Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Έχει και σένα τέτοια κόλπα σαν το midea blanc,να εμφανίζει θερμόκρασιες από όλα τα θερμόμετρα πάνω του, συχνότητα συμπιεστή και άλλα?(σαν information inquiry το γράφει)

Όχι, αλλά δεν βλέπω και κάτι τέτοιο στις οδηγίες του Blanc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, alex_000 είπε

Thanks,

Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω ετήσιες συντηρήσεις από πιστοποιημένους τεχνικούς, γιατί τα κλιματιστικά είναι για εξοχική κατοικία οπότε δεν θα δουλεύουν πάρα πολύ. Να βγάζω και να καθαρίζω φίλτρα ξέρω και μόνος μου. Αν κάποιο παρουσιάσει πρόβλημα στην λειτουργία φυσικά θα φέρνω τεχνικό

1 - Τα θέλω για ψύξη και θέρμανση

2 - Η κύρια πηγή θέρμανσης είναι ενδοδαπέδια θέρμανση. Φαντάζομαι θα ανάβουν για θέρμανση κύριως άνοιξη η καλοκαίρι και αυτό σπάνια. 

3 - 3Χ12 και 2Χ 24

Αφού θα ανάβουν σπάνια δε χρειάζεται να επενδύσεις σε σειρές κλιματιστικών πιο ακριβές όπου επιτυγχάνουν καλύτερη εξοικονόμηση ενέργειας . Δε θα κάνεις απόσβεση . 
Οι συντηρήσεις θα κοστίζουν για τόσα μηχανήματα  αλλά δες τις σειρές της Inventor που δίνουν 10 χρόνια εγγύηση και δεν χρειάζονται συντηρήσεις για να ισχύει η εγγύηση . Οπότε το γλιτώνεις το έξοδο.
Η King σειρά που έχουν δεν είναι για σένα . Είναι σειρά υψηλής εξοικονομησης ενεργειας αλλά όπως είπα για χρήση σπάνια δε θα κάνεις απόσβεση . Δες τις σειρές omnia, premium, aria και nemesis pro .

Αν επιλέξεις π.χ την Premium σειρά το συνολικό κόστος αγοράς θα σου βγεί :  400 ευρώ για κάθε 12άρι  και 825 ευρώ για κάθε 24άρι . Σύνολο δηλαδή: 3050 ευρώ και 10 χρόνια εγγύηση χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις.  Ενδεχομένως να σου κάνουν και καλύτερη τιμή λόγω μεγάλης αγοράς . 
Παρακάτω οι καλύτερες τιμές που βρήκα:
https://www.alphaclimagr.gr/product/1410214/inventor-premium-pr1vi32-24wf-pr1vo32-24-24-000btu.html?ref=bestprice.gr

https://www.alphaclimagr.gr/product/1410212/inventor-premium-pr1vi32-12wf-pr1vo32-12-12-000btu.html?ref=bestprice.gr

 

Στις 30/1/2020 στις 8:46 ΜΜ, Rnd1978 είπε

Σαν κυματομορφή από trance κομμάτι 😛

https://youtu.be/D0anYff-4Zk?t=57

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τελικά πόσο να βάλω σήμερα χωρίς follow me; 😉

23 η και 30 θα μπορούσες ..σε 20λεπτα παίζει να τα πιάσει εκεί πάνω! 

Μια μέρα που θα έχω ανησυχίες θα το κάνω στο Toshiba,θα βαλω μεγααααλη επιθυμητή ,και τέρμα χαμηλά τον ανεμιστήρα.. να θυμηθώ toyotomi ..(on/off? Λογικά)

😛

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

23 η και 30 θα μπορούσες ..σε 20λεπτα παίζει να τα πιάσει εκεί πάνω! 

Μια μέρα που θα έχω ανησυχίες θα το κάνω στο Toshiba,θα βαλω μεγααααλη επιθυμητή ,και τέρμα χαμηλά τον ανεμιστήρα.. να θυμηθώ toyotomi ..(on/off? Λογικά)

😛

Ασε, δεν θα σκάσω το μωρό για το κινεζοφασόν 🙃

Με το follow me μια χαρούλα είναι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

..επιτέλους ..ήρθε το συνεργείο και άλλαξε την εσωτερική του  haier green με νέα tundra plus..και επιτέλους ανεβοκατεβάζει περσίδες στο on off χωρίς το γκαζωμα ..thank god ..έχω κλιματιστικό οχι ξυπνητήρι 😂😂😂

Επεξ/σία από teowatermellon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, teowatermellon είπε

..επιτέλους ..ήρθε το συνεργείο και άλλαξε την εσωτερική του  haier green με νέα tundra plus..και επιτέλους ανεβοκατεβάζει περσίδες στο on off χωρίς το γκαζωμα ..thank god ..έχω κλιματιστικό οχι ξυπνητήρι 😂😂😂

Ο @ΘοδωρήςΚαρπούζης δεν έχει το ίδιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο turbo δουλεύουν για Full για μισή ώρα και μετά επανέρχονται στην αρχική επιλογή ταχύτητας. Μπορεί να είναι Low, med, High ή όπως αλλιώς το έχει ονομάσει ο κατασκευαστής.

Βέβαια μερικά Κινεζάκια ξεχνάνε και παραμένουν στο turbo συνέχεια. Όπως ένα Toyotomi Izuru που έχω. Η Toyotomi στο συγκεκριμένο λέει ότι είναι μια έξτρα σκάλα. Ας πούμε Extra-High

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Translate Teo Watermelon

Αααα για αυτό με έχει γράψει στα κατάστιχα του που του είχα στείλει πμ για να φτιάξουμε το hs110?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Στο turbo δουλεύουν για Full για μισή ώρα και μετά επανέρχονται στην αρχική επιλογή ταχύτητας. Μπορεί να είναι Low, med, High ή όπως αλλιώς το έχει ονομάσει ο κατασκευαστής.

Βέβαια μερικά Κινεζάκια ξεχνάνε και παραμένουν στο turbo συνέχεια. Όπως ένα Toyotomi Izuru που έχω. Η Toyotomi στο συγκεκριμένο λέει ότι είναι μια έξτρα σκάλα. Ας πούμε Extra-High

Αν το αφήσω 8 ώρες στο turbo θα νε toyotomi είναι 

Στο ayto δουλεύει άλλοτε όταν φτάσει 23 μπαίνει off άλλοτε χαμηλώνει 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bill2015 είπε

Αν το αφήσω 8 ώρες στο turbo θα νε toyotomi είναι 

Στο ayto δουλεύει άλλοτε όταν φτάσει 23 μπαίνει off άλλοτε χαμηλώνει 

Συγνώμη αλλά μπορείς να εξηγήσεις λίγο τι εννοείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...