Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

+1 η +2 διαφορά θερμοκρασίας επιθυμητής  με χώρου κλείνει το fujitsu?  (Όταν και αν)

Το offset,η παραπάνω διαφορά δηλαδή, τι σχέση έχει με την κατανάλωση; Δεν καταλαβαίνω 😕

Έπεσε η εξ.θερμοκρασια, θεώρησε το κλιματιστικό ότι θα χρειαστεί παραπάνω απόδοση θέρμανσης για να διατηρήσει την θερμόκρασια του χωρου,πήγε από 250 σε 400,κάποια στιγμή που έχουν ορίσει οι Ιάπωνες,όταν πλησιάζει πχ το κλείσιμο (επιθυμητή θερμοκρασία + οffset) ,θα την ξαναριξει όσο πρέπει για να την διατηρήσει.

Δεν έκλεισε στις ώρες που μέτρησα. 

in other news,

η σύζυγος έβαλε το Carrier στους 22C στη μεσημεριανή σιέστα και ξέχασε να βάλει follow me:

 

Annotation 2020-01-30 201927.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια μια ερωτηση, εχω ένα παλιο κλιματιστικο TOSHIBA και δεν ξερω ποσα btu είναι ουτε μπορω να το βρω πουθενα, μπορει να με βοηθησει καποιος? το μοντελο είναι το Toshiba RAS-10YKH-E.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δεν το κατάλαβα το αστείο ! Ρε συ αν σου ανοίγουν τα url ρώτησα . Εγώ δε μπορώ να μπω εδώ και ώρες ! 

Για κάνε Βασίλης Πυλάς στα Αγγλικά! 😋

Είναι όπως αυτό που λέγαμε στο σχολείο -> τσάι κοιμήσου για μας !😂

1 λεπτό πριν, k30taas είπε

Παιδια μια ερωτηση, εχω ένα παλιο κλιματιστικο TOSHIBA και δεν ξερω ποσα btu είναι ουτε μπορω να το βρω πουθενα, μπορει να με βοηθησει καποιος? το μοντελο είναι το Toshiba RAS-10YKH-E.

10000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, k30taas είπε

Παιδια μια ερωτηση, εχω ένα παλιο κλιματιστικο TOSHIBA και δεν ξερω ποσα btu είναι ουτε μπορω να το βρω πουθενα, μπορει να με βοηθησει καποιος? το μοντελο είναι το Toshiba RAS-10YKH-E.

9200 btu/h στη ψύξη .  10200 btu/h στη θέρμανση . 
https://www.manualslib.com/manual/770814/Toshiba-Ras-10ykh-E.html?page=3#manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν έκλεισε στις ώρες που μέτρησα. 

in other news,

η σύζυγος έβαλε το Carrier στους 22C στη μεσημεριανή σιέστα και ξέχασε να βάλει follow me:

Annotation 2020-01-30 201927.png

Σαν κυματομορφή από trance κομμάτι 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

9200 btu/h στη ψύξη .  10200 btu/h στη θέρμανση . 
https://www.manualslib.com/manual/770814/Toshiba-Ras-10ykh-E.html?page=3#manual

που ακριβωϛ το βλεπειϛ αυτο? γιατι αυτο το ειχα βρει αλλα δεν βλεπω που ειναι το btu......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To inventor στο παιδικο τωρα με τις θερμοκρασιες Κρητης, με επιθυμητη 22 και με follow me κανει on/off απο ψηλα 600watt..δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να δουλευει στρωτα και να ριχνει καταναλωση στα 200w κρατωντας την επιθυμητη με ακριβεια ( follow me ON) με τα κρυα και τις παγωνιες και μολις ανεβαινει η εξωτερικη να υπερθερμενει και να κλεινει ξαφνικα απ τα 500-600w..Aν μπορει καποιος να το εξηγησει....Δηλαδη τα καταφερνει σαν inverter στο πιο δυσκολο σεναριο και τα παει χαλια στο ευκολο..βεβαια το δωματιο το χτυπα ο ηλιος το πρωι οπου το μεσημερι εφτασε 22 απο μονο του και δεν εχει απωλειες, τωρα εχει 21,5 και δεν ανοιξα καθολου a/c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, energy52 είπε

To inventor στο παιδικο τωρα με τις θερμοκρασιες Κρητης, με επιθυμητη 22 και με follow me κανει on/off απο ψηλα 600watt..δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να δουλευει στρωτα και να ριχνει καταναλωση στα 200w κρατωντας την επιθυμητη με ακριβεια ( follow me ON) με τα κρυα και τις παγωνιες και μολις ανεβαινει η εξωτερικη να υπερθερμενει και να κλεινει ξαφνικα απ τα 500-600w..Aν μπορει καποιος να το εξηγησει....Δηλαδη τα καταφερνει σαν inverter στο πιο δυσκολο σεναριο και τα παει χαλια στο ευκολο..βεβαια το δωματιο το χτυπα ο ηλιος το πρωι οπου το μεσημερι εφτασε 22 απο μονο του και δεν εχει απωλειες, τωρα εχει 21,5 και δεν ανοιξα καθολου a/c

Η εξήγηση είναι απλή, είναι inventor. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να πέφτουν σε on off απο τοσο ψηλά γιατι με τις υψηλες εξωτερικες που έχει τώρα δουλεύουν σαν υπερδιαστασιολογημένα.

Αυτό το λέω γιατι το gree hansol δεκαράκι που εχω σε μεγάλο χωρο για τα κυβικά του παίζει σταθερά σε 200 watt αυτες τίς μέρες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, energy52 είπε

@dimostr εσενα πως δουλευει το toyotomi μ αυτο τον καιρο, πεφτει χαμηλα ή κανει on/off;

ακομα ναι αλλα οταν οι θερμοκρασιες ανεβαινουν οι εξωτερικες αρχιζει τα on off στα 400 watt 

αυτό το φαινόμενο συμβαίνει γιατί έχουν φορτίου σχεδιασμού στη θερμή ζώνη μεγαλύτερο από ότι στη μέση οποτε δίνει πολύ περισσότερο για να το πιάσει με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνει ο συμπιεστης να ρίξει τόσο γρήγορα στροφές η να μην προλαβαίνει ο αισθητήρας να αντιληφθεί τόσο άμεσα ότι έχει πιάσει την θερμοκρασία και να δώσει εντολή να κόψει , με αποτέλεσμα όταν το παίρνει χαμπάρι να κόβει αμέσως και να σβήνει , 

σε ποια περιοχή μένεις εγώ είμαι ΓΑΛΑΝΕΙΚΑ κοντά στο σανατόριο 

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Οποτε μπορείς, αν θελεις, κανε ενα μικρό "πείραμα" στο Carrier(αν δεν το εχεις κάνει ηδη.. ) Follow me (21) κανονικα οπως το έχεις τώρα.. Οταν κλείσει, δες τι θερμοκρασία αέρα έχει πάνω στο κλιματιστικό (εκει που είναι ο αισθητήρας εσωτερικής μονάδας)

Να σε δω τι συμπέρασμα θα βγάλεις (μόνο μη μου πεις να το βάλω στους 30C).

Το καταγραφικό θερμοκρασίας στο ύψος του αισθητήρα της μονάδας:

Screenshot-18.png.d1ae796999526c0764f04dc1ead6af10.png

Screenshot-17.png.67e9ea9dcdc6da0c01faea64be8c3771.png

 

Για μένα απλά επιβεβαιώνει αυτό που έλεγα για τον μηχανισμό που οδηγεί τα κλιματιστικά σε on-off.

Το ακριβές μεν αλλά σχετικά αργό καταγραφικό δείχνει 28.5C στα φίλτρα όταν φορτώνει watts.

Αντίστοιχες τοπικές υπερθερμάνσεις (λόγω φυσικής->ο θερμός αέρας πάει πάνω) βλέπουμε και στον κύκλο από 4πμ μέχρι 5:15πμ.

Το όργανο είναι αργό και δεν πιάνει τα στιγμιαία.

Έχω δει όμως στο carrier app ότι με follow me off όπου το app δείχνει τη θερμοκρασία που διαβάζει η μονάδα, ότι με το που πάρει μπροστά, πολύ σύντομα μέσα σε 1-2λεπτά (μπορεί και πιο κάτω) , διαβάζει 27.5 κ κλείνει.

Εκκινεί και πάει σε υψηλά watts-> θερμός αέρας-> πάει πάνω -> διαβάζει > εντολή για κλείσιμο . Και ο κύκλος συνεχίζεται.

Αν βάλουμε υψηλή ταχύτητα ανεμιστήρα ή αν το κλιματιστικό εκκινεί σε χαμηλά watts (βλ Mirai, Daikin) , o άερας είναι λιγότερο θερμός και ταξιδεύει πιο μακριά , οπότε δεν συμβαίνει το φαινόμενο.

Νομίζω είναι ξεκάθαρο.

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2020 στις 9:42 ΜΜ, Curtis76 είπε

Ετσι δουλευουν τα inverter ριχνει στροφες και πεφτει η θερμοκρασια του αερα στις περσιδες. Το κλιματιστικο ειχε πιασει θερμοκρασια γι αυτο ενοιωσες ετσι. Το πηγες στους 25 αλλα μετα απο λιγη ωρα που θα πιασει τη θερμοκρασια παλι το ιδιο θα κανει. Ετσι δουλευει απλα. Αφου εναι για υπνοδωματιο να βαλεις τις περσιδες τερμα πανω και στο auto τον ανεμιστηρα. Καποια στιγμη θα πεσει τοσο κατω η ταχυτητα που δε θα ακους τιποτα. Οταν λεω θα πεσει κατω, εννοω οτι θα ειναι πιο αργη απο τη σκαλα 1 που εχεις σαν επιλογη στο χειριστηριο. Στο auto εχει πολυ περισσοτερες σκαλες.. πανω απο 10 νομιζω, ειναι inverter ο ανεμιστηρας.

Αυτα που σου εγραφα για το πως ρυθμιζω το δικο μου, ειναι για κλιματιστικο 22000 btu σε σαλονι, για υπνοδωματιο θα κανεις αλλες ρυθμισεις.

Δες απο το manual που εχω ποσες ταχυτητες εχει στο auto

image.png.d45b748f8ede34be1e4029fbfecde104.png

δες επισης τη διαφορα συμπεριφορας auto με manual λειτουργια στον ανεμιστηρα... ειδες στο λογικο διαγραμμα που αναφερει τους 42 βαθμους κελσιου.  Στο auto ισχυει η συνθηκη 5

image.png.e6a7050bcf1a7bcb522985cea6ae510e.png

image.png

image.png

Θα ηθελα την βοηθεια σου στο εξης:μετα απο 2 με 3 ημερες .το βραδυ που εχει ησυχια και με ρυθμιση στους 23 ακουγεται ενα τακ τακ απο μεσα στο μηχανημα αρχικα δεν το εκανε .χθες η γυναικα ξυπνησε για να κατεβασει την θερμοκρασια απο 23 στους 21 το μηχανημα εκλεισε αφου ειχε πιασει θερμοκρασια ομως ενω οι περσιδες ηταν κλειστες ακουγοταν απο μεσα ο ανεμιστηρα και το τακ λες και πηγαινε να δουλεψει και σταματαγε 2 φορες το εκανα μεχρι που ανοιξε κανονικα και παλι για θερμανση .αυτο το τακ εκεινη τιστιγμη το καταλαβαινες πιο ευκολα.λες να εχω κανα θεμα με το ανεμιστηρα του μηχανηματος;

Στις 25/1/2019 στις 7:47 ΜΜ, gia_nnis είπε

Παιδια εχετε παραπονο απο θορυβο του ανεμιστηρα της εσωτερικης μοναδας???

Οταν ο ανεμιστηρας δουλευει σε χαμηλες στροφες να ακουγεται τικ-τικ.. Διακριτικος θορυβος αλλα στον υπνο να σπαει νευρα!!!

Το ιδιο μαλλον κανει και σε εμενα τελικα τι ηταν στο δικο σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, liakjim είπε

Να σε δω τι συμπέρασμα θα βγάλεις (μόνο μη μου πεις να το βάλω στους 30C).

Το καταγραφικό θερμοκρασίας στο ύψος του αισθητήρα της μονάδας:

Screenshot-18.png.d1ae796999526c0764f04dc1ead6af10.png

Screenshot-17.png.67e9ea9dcdc6da0c01faea64be8c3771.png

Για μένα απλά επιβεβαιώνει αυτό που έλεγα για τον μηχανισμό που οδηγεί τα κλιματιστικά σε on-off.

Το ακριβές μεν αλλά σχετικά αργό καταγραφικό δείχνει 28.5C στα φίλτρα όταν φορτώνει watts.

Αντίστοιχες τοπικές υπερθερμάνσεις (λόγω φυσικής->ο θερμός αέρας πάει πάνω) βλέπουμε και στον κύκλο από 4πμ μέχρι 5:15πμ.

Το όργανο είναι αργό και δεν πιάνει τα στιγμιαία.

Έχω δει όμως στο carrier app ότι με follow me off όπου το app δείχνει τη θερμοκρασία που διαβάζει η μονάδα, ότι με το που πάρει μπροστά, πολύ σύντομα μέσα σε 1-2λεπτά (μπορεί και πιο κάτω) , διαβάζει 27.5 κ κλείνει.

Εκκινεί και πάει σε υψηλά watts-> θερμός αέρας-> πάει πάνω -> διαβάζει > εντολή για κλείσιμο . Και ο κύκλος συνεχίζεται.

Αν βάλουμε υψηλή ταχύτητα ανεμιστήρα ή αν το κλιματιστικό εκκινεί σε χαμηλά watts (βλ Mirai, Daikin) , o άερας είναι λιγότερο θερμός και ταξιδεύει πιο μακριά , οπότε δεν συμβαίνει το φαινόμενο.

Νομίζω είναι ξεκάθαρο.

Στις 5:22 το έκλεισες εσυ? η έκλεισε μόνο του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίδειξη συχνότητας defrost ASYG24KLCA σε συνδυασμό θερμοκρασιών και υγρασίας πλησίων του μηδενός και κορεσμού αντίστοιχα :

Screenshot-20.png.fc9c886190470be905e3a2ce73f863d3.png

 

Ζήτηση 21C από 6πμ και μετά (όλη τη νύχτα ζήτηση 20)

 

Screenshot-19.png.1f34cc62a2ee196e92725a5b5b4ea110.png

 

Ένα στις 06:30 και ένα στις 07:52 . Κράτησαν 5' ακριβώς , 1000W περίπου peak στην απόψυξη.

13 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Στις 5:22 το έκλεισες εσυ? η έκλεισε μόνο του?

Το κλιματιστικό είναι με follow me στη δοκιμή. Έκλεισε μόνο του.

Έχει κάνει έναν ακόμα κύκλο θέρμανσης :

Screenshot-21.png.0c198f71d43a95c184497ea0546fd734.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...