24KMTAASYG24KMTA_1579104059.4015.pdf 964 kB · 2 downloads

Το μηχάνημα πρέπει να τα σπάει.

1μέτρο εσωτερική, λιγότερο θόρυβο, μεγαλύτερη εξωτερική μονάδα (το 18άρι του είναι σαν το 24άρι μου), καλύτεροι δείκτες σε κρύα, ανεβάζει στα 34400btus θέρμανση!

Ακριβό όμως https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-fujitsu-σειρά-km-24000-btu-asyg24kmta

Φαντάζομαι θα πέσει η τιμή με τον καιρό όταν κυκλοφορήσει.

Αν διαβάζει κάποιος από την fgeurope εδώ και λαμβάνοντας υπόψη τη δουλειά που έχω ρίξει στο ASYG24KLCA , δέχομαι να γίνω πειραματόζωο με μια ευγενική παραχώρηση ενός ΚΜΤΑ για να το αξιολογήσω και να το συγκρίνω!!! 😎

https://www.fujitsuklime.com/wf-proizvodi/532/fujitsu-klima-uredjaj-zidni-inverter-asyg18kmta-aoyg18kmta-design-technical-manual.pdf

Με αυτά που έχεις γράψει για θόρυβο και defrost χλωμό να παίξει χορηγία 😅

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι από την πρίζα.

Μάλλον κάτι χάνω 😂 Που βρίσκεται η πρίζα του κλιματιστικού; Αυτό που έχω εγώ δεν φαίνεται να χρησιμοποιεί κάποια εξωτερική στην οποία να έχω πρόσβαση.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Kda είπε

Μάλλον κάτι χάνω 😂 Που βρίσκεται η πρίζα του κλιματιστικού; Αυτό που έχω εγώ δεν φαίνεται να χρησιμοποιεί κάποια εξωτερική στην οποία να έχω πρόσβαση.

Δεν έχουν όλα . Θα πηγαίνει κατευθείαν σε μπουάτ και στον πίνακα.Θα έχει δική του ασφάλεια.

Επεξ/σία από liakjim

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν έχουν όλα . Θα πηγαίνει κατευθείαν σε μπουάτ και στον πίνακα.

Κατάλαβα, θα παίξω ρουλέτα στον πίνακα 😂 Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά ύστερα από δοκιμή με ανοικτό καπάκι, δεν ακούγεται αυτός ο ήχος στη συγκεκριμένη ένταση!

Έχω ανοίξει το καπάκι, αλλά δεν μπορώ να το κλείσω τώρα. Ξέρεις κανείς στα Shorai πως απασφαλίζεις την ανοιχτή θέση; Στο manual δεν βρήκα κάτι.

Επεξ/σία από johnykim

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, johnykim είπε

Τελικά ύστερα από δοκιμή με ανοικτό καπάκι, δεν ακούγεται αυτός ο ήχος στη συγκεκριμένη ένταση!

Έχω ανοίξει το καπάκι, αλλά δεν μπορώ να το κλείσω τώρα. Ξέρεις κανείς στα Shorai πως απασφαλίζεις την ανοιχτή θέση; Στο manual δεν βρήκα κάτι.

Δεν ασφαλίζει κάπου απλά το πιέζεις ελαφρά από τις άκρες και κλείνει ίσως να το σηκώσεις ένα εκατοστό ακόμα και να το κλείσεις 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Βλέπω αναρτήθηκε το eurovent του ASYG24KMTA.

AOYG24KMTAASYG24KMTA_1579104059.4015.pdf 964 kB · 9 downloads

Το μηχάνημα πρέπει να τα σπάει.

1μέτρο εσωτερική, λιγότερο θόρυβο, μεγαλύτερη εξωτερική μονάδα (το 18άρι του είναι σαν το 24άρι μου), καλύτεροι δείκτες σε κρύα, ανεβάζει στα 34400btus θέρμανση!

Ακριβό όμως https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-fujitsu-σειρά-km-24000-btu-asyg24kmta

Φαντάζομαι θα πέσει η τιμή με τον καιρό όταν κυκλοφορήσει.

Αν διαβάζει κάποιος από την fgeurope εδώ και λαμβάνοντας υπόψη τη δουλειά που έχω ρίξει στο ASYG24KLCA , δέχομαι να γίνω πειραματόζωο με μια ευγενική παραχώρηση ενός ΚΜΤΑ για να το αξιολογήσω και να το συγκρίνω!!! 😎

https://www.fujitsuklime.com/wf-proizvodi/532/fujitsu-klima-uredjaj-zidni-inverter-asyg18kmta-aoyg18kmta-design-technical-manual.pdf

Θηρίο!! Και αυτό σαν το δικό σου,εκεί στο heating capacity(maximum capacity)όταν η εξ.θερμοκρασια πάει από 7C σε 5C,μπαίνει το "turbo mode" ,προσθέτει περίπου 500watt στην κατανάλωση και έχει παραπάνω απόδοση σε σχέση με τους 7C..περίεργο κι όμως ιαπωνικό :)

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δεν ασφαλίζει κάπου απλά το πιέζεις ελαφρά από τις άκρες και κλείνει ίσως να το σηκώσεις ένα εκατοστό ακόμα και να το κλείσεις 

Το έκλεισα μόλις! Ευχαριστώ. Ήθελε να τραβήξω λίγο προς τα έξω το κάθε πλαϊνό.

Επεξ/σία από johnykim

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Μόλις τώρα, johnykim είπε

Το έκλεισα μόλις! Ευχαριστώ. Ήθελε να τραβήξω λίγο το κάθε πλαϊνό.

Ο θόρυβος πρέπει να είναι από το τρέμουλο του πάνελ εκεί στο κέντρο όταν συντονίζει κάπως 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
9 λεπτά πριν, johnykim είπε

Άρα είναι συντονισμός.. και βγαίνει στο καπάκι.. 😕

δεν το έχω πάει τέρμα πάνω το καπάκι, είναι ψηλά  το κλιματιστικο σε μένα και βρίσκει το καπάκι ταβανι..

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

δεν το έχω πάει τέρμα πάνω το καπάκι, είναι ψηλά  το κλιματιστικο σε μένα και βρίσκει το καπάκι ταβανι..

Τόσο ψηλά; Το πήγα εκεί για να σταθεί μόνο του όπως τα καπό στα αυτοκίνητα. Δεν νομίζω να ασχοληθώ πάντως άλλο, έκανα τα προβλεπόμενα.

12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ο θόρυβος πρέπει να είναι από το τρέμουλο του πάνελ εκεί στο κέντρο όταν συντονίζει κάπως 

Κάτι με το καπάκι. Είναι αμελητέο πάντως, δεν νομίζω να κάνω κάτι άλλο.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Επεξ/σία από johnykim
  • Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
11 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δε ξέρω ποιο είναι το νούμερο, αλλά τσεκάρε ο εγκατάστατης να είναι στα πλαίσια αυτού που έχει ορισει ο κατασκευαστής ως απόσταση από το ταβανι;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Δε ξέρω ποιο είναι το νούμερο, αλλά τσεκάρε ο εγκατάστατης να είναι στα πλαίσια αυτού που έχει ορισει ο κατασκευαστής ως απόσταση από το ταβανι;

5cm αν θυμάμαι καλά είναι για το shorai..εγώ έχω λίγο παραπάνω 8-9.. όταν καθαρίσω τα φίλτρα θα ελέγξω αν κλειδώνει ψηλά το καπακι,ίσως κάνω λάθος και δεν χτυπάει πανω (και τσάμπα γίνομαι νιτζα με ένα χέρι κρατάω καπάκι με το άλλο χέρι βάζω φίλτρο)

Επεξ/σία από Rnd1978

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.