Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα κοίταξα καλύτερα τις μπαταρίες που έχουν τα τηλεκοντρολ της Fujitsu. Οι μπαταρίες είναι της Fujitsu. Δεν ήξερα ότι φτιάχνουν δικές τους μπαταρίες. 

Επίσης μια ερώτηση για τον liakjim που είχε αναφέρει ότι γνωρίζει από μετρήσεις η και όποιον ξέρει. Αγόρασα ένα θερμόμετρο υπερύθρων της Stanley για την μέτρηση θερμοκρασίας επιφανειών. Μπορώ με αυτό να μετρήσω την θερμοκρασία των περσίδων οταν εξερχεται ο αέρας; Η συσκευη έχει μια ένδειξη αποστάσεων 8 μήκος προς 1 διάμετρος, δεν εχω καταλάβει αν μπορώ να μετρήσω τις περσσίδες από 5 μέτρα απόσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

40 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Τώρα κοίταξα καλύτερα τις μπαταρίες που έχουν τα τηλεκοντρολ της Fujitsu. Οι μπαταρίες είναι της Fujitsu. Δεν ήξερα ότι φτιάχνουν δικές τους μπαταρίες. 

Επίσης μια ερώτηση για τον liakjim που είχε αναφέρει ότι γνωρίζει από μετρήσεις η και όποιον ξέρει. Αγόρασα ένα θερμόμετρο υπερύθρων της Stanley για την μέτρηση θερμοκρασίας επιφανειών. Μπορώ με αυτό να μετρήσω την θερμοκρασία των περσίδων οταν εξερχεται ο αέρας; Η συσκευη έχει μια ένδειξη αποστάσεων 8 μήκος προς 1 διάμετρος, δεν εχω καταλάβει αν μπορώ να μετρήσω τις περσσίδες από 5 μέτρα απόσταση. 

Άποψή μου είναι ότι με το πιστόλι υπερύθρων θα έχεις συνέχεια σφάλμα διότι το κάθε υλικό έχει τον δικό του ε (emissivity) οπότε θα βλέπεις διαφορετική μέτρηση ανάλογα με το που στοχεύεις.

Στο πολυτεχνείο είχαμε μια αυτοκόλλητη ταινία της 3M με ε=0.95 οπότε μετράγαμε ακόμα και ασήμι (που έχει ε=0 σχεδόν και άρα δεν μπορείς να μετρήσεις.

Ιδανικά θα έπρεπε να κολλήσεις ταινία σε ένα σημείο και να μετράς εκεί .

https://www.flir.com/discover/rd-science/use-low-cost-materials-to-increase-target-emissivity/

https://dam-assets.fluke.com/s3fs-public/2563251_6251_ENG_B_W.PDF

 

Παράδειγμα, πήρα 3 μετρήσεις. Και οι 3 είναι διαφορετικές :

IMG-20200116-220737.jpg


IMG-20200116-220858.jpg


IMG-20200116-220921.jpg

 

Και η πιο φθηνή κινεζιά με thermistor θα σου δίνει καλύτερο αποτέλεσμα.

Μπορείς να βάλεις με έναν μετασχηματιστή , αυτά τα μικρά θερμόμετρα αυτοκινήτου https://www.banggood.com/DC-5-25V-Thermometer-Temperature-Digital-Display-Meter-For-Computer-Car-Water-Celsius-Measurement-1M-Probe-Car-Thermometer-p-1418656.html?rmmds=detail-left-hotproducts__1&cur_warehouse=CN ή να βρεις κανά 220V https://www.banggood.com/Geekcreit-W3230-DC-12V-AC110V-220V-20A-LED-Digital-Temperature-Controller-Thermostat-Thermometer-Temperature-Control-Switch-Sensor-Meter-p-1416355.html?rmmds=search&ID=515547&cur_warehouse=CN

να βάλεις το probe λίγα εκατοστά από τις περσίδες και να βλέπεις με μια ματιά τι βγάζει.

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2020 στις 5:11 ΜΜ, aristidis540 είπε

συμφωνώ άλλα μιλάμε για εξοχικό που θα δουλεύει λίγες μέρες.Το βασικό για μένα είναι εαν παω με πολύ κρυο να μην εχει θέμα,και βλέπω οτι εχει την ιδια εξωτερική με το 24αρι.

Σε συνδυασμό με το μικρότερο κομπρεσορα δεν θα σταματάει πουθενά.(εχω 12αρι mitsubishi στον χώρο μου και ξέρω πανω κατω τι μηχάνημα παίρνω)

Δηλαδή θα το δουλεύεις κανα Σ/Κ  και όχι κάθε Σ/Κ σωστά ; Μην δώσεις βαρύτητα στο SCOP  αλλά δώσε βαρύτητα στην εγγύηση .  Δες  σε Inventor και TCL που δίνουν 10ετή εγγύηση σε όλα τα μέρη . 

Θα σου πρότεινα αυτό που βγάζει ονομαστική στην θέρμανση 26000 btu/h :
https://www.skroutz.gr/s/18629712/Inventor-Aria-AR3VI32-24WF-AR3VO32-24.html

Στα 875 ευρώ απο εδώ:  https://www.alphaclimagr.gr/product/1410529/inventor-aria-ar3vi32-24wf-ar3vo32-24-klimatistiko.html?ref=bestprice.gr



 

Στις 15/1/2020 στις 5:44 ΜΜ, Kda είπε

Το έκανα. Χτύπησε error στον κωδικό 12, που στο pdf λέει "Trouble on other indoor P.C. boards". Άσχημα τα πράγματα;

Η πλακέτα στο εσωτερικό μηχάνημα έχει θέμα  κατα 99 % . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Klausx είπε

Το συγκεκριμένο λάστιχο είναι για να μπει κατευθείαν στο δάπεδο χωρίς βάση, σου έφτιαξε την δόνηση; Κανονικά θέλει τα σωστά αντικραδασμικά.

Ναι αρκετα καλυτερα αλλα θα αγορασω τα σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2020 στις 5:56 ΜΜ, Kda είπε

Θα ρωτήσω αν και με την δική μου τύχη το κόβω να έληξε πριν κανά 10ήμερο η εγγύηση 😂. Κάτι άλλο τώρα - έστω ότι όντως έχει πρόβλημα στην πλακέτα, από την στιγμή που όπως είπα όταν δουλεύει ζεσταίνει κανονικά, εγώ μπορώ να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ κανονικά ή μπορεί να πάθει κάτι χειρότερο (αν υπάρχει κάτι χειρότερο απτη πλακέτα 😂); Δηλαδή αν κατάλαβα καλά μάλλον παίρνει λάθος εντολή απτη πλακέτα ότι χρειάζεται απόψυξη και την κάνει χωρίς λόγο (;)

Χρησιμοποιησε το άφοβα . Δε μπορεί να πάθει κάτι παραπάνω . Δεν είναι Τσέρνομπιλ τα κλιματιστικά να bugάρει κάτι και να γίνουν χειρότερα όλα :P

Στις 15/1/2020 στις 8:22 ΜΜ, johnykim είπε

Τελικά ύστερα από δοκιμή με ανοικτό καπάκι, δεν ακούγεται αυτός ο ήχος στη συγκεκριμένη ένταση!

Έχω ανοίξει το καπάκι, αλλά δεν μπορώ να το κλείσω τώρα. Ξέρεις κανείς στα Shorai πως απασφαλίζεις την ανοιχτή θέση; Στο manual δεν βρήκα κάτι.

Aν είναι όντως το καπάκι το πρόβλημα, δοκίμασε να βάλεις μικρά κομματάκια αφρολέξ ή βαμβάκι ή τσόχα ή οτιδήποτε άλλα που μπορεί να βοηθήσει ως αντικραδασμικό στα διάκενα στο καπάκι να δούμε πως θα συμπεριφερθεί . 

23 ώρες πριν, RAS18 είπε

Υπάρχουν βάσιμες υποψίες τις οποίες περιμένουμε να διαπιστώσεις και να τις κοινοποιήσεις εδω, όσον αφορά την κατανάλωση.

1200 ευρώ για inventor τι να πει τώρα κανείς ... 

Ελεύθερη αγορά . Τί περίμενες απο τα MediaMarkt ; Το βρίσκεις στα 875 ευρώ :  https://www.alphaclimagr.gr/product/1410529/inventor-aria-ar3vi32-24wf-ar3vo32-24-klimatistiko.html?ref=bestprice.gr

10 ώρες πριν, KSgJunior είπε

Ερώτηση γιατί με μπέρδεψαν λιγο...σε καινουργια ηλεκτρολογική καλωδίωση που θα συνδεθεί η εξωτερική  μονάδα από  24αρι κλιματιστικό (Fujitsu ASYG24KLCA)  ο ηλεκτρολόγος μου είπε για 4αρι καλώδιο...ενώ ο ψυκτικός για 2.5 ότι είναι οκ και υπερβολή το 4αρι.

Φαντάζομαι ότι ακούω τον ηλεκτρολόγο και προχωράω ή και το 2.5 στέκι σαν επιλογή γιατί τα μετρά είναι πολλά και υπάρχει μια σεβαστή διάφορα στο οικονομικό.

Ότι αναφέρει το manual του κλιματιστικού και για οποιαδήποτε απορία ο πιο αρμόδιος είναι ΠΑΝΤΑ η αντιπροσωπεία . 

9 ώρες πριν, dimostr είπε

Όταν ένα κλιματιστικό κάνει on off  σταματάει και η περσίδα , κάτι άλλο έχει αυτό από την στιγμή που δεν βγάζει αέρα ίσως να το έβαζε σε μεγαλύτερη θερμοκρασία 

Εξαρτάται το μοντέλο . Στο εμπόριο υπάρχουν κλιματιστικά όπου στην θέρμανση όταν μπούνε σε standby σταματάνε και τον εσωτερικό ανεμιστήρα . Άλλα συνεχίζουν να τον λειτουργούν σε χαμηλές στροφές . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ri3per είπε

Παιδια το κλιματιστικο απ οτι εχω καταλαβει, ξηραινει την ατμοσφαιρα. Η ερωτηση μου ειναι αν πρεπει να χρησιμοποιησω υγραντηρα στο δωματιο της κορης μου για να μην εχει θεμα με τον βηχα που οταν αρρωσταινει, την ταλαιπωρει πολυ.

Η θέρμανση μειώνει την σχετική υγρασία στο χώρο μας . Αν η υγρασία του χώρου σου είναι πανω απο 45 % τότε είναι οκ τα πράγματα ! 

3 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Μου εβαλαν εχθες τα κλιματιστικα αλλα κατι λαστιχα που πανε στα ποδια δεν μου τα εβαλαν να τα βαλω;

IMG_20200116_191944.jpg

Αντικραδασμικά είναι .  Αν τις εξωτερικές μονάδες τις τοποθέτησες στο δάπεδο δεν υπάρχει λόγος .  Αν τις τοποθέτησες στο τοίχο και παρατηρείς μεταφορά θορύβου στο εσωτερικό του σπιτιού τότε να τις βάλεις .  

2 ώρες πριν, RAS18 είπε

Τα έχεις μετρήσει; 😜

Προφανώς και όχι ούτε θα τολμούσα  να μετρήσω μονάδα . Οι μετρήσεις θέλουν γνώσεις, μεθοδολογία και άρτιο εξοπλισμό . Ότι αναγράφουν στα ενεργειακά ταμπελάκια . Μόνο σε αυτες τις μετρήσεις μπορούμε να στηριχθούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

 

Προφανώς και όχι ούτε θα τολμούσα  να μετρήσω μονάδα . Οι μετρήσεις θέλουν γνώσεις, μεθοδολογία και άρτιο εξοπλισμό . Ότι αναγράφουν στα ενεργειακά ταμπελάκια . Μόνο σε αυτες τις μετρήσεις μπορούμε να στηριχθούμε

Άρα σιγά μην ισχύει το 60db, βάλε +20 να είσαι μέσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Μεγάλη προτεραιότητα να δώσεις στο SEER του κλιματιστικού . Να είναι όσο πιο μεγάλο γίνεται για μεγαλύτερη οικονομία . 

Μεταξύ αυτών και αυτών που πρότεινε ο @liakjim , το καλύτερο SEER το δίνει η σειρα VG της Mitsubishi .  
https://www.skroutz.gr/s/14708007/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP25VG.html
SEER= 8.6
Εγγύηση :  3 χρόνια σε όλα τα μέρη . Η εγγύηση για τον συμπιεστή επεκτείνετε στα 7 έτη εφόσον κάνεις ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος και μετά . 

Aμεσως μετά με διαφορά κατώτερο σε SEER το Toshiba 
https://www.skroutz.gr/s/12011249/Toshiba-Shorai-R32-RAS-10PAVSG-E-RAS-10PKVSG-E.html
SEER= 6.90
θετικό ότι το Toshiba έχει 7 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη  εφόσον κάνεις ετήσιες συντηρήσεις . 

Tα χαρακτηριστικά θα τα κοιτάς απο το Site της κάθε αντιπροσωπείας  γιατί γίνονται λάθη στα sites των καταστημάτων . Ένα 12άρι κλιματιστικό μπορεί στη θέρμανση να βγάζει 12000 btu/h μπορεί 13.000 btu/h μπορεί 14.000 btu/h . Εξαρτάται το μοντέλο . 

Mέχρι πόσα λεφτά ταβάνι κοιτάς;

Γενικά ψάχνω φθηνά γιατί θα δουλεύει 10 μέρες το χρόνο 18 ώρες την ημέρα και πάντα στη ζέστη. Θα συμπληρώνουν ένα πολύπλοκο σύστημα ζέστης που έχει καλοριφέρ και ενεργειακό τζάκι. Σίγουρα inverter καθόσον οι θερμοκρασίες είναι κοντά στο μηδεν. Αλλά μου έκανε εντύπωση ότι στο Σκρουτζ άλλα λένε 12000/8000 και άλλα 12000/12000. 

Επίσης φθηνά κλιματιστικά ΔΕΝ έχουν ιστοσελίδες.  Πάντως από τα φθηνά ξεχωρίζω τα tcl και τα aux. 

Κάνω λάθος? Υπάρχουν αλλα?

Επεξ/σία από tz_aristotelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε βάλει στο πατρικό πριν 15 χρόνια ενα Toshiba daiseikai RAS-10SKVR-E αξίζει να το μεταφέρω στο καινούργιο σπίτι από άποψη κατανάλωσης ή να επένδύσω σε κάτι πιο σύχρονο, γιατί απο λειτουργία είναι άψογο. Από το site βρήκα κάποια στοιχεία να ρίξετε μιά ματιά.

Cooling capacity, kW  2.50 (1,1-3,1)

EER (cooling energy efficiency)  4,18

Heating capacity, kW  3.20 (0,9-4,8)

COP (heating energy efficiency)  4,27

 Energy consumption, kW  Cooling  0,6

Heating  0,75

DC Hybrid Inverter technology with twin rotary compressor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, tz_aristotelis είπε

Γενικά ψάχνω φθηνά γιατί θα δουλεύει 10 μέρες το χρόνο 18 ώρες την ημέρα και πάντα στη ζέστη. Θα συμπληρώνουν ένα πολύπλοκο σύστημα ζέστης που έχει καλοριφέρ και ενεργειακό τζάκι. Σίγουρα inverter καθόσον οι θερμοκρασίες είναι κοντά στο μηδεν. Αλλά μου έκανε εντύπωση ότι στο Σκρουτζ άλλα λένε 12000/8000 και άλλα 12000/12000. 

Επίσης φθηνά κλιματιστικά ΔΕΝ έχουν ιστοσελίδες.  Πάντως από τα φθηνά ξεχωρίζω τα tcl και τα aux. 

Κάνω λάθος? Υπάρχουν αλλα?

Δεν έχουμε feedback από aux ή άλλα φθηνά (νομίζω κάποιος έχει πει θετικά για Tesla;;;;).

Από την άλλη για TCL έχουμε και δεν έχει βρεθεί κάποιος να πει κάτι αρνητικό, το αντίθετο. Έχουν και 10έτη εγγύηση.

Αυτό δεν σημαίνει ότι τα AUX δεν είναι καλά, απλά δεν έχουμε info. Έχουν θετικές κριτικές στο σκρουτζ πάντως.

Μπορείς να πάρεις εσύ ένα και να μας πεις 😉

Ή να πας σε ένα TCL πχ στο ΧΑ412.

Υπάρχει και η δυνατότητα να περιμένεις καμιά προσφορά στο Daikin ATXC . Έχει πολύ καλό SCOP και παίζουν στα 400€ εγκατεστημένα για το 9άρι.

22 λεπτά πριν, makevius είπε

Είχαμε βάλει στο πατρικό πριν 15 χρόνια ενα Toshiba daiseikai RAS-10SKVR-E αξίζει να το μεταφέρω στο καινούργιο σπίτι από άποψη κατανάλωσης ή να επένδύσω σε κάτι πιο σύχρονο, γιατί απο λειτουργία είναι άψογο. Από το site βρήκα κάποια στοιχεία να ρίξετε μιά ματιά.

Cooling capacity, kW  2.50 (1,1-3,1)

EER (cooling energy efficiency)  4,18

Heating capacity, kW  3.20 (0,9-4,8)

COP (heating energy efficiency)  4,27

 Energy consumption, kW  Cooling  0,6

Heating  0,75

DC Hybrid Inverter technology with twin rotary compressor

Θα το φυλάς σαν κόρη οφθαλμού. Κορυφαίο μηχάνημα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα αναφερει πριν λιγες μερες οτι αγορασα για το πατρικο μου ενα General Electric Prime+ 9.000 με δωρεαν εγκατασταση.Λοιπον ηρθε ο τεχνικος το εβαλε, αλλα φευγοντας παρατηρησα ενα αρκετα μεγαλο συντονισμο στην εξωτερικη μοναδα.Προσπαθησα να το κουνησω ωστε να καταλαβω απο τι ειναι αλλα αυτο το χαβα του.Μου θυμιζει σα να συντονιζει η φτερωτη.Σαν μοτερ με χαλασμενο μπιστονι..Καλεσα το σερβις του Κωτσο αλλα κι αυτοι το χαβα τους.Καλεσα το σερβις της General το οποιο απ'οτι καταλαβα ειναι το ιδιο με της Inventor και μου ειπαν πρωτα να ερθει ο τεχνικος που το τοποθετησε.Φαυλος κυκλος και ΟΥ μπλεξεις.

Οσο αναφορα το ιδιο το κλιματιστικο σαν ζέστη αρκετα καλο για το χωρο του..Μονο μια ερωτηση βγαζει νερο στην εξωτερικη απο το σωληνα εξαγωγης.Εγω νομιζα μονο το καλοκαιρι γινεται αυτο..Ισχυει?

Καλημερα

 

 

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, optostyle είπε

Οσο αναφορα το ιδιο το κλιματιστικο σαν ζέστη αρκετα καλο για το χωρο του..Μονο μια ερωτηση βγαζει νερο στην εξωτερικη απο το σωληνα εξαγωγης.Εγω νομιζα μονο το καλοκαιρι γινεται αυτο..Ισχυει?

Στη ψύξη βγάζει νερό η εσωτερική, στη θέρμανση η εξωτερική.

Μπορείς να βγάλεις ένα video από τον θόρυβο που λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...