Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το που κρυώνει η ζεσταίνεται κάποιος είναι καθαρά υποκειμενικό ,πάντως το 20 και το 21 είναι μια κοινά αποδεκτή θερμοκρασία εάν και εφόσον δε θες να κάθεσαι με κοντό μπλουζάκι Ιανουάριο μήνα 

Υπάρχει περίπτωση κλιματιστικό που δουλεύει σε μη ενιαίο χώρο(δωμάτιο 10-15 τετραγωνικά με κλειστή πόρτα και χωρίς απώλειες απο κάποιο εξωτερικό παράθυρο),να πιάσει 21 βαθμούς με ζητούμενη 21 βαθμούς σε όλο τον χώρο που ζεσταίνει?

Οντως το πότε κρυώνει κανείς είναι καθαρά υποκειμενικό(έχω φίλο που έχει στο σπίτι 18 βαθμούς το χειμώνα και αν ανεβεί παραπάνω ιδρώνει),αλλά με 20 βαθμούς  μέσα να είσαι με το κοντομάνικο και έξω να έχει 0  δεν είναι και το πιο σύνηθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, aris1964 είπε

Υπάρχει περίπτωση κλιματιστικό που δουλεύει σε μη ενιαίο χώρο(δωμάτιο 10-15 τετραγωνικά με κλειστή πόρτα και χωρίς απώλειες απο κάποιο εξωτερικό παράθυρο),να πιάσει 21 βαθμούς με ζητούμενη 21 βαθμούς σε όλο τον χώρο που ζεσταίνει?

Οντως το πότε κρυώνει κανείς είναι καθαρά υποκειμενικό(έχω φίλο που έχει στο σπίτι 18 βαθμούς το χειμώνα και αν ανεβεί παραπάνω ιδρώνει),αλλά με 20 βαθμούς  μέσα να είσαι με το κοντομάνικο και έξω να έχει 0  δεν είναι και το πιο σύνηθες.

Αν το αφήσεις να δουλέψει όσες ώρες χρειάζεται (ανάλογα με την διαρρύθμιση του χώρου) θα έρθει μια στιγμή που η θερμοκρασία θα ισορροπήσει στους 21C σε ολο τον χώρο.. (εφόσον το κλιματιστικό δεν δουλεύει σαν on/off) (αυτή η ισορροπία θελει χρόνο)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Αν το αφήσεις να δουλέψει όσες ώρες χρειάζεται (ανάλογα με την διαρρύθμιση του χώρου) θα έρθει μια στιγμή που η θερμοκρασία θα ισορροπήσει στους 21C σε ολο τον χώρο.. (εφόσον το κλιματιστικό δεν δουλεύει σαν on/off)

To συγκεκριμένο απαντάται στο ποστ που έκανα νωρίτερα με τις δοκιμές σε 2 υπνοδωμάτια

 

Ωστόσο, εγώ προσωπικά δεν μπορώ να μην κρατάω μία πισω ή για τις καταναλώσεις οποιουδήποτε κλιματιστικού στην Κρήτη.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις τις παρακάτω συνθήκες και μιλάμε για Αττική Κρήτη, όχι Γρεβενά.

 

SmartSelect_20200126-124650_Firefox.jpg

SmartSelect_20200126-124903_Firefox.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TOSHIBA  MiraPlus16 - 3.51kw απόδοση στους 0C και 20 βαθμούς ζητούμενη θερμοκρασία.

FUJITSU KMTA14 - 5.11kw απόδοση στους 0C και 20 βαθμούς ζητούμενη θερμοκρασία.

Και εδώ, πολυ μεγάλη διαφορά υπέρ του FUJITSU...το οποίο βέβαια έχει twin rotary...αλλα ίσως ισχύει οτι αναφέρει ο RND1978 με τα defrost και αν τα έχει υπολογίσει η FUJITSU...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλο τον χώρο όχι ποτέ,όταν δουλεύει σε 45 τετραγωνικά ζεσταίνοντας διαφορετικούς χώρους που ενώνονται με ανοίγματα ,μόλις πιάσει 21 στον ενιαίο που είναι δίπλα του θα κατεβάσει την θερμοκρασία του αέρα που βγάζει,με αποτέλεσμα η κουζίνα (παράδειγμα σε μένα,που δεν είναι στον ενιαίο χώρο ),να κρυώσει και να παίζει τουλάχιστον 1 με 1,5 βαθμό παρακάτω.

Για αυτό το ιδανικό για τα κλιματιστικά είναι να δουλεύουν αυτόνομα σε ξεχωριστούς χώρους.

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αν το αφήσεις να δουλέψει όσες ώρες χρειάζεται (ανάλογα με την διαρρύθμιση του χώρου) θα έρθει μια στιγμή που η θερμοκρασία θα ισορροπήσει στους 21C σε ολο τον χώρο.. (εφόσον το κλιματιστικό δεν δουλεύει σαν on/off) (αυτή η ισορροπία θελει χρόνο)

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, aris1964 είπε

Σε όλο τον χώρο όχι ποτέ,όταν δουλεύει σε 45 τετραγωνικά ζεσταίνοντας διαφορετικούς χώρους που ενώνονται με ανοίγματα ,μόλις πιάσει 21 στον ενιαίο που είναι δίπλα του θα κατεβάσει την θερμοκρασία του αέρα που βγάζει,με αποτέλεσμα η κουζίνα (παράδειγμα σε μένα,που δεν είναι στον ενιαίο χώρο ),να κρυώσει και να παίζει τουλάχιστον 1 με 1,5 βαθμό παρακάτω.

Για αυτό το ιδανικό για τα κλιματιστικά είναι να δουλεύουν αυτόνομα σε ξεχωριστούς χώρους.

Τώρα πρόσεξα ότι έλεγε μη ενιαίο χώρο.. συμφωνώ 100% μαζι σου,22C έχω σάλονι εκεί είναι το ac ,και ανάλογα με τις εξ.συνθηκες 20-21 στα δωμάτια..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

 

Οχι ρε φιλε, δε το εχει κανει αυτο. Αλλα αν το κανει ποτε θα βασιζεται σε τεχνικα επιχειρηματα. Ψαξε αλλου

Τι εννοείς;

15 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Καλημέρα να ρωτήσω, για το λογισμικο της tp link hs 110 που βγάζει γράφημα, που μπορούμε να το βρούμε?

https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, aris1964 είπε

αλλά με 20 βαθμούς  μέσα να είσαι με το κοντομάνικο και έξω να έχει 0  δεν είναι και το πιο σύνηθες.

Αυτό εννοώ με 20 δε κάθεσαι με κοντομάνικο με 23 όμως κάθεσαι και με κοντό παντελονάκι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, liakjim είπε

Είναι πολύ περίεργο γιατί μέσα σε δύο μόλις βαθμούς, από τους 7->5, χάνει 2KW capacity με παρόμοιο input. Κάτι αλλάζει εκεί.

24ωρο Daikin ATXM50N
Και αυτο εχει σχεδον ιδιο capacity table με το Shorai και δεν εχω δει ακομη defrost.

1938174300_Screenshot_2020-01-26ATXM50N-EnergyMonitor(1).png.34b7661e1acfb0fa9bb79350838bb5db.png

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό εννοώ με 20 δε κάθεσαι με κοντομάνικο με 23 όμως κάθεσαι και με κοντό παντελονάκι 

Ασχέτως τι δειχνει το θερμομετρο η ζεστη δεν ειναι ιδια..!

πχ αν δουλευεις κεροζαν(φωτια) στους 21β στην πραξη για να εχεις την ιδια ζεστη με το κλιματιστικο θα πρεπει το θερμομετρο να δειξει 24-25β!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aris1964 είπε

Υπάρχει περίπτωση κλιματιστικό που δουλεύει σε μη ενιαίο χώρο(δωμάτιο 10-15 τετραγωνικά με κλειστή πόρτα και χωρίς απώλειες απο κάποιο εξωτερικό παράθυρο),να πιάσει 21 βαθμούς με ζητούμενη 21 βαθμούς σε όλο τον χώρο που ζεσταίνει?

Οντως το πότε κρυώνει κανείς είναι καθαρά υποκειμενικό(έχω φίλο που έχει στο σπίτι 18 βαθμούς το χειμώνα και αν ανεβεί παραπάνω ιδρώνει),αλλά με 20 βαθμούς  μέσα να είσαι με το κοντομάνικο και έξω να έχει 0  δεν είναι και το πιο σύνηθες.

Δε μπορει να γινει αυτο που λες... ακομα και αν μπορουσες με καποιον τροπο να εχεις τον θερμοστατη σε αλλο δωματιο απο εκει που ειναι η εσωτερικη μοναδα, τοτε θα ειχες πχ 20 στο δωματιο και 22 στο χωρο της μοναδας με setpoint το 20. Σε 75τμ που μενω, το κλιματιστικο που εχω δουλευει εδω και 1,5 μηνα χωρις να το σβλησω... εχω παντα 1,5 βαθμο διαφορα στο σαλονι που ειναι η μοναδα, με τα δυο υπνοδωματια. Το εχω 21-23 αναλογα τη μερα και την ωρα. Με 20 setpoint δε καθεσαι με κοντομανικο εκτος και αν εισαι μπροστα στον αερα της μοναδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ψαχνω την εξίσωση ώστε να μπορώ να χω τις πόρτες ανοιχτές, τα κλιματιστικά να έχουν την ίδια θερμοκρασία εξόδου αέρα και να παίζουν εκεί χωρίς σταματημό.

 

Τι καλά θα ήταν να του έδινες παίξε στα 500 watt μέχρι να σβήσει ο ηλιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Ασχέτως τι δειχνει το θερμομετρο η ζεστη δεν ειναι ιδια..!

πχ αν δουλευεις κεροζαν(φωτια) στους 21β στην πραξη για να εχεις την ιδια ζεστη με το κλιματιστικο θα πρεπει το θερμομετρο να δειξει 24-25β!!!

Όταν έχεις 21 βαθμούς έχεις στην πράξη και στην αίσθηση 21 ......αυτό που λες εσυ το αντιλαμβάνεσαι έτσι γιατί κάθεσαι δίπλα στην Κέροζαν που επειδή σε παίρνει η φλόγα έχεις 40 όπως ακριβώς συμβαίνει και μετά τζάκια 

η για να το πω καλύτερα ασχέτως πως νιώθεις η θερμοκρασία που δείχνει το θερμόμετρο είναι ίδια απο οποία πηγή και εάν προέρχεται 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Εγω ψαχνω την εξίσωση ώστε να μπορώ να χω τις πόρτες ανοιχτές, τα κλιματιστικά να έχουν την ίδια θερμοκρασία εξόδου αέρα και να παίζουν εκεί χωρίς σταματημό.

Τι καλά θα ήταν να του έδινες παίξε στα 500 watt μέχρι να σβήσει ο ηλιος;

Δε γινεται τα κλιματιστικα να εχουν την ιδια θερμοκρασια εξοδου.   Θα  αγορασεις 3-4 θερμομετρα, θα βαλεις ολα τα κλιματιστικα πχ 22 θα βαλεις τα θερμομετρα στο σημειο που θεωρεις οτι ειναι το σημειο που θες να εχουν την επιθυμητη θεμροκρασια, και μετα οποιο κοβει πρωτο θα του μειωνεις κατα εναν βαθμο τη θεμροκρασια, μετα θα μειωσεις το δευτερο κοκ... Μπορει τελικα να καταληξεις να τα σβησεις ολα αλλα ειπα να γραψω αυτο που μου ηρθε στο μυαλο.😂

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...