Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πίστεψέ με το έχω 13 μήνες το κλιματιστικό και έχω δοκιμάσει τα πάντα...Είτε με ifeel είτε χωρίς δουλεύει στα ίδια watts...Η μόνη διαφορά είναι ότι με το αισθητήριο του αιρκοντίσιον οι αλλαγές είναι ακαριαιες,ενώ με ifeel αργούν διότι στέλνει σήμα το χειριστήριο ανά 10 λεπτά(μετρημένο)...Έχω ξαναπεί ότι για θέρμανση σε κρύα κλίματα ειναι ιδανικό..Άμα δεις τα περισσότερα βίντεο στο YouTube είναι απο Ρωσία...Το 75 που βλέπεις στο μετρητή είναι τα ευρώ για ένα μήνα που κλείνει σήμερα...Είπαμε... Καίει παραπάνω αλλά είμαι ευχαριστημένος...Ούτε τσακ ούτε τσουκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχω όνομα έτσι;;; 😊

Όντως, έκανα 2-3 δοκιμές με το που να αφήσω το τηλεκοντρόλ. Τελικά στα 2 μέτρα μπροστά από το κλιματιστικό και σε 1.2μέτρα ύψος έχω ένα επιπλάκι και εκεί πάει καρφί στη θερμοκρασία που θέλω.

Δεν έβαλα το όνομα σου αγαπητέ liakjim γιατί αν θυμάσαι καλά κάποια στιγμή στο παρελθόν μου είχες γράψει να μην σε ξανακάνω ούτε quote αν το γράφω σωστά και επειδή είμαι άνθρωπος που αντίθετα με το τι πιστεύουν κάποιοι από τον τρόπο που γράφω το τελευταίο που θέλω είναι να δημιουργώ εντάσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, argitt είπε

Πίστεψέ με το έχω 13 μήνες το κλιματιστικό και έχω δοκιμάσει τα πάντα...Είτε με ifeel είτε χωρίς δουλεύει στα ίδια watts...Η μόνη διαφορά είναι ότι με το αισθητήριο του αιρκοντίσιον οι αλλαγές είναι ακαριαιες,ενώ με ifeel αργούν διότι στέλνει σήμα το χειριστήριο ανά 10 λεπτά(μετρημένο)...Έχω ξαναπεί ότι για θέρμανση σε κρύα κλίματα ειναι ιδανικό..Άμα δεις τα περισσότερα βίντεο στο YouTube είναι απο Ρωσία...Το 75 που βλέπεις στο μετρητή είναι τα ευρώ για ένα μήνα που κλείνει σήμερα...Είπαμε... Καίει παραπάνω αλλά είμαι ευχαριστημένος...Ούτε τσακ ούτε τσουκ...

Ναι, νομίζω ότι τα κλιματιστικά αυτά είναι φιλοσοφημένα και κατασκευασμένα για σκληροπυρηνικές εφαρμογές . Θυμάμαι το amber που λέει για -30C.

Μάλλον αναμενόμενο στις "καυτές" θερμοκρασίες των 14C να νιώθει δυσφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δεν έβαλα το όνομα σου αγαπητέ liakjim γιατί αν θυμάσαι καλά κάποια στιγμή στο παρελθόν μου είχες γράψει να μην σε ξανακάνω ούτε quote αν το γράφω σωστά και επειδή είμαι άνθρωπος που αντίθετα με το τι πιστεύουν κάποιοι από τον τρόπο που γράφω το τελευταίο που θέλω είναι να δημιουργώ εντάσεις 

Ενω εγω δεν υπαρχω....🙄

Επισης αν δε κανω λαθος εισαι ο μονος που εχει ποσταρει διαγραμματα απο 18αρι shorai...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ενω εγω δεν υπαρχω....🙄

Επισης αν δε κανω λαθος εισαι ο μονος που εχει ποσταρει διαγραμματα απο 18αρι shorai...

Όλοι υπάρχουμε κανέναν δε ξεχνάω , είναι όπως τα φέρνει η κουβέντα 

το Shorai 18 έχει ένα διήμερο τώρα έχει καρφώσει στα 160-180 και το βράδυ 200 watt σε 52 τμ με 21 ζήτηση εγώ και εξωτερικές θερμοκρασίες Λαμιας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ενω εγω δεν υπαρχω....🙄

Επισης αν δε κανω λαθος εισαι ο μονος που εχει ποσταρει διαγραμματα απο 18αρι shorai...

Ακριβώς , ενώ κάποιος άλλος σηκώνει φωτογραφικά στιγμιότυπα. Γιατί άραγε; 🤔

29 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ενω εγω δεν υπαρχω....🙄

 

Έχει και εσύ carrier;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ακριβώς , ενώ κάποιος άλλος σηκώνει φωτογραφικά στιγμιότυπα. Γιατί άραγε; 🤔

Έχει και εσύ carrier;

Έχει toyotomi νομίζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ακριβώς , ενώ κάποιος άλλος σηκώνει φωτογραφικά στιγμιότυπα. Γιατί άραγε; 🤔

Έχει και εσύ carrier;

Kuro κι εχω ποσταρει αρκετα διαγραμματα με ifeel και χωρις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

Παίδες τα φώτα σας γιατί θα το κάψω... Σήμερα έκανα δοκιμές όλη μέρα με το asyg24klca. Ξεκίνησα από τους 24 μέχρι να πιάσει 20 ο χώρος και το γύρισα στους 21 όπου και έσβησε και ξαναπήρε μπροστά μετά από 3 4 λεπτά όπου και δούλευε στο low και έκαιγε 900+ watt με 13 βαθμούς έξω. Το πήγα στο low και 22 και έκαιγε 550watt με 13 βαθμούς έξω και μετά πάλι στο auto μετά από 20 25 λεπτά και κράτησε την ίδια κατανάλωση και αναρωτιέμαι πως γίνεται να καίει αρχικά στους 21 auto 900+ watt και μετά auto 22 550watt με ίδια θερμοκρασία έξω. Παίζει να έχει καμία πλακέτα θέμα να φωνάξω κάναν τεχνικό να το δει??? Γενικά οι καταναλώσεις του είναι ότι να ναι και αδυνατώ να πιστέψω ότι στις ίδιες θερμοκρασίες ίδια υγρασία έξω αλλά βγάζει την μια μέρα αλλά την άλλη και η κατανάλωση έχει μια διαφορά της τάξης των 500watt. Παίζει να είναι και κάτι από εγκατάσταση??? 

Βάλε το μηχάνημα στους 20, αν θες στην αρχή άσε τον ανεμιστήρα στο high και αργότερα τον θέτεις στο auto η το βάζεις medium και low ανάλογα τον χώρο σου. Μην ανεβοκατεβάζεις θερμοκρασίες και ταχύτητες γιατί μπερδεύεις το μηχάνημα. Δεν έχει πάθει τίποτα η πλακέτα. 

 

Την Πέμπτη θα έχουμε πολύ κρύο οπότε θα τεσταριστουν πάλι τα κλιματιστικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

22 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Την Πέμπτη θα έχουμε πολύ κρύο οπότε θα τεσταριστουν πάλι τα κλιματιστικά. 

Δεν φαίνεται να πέσει πολύ χαμηλά η θερμοκρασία, το βράδυ της Πέμπτης θα πάει προς το μηδέν, αλλά θα κρατήσει λίγο και θα έχουμε αρκετή θερμική αδράνεια στα σπίτια μας. Στα βόρεια θα είναι λίγο πιο ζόρικα.

Πάντως το πετρέλαιο υπάρχει αν χρειαστεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ διάβασα για Αθήνα 4 με 5 βαθμούς, οπότε σε σύγκριση με τώρα μεγάλη πτώση..... 

Στο μεταξύ άσχετο, εχτές είχα πάει Ιπποκράτειο και εκεί στην αναμονή ένα κλιματιστικο οροφής που είχαν. Ήταν και αυτό Fujitsu τυπος δαπέδου οροφής από 30αρι και πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα Kerosun 9άρι 15ετίας. Σε ότι ταχύτητα βάλω τον ανεμιστήρα κροταλίζει. Επίσης η χρειά του αλλάζει λίγο αν παίξω λίγο με το swing δηλαδή αφήσω την περσίδα κάπου στη μέση.

Πάει για πέταμα; Πέρυσι έκανα συντήρηση και δεν είχε κάποιο πρόβλημα.

Μάλιστα το κροτάλισμα-γουργουρητό ήταν πολύ σπάνιο και το μόνο που είπε ο τεχνικός είναι να αλλάζω ταχύτητα του ανεμιστήρα,

μάλλον μήπως συντονίζει κάτι. Αλλά έχω ανοίξει το κάλυμα και δεν αλλάζει κάτι.

Επεξ/σία από Spyrus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...