Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Θα ηθελα την βοηθεια σου στο εξης:μετα απο 2 με 3 ημερες .το βραδυ που εχει ησυχια και με ρυθμιση στους 23 ακουγεται ενα τακ τακ απο μεσα στο μηχανημα αρχικα δεν το εκανε .χθες η γυναικα ξυπνησε για να κατεβασει την θερμοκρασια απο 23 στους 21 το μηχανημα εκλεισε αφου ειχε πιασει θερμοκρασια ομως ενω οι περσιδες ηταν κλειστες ακουγοταν απο μεσα ο ανεμιστηρα και το τακ λες και πηγαινε να δουλεψει και σταματαγε 2 φορες το εκανα μεχρι που ανοιξε κανονικα και παλι για θερμανση .αυτο το τακ εκεινη τιστιγμη το καταλαβαινες πιο ευκολα.λες να εχω κανα θεμα με το ανεμιστηρα του μηχανηματος;

Το ιδιο μαλλον κανει και σε εμενα τελικα τι ηταν στο δικο σου;

Καμιά μέλισσα θα έχει μπει και προσπαθεί να βγεί. Πέραν της πλάκας θα καλούσα το service

Τακ τακ έκανε το πρώτο shorai που μου άλλαξαν, είχε φτιαξει όμως μέσα στην εβδομαδα μόνο του. Θυμάμαι ότι το έβαζα στη τέρμα σκάλα και γενικά έπαιξα με τις σκάλες και είχε εξαφανιστεί το τακ τακ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, guzel είπε

Καμιά μέλισσα θα έχει μπει και προσπαθεί να βγεί. Πέραν της πλάκας θα καλούσα το service

Τακ τακ έκανε το πρώτο shorai που μου άλλαξαν, είχε φτιαξει όμως μέσα στην εβδομαδα μόνο του. Θυμάμαι ότι το έβαζα στη τέρμα σκάλα και γενικά έπαιξα με τις σκάλες και είχε εξαφανιστεί το τακ τακ

Βασικα ειναι εντονοτερο στις χαμηλες στροφες στις υψηλες δεν νομιζω οτι το κανει.θα ανοιξω το απογευμα να δω μεσα μηπως παιζει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2020 στις 11:07 ΠΜ, liakjim είπε

Το να ισχυρίζεσαι ότι το κάνω πιο εύκολα on-off από τα πρωτοκλασάτα inventer =κάθε εβδομάδα καλώ το service, όσο και να το κάνεις, είναι ο ορισμός της παραπληροφόρησης και της καταστροφολογιας.

edit

Αναρωτιόμουν τι το έπιασε το Fujitsu και έκανε απόψυξη 8:20 για 6' το πρωί με ντάλα ήλιο:

1579514747_Annotation2020-01-12112909.png.170f4808f69d0b7200ff23a5702ec21b.png

μέχρι που είδα τα μετεωρολογικά στοιχεία :

image.png.0d5b22a1482dbe438125ed919051b1a5.png

Το πρωί είχαμε το χαμηλότερο σημείο θερμοκρασίας και γενικά πολύ κοντά το σημείο δρόσου με 98% υγρασία όλη τη νύχτα. Σχεδόν κορεσμό.

Καλημέρα, μιλάς για το ASYG24KLCA ??? (ενδιαφέρομαι να το αγοράσω άμεσα, (χρειάζομαι ένα 24άρι για το σαλόνι δίνοντας ιδιαίτερη βαρύτητα στην θέρμανση))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Να σε δω τι συμπέρασμα θα βγάλεις (μόνο μη μου πεις να το βάλω στους 30C).

Το καταγραφικό θερμοκρασίας στο ύψος του αισθητήρα της μονάδας:

Screenshot-18.png.d1ae796999526c0764f04dc1ead6af10.png

Screenshot-17.png.67e9ea9dcdc6da0c01faea64be8c3771.png

Για μένα απλά επιβεβαιώνει αυτό που έλεγα για τον μηχανισμό που οδηγεί τα κλιματιστικά σε on-off.

Το ακριβές μεν αλλά σχετικά αργό καταγραφικό δείχνει 28.5C στα φίλτρα όταν φορτώνει watts.

Αντίστοιχες τοπικές υπερθερμάνσεις (λόγω φυσικής->ο θερμός αέρας πάει πάνω) βλέπουμε και στον κύκλο από 4πμ μέχρι 5:15πμ.

Το όργανο είναι αργό και δεν πιάνει τα στιγμιαία.

Έχω δει όμως στο carrier app ότι με follow me off όπου το app δείχνει τη θερμοκρασία που διαβάζει η μονάδα, ότι με το που πάρει μπροστά, πολύ σύντομα μέσα σε 1-2λεπτά (μπορεί και πιο κάτω) , διαβάζει 27.5 κ κλείνει.

Εκκινεί και πάει σε υψηλά watts-> θερμός αέρας-> πάει πάνω -> διαβάζει > εντολή για κλείσιμο . Και ο κύκλος συνεχίζεται.

Αν βάλουμε υψηλή ταχύτητα ανεμιστήρα ή αν το κλιματιστικό εκκινεί σε χαμηλά watts (βλ Mirai, Daikin) , o άερας είναι λιγότερο θερμός και ταξιδεύει πιο μακριά , οπότε δεν συμβαίνει το φαινόμενο.

Νομίζω είναι ξεκάθαρο.

Η αντιστοιχία πού ελεγα είναι Follow me 21C -> 23C η 22C επιθυμητη θερμοκρασία. (φανταζόμουν πιο μεγάλο νούμερο). Στην αρχη φαίνεται οτι είναι σε φάση θέρμανσης χώρου το κλιματιστικό, και μόλις φτάσει 28.5 ο αέρας εκει πάνω (και λογικα κοντα στο 21C τηλεχειριστήριο) μπαίνει σε φάση συντήρησης θερμοκρασίας, οπου για κάποιον λόγο ανα περίπου 30 λεπτά δίνει πάντα και μια γκαζιά (εαν προλάβει και δεν κλείσει).

Συμφωνω 100% με αυτα που γράφεις.

Αφου έχεις τα στοιχεία, αν σου είναι ευκολο απο τις 3:52 που ανοίγει μέχρι 5:23 που κλείνει πόσο μέσο όρο κατανάλωσης έχει? οπως επίσης απο 3:52 που ανοίγει μέχρι 6:40 που ξανανοίγει? Η αν βαριέσαι και τα έχεις σε κάποια μορφή στείλτα μου να δω κατι :)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αφου έχεις τα στοιχεία, αν σου είναι ευκολο απο τις 3:52 που ανοίγει μέχρι 5:23 που κλείνει πόσο μέσο όρο κατανάλωσης έχει? οπως επίσης απο 3:52 που ανοίγει μέχρι 6:40 που ξανανοίγει? Η αν βαριέσαι και τα έχεις σε κάποια μορφή στείλτα μου να δω κατι :)

Στο διάγραμμα κατανάλωσης έχει αριστερά τον άξονα με τις τιμές οπότε φαίνεται η κατανάλωση.

1 ώρα πριν, Ansalagon είπε

Καλημέρα, μιλάς για το ASYG24KLCA ??? (ενδιαφέρομαι να το αγοράσω άμεσα, (χρειάζομαι ένα 24άρι για το σαλόνι δίνοντας ιδιαίτερη βαρύτητα στην θέρμανση))

Ναι για το ASYG24KLCA.

Σε ποια περιοχή είσαι;

52 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

μόλις φτάσει 28.5 ο αέρας εκει πάνω (και λογικα κοντα στο 21C τηλεχειριστήριο) μπαίνει σε φάση συντήρησης θερμοκρασίας

Ανάποδα.

Το τηλεχειριστήριο διάβασε πλησίον στους 21, το κλιματιστικό έριξε watts και έτυχε εκεί πάνω να είχε 28.5C. Θα μπορούσε σε άλλον χώρο να είχε 30 ή και πολύ λιγότερο σε έναν ψηλοταβανο χώρο.

Αυτό είναι το πλεονέκτημα του follow me.

Χωρίς αυτό θα είχε ξεσκιστει στα on off . Δεν μπορείς όπως βλέπεις να μου δώσεις αντιστοιχία για ίδιο αποτέλεσμα χωρίς follow me.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο διάγραμμα κατανάλωσης έχει αριστερά τον άξονα με τις τιμές οπότε φαίνεται η κατανάλωση.

Ναι για το ASYG24KLCA.

Σε ποια περιοχή είσαι;

Ανάποδα.

Το τηλεχειριστήριο διάβασε πλησίον στους 21, το κλιματιστικό έριξε watts και έτυχε εκεί πάνω να είχε 28.5C. Θα μπορούσε σε άλλον χώρο να είχε 30 ή και πολύ λιγότερο σε έναν ψηλοταβανο χώρο.

Αυτό είναι το πλεονέκτημα του follow me.

Χωρίς αυτό θα είχε ξεσκιστει στα on off . Δεν μπορείς όπως βλέπεις να μου δώσεις αντιστοιχία για ίδιο αποτέλεσμα χωρίς follow me.

Χαϊδάρι, Αθήνα. και σε όχι και τόσο καινούργιο σπίτι (δεν έχει καλή μόνωση), και θέλω να αγοράσω ότι καλύτερο μπορώ (από άποψη θέρμανσης) μέχρι 1200€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Ansalagon είπε

Χαϊδάρι, Αθήνα. και σε όχι και τόσο καινούργιο σπίτι (δεν έχει καλή μόνωση), και θέλω να αγοράσω ότι καλύτερο μπορώ (από άποψη θέρμανσης) μέχρι 1200€

Προσπάθησε να κάνεις το ακόλουθο για τον χώρο που θες να καλύψεις

https://www.elith.gr/calc/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Ansalagon είπε

1032230114_.png.a77c2689a37b8c5040656cdfcff19b55.png

Λοιπόν.

Καταρχάς αν το θες για θέρμανση, εκτιμώ ότι θα μπορούσες να το βάλεις και του χρόνου και να μη δεσμευτείς ακόμα.

Δεν είμαι μετεωρολόγος, αλλά φαίνεται ότι πάμε για πρόωρη άνοιξη.

Αυτό το λέω από την άποψη ότι έτσι θα μπορέσεις να πάρεις κάτι καλό φθηνότερα μιας και παίζουν συνήθως πολύ καλές προσφορές τέλη Μαίου, τέλη Αυγούστου και φυσικά στη black friday.

Οι απώλειές σου σε πάνε προς 22άρι με δυνατότητα να μπει ένα ευέλικτο 24άρι (ευέλικτο στο κάτω φάσμα λειτουργίας).

Από αυτήν την άποψη, το ASYG24KLCA θα σε καλύψει απόλυτα και μάλιστα θα δουλεύει και ξεκούραστα. Ταυτόχρονα θα έχεις και κορυφαίας απόδοσης ψύξη.

ΑΛΛΑ

Να ξέρεις ότι έχει 3 ελαττώματα. Κάνει θόρυβο μέσα/έξω, έχει σχετικά μικρή εγγύηση και πιάνει πάγο σχετικά εύκολα (για Χαιδάρι μάλλον το τελευταίο δεν θα σε προβληματίσει σε συνδυασμό με τις λίγες απώλειες).

Συνεπώς θα πρότεινα το 22άρι Shorai Premium https://www.skroutz.gr/s/19368321/Toshiba-Shorai-Premium-B22J2KVRG-E-22J2AVRG-E.html

και option για το 24άρι αν το βρεις σε προσφορά .

Έχει 7έτη εγγύησης και είναι σαφώς πιο αθόρυβο. Έχει και έξτρα πράγματα (φίλτρα, magic coil κτλ) Υπολείπεται σε βαθμούς απόδοσης από το Fujitsu αλλά ελαφρώς.

Αν ο θόρυβος δεν είναι πρόβλημα, θα μείνεις ευχαριστημένος με το Fujitsu.

Μπορείς να διαβάσεις την κριτική μου στο σκρουζ https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA.html#reviews

Επίσης έχω μαζέψει κάποια video εδώ https://www.youtube.com/playlist?list=PLbGH0LLZCeOgNOjSXq2iId5MCxc8bILUS

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, και για τη γνώμη σου αλλά και για την αμεσότητα !!!!!
Θα το κοιτάξω το shorai 22 &24άρι (πραγματικά δεν την ήξερα αυτή την επιλογή...) και θα επανέλθω με feedback...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

οπου για κάποιον λόγο ανα περίπου 30 λεπτά δίνει πάντα και μια γκαζιά

Δεν το είχα παρατηρήσει αυτό!

Έχεις δίκιο! Είναι ακριβώς 30 λεπτά!

Τι να σημαίνει άραγε; Στην αρχή σκέφτηκα ότι ίσως συνδέεται με την συχνότητα ενημέρωσης της θερμοκρασίας από το τηλεκοντρόλ αλλά αποκλείεται να είναι τόσο μικρή (αλήθεια καμιά ιδέα για να το βρώ;).

37 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν το είχα παρατηρήσει αυτό!

Έχεις δίκιο! Είναι ακριβώς 30 λεπτά!

Τι να σημαίνει άραγε; Στην αρχή σκέφτηκα ότι ίσως συνδέεται με την συχνότητα ενημέρωσης της θερμοκρασίας από το τηλεκοντρόλ αλλά αποκλείεται να είναι τόσο μικρή (αλήθεια καμιά ιδέα για να το βρώ;).

Ωχχχχχχχ!!!!!!!!!!!!!!!!😱

Το γκούγλαρα και φαίνεται ότι η κάμερα των κινητών το πιάνει!!! Δεν το ήξερα!!!

Το δοκίμασα και δουλεύει!!!

Οπότε μένει μόνο να το βιντεοσκοπήσω!!!!  😎

 

 

edit

Τι να μετρήσω ο αφελής;;;

Υπάρχει έτοιμο.

Από τις οδηγίες του Aria

Screenshot-23.png.f5c62d8dcc7ac40512b39c4e06f26024.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ansalagon είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, και για τη γνώμη σου αλλά και για την αμεσότητα !!!!!
Θα το κοιτάξω το shorai 22 &24άρι (πραγματικά δεν την ήξερα αυτή την επιλογή...) και θα επανέλθω με feedback...

https://www.climagalore.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=6906&ref=bestprice.gr

το σκέφτομαι κι'εγω άλλα μάλλον θα περιμένω καμιά προσφορά την άνοιξη.

Επεξ/σία από aristidis540
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Τα LG δεν εχουν καλή φήμη και έχουν μικρότερη εγγύηση απο τα Toshiba . 
Η LG δίνει 10 χρόνια στο συμπιεστή και 2 χρόνια στα υπόλοιπα μέρη του κλιματιστικού (μοτέρ, πλακέτες κτλ) . Επίσης όσον αφορά τον συμπιεστή απο το 6ο έτος μέχρι το 10ο καλύπτει μόνο το ανταλλακτικό (συμπιεστή) και όχι τα εργατικά . 
Η Toshiba δίνει 7 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη του μηχανήματος με την προϋπόθεση να γίνονται ετήσιες συντηρήσεις . 

"Είναι τα toshiba 50% ποιο ποιοτικά όπως είναι 50% πιο ακριβά? Υπάρχει κάποιο feature η λεπτομέρεια που κάνει αυτή την διαφορά?" . Η τιμή δεν  σημαίνει ποιότητα και αξιοπιστία . Το αν είναι πιο αξιόπιστα τα Toshiba απο τα LG και κατά πόσο είναι αυτό το ξέρουν τα service των δύο αντιπροσωπειών . Θεωρώ όμως την Toshiba αξιόπιστη πόσο μάλλον όταν την συγκρίνουμε με την LG αλλά αυτό παραμένει μια προσωπική άποψη/εκτίμηση . 
Το μόνο σίγουρο είναι ότι όλες οι μάρκες της αγοράς αντιμετωπίζουν βλάβες . Αλλες περισσότερες άλλες λιγότερες και δεν μπορούμε να το ξέρουμε αυτό . Για αυτό λέω ότι το πιο "αξιόπιστο" μηχάνημα τελικά είναι αυτό που σου προσφέρει την μεγαλύτερη εγγύηση . Οπότε η Toshiba συγκριτικά με την LG  είναι "αξιόπιστη" λόγω εγγύησης . Οι βλάβες στον κλιματισμό κοστίζουν αρκετά λεφτά και ανάλογα την βλάβη μπορεί να ξεπεράσουν το 50 % της τιμής του κλιματιστικού . 


Δεν μας είπες όμως μερικά πράγματα :
Τα θες για ψύξη μόνο ή μήπως για ψύξη και θέρμανση ;
Αν τα θες για θέρμανση θα είναι κύρια πηγή θέρμανσης ή σπανίως θα τα ανάβεις; 
Πες μας λίγο αναλυτικά τι μεγέθους κλιματιστικά θες .  Πόσα 12άρια πόσα 18άρια πόσα 24άρια ; 

 

Thanks,

Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω ετήσιες συντηρήσεις από πιστοποιημένους τεχνικούς, γιατί τα κλιματιστικά είναι για εξοχική κατοικία οπότε δεν θα δουλεύουν πάρα πολύ. Να βγάζω και να καθαρίζω φίλτρα ξέρω και μόνος μου. Αν κάποιο παρουσιάσει πρόβλημα στην λειτουργία φυσικά θα φέρνω τεχνικό

1 - Τα θέλω για ψύξη και θέρμανση

2 - Η κύρια πηγή θέρμανσης είναι ενδοδαπέδια θέρμανση. Φαντάζομαι θα ανάβουν για θέρμανση κύριως άνοιξη η καλοκαίρι και αυτό σπάνια. 

3 - 3Χ12 και 2Χ 24

 

Επεξ/σία από alex_000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alex_000 είπε

Thanks,

Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω ετήσιες συντηρήσεις από πιστοποιημένους τεχνικούς, γιατί τα κλιματιστικά είναι για εξοχική κατοικία οπότε δεν θα δουλεύουν πάρα πολύ. Να βγάζω και να καθαρίζω φίλτρα ξέρω και μόνος μου. Αν κάποιο παρουσιάσει πρόβλημα στην λειτουργία φυσικά θα φέρνω τεχνικό

1 - Τα θέλω για ψύξη και θέρμανση

2 - Η κύρια πηγή θέρμανσης είναι ενδοδαπέδια θέρμανση. Φαντάζομαι θα ανάβουν για θέρμανση κύριως άνοιξη η καλοκαίρι και αυτό σπάνια. 

3 - 3Χ12 και 2Χ 24

Ε τότε βάλε κανά inventor με προτίμηση στο nemesis pro για τα 24άρια και στο Aria για τα μικρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν το είχα παρατηρήσει αυτό!

Έχεις δίκιο! Είναι ακριβώς 30 λεπτά!

Τι να σημαίνει άραγε; Στην αρχή σκέφτηκα ότι ίσως συνδέεται με την συχνότητα ενημέρωσης της θερμοκρασίας από το τηλεκοντρόλ αλλά αποκλείεται να είναι τόσο μικρή (αλήθεια καμιά ιδέα για να το βρώ;).

Ωχχχχχχχ!!!!!!!!!!!!!!!!😱

Το γκούγλαρα και φαίνεται ότι η κάμερα των κινητών το πιάνει!!! Δεν το ήξερα!!!

Το δοκίμασα και δουλεύει!!!

Οπότε μένει μόνο να το βιντεοσκοπήσω!!!!  😎

edit

Τι να μετρήσω ο αφελής;;;

Υπάρχει έτοιμο.

Από τις οδηγίες του Aria

Screenshot-23.png.f5c62d8dcc7ac40512b39c4e06f26024.png

Αυτήν την απορία έχω και εγώ, πόσο τυχαίο είναι να το κάνει ανά 30λεπτα; Κάτι θυμάμαι σε ένα άλλο service manual κλιματιστικου είχε έναν κανόνα να γκαζωνει ανά τακτά χρονικά διαστήματα λόγο λίπανσης..κάτι τέτοιο .. αλλά δεν μπορώ να το βρω.. ίσως είναι κάτι παρόμοιο και το κάνει μόνο όταν παίζει "χαμηλά"

Έχει και σένα τέτοια κόλπα σαν το midea blanc,να εμφανίζει θερμόκρασιες από όλα τα θερμόμετρα πάνω του, συχνότητα συμπιεστή και άλλα?(σαν information inquiry το γράφει)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...