Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, kobe8 είπε



Αλήθεια, υπάρχει κάποια after sale λύση σε αυτό? Κάποιος αισθητήρας θερμοκρασίας εκτός του μηχανήματος?

Πρεπει να υπαρχουν. Για το mitsu ειδα οτι υπαρχει και μαλιστα εχει και δυνατοτητα να βαλεις και ρυθμιζομενο θερμοστατη. Ομως απο κοστος ξεφευγει, μονο για τον αισθητηριο θελουν πανω απο 80 ευρω στο εξωτερικο. Μιλαμε ειναι τρελοι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι απλά είναι σχεδιασμένα να έχουν υψηλό φορτίο σχεδιασμού=βγάζουν πολλά watts αμέσως=ζεστός αέρας->πάει πάνω-> χτυπάει αισθητήρα->κλείνει

Ή όπως το λες. Βάρβαρη αλλαγή λίγο πιο λαϊκιστή.

Με το να πας το θερμόμετρο μακριά, δλδ με το follow me στο τηλεχειριστήριο, το εξαλείφεις όπως λες.

Με το follow me , το carrier μεταμορφώνεται από ελεεινή κινεζιά σε ένα καλό κλιματιστικό.

Ακριβως ιδια συμπεριφορα εχει και το δικο μου το 9 αρι inventor life τυχαιο να ειναι;; μονο με follow me για να κρατα σταθερα 22 με μικρη καταναλωση ειδαλλως παει 23-24, καταναλωση 600+ και on/off του θανατα...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι απλά είναι σχεδιασμένα να έχουν υψηλό φορτίο σχεδιασμού=βγάζουν πολλά watts αμέσως=ζεστός αέρας->πάει πάνω-> χτυπάει αισθητήρα->κλείνει

Ή όπως το λες. Βάρβαρη αλλαγή λίγο πιο λαϊκιστή.

Με το να πας το θερμόμετρο μακριά, δλδ με το follow me στο τηλεχειριστήριο, το εξαλείφεις όπως λες.

Με το follow me , το carrier μεταμορφώνεται από ελεεινή κινεζιά σε ένα καλό κλιματιστικό.

Φασκει και αντιφασκει λιγο αυτη η απαντηση σου. Πως επηρεαζει να πας το θερμομετρο μακρια το ηψηλο φορτιο σχεδιασμου και αλλαζει συμπεριφορα; γινετε χαμηλου φορτιου;

Εμενα μου φαινετε πιο πολυ για λανθασμενες ενδειξεις θερμομετρου.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, drznik είπε

καλημερα σε ολους,

εχω προσπαθησει να διαβασω οσες περισσοτερες σελιδες ...απο τις 1460 για να διαμορφωσω αποψη για θερμανση με κλιματιστικο απο τις εμπειριες-γνωσεις σας και σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα. Βρισκομαι στο στα σταδιο τις επιλογης κλιματιστικου που θα καλυψει χωρο περιπου 45 τμ

εκτος απο τις γνωστες επιλογες:

Fujitsu-ASYG24KLCA

Toshiba-Shorai-R32-RAS-24PAVSG-E-RAS-24PKVSG-E

Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24

θα ηθελα να ακουσω σχολια για το παρακατω και εαν το εχει κανεις γυρω στα 950€ στοιχιζει

Daikin-FTXF60A-RXF60A

Εποχιακός Συντελεστής Απόδοσης (SEER) 6.15 -
Εποχιακός Συντελεστής Απόδοσης (SCOP) - 5.54

οι απωλιες του δωματιου 5238,92watt/ 4505kcal

ευχαριστω για την βοηθεια

εγώ έχω το atxc60b το οποίο δεν ξέρω αν έχει μεγάλες διαφορες.Δεν έχω μετρήσει καταναλώσεις κτλ. αλλά ζεστάνει σχεδόν ένα σπίτι ολόκληρο 75 τμ , αθόρυβο και απροβληματιστο. Χωρίς πολλά φρου φρου και αρώματα . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, c-max είπε

Φασκει και αντιφασκει λιγο αυτη η απαντηση σου. Πως επηρεαζει να πας το θερμομετρο μακρια το ηψηλο φορτιο σχεδιασμου και αλλαζει συμπεριφορα; γινετε χαμηλου φορτιου;

Εμενα μου φαινετε πιο πολυ για λανθασμενες ενδειξεις θερμομετρου.

Δεν έχω καταλάβει τι ισχυρίζεσαι.

Λες ότι είναι χαλασμένο το θερμόμετρο;

Ο μηχανισμός είναι απλός.

Το συγκεκριμένο κλιματιστικό και από ότι φαίνεται τα κινεζοειδή, με το που εκκινούν πάνε σε υψηλά watts , κοντά 700 ή και 800 ή 900.

Ως αποτέλεσμα ο πολύ ζεστός αέρας που βγάζουν, πάει αμέσως ψηλά και τον βλέπει ο αισθητήρας , διαβάζει 27.5 στην περίπτωσή μου γιατί όντως τόσο είναι όταν βγαίνει με +45C  και αμέσως δίνει εντολή να κλείσει. Και ο κύκλος συνεχίζεται.

Για αυτό υπάρχουν μέλη που λένε ότι όταν βάζουμε τέρμα τον ανεμιστήρα το φαινόμενο μετριάζεται. Ο αέρας βγαίνει λιγότερο ζεστός και οδεύει πιο μακριά. Δεν πάει γρήγορα στο ταβάνι και το μηχάνημα προλαβαίνει να κόψει watts.

Στα daikin, Toshiba , Fujitsu κτλ που ο αέρας βγαίνει σχετικά χλιαρός μιας και εκκινούν σε χαμηλά watts και επιπρόσθετα έχουν σχετικά δυνατούς ανεμιστήρες, το φαινόμενο αυτό δεν υπάρχει.

Είναι πολύ απλό.

Με το Folllow me , δεν μπερδεύεται το κλιματιστικό μιας και παίρνει ένδειξη από το τηλεχειριστήριο.

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Επειδή δεν γνωρίζω, σε ένα κλιματιστικό ας πούμε 12000, ποιο χαρακτηριστικό κοιτάω για την θέρμανση ας πούμε που με ενδιαφέρει.η ονομαστική τιμή λειτουργίας αναφέρει 11260 ενώ στο εύρος λειτουργίας για την θέρμανση πάντα ,αναφέρει 16111..ποιό από τα δύο κοιτάζω?την ονομαστική ή το εύρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω αυτό ακριβώς το πρόβλημα το κλιματιστικό στα 2.50 μετρα ύψος να λέει η μονάδα ότι η θερμοκρασία είναι 24c ενώ στο κομοδίνο το θερμόμετρο να δείχνει 14c. Ήρθαν τεχνικοί λέει δεν είναι βλάβη γιατί η αισθητήρας καλά αναγραφει. Βάλαμε ένα θερμόμετρο πάνω στο κλιματιστικο έδειχνε 21,5/22c το κλιματιστικό 24c οποτε σου λέει είναι στα όρια του λάθους οποτε παίζει καλά. Μου είπαν και εμενα να μην το βάζω στο αυτόματο αλλα στο full την speed, το έκανα και αυτό αλλα δεν βλεπω καμια ιδιαίτερη διαφορα. Η άλλη λύση μου μου είπε για να λυθεί το πρόβλημα να ξανά κάνω εγκατάσταση το κλιματιστικό από τα 2.5 μετρα στα 2.2 μετρα για να φτιάξει !!!. Απογοήτευση παιδιά έβαλα καινούργιο κλιματιστικό και είμαι παγάκι αλλα το κλιματιστικό  δείχνει ότι έχουμε ζεστη !!!. Βεβαια εάν είχα το ύψος του Αντετοκούνμπο δεν θα είχα πρόβλημα .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, radeon9700 είπε

Παιδιά έχω αυτό ακριβώς το πρόβλημα το κλιματιστικό στα 2.50 μετρα ύψος να λέει η μονάδα ότι η θερμοκρασία είναι 24c ενώ στο κομοδίνο το θερμόμετρο να δείχνει 14c. Ήρθαν τεχνικοί λέει δεν είναι βλάβη γιατί η αισθητήρας καλά αναγραφει. Βάλαμε ένα θερμόμετρο πάνω στο κλιματιστικο έδειχνε 21,5/22c το κλιματιστικό 24c οποτε σου λέει είναι στα όρια του λάθους οποτε παίζει καλά. Μου είπαν και εμενα να μην το βάζω στο αυτόματο αλλα στο full την speed, το έκανα και αυτό αλλα δεν βλεπω καμια ιδιαίτερη διαφορα. Η άλλη λύση μου μου είπε για να λυθεί το πρόβλημα να ξανά κάνω εγκατάσταση το κλιματιστικό από τα 2.5 μετρα στα 2.2 μετρα για να φτιάξει !!!. Απογοήτευση παιδιά έβαλα καινούργιο κλιματιστικό και είμαι παγάκι αλλα το κλιματιστικό  δείχνει ότι έχουμε ζεστη !!!. Βεβαια εάν είχα το ύψος του Αντετοκούνμπο δεν θα είχα πρόβλημα .....

Ποιό κλιματιστικό έχεις;

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν έχεις κανένα προβλημα στα 2.5μ ύψος. Τι να πω και εγώ με 3.5 μέτρα για τοποθέτηση και 4 ύψος ταβανιων.

Καλά με το Fujitsu να εκτοξεύει τον αέρα στα 10μέτρα , τι πρόβλημα να είχες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ποιό κλιματιστικό έχεις;

Καλά με το Fujitsu να εκτοξεύει τον αέρα στα 10μέτρα , τι πρόβλημα να είχες;

Υπάρχουν και άλλα κλιματιστικα βέβαια με δυνατό ανεμιστηρα, θυμάμαι ένα 24αρι της GE με πολύ μεγάλη παροχή στο μέγιστο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Υπάρχουν και άλλα κλιματιστικα βέβαια με δυνατό ανεμιστηρα, θυμάμαι ένα 24αρι της GE με πολύ μεγάλη παροχή στο μέγιστο. 

Σίγουρα θα υπάρχουν με υψηλή παροχή. Αλλά το στενό πλάτος των 79εκ λογικά θα δημιουργεί υψηλή ταχύτητα εξόδου στον αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστά, εκείνα που λέω είναι με μέλος 1.1 και 1.2μ και παραπλήσια παροχή, αν ρίξεις το μήκος κατά 30-40% αυξάνεται η ταχύτητα άλλο τόσο, οπότε τέτοια ταχύτητα μόνο το Fujitsu έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To General Electric GES-NMG35 σε υπνοδωματιο. Τι να πω ρε παιδιά απογοήτευση, έβαλα ένα θερμόμετρο στο ύψος του αισθητήρα 50 πόντους δεξιά του, η μονάδα λέει 25c αυτό λέει 22c αλλα κάτω εκεί που ζούνε οι άνθρωποι είναι παγάκι 16c. Το 2.5 μετρα είναι το χαμηλό σημείο του κλιματιστικού που ξεκινάει τώρα σε τι ύψος φτάνει και επειδή στην κορυφή είναι ο αισθητήρας υπολογίστε ότι είναι παραπάνω. Το ταβάνι είναι μισό metro πάνω από την κορυφή του κλιματιστικού

Επεξ/σία από radeon9700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, radeon9700 είπε

To General Electric GES-NMG35 σε υπνοδωματιο. Τι να πω ρε παιδιά απογοήτευση, έβαλα ένα θερμόμετρο στο ύψος του αισθητήρα 50 πόντους δεξιά του, η μονάδα λέει 25c αυτό λέει 22c αλλα κάτω εκεί που ζούνε οι άνθρωποι είναι παγκάκι 16c. Το 2.5 μετρα είναι το χαμηλό σημείο του κλιματιστικού που ξεκινάει τώρα σε τι ύψος φτάνει και επειδή στην κορυφή είναι ο αισθητήρας υπολογίστε ότι είναι παραπάνω. Το ταβάνι είναι μισό metro πάνω από την κορυφή του κλιματιστικού

Δοκίμασε τις περσίδες σε 45μοίρες γωνία και μεσαία ταχύτητα ανεμιστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

                                                                                                                                                                                                                    m

Επεξ/σία από Curtis76
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...