Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βλέπω ότι έχει οδηγίες και για αυτό που ζητάς  https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

Εκεί που λέει docker (δεν πολύσκαμπάζω οπότε δεν ξέρω σίγουρα).

Στο κινητό πάντως το έβαλα και όντως δουλεύει.

Εγώ δε σκαμπαζω τελειως 

Έχω κατεβάσει την εφαρμογή termux έχω κατεβάσει το αρχείο linux.zip και ένα άλλο αποκατω και λέει η μορφή αρχείου δεν υποστηρίζεται 

Ούτε του χρόνου δε θα το βρω 

Είναι αυτό που λένε ....το γέρικο σκυλί δε μαθαίνει νέα κόλπα ....

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dimostr είπε

Εγώ δε σκαμπαζω τελειως 

Έχω κατεβάσει την εφαρμογή termux έχω κατεβάσει το αρχείο linux.zip και ένα άλλο αποκατω και λέει η μορφή αρχείου δεν υποστηρίζεται 

Ούτε του χρόνου δε θα το βρω 

Είναι αυτό που λένε ....το γέρικο σκυλί δε μαθαίνει νέα κόλπα ....

τρέξε στο termux τα εξής :

pkg install git

μετά

pkg install nodejs-lts

Με τα παραπάνω θα σου βάλει τα προαπαιτούμενα git και nodejs. 

Μετά τρέξε το

git clone https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor && cd tplink-energy-monitor

(με αυτό θα σου κατεβάσει και εγκαταστήσει το πρόγραμμα και θα μπει στον φάκελο, δεν χρειάζεται το zip αρχείο) 

μετά

npm install και τέλος npm start

 

Και θα τρέξει

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

τρέξε στο termux τα εξής :

pkg install git

μετά

pkg install nodejs

Με τα παραπάνω θα σου βάλει τα προαπαιτούμενα git και nodejs. 

Μετά τρέξε το

git clone https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor && cd tplink-energy-monitor

(με αυτό θα σου κατεβάσει και εγκαταστήσει το πρόγραμμα και θα μπει στον φάκελο, δεν χρειάζεται το zip αρχείο) 

μετά

npm install και τέλος npm start

Και θα τρέξει

Τα έβαλα όλα αυτά αλλά βγάζει error αλλά ίσως γιατί εγώ αυτή την στιγμή δεν είμαι στο δίκτυο του wifi που είναι τα κλιματιστικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τα έβαλα όλα αυτά αλλά βγάζει error αλλά ίσως γιατί εγώ αυτή την στιγμή δεν είμαι στο δίκτυο του wifi που είναι τα κλιματιστικά 

E ναι, αν πας στο ίδιο δίκτυο θα παίξει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Μόλις έφυγε ο τεχνικός έχει πολλά υγρα ανεβάζει 600 psi πίεση όταν ήρθαν για τη βλάβη 19/08/2019 έβαλαν παραπάνω υγρά 

Θα με ενημερώσει εκείνος πως θα κινηθούμε απλά να ανεβάζω σταδιακά την θερμοκρασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Καλησπέρα 

Μόλις έφυγε ο τεχνικός έχει πολλά υγρα ανεβάζει 600 psi πίεση όταν ήρθαν για τη βλάβη 19/08/2019 έβαλαν παραπάνω υγρά 

Θα με ενημερώσει εκείνος πως θα κινηθούμε απλά να ανεβάζω σταδιακά την θερμοκρασία 

Μακάρι να είναι αυτό.

Σου είπε ποιο είναι το σωστό εύρος ; 

ΥΓ Στο ASYG24KLCA είναι 480-520PSI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μακάρι να είναι αυτό.

Σου είπε ποιο είναι το σωστό εύρος ; 

ΥΓ Στο ASYG24KLCA είναι 480-520PSI

450 με 550 psi συνήθως είναι 

Για όλα ευθύνεται ο εγκαταστάτης μόλις το σύνδεσε τερμάτισε αμέσως το μανόμετρο 

Επεξ/σία από bill2015
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, bill2015 είπε

450 με 550 psi συνήθως είναι 

Για όλα ευθύνεται ο εγκαταστάτης μόλις το σύνδεσε τερμάτισε αμέσως το μανόμετρο 

Άρα για όλα τα προβλήματα που έχεις μέχρι τώρα με το μηχάνημα είναι ευθύνη του εγκαταστάτη.

Προσωπικά θα το κυνήγαγα. Συλλογή όλα τα στοιχεία και αποστολή με email ως διαμαρτυρία στον κωτσόβολο με κοινοποίηση την toyotomi hellas. Κάποιοι τεχνικοί της κακιάς ώρας πρέπει με κάποιο τρόπο να τιμωρηθούν. Η παύση συνεργασίας είναι ένας από αυτούς.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, bill2015 είπε

450 με 550 psi συνήθως είναι 

Για όλα ευθύνεται ο εγκαταστάτης μόλις το σύνδεσε τερμάτισε αμέσως το μανόμετρο 

Άρα τζάμπα ήταν όλες αυτές οι αιτιάσεις ότι έμπλεξες με αυτούς και τι θα κάνεις και θα ζητούσες αντικατάσταση και συμφωνούσαν και κάποιοι από κάτω κουνώντας το δάχτυλο στην οποία αντιπροσωπεία γιατί πίστευαν ότι αυτή φταίει και γαμω τα κινεζοφασον που μπλέξαμε και όλα τα σχετικά και και και και .....μερικές φορές κάνουμε όλοι σαν  το ανέκδοτο με το γρύλο 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,

 

ειχα παρει το toshiba shorai 24 στο black friday με τη προσφορα που ειχε.. Το εργαλειο ειναι τερας και ζεσταινει ολο το σπιτι.. το μονο παραπονο που εχω ειναι οτι η εσωτερικη μοναδα τριζει στα πλαστικα και κανει εναν ενοχλητικο θορυβο.. τι μπορω να κανω; Μηπως δεν εχει κατσει καλα; Η δεν εχει κουμπωσει το πλαστικο σωστα; Οταν το πιανω με τα χερια σταματαει να τριζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, bill2015 είπε

450 με 550 psi συνήθως είναι 

Για όλα ευθύνεται ο εγκαταστάτης μόλις το σύνδεσε τερμάτισε αμέσως το μανόμετρο 

Εάν θυμάμαι καλά το βάζει στην ψύξη στην δεύτερη σκάλα ο ανεμιστήρας;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Καλησπερα παιδια,

ειχα παρει το toshiba shorai 24 στο black friday με τη προσφορα που ειχε.. Το εργαλειο ειναι τερας και ζεσταινει ολο το σπιτι.. το μονο παραπονο που εχω ειναι οτι η εσωτερικη μοναδα τριζει στα πλαστικα και κανει εναν ενοχλητικο θορυβο.. τι μπορω να κανω; Μηπως δεν εχει κατσει καλα; Η δεν εχει κουμπωσει το πλαστικο σωστα; Οταν το πιανω με τα χερια σταματαει να τριζει..

Έχουμε διαβάσει πολλά παράπονα για το shorai τώρα τελευταία για θορύβους (μάλλον θα εννοείς το premium).

Δεν είναι ξεκάθαρο αν είναι θέμα της σειράς ή είναι κάτι άλλο πχ στραβοί τοίχοι, κακό κούμπωμα κτλ

Μπορείς να ανεβάσεις κάποιο video;

Με την ευκαιρία μιας και δεν έχουμε την ευκαιρία να μάθουμε για το 24άρι, αν μπορούσες να πεις και άλλα πράγματα πχ καταναλώσεις αν έχεις βάλει μετρητή, σε πόσα τμ είναι και μονώσεις, περιοχή , αν τώρα στο κρύα είχε παύσεις για απόψυξη και τέλος ένα video της εξωτερικής μονάδας που μερικοί είπαν ότι τους φάνηκε θορυβώδης στο ξεκίνημα.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...