Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Αν έχει κάποιο απ αυτά follow me για ενεργοποίησε το μήπως σταματήσει τα onoff όπως το carrier του liakjim.

Πολύ καίνε πάντως προσπαθώντας να φτάσουν την επιθυμητή και αγχώνομε γιατί και τo δικό μου παλεύει μέχρι να φτάσει σε θερμοκρασίες συντήρησης.

Δηλαδή αυτό που περνάς τώρα το παθαίνει το tcl κάθε πρωί δευτέρας που ο χώρος πέφτει μες στο ΣΚ ακόμα και στους 8 βαθμούς. 

Βέβαια μές σε ένα 8ωρο συνέρχεται.

Πρέπει να έχεις τρελές απώλειες.

Βλέπω ξύλινα κουφώματα παλιά με μονά τζάμια ή είναι ιδέα μου.

Και είπες και 30εκ τοίχο. Πέτρα???

Εξοχικό - κύρια κατοικία?

Στο πατρικό της μητέρας μου Tρίκαλα πάντως προτιμώ την ξυλόσομπα everytime.

Αλλά εκεί πάω μόνο εκδρομούλες. 🤠

Δεν έχει κανένα follow me....

πηρα ενα καινουργιο μηχανημα και προσπαθησα να μοιραστω την εμπειρια μου εδω......μακαρι να μην εκανε ον οφ μακαρι να ηταν τελειο εξαλου εγω το πληρωσα και το πηρα....

και αντι να πουνε καλοριζικο  βλεπω σχολια του τυπου ειναι θαυμα που δουλευει στους 16 και μαλιστα απο καποιον που λεει οτι εχει και πτυχειο......τι να του απαντησω .......δεν.....

Ναι καινε πολυ αλλα αυτο ειναι λογικο και επειδη εισαι ο μονος που παρατηρησες και σχολιασες θα σου πω .....

απωλειες......κατα τον μηχανολογο που εκανε την μελετη το 1963 και εβαλε και τα αναλογα σωματα καλοριφερ ο συγκεκριμενος χωρος εχει σωμα καλοριφερ 4 στηλο τυπου ακαν 60 + φετες 50 περιπου εκατοστων  (εχασα το μετρημα) με παροχη μιας ιντσας και με προσαγωγη νερων 70 εισοδος και 50 εξοδος  με εσωτερικη 21 αποδιδει περιπου 4,5 kw

αρα επρεπε να βαλω ενα κλιματιστικο 18αρι συμφωνα με τους μηχανολογους.

εγω παλι εβαλα 12 αρι και μαλιστα φτηνο για τους εξης λογους 1)  ο χωρος δεν μου ειναι απαραιτητος 2)σε περιπτωση που δεν θα επαρκει το κλιματιστικο να τον θερμανω βαζω το καλοριφερ (αυτονομο λεβητακι φυσικου αεριου) 3)επειδη ειδα να εχει θερμοκρασια 9 βαθμους και το δαπεδο ειναι παρκε + επιπλα +κουφωματα ξυλινα+ενας τοιχος με επενδυση ξυλου + + + θελω να τα διατηρησω στους 12 βαθμους και ισως να κανω και αφυγρανση με το κλιματιστικο κατι που δεν δοκιμασα ακομη .4) δεν με ενδιαφερει ιδιατερα η θερμικη ανεση 5)ουτε η καταναλωση με ενδιαφερει γιατι θελω για 50 μερες να παω απο 10 βαθμους στους 12. 6)θα βοηθησει το καλοκαιρι για δροσια λιγες μερες.

7)γιατι είχα ενα ακόμη 12αρι που αγορασα περσυ και το εβγαλα επειδη δεν μου αρεσε η θερμικη ανεση και μου επιανε τον τοπο 8)γιατι τα κλιματιστικα είναι το hobby μου 

θα μου πεις γιατι δεν εβαλες ενα κλιματιστικο να κατεβαινει στην θερμανση στους 10 βαθμους οπως το νταικιν σενσιρα που εχει οριο λειτουργιας απο 10 βαθμους....και θα σου απαντησω οτι εκει μαλλον δεν εκανα καλη επιλογη.........

Απωλειες εχει ,δεν θα τις ελεγα και τρελλες ομως, ναι το σπιτι ειναι 60 ετων, ναι τα κουφωματα ειναι ξυλινα ,ναι τα τζαμια ειναι μονα και στο συγκεκριμενο δωματιο ειναι περιπου 4 τετραγωνικα τζαμια ,ναι το δωματιο βορεια και ανατολικα εχει  εξωτερικους τοιχους,ναι απο κατω εφαπτεται με κλειστο μη θερμενομενο χωρο ναι απο πανω εχει κατοικια αλλα μη θερμενομενη, ναι δεν εχει μονωση τυπου φελιζολ πουθενα. ναι ειναι η κυρια μου κατοικια.....αλλα έχει τοιχους 35 εκατοστων απο τουβλο....και κατα τυχη αυτο εχει ολους τους τοιχους διπλους. με τεραστια θερμοχωρητικοτητα και αδρανεια.

ο τρόπος που διαχειρίζομαι τα κλιματιστικα (πλεον εχω μαζι με ενα παλιο ον οφ που δεν το δουλευω ,6) εχει την εξης λογικη : α) για χειμωνα αναβουν οταν οι εξωτερικες θερμοκρασιες ειναι πανω απο 5 βαθμους στο χαλαρο και μαρσαρουν  οταν ειναι  12 και πανω γιατι εκει πιστευω οτι εχω καποιο οικονομικο  οφελος σε σχεση με τη αυτονομη θερμανση αεριου β)οταν θελω στον χωρο που ειμαι περισσοτερη ζεστη αλλα αυτο θα ειναι ενα δωματιο.3)το καλοκαιρι 5-6 μερες τον χρονο οταν δεν επαρκει ο εξαερισμος που δουλευει καθε νυχτα και συνηθως σκεπαζομαι ιουλιο και αυγουστο οταν οι πολλοι βραζουν 😎 4)για πειραματικους λογους οταν εχει πολυ κρυο η οταν βαλω ενα καινουργιο κλιματιστικο και θελω να βεβαιωθω οτι ολα πανε καλα. 5) οταν θελω αμεσο αποτελεσμα ζεστης.

στον συγκεκριμενο χωρο που δεν ειχε θερμανθει καθολου αυτο τον χειμωνα και με εκινηση απο 10 βαθμους αυτη την στιγμη τα θερμομετρα δειχνουν απο 17 εως 20  το ξυλινο πατωμα εχει 15 το ταβανι 19,5 οι εσωτερικοι τοιχοι απο 18 εως 19 οι εξωτερικοι απο 14 σε καποιες γωνιες εως 16 (με θερμομετρο υπερθυρων) το κλιματιστικο δουλευει με ζητουμενη πλεον 19 απο 16 και δεν εχει παρει ανασα......εκαψε σε 60 ωρες πανω απο 25 kwh και με καποιες ωρες σβηστο........και σου λεει ο εξυπνος μετα.... ειναι θαυμα που δουλευει στους 16. ρε μεγαλε ακομη και σημερα αν το βαλω στους 27 και παει με  1000 βατ σερι  μου βεβαιωνεις οτι θα δουλεψει 3 μερες  ετσι ? γιατι ισως για να παει 23 να θελει αλλες 3 μερες  η να  τους πιασει τον μαρτιο ........και στο φιναλε 16 θελω και ειναι μεσα στις προδιαγραφες του μηχανηματος....

 

 

13 ώρες πριν, SM81 είπε

Συντοπιτης 

Να πιουμε κανα τσιπουρακι τοτε 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, grizos είπε

Δεν έχει κανένα follow me....

πηρα ενα καινουργιο μηχανημα και προσπαθησα να μοιραστω την εμπειρια μου εδω......μακαρι να μην εκανε ον οφ μακαρι να ηταν τελειο εξαλου εγω το πληρωσα και το πηρα....

και αντι να πουνε καλοριζικο  βλεπω σχολια του τυπου ειναι θαυμα που δουλευει στους 16 και μαλιστα απο καποιον που λεει οτι εχει και πτυχειο......τι να του απαντησω .......δεν.....

Ναι καινε πολυ αλλα αυτο ειναι λογικο και επειδη εισαι ο μονος που παρατηρησες και σχολιασες θα σου πω .....

απωλειες......κατα τον μηχανολογο που εκανε την μελετη το 1963 και εβαλε και τα αναλογα σωματα καλοριφερ ο συγκεκριμενος χωρος εχει σωμα καλοριφερ 4 στηλο τυπου ακαν 60 + φετες 50 περιπου εκατοστων  (εχασα το μετρημα) με παροχη μιας ιντσας και με προσαγωγη νερων 70 εισοδος και 50 εξοδος  με εσωτερικη 21 αποδιδει περιπου 4,5 kw

αρα επρεπε να βαλω ενα κλιματιστικο 18αρι συμφωνα με τους μηχανολογους.

εγω παλι εβαλα 12 αρι και μαλιστα φτηνο για τους εξης λογους 1)  ο χωρος δεν μου ειναι απαραιτητος 2)σε περιπτωση που δεν θα επαρκει το κλιματιστικο να τον θερμανω βαζω το καλοριφερ (αυτονομο λεβητακι φυσικου αεριου) 3)επειδη ειδα να εχει θερμοκρασια 9 βαθμους και το δαπεδο ειναι παρκε + επιπλα +κουφωματα ξυλινα+ενας τοιχος με επενδυση ξυλου + + + θελω να τα διατηρησω στους 12 βαθμους και ισως να κανω και αφυγρανση με το κλιματιστικο κατι που δεν δοκιμασα ακομη .4) δεν με ενδιαφερει ιδιατερα η θερμικη ανεση 5)ουτε η καταναλωση με ενδιαφερει γιατι θελω για 50 μερες να παω απο 10 βαθμους στους 12. 6)θα βοηθησει το καλοκαιρι για δροσια λιγες μερες.

7)γιατι είχα ενα ακόμη 12αρι που αγορασα περσυ και το εβγαλα επειδη δεν μου αρεσε η θερμικη ανεση και μου επιανε τον τοπο 8)γιατι τα κλιματιστικα είναι το hobby μου 

θα μου πεις γιατι δεν εβαλες ενα κλιματιστικο να κατεβαινει στην θερμανση στους 10 βαθμους οπως το νταικιν σενσιρα που εχει οριο λειτουργιας απο 10 βαθμους....και θα σου απαντησω οτι εκει μαλλον δεν εκανα καλη επιλογη.........

Απωλειες εχει ,δεν θα τις ελεγα και τρελλες ομως, ναι το σπιτι ειναι 60 ετων, ναι τα κουφωματα ειναι ξυλινα ,ναι τα τζαμια ειναι μονα και στο συγκεκριμενο δωματιο ειναι περιπου 4 τετραγωνικα τζαμια ,ναι το δωματιο βορεια και ανατολικα εχει  εξωτερικους τοιχους,ναι απο κατω εφαπτεται με κλειστο μη θερμενομενο χωρο ναι απο πανω εχει κατοικια αλλα μη θερμενομενη, ναι δεν εχει μονωση τυπου φελιζολ πουθενα. ναι ειναι η κυρια μου κατοικια.....αλλα έχει τοιχους 35 εκατοστων απο τουβλο....και κατα τυχη αυτο εχει ολους τους τοιχους διπλους. με τεραστια θερμοχωρητικοτητα και αδρανεια.

ο τρόπος που διαχειρίζομαι τα κλιματιστικα (πλεον εχω μαζι με ενα παλιο ον οφ που δεν το δουλευω ,6) εχει την εξης λογικη : α) για χειμωνα αναβουν οταν οι εξωτερικες θερμοκρασιες ειναι πανω απο 5 βαθμους στο χαλαρο και μαρσαρουν  οταν ειναι  12 και πανω γιατι εκει πιστευω οτι εχω καποιο οικονομικο  οφελος σε σχεση με τη αυτονομη θερμανση αεριου β)οταν θελω στον χωρο που ειμαι περισσοτερη ζεστη αλλα αυτο θα ειναι ενα δωματιο.3)το καλοκαιρι 5-6 μερες τον χρονο οταν δεν επαρκει ο εξαερισμος που δουλευει καθε νυχτα και συνηθως σκεπαζομαι ιουλιο και αυγουστο οταν οι πολλοι βραζουν 😎 4)για πειραματικους λογους οταν εχει πολυ κρυο η οταν βαλω ενα καινουργιο κλιματιστικο και θελω να βεβαιωθω οτι ολα πανε καλα. 5) οταν θελω αμεσο αποτελεσμα ζεστης.

στον συγκεκριμενο χωρο που δεν ειχε θερμανθει καθολου αυτο τον χειμωνα και με εκινηση απο 10 βαθμους αυτη την στιγμη τα θερμομετρα δειχνουν απο 17 εως 20  το ξυλινο πατωμα εχει 15 το ταβανι 19,5 οι εσωτερικοι τοιχοι απο 18 εως 19 οι εξωτερικοι απο 14 σε καποιες γωνιες εως 16 (με θερμομετρο υπερθυρων) το κλιματιστικο δουλευει με ζητουμενη πλεον 19 απο 16 και δεν εχει παρει ανασα......εκαψε σε 60 ωρες πανω απο 25 kwh και με καποιες ωρες σβηστο........και σου λεει ο εξυπνος μετα.... ειναι θαυμα που δουλευει στους 16. ρε μεγαλε ακομη και σημερα αν το βαλω στους 27 και παει με  1000 βατ σερι  μου βεβαιωνεις οτι θα δουλεψει 3 μερες  ετσι ? γιατι ισως για να παει 23 να θελει αλλες 3 μερες  η να  τους πιασει τον μαρτιο ........και στο φιναλε 16 θελω και ειναι μεσα στις προδιαγραφες του μηχανηματος....

Να πιουμε κανα τσιπουρακι τοτε 😎

Εγω σου εγραψα οτι ειναι θαυμα μη ξεροντας εκεινη τη στιγμη τις ιδιαιτερες συνθηκες του χωρου σου. Νομιζα πως του ζητουσες να ξεκινησει υπερβολικα χαμηλα (16 C) που στα περισσοτερα σπιτια θα ειχε σαν αποτελεσμα να μην ξεκιναει καν το κλιματιστικο. Δεν ειναι κοινη πρακτικη να ζητας τετοια θερμοκρασια σε σπιτι. Ουτε ηξερα οτι ειναι καινουριο. Καλοριζικο!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρίτο defrost σημερα για το tcl elite plus 12 που δουλευε ολη νυχτα με καταναλωση πανω απο 500 βατ και δεν σταματησε καθολου εκτος για τα ντεφροστ.

Spoiler

273013744_Screenshot_2020-01-25.png.1be656214bee30d68600efd24a27183f.pngTimePhoto_20200125_094208.jpg.2d6fad8492fa5866ccdbb39c6f9c3f9a.jpg

 

To daikin sensira 9 που δουλευε και αυτο ολη νυχτα με μικροτερο φορτιο καπου στα 300 βατ εκανε 7 (επτά) defrost.

Δεν μπορω ομως να πω με σιγουρια οτι το daikin ειναι ποιο ευαισθητο στο να πιανει παγο επειδη το νταικιν αν και εχει νοτιο προσανατολισμο εχει ακριβως μπροστα του τον πηνειο ποταμο αρα και περισσοτερη υγρασια ,ενω το tcl εχει βορειο προσανατολισμο αλλά προστατευεται καπως απο την υγρασια του ποταμιου.

Μιας και ετυχε  να το τσακωσω  ανεβαζω και το γραφημα που φαινεται καθαρα οτι μετα το ντεφροστ το κλιματιστικο ανακουφιζεται και κατεβαζει την καταναλωση κατα 120 περιπου βατ.

Spoiler

1718089369_Screenshot_2020-01-25tcleliteplus12-EnergyMonitor.png.c4737390268a8c9fdbe24c43cff4692e.png

 

Επεξ/σία από grizos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, xristos1277 είπε

Παιδιά καλησπέρα. Επειδή δεν γνωρίζω, σε ένα κλιματιστικό ας πούμε 12000, ποιο χαρακτηριστικό κοιτάω για την θέρμανση ας πούμε που με ενδιαφέρει.η ονομαστική τιμή λειτουργίας αναφέρει 11260 ενώ στο εύρος λειτουργίας για την θέρμανση πάντα ,αναφέρει 16111..ποιό από τα δύο κοιτάζω?την ονομαστική ή το εύρος?

Γνωρίζει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, xristos1277 είπε

Γνωρίζει κάποιος?

Ονομαστική τιμή ειναι η απόδοση σε θέρμανση αν δουλεύει 100% το κλιματιστικό με εξ.θερμοκρασια στους 7C εξ.θερμοκρασια και επιθυμητή 20C μέσα.

Τα inverter έχουν δυνατότητα να παίξουν για ένα χρονικό διάστημα και πάνω από 100% και υπό κάποιες συνθήκες.Αυτη η απόδοση είναι η μέγιστη απόδοση του κλιματιστικόυ,πάλι σε 7C και με 20C επιθυμητή. 

Κυρίως την ονομαστική κοιτάμε.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Την ονομαστικη.

Μας ενδιαφέρει να μας καλύπτει στις συνθήκες που θα αντιμετωπίσει η οικία μας.

Η ονομαστική είναι στους 7 εξωτερική και 20 εσωτερική.

Άρα θέλουμε το capacity table πχ να δω ότι αν θέλω μέσα 22 και έξω πχ 2 , θα με καλύψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.skroutz.gr/s/16611709/Haier-Tundra-Green-AS35TACHRA-1U35BEEFRA.html

https://www.skroutz.gr/s/14708830/Haier-Tundra-Green-AS35TABHRA-1U35BEFFRA.html

Αυτά κοιτάζω.εχω το πρώτο κ χρειάζομαι ένα δεύτερο κυρίως για θέρμανση.

Το tachra που έχω έχει ισχύ στη θέρμανση 12000 ενώ το tabhra 14000.

Όπως κ ένα daikin που είναι δωδεκάρι μεν αλλά στο εύρος στην θέρμανση λέει 16000.

Δουλεύει σαν 14αρι το haier ή 16αρι ας πούμε το daikin ή καμμία σχέση;

 

Επεξ/σία από xristos1277
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xristos1277 είπε

https://www.skroutz.gr/s/16611709/Haier-Tundra-Green-AS35TACHRA-1U35BEEFRA.html

https://www.skroutz.gr/s/14708830/Haier-Tundra-Green-AS35TABHRA-1U35BEFFRA.html

Αυτά κοιτάζω.εχω το πρώτο κ χρειάζομαι ένα δεύτερο κυρίως για θέρμανση.

Το tachra που έχω έχει ισχύ στη θέρμανση 12000 ενώ το tabhra 14000.

Όπως κ ένα daikin που είναι δωδεκάρι μεν αλλά στο εύρος στην θέρμανση λέει 16000.

Δουλεύει σαν 14αρι ή 16αρι ας πούμε το daikin ή καμμία σχέση;

Στην Haier Ελλάδας έχει το tabhra

 

https://www.haieraircondition.gr/klimatistika/tundra-green#tech-specs

Μήπως το άλλο είναι παραεισαγωγη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tachra το πρώτο δηλαδή το πήρα από media το Νοέμβριο στην Black Friday.

Δεν ξέρω να σου πω φιλε μου.

Βασικά το πήρα επειδή εδώ είχα διαβάσει ότι τα πηγαίνουν καλά στο ινβερτάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μας ενδιαφέρει να μας καλύπτει στις συνθήκες που θα αντιμετωπίσει η οικία μας.

Η ονομαστική είναι στους 7 εξωτερική και 20 εσωτερική.

Άρα θέλουμε το capacity table πχ να δω ότι αν θέλω μέσα 22 και έξω πχ 2 , θα με καλύψει.

Το ερωτημα του ανθρωπου ηταν 'αν ενα κλιματιστικο γραφει ονομαστικη 12000 και μεγιστη 16000 τι ειναι 12αρι η 16αρι?'
Σε λιγο θα αρχισουμε να τους στελνουμε για ταχυρρυθμα θερμοδυναμικης πριν αγορασουν κλιματιστικο.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς ήθελα να ρωτήσω φίλε μου.αν δουλεύει σαν 12αρι ή σαν 14αρι..τουλάχιστον στην θέρμανση όπου εκεί γίνεται η διαφοροποιήση στα νούμερα.

Κοιτάζω μόνο την ονομαστική κ τέλος ή όσο μεγαλύτερο εύρος τόσο πιο αποδοτικό?

Είναι για εξοχικό για μια στο τόσο χρήση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Το ερωτημα του ανθρωπου ηταν 'αν ενα κλιματιστικο γραφει ονομαστικη 12000 και μεγιστη 16000 τι ειναι 12αρι η 16αρι?'
Σε λιγο θα αρχισουμε να τους στελνουμε για ταχυρρυθμα θερμοδυναμικης πριν αγορασουν κλιματιστικο.

Για αυτό οι μισοί λένε ότι τους βγήκε μικρό και οι άλλοι μισοί ότι τους βγήκε μεγάλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, xristos1277 είπε

Αυτό ακριβώς ήθελα να ρωτήσω φίλε μου.αν δουλεύει σαν 12αρι ή σαν 14αρι..τουλάχιστον στην θέρμανση όπου εκεί γίνεται η διαφοροποιήση στα νούμερα.

Κοιτάζω μόνο την ονομαστική κ τέλος ή όσο μεγαλύτερο εύρος τόσο πιο αποδοτικό?

Είναι για εξοχικό για μια στο τόσο χρήση.

Αν ειναι για μια στο τοσο και ξερεις οτι ο χωρος καλυπτεται απο 12αρι κοιτα μονο την ονομαστικη.
Αν δεν εισαι σιγουρος για τα btu τσεκαρε με αυτο https://www.elith.gr/calc/index.php

Επεξ/σία από rbx1000
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...