Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι που θα δώσεις βαρύτητα. Όσο πιο πολύ θα χρησιμοποιηθεί, τόσο αξίζει το scop. Άλλος θα πει ότι δεν τον ενδιαφέρει η οικονομία, αλλά η καλύτερη εγγύηση .

Όχι μάλλον δεν με ενδιαφέρει τόσο η εγγύηση για τα υπόλοιπα feuture ρωτάω πχ ιονιστης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, Neontheone είπε

Όχι μάλλον δεν με ενδιαφέρει τόσο η εγγύηση για τα υπόλοιπα feuture ρωτάω πχ ιονιστης

Πολύ αμφιβάλλω ότι κάνουν κάτι οι ιονιστες των λίγων watts που έχουν τα κλιματιστικά κάνουν κάτι. Άσε που τα περισσότερα στα φθηνά είναι κάτι φίλτρα ιονισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, teachertza είπε

Καλησπέρα σας,

αγόρασα το παρακάτω κλιματιστικό.

TCL ELITE-TAC-09CHSA/XA51
 

Θα ήθελα να ρωτήσω αύριο που θα έρθουν για εγκατάσταση τι να προσέξω (πχ ελάχιστο μήκος σωλήνα, κολλητές ή βιδωτές κτλ).

Πρέπει να κάνω κάτι για την δεκαετή εγγύηση? Πρέπει να μου υπογράψει το χαρτί της εγγύησης ή να μου κόψει απόδειξη ο ψυκτικός?

Ευχαριστώ.

Αυτή είναι η εγγύηση της TCL δεξιά υπογραφή  σφραγίδα το μαγαζί που το πήρες και αριστερά σφραγίδα και η υπογραφή αυτός που κάνει την εγκατάσταση. Ελάχιστο μήκος σωλήνα είναι στα 2.5 μέτρα.

kl_EGGYHSH_10.pdf

Επεξ/σία από arisikaria
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mr.Vox είπε

Μάλλον inventor γιατί inverter είναι όλα πλέον.

 Να το γράψω λίγο πιο κατανοητά

 

Αντικατέστησα το on/off συμβατικό με νεότερο τεχνολογίας inverter

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, arisikaria είπε

Αυτή είναι η εγγύηση της TCL δεξιά υπογραφή  σφραγίδα το μαγαζί που το πήρες και αριστερά σφραγίδα και η υπογραφή αυτός που κάνει την εγκατάσταση. Ελάχιστο μήκος σωλήνα είναι στα 2.5 μέτρα.

kl_EGGYHSH_10.pdf 967 kB · 0 downloads

Μπορείς να μου υποδείξεις που το διάβασες για το μήκος; Δεν το βρήκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με τον αντιπρόσωπο γιατί ήθελα να ξέρω και εγώ μερικά πράγματα πριν προχωρήσει ο τεχνικός στην εγκατάσταση. 

 

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπορείς να μου υποδείξεις που το διάβασες για το μήκος; Δεν το βρήκα.

 

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπορείς να μου υποδείξεις που το διάβασες για το μήκος; Δεν το βρήκα.

Μίλησα με τον αντιπρόσωπο γιατί ήθελα να ξέρω και εγώ μερικά πράγματα πριν προχωρήσει ο τεχνικός στην εγκατάσταση. 

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπορείς να μου υποδείξεις που το διάβασες για το μήκος; Δεν το βρήκα.

Το γράφει και εδώ στο συνημμένο που ανέβασα

 

TCL.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, arisikaria είπε

Το γράφει και εδώ στο συνημμένο που ανέβασα

TCL.pdf 509 kB · 2 downloads

Αυτό είναι μέγιστο μήκος των 25μ

Όχι το ελάχιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, liakjim είπε

Μάλλον το λένε γραμμή δροσιάς γιατί μέχρι να σου κάνουν  σέρβις έχει πάει καλοκαίρι...

Απαράδεκτη αντιμετώπιση 👎👎👎

Και μετά λέμε στον κόσμο να μη βάζουν ινβεντορ...

Πάντως τα 30 ευρώ τελική τιμή που έδωσαν στο Guzel για συντήρηση είναι καλή τιμούλα.

22 ώρες πριν, dimostr είπε

Μιας και μιλάτε για αντιπροσωπείες όταν έβαλα το daikin atxc25 από τον Κωτσόβολο μου έκανε εντύπωση όταν μου είπε ο μάστορας που το έβαλε ότι αυτά που βάζει ο Κωτσόβολος για την αντετωπιση βλαβών σε παραπέμπει στην Δημητρίου ΑΕ και όταν είχα πάρει την daikin τηλέφωνο για να δηλώσω το προϊόν και να έχει ισχύ η εγγύηση μου απάντησε ο υπάλληλος ότι η εν λόγω εγγύησης (είχε μια ειδική ονομασία δεν την θυμάμαι ) ισχύει για τα προϊόντα που αγοράσθηκαν από τους αντιπροσώπους και ότι για μένα που πήρα από Κωτσόβολο ισχύει η κλασική εγγύηση με την απόδειξη αγοράς από την αλυσίδα που το πήρα 

Αυτό τί σημαίνει ; Για τα Daikin του Κωτσοβολου το service και την υποστήριξη τo έχει η toyotomi (Δημητρίου) ;;;;!!!;;; Έχει τρία χρόνια εγγύηση ή δύο που είναι η κλασσική νόμιμη εγγύηση ; :o

18 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Ανταλλακτικα η toshiba εχει για τουλαχιστον 18 χρονια, γιατι γνωστος μου βρηκε περσιδες προσφατα για μοντελο του 2000. Οι αποθηκες τους μαλιστα πρεπει να ειναι ευρωπη και ερχονται αμεσως. Βασικα γι αυτο πληρωνεις κατασκευαστη... σε φασον ειναι που δε βρισκεις τιποτα.

Πως είσαι σίγουρος ότι δεν βρίσκεις σε φασόν ; Αν υποθέσουμε ότι ξέρεις με σιγουριά ποιοι φέρνουν φασόν μηχανήματα, έχεις παρει τηλέφωνο το κάθε αντιπρόσωπο και δεν έχουν ανταλλακτικά μετά απο Χ χρόνια  ή έτσι απλά υποθέτουμε ;

17 ώρες πριν, aristidis540 είπε

Thanks για την απάντηση άλλα δεν παω σε φασον,καλύτερα χειρότερα νούμερα και πραγματικά και χωρίς αποψύξεις στο παραμικρό ζόρι.

Μίλησα με ψυκτικό που έχει βάλει το συγκεκριμένο mitsubishi(οχι μια φορά)  έφυγες με κλειστά μάτια,,,μόνο που θα δεις την εξωτερική μονάδα θα καταλάβεις μου είπε.

Κάρτα eurobank ψάχνω,μάλλον αύριο θα κάνω δουλειά.

Αποψύξεις ΟΛΑ τα κλιματιστικά κάνουν και αυτό εξαρτάται απο τα κλιματολογικά δεδομένα της περιοχής ανα πάσα στιγμή . Αν σου πε ψυκτικός ότι υπάρχουν κλιματιστικά που δεν κάνουν αποψύξεις στα ζόρια απλά δεν ξέρει τί λέει . 

Μα δε σου μίλησα για τα νούμερα (SCOP SEER) . Ίσα ίσα δεν σε ενδιαφέρουν απο την στιγμή που σπανίως θα το δουλεύεις . Ποτέ δεν θα έκανες απόσβεση . TCL και Inventor στα πρότεινα διότι έχουν 10 χρόνια εγγύηση και τα κόστη ανταλλακτικών στον κλιματισμό είναι υψηλά . Πόσο μάλλον σε Mitsubishi που σκέφτεσαι . Ρώτα απλά πόσο κοστίζει μια πλακέτα σε Mitsubishi και θα καταλάβεις . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Αποψύξεις ΟΛΑ τα κλιματιστικά κάνουν και αυτό εξαρτάται απο τα κλιματολογικά δεδομένα της περιοχής ανα πάσα στιγμή . Αν σου πε ψυκτικός ότι υπάρχουν κλιματιστικά που δεν κάνουν αποψύξεις στα ζόρια απλά δεν ξέρει τί λέει .

17 ώρες πριν, aristidis540 είπε

Thanks για την απάντηση άλλα δεν παω σε φασον,καλύτερα χειρότερα νούμερα και πραγματικά και χωρίς αποψύξεις στο παραμικρό ζόρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Πάντως τα 30 ευρώ τελική τιμή που έδωσαν στο Guzel για συντήρηση είναι καλή τιμούλα.

 

Τωρα με 24 ευρω (χωρις το φπα) πως θα καλυψει μαστορας τα εξοδα του (βενζινες-υλικα-εργαλεια-παγια εξοδα) χωρις να τελειωσει σε 15 λεπτα δεν ξερω. Εκτος αν ειναι υπαλληλος και δεν ενδιαφερει το μαγαζι το κερδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, DeSade_ είπε

Καλημερα σας , ειμαι αναμεσα στα δυο αυτα κλιματιστικα, ποιο θα επιλεγατε και γιατι, ( θα χρησιμοποιηθουν τοσο για θερμανση οσο και ψυξη)

1)Mitsubishi MSZ LN35VGR Red

2) Daikin ATXM35N Siesta Perfera

Με διαφορά το Mitsubishi  καλύτερο σε κατανάλωση απο το Daikin  τόσο σε ψύξη όσο και σε θέρμανση . 
Το Daikin έχει SEER = 5.75 και SCOP= 5.11 ενώ το Mitsubishi SEER= 9.5 και SCOP= 6.5 
Όσο πιο μεγάλο το SCOP τόσο πιο οικονομικό στην θέρμανση και όσο πιο μεγάλο το SEER τόσο πιο οικονομικό στην ψύξη . 
Οπότε είναι ξεκάθαρο για εμένα: Mitsubishi . Το μόνο μείον του η μικρή εγγύηση και τα ακριβά ανταλλακτικά:   7 χρόνια στο συμπιεστή και 3 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη με προϋπόθεση να γίνεται ετήσια συντήρηση . 

Εναλλακτικά δες το Toshiba που σου πρότεινε ο Liakjim . Εξίσου καλό σε καταναλώσεις με το Mitsubishi, λίγο πιο ακριβό αλλά έχει μεγαλύτερη εγγύηση : 7 χρόνια σε όλα τα μέρη με προϋπόθεση να γίνονται ετήσιες συντηρήσεις . 

Άλλες εξίσου καλές προτάσεις πιο οικονομικές με υψηλούς δείκτες SCOP SEER :

https://www.skroutz.gr/s/16636324/Inventor-King-K1VI32-12WiFi-K1VO32-12.html
SEER=  9.0  SCOP= 6.0 
Eγγύηση: 10 χρόνια σε όλα τα μέρη χωρίς να χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις . 
Καλύτερη τιμή: 899 ευρώ  
https://www.alphaclimagr.gr/product/1409378/inventor-king-k1vi32-12wifi-k1vo32-12-12-000btu-a.html?ref=bestprice.gr


https://www.skroutz.gr/s/18541344/Carrier-Platinum-42QHP12E8S-38QHP12E8S.html
SEER= 9.0 SCOP= 6.2
Εγγύηση:  5 χρόνια σε όλα τα μέρη με προϋπόθεση να γίνονται ετήσιες συντηρήσεις . 
Καλύτερη τιμή: 829 ευρώ.

https://www.aaceg.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=12782&skr_prm=WyJiM2YwMDdlNC05ZDQxLTQ1NDMtYmQ1NC01OGNiYzc2NzUwODYiLDE1NzkzNTI5NTQzNzUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0






 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Το Daikin έχει SEER = 5.75 και SCOP= 5.11

Να δω πόσες φορές θα την πατήσεις με το Daikin. Λάθος είναι. Αφού έχεις γνώση της αγοράς, είναι δυνατόν 12άρι του χιλιάρικου να έχει τέτοιους δείκτες;;;;

20190522105942_0799fa55.jpeg

εσύ δεν έχεις πει να πηγαίνουμε στον κατασκευαστή για τα σωστά στοιχεία;;;  😂

https://www.daikin.gr/content/dam/document-library/catalogues/ac/split/ftxm-n/FTXM-N, RXM-N(9)_Product flyer_ECPEN19-022A_English.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

 

Πως είσαι σίγουρος ότι δεν βρίσκεις σε φασόν ; Αν υποθέσουμε ότι ξέρεις με σιγουριά ποιοι φέρνουν φασόν μηχανήματα, έχεις παρει τηλέφωνο το κάθε αντιπρόσωπο και δεν έχουν ανταλλακτικά μετά απο Χ χρόνια  ή έτσι απλά υποθέτουμε ;

Αυτοι που απλα μεταπωλουν πρεπει να πεισουν οτι στοκαρουν ανταλλακτικα σε αποθηκες... Οταν απλα μεταπωλεις δε μπορεις να υποσχεθεις τιποτα. Εδω το ιδο μοντελο αλλα πραγματα εχει μεσα τη μια χρονια και αλλα την αλλη. Πως εισαι σιγουρος οτι θα βρεις ανταλλακτικα απο τετοια κατασταση εγγυημενα σου εχει πει κανενας φασον αντιπροσωπος οτι εχει ανταλλακτικα ?

Προσωπικα οταν αγορασα το toshiba ο μηχανικος του μαγαζιου μου ειπε σιγουρα  στα 20 χρονια θα βρισκω ανταλλακτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Neontheone είπε

Καλημέρα....τελικά αποφάσισα να αγοράσω ένα 12αρι κλιματιστικό εφόσον θα χρησιμοποιηθει ένα 9αρι ως βοήθημα το οποίο υπάρχει ήδη εγκατεστημένο...θα ήθελα να μου προτείνετε οποίο κατά την γνώμη σας είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή με max budget τα 450 ευρώ!!! 

Ως αρχικές επιλογές κοιτάω:

Toyotomi izuru 12.000btu

Inventor premium 12.000btu

TCL ELEGANT 12.000btu

η οποιαδήποτε άλλη πρόταση! 🙂 Ευχαριστώ!

Edit: θα χρησιμοποιηθεί και για θέρμανση και για ψύξη

Για ψύξη κοιτάς το SEER, όσο πιο μεγάλο τόσο πιο οικονομικό σε λειτουργία  . Στη θέρμανση κοιτάς το SCOP .

Toyotomi izuru:
SEER= 7.0 SCOP= 5.1 
Εγγύηση: 5 χρόνια στο συμπιεστή και 2 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη του κλιματιστικού . 
Καλύτερη τιμή: 414 ευρώ . 

Ιnventor Premium:
SEER=  6.1 SCOP= 5.1
Eγγύηση: 10 χρόνια σε όλα τα μέρη . Δε χρειάζονται συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . 
Καλύτερη τιμή: 404 ευρώ  https://www.alphaclimagr.gr/product/1410212/inventor-premium-pr1vi32-12wf-pr1vo32-12-12-000btu.html?ref=bestprice.gr

 TCL ELEGANT:
SEER= 6.2 SCOP= 5.1
Eγγύηση: 10 χρόνια σε όλα τα μέρη . Δε χρειάζονται συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . 
Τιμή :  Δεν το βρίσκω σε skroutz και Bestprice . 


Kαλύτερα SCOP/SEER αλλά μικρότερη εγγύηση :

https://www.alphaclimagr.gr/product/1409021/midea-mission-ii-mb-12n8d6-i-12-000-btu-a-klimatistiko.html?ref=bestprice.gr
SCOP= 5.6
SEER= 7.4
Εγγύηση: 3 χρόνια σε όλα τα μέρη . Επεκτάσιμη μόνο στο συμπιεστή + 7 χρόνια εφόσον κάνεις κάθε χρόνο συντήρηση απο το τρίτο έτος και μετά . 
Tιμή: 455 ευρώ . 


 

4 ώρες πριν, Ecomag είπε

Εχει μπλεξει κανεις με το service της MIDEA ?

Έχεις κάποιο θέμα με το κλιματιστικό σου; 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

 

 

Τί ορίζουμε παραμικρό ζόρι και τί  είδους συγκρίσεις έχουν γίνει για να βγάζουμε τέτοιο συμπέρασμα τσουβαλιάζοντας  ότι τα φασόν έχουν θέμα με αποψύξεις στο παραμικρό ζόρι ;  Η οποία λογική είναι εξορισμού λάθος γιατί δεν γνωρίζουμε με αποδείξεις τί κάνει το κάθε Brand στην αγορά . 

 Να υπενθυμίσω και πάλι τι μπορεί να ισχύει για μια εταιρεία:
1. Παίρνω το ίδιο μοντέλο ακριβώς που δίνει το εργοστάσιο με την δική του επωνυμία στο εμπόριο και κολλάω τη στάμπα μου . 
2. Παίρνω κάποιο μοντέλο που αφορά εταιρικούς πελάτες . 
3. Εχω σχεδιάσει-αναπτύξει κλιματιστικό και ζητάω απο εργοστάσιο να αναλάβει την κατασκευή του . 
4. Σχεδιάζω-αναπτύσσω και κατασκευάζω in house . 

Αυτά ισχύουν σε όλα τα τεχνολογικά αγαθά .  Έχει γεμίσει το νήμα το τελευταίο διάστημα με αυθαίρετα συμπεράσματα . Η λογική απουσιάζει . 
 

36 λεπτά πριν, liakjim είπε

Να δω πόσες φορές θα την πατήσεις με το Daikin. Λάθος είναι. Αφού έχεις γνώση της αγοράς, είναι δυνατόν 12άρι του χιλιάρικου να έχει τέτοιους δείκτες;;;;

20190522105942_0799fa55.jpeg

εσύ δεν έχεις πει να πηγαίνουμε στον κατασκευαστή για τα σωστά στοιχεία;;;  😂

https://www.daikin.gr/content/dam/document-library/catalogues/ac/split/ftxm-n/FTXM-N, RXM-N(9)_Product flyer_ECPEN19-022A_English.pdf

Ή να κοιτάμε το ενεργειακό ταμπελάκι :P

Με πούλησε άσχημα το Skroutz. Δες ενεργειακό ταμπελάκι και κωδικό μοντέλου σε αυτό: 

https://www.skroutz.gr/s/18329050/Daikin-ATXM35N-ARXM35N9-Siesta-Perfera.html

Sorry :X

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν γινεται να κανουμε συγκρισεις seer και scop μεταξυ εταιρειων με eurovent με αλλες χωρις πιστοποιηση. Οι τιμες που λενε οτι εχουν δεν ειναι πιστοποιημενες. Γινετονται συνεχεια εδω μεσα τετοιες αυθαιρετες συγκρισεις.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...