Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

Σχετικά με το τι καταγράφει το HS110...Μετα απο δοκιμές:

Τα στοιχεία της κατανάλωσης Daily/ Monthly etc τα πέρνει απο την "πρίζα", είναι σωστά και δεν χρειάζεται να είσαι συνδεδεμένος.

Αυτό που χάνει είναι η γραφική...Αν κλείσεις την εφαρμογή και την ξανανοίξεις μετα απο ώρες, το διάγραμμα θα συμπιέσει τις ώρες και ξαφνικά απο τα πχ.1000kw στις 13:00 θα δείς ένα drop στα 300kw πχ στις 21:00. Aν δεν προσέξεις τις ώρες κάτω, μπορεί να μην το καταλάβεις.

Δεν μπορεί να μηδενίσεις τα average όποτε θές.  Αναγκαστικά ακολουθείς ημερολογιακούς μήνες. Διαφορές απο το kasa σεν έχω δεί.

Σωστά, όπως είχα αναφέρει το HS110 μπορεί να σου δώσει current/daily/monthly- total πληροφορίες για κατανάλωση σε W/KWH. Οπότε υπάρχει η δυνατότητα αυτά τα δεδομένα να τα χειριστεί ο καθένας ανάλογα, είτε μέσω της github εφαρμογής που έχετε οι περισσότεροι είτε μέσω άλλης "εφορμογής" όπως το Home assistant που χρησιμοποιώ εγώ για να φτιάχνω custom γραφήματα και γενικά να κρατάω στατιστικά. Αυτό που δεν ξέρω μιας και δεν το έχω πολύ καιρό είναι αν η μηνιαία κατανάλωση είναι ημερολογιακή (από 1 - 31 του μήνα) αν και πιστεύω πως θα είναι. Αν κάποιος το έχει καιρό μπορεί να μας πει αν μηδενίζει την 1η του μήνα.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, cinqo13 είπε

Σωστά, όπως είχα αναφέρει το HS110 μπορεί να σου δώσει current/daily/monthly- total πληροφορίες για κατανάλωση σε W/KWH. Οπότε υπάρχει η δυνατότητα αυτά τα δεδομένα να τα χειριστεί ο καθένας ανάλογα, είτε μέσω της github εφαρμογής που έχετε οι περισσότεροι είτε μέσω άλλης "εφορμογής" όπως το Home assistant που χρησιμοποιώ εγώ για να φτιάχνω custom γραφήματα και γενικά να κρατάω στατιστικά. Αυτό που δεν ξέρω μιας και δεν το έχω πολύ καιρό είναι αν η μηνιαία κατανάλωση είναι ημερολογιακή (από 1 - 31 του μήνα) αν και πιστεύω πως θα είναι. Αν κάποιος το έχει καιρό μπορεί να μας πει αν μηδενίζει την 1η του μήνα.   

Στο kasa εκεί που λέει past 30 days είναι οι 30 ημέρες που πέρασαν, πχ από 15 Ιαν μέχρι σήμερα και συμπίπτει με τις μπάρες ημερήσιας κατανάλωσης του github.

Ημερολογιακός μήνας είναι στο github εκεί που λέει total this month και στις μπάρες μηνιαίας κατανάλωσης (last 12 months).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τέλεια ! Ευχαριστώ!

Οπότε δεν υπάρχει το μειονέκτημα του μετρητή , συνεπώς με τη χρήση του github αρχείου φαίνεται να είναι η πιο ολοκληρωμένη λύση για την παρακολούθηση των κλιματιστικών μας.

Στο μόνο σημείο που έχω δει όπου υπερτερεί ο sonoff είναι ότι πιάνει πιο καλά το wifi. Στο carrier που έχω τον HS110 έξω στο μπαλκόνι του 1ου ορόφου, αναγκάστηκα και έφερα το ρούτερ στον  ίδιο όροφο για να το πιάσει, ενώ το sonoff όταν ήταν στην ίδια θέση, έπιανε και με το ρούτερ στον κάτω όροφο.

Αλήθεια είναι αυτό με το WiFi του HS110. Εμένα σκέψου κάποιες φορές ήταν ταυτόχρονα συνδεδεμένο και στον router/wifi και σε ένα wifi repeater που έχω με αποτέλεσμα να έχω πρόβλημα να το κάνω access από το local δίκτυο και αναγκάστηκα να το "κλειδώσω" μόνο στο ένα από τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τέλεια ! Ευχαριστώ!

Οπότε δεν υπάρχει το μειονέκτημα του μετρητή , συνεπώς με τη χρήση του github αρχείου φαίνεται να είναι η πιο ολοκληρωμένη λύση για την παρακολούθηση των κλιματιστικών μας.

Στο μόνο σημείο που έχω δει όπου υπερτερεί ο sonoff είναι ότι πιάνει πιο καλά το wifi. Στο carrier που έχω τον HS110 έξω στο μπαλκόνι του 1ου ορόφου, αναγκάστηκα και έφερα το ρούτερ στον  ίδιο όροφο για να το πιάσει, ενώ το sonoff όταν ήταν στην ίδια θέση, έπιανε και με το ρούτερ στον κάτω όροφο.

tplink AV600 powerline και λυνεις οποιοδηποτε θεμα με wifi και εχει και δυο θυρες για ethernet

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από εμένα.

Είμαι έτοιμος να αγοράσω ένα κλιματιστικό για το σαλόνι+κουζίνα (ενιαίος χώρος) γύρο στα 45 τετραγωνικά. Λογικά πάω σε 12.000 BTU.

Η μάρκα που με ενδιαφέρει βάση των αναγκών μου είναι η Inventor αλλά έχει ενδιαφέρον και η Midea. Το κλιματιστικό το θέλω και για ψύξη και για θέρμανση.

Το budget μου είναι 500 ευρώ. Με ενδιαφέρει το σωστό after sales & support καθώς και η απόδοση σε σχέση με την οικονομία στο ρεύμα.

Αυτό που θέλω να ξέρω είναι ποιο από τα τρία κλιματιστικά, που ακολουθούν με links, αξίζουν:

https://www.skroutz.gr/s/12834249/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-12WiFi-N2VO32-12.html?from=sku_spec_variations

https://www.skroutz.gr/s/18330792/Inventor-Premium-PR1VI32-12WF-PR1VO32-12.html

https://www.skroutz.gr/s/14682474/Midea-Mission-II-MB-12N8D6-I.html

Παρακαλώ για τα "φώτα" σας με facts. Θετικά, αρνητικά κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, S1ou είπε

 γύρο στα 45 τετραγωνικά. Λογικά πάω σε 12.000 BTU.

 

Δύσκολο. Συνήθως συνίσταται 18αρι. Εκτός και αν έχεις πολύ καλές μονώσεις/μικρές απώλειες.

Δοκίμασε να τρέξεις το παρακάτω

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το  github προσωπικά το έχω συνδέσει σε ένα Raspbery για να έχω 24ωρη καταγραφή. Βέβαια ανά κάποιες ώρες τρώει κάτι σκαλώματα και χάνονται τα δεδομένα αλλά άμα ξέρεις να το φτιάξεις να ανοίγει και να κλείνει μόνο του ανά κάποιες ώρες θα είναι μια χαρά. Σίγουρα έχει όμως μηνιαία καταγραφή αν το έχεις μόνιμα συνδεδεμένο. Βίντεο ξεχάστηκα θα προσπαθήσω να το βγάλω για να σας δείξω αλλά μετά από λίγη ώρα τελικά δεν κάνουν θόρυβο τακ τακ αλλά έναν ελάχιστο της κίνησης(ίσως ήθελαν "στρώσιμο" τι να πω). 

Έβαλα και το mini 4 χθες. Καλά όταν λέμε mini δεν μπορούσα να φανταστώ τόσο mini όμως... νόμιζα ότι με κορόιδευαν όταν μου έδωσαν τη συσκευασία. Εύκολα απλά και γρήγορα η σύνδεση, θα ήθελα να έχει και άλλες λειτουργίες αλλά για να το βάζω να ξεκινάει απομακρυσμένα μια χαρά.

 

Άλλο τρόπο ελέγχου θερμοκρασίας-υγρασίας σε υπολογιστή? Το broadlink δε λέω καλό και smart αλλά ακριβό θα έλεγα ειδικά χωρίς μέτρηση εξωτερικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δύσκολο. Συνήθως συνίσταται 18αρι. Εκτός και αν έχεις πολύ καλές μονώσεις/μικρές απώλειες.

Δοκίμασε να τρέξεις το παρακάτω

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

@liakjim Πως σου φαίνεται αυτό? Δε θέλω να πάω σε περισσότερα BTU λόγο κόστους. 

Ενημερωτικά στον παρακάτω υπολογισμό έχω βάλει τον χώρο που θέλω να ψύχω και να θερμαίνω, όχι τα συνολικά τετραγωνικά του σπιτιού. Ίσως να είναι και λάθος δηλαδή η μέτρηση... 😕

proof.png

Επεξ/σία από S1ou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gmenex είπε

Το  github προσωπικά το έχω συνδέσει σε ένα Raspbery για να έχω 24ωρη καταγραφή.

Έχω ένα raspberry και κάθεται. Απλή διαδικασία;

 

17 λεπτά πριν, gmenex είπε

για να το βάζω να ξεκινάει απομακρυσμένα μια χαρά.

Ως εκεί. Δεν υποκαθιστά ένα ενσωματωμένο σύστημα wifi .

15 λεπτά πριν, S1ou είπε

@liakjim Πως σου φαίνεται αυτό? Δε θέλω να πάω σε περισσότερα BTU λόγο κόστους. 

proof.png

Mια χαρά θα είναι το 12άρι.

Από αυτά που έβαλες ξεκάθαρα το nemesis pro λόγω SEER/SCOP , χαρακτηριστικών και δύναμης.

Εναλλακτικά κοίτα και το Inventor Aria το οποίο είναι πιο αθόρυβο αλλά υπολείπεται σε αποδόσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, S1ou είπε

@liakjim Πως σου φαίνεται αυτό? Δε θέλω να πάω σε περισσότερα BTU λόγο κόστους. 

Ενημερωτικά στον παρακάτω υπολογισμό έχω βάλει τον χώρο που θέλω να ψύχω και να θερμαίνω, όχι τα συνολικά τετραγωνικά του σπιτιού. Ίσως να είναι και λάθος δηλαδή η μέτρηση... 😕

proof.png

2,3 ύψος ορόφου μήπως είναι λάθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, S1ou είπε

@liakjim Πως σου φαίνεται αυτό? Δε θέλω να πάω σε περισσότερα BTU λόγο κόστους. 

proof.png

To 12ari μάλλον θα είναι μικρό...Και μάλλον πολύ αισιόδοξο σενάριο έδωσες στους υπολογισμούς. Αν θες 18 και βάλεις 12 μάλλον τσάμπα θα πληρώνεις ρεύμα χωρίς απόδωση...Θέλει σκέψη

π.χ όντως 2.3μ ήψος είναι σίγουρα σωστό? έχεις βάλει καλή μόνωση για 2005, έχεις θερμοπρόσωψη κτλ? αν όχι βάζεις πλημελή...

Εγώ σε 45τμ Σαλονοκουζίνα έχω 22kBTU οριακά!!!...6ΚW απώλειες...Βέβαια τίποτα απο πάνω και απο τις 4 πλευρές όλες ελεύθερες...

Επεξ/σία από m4rk0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

2,3 ύψος ορόφου μήπως είναι λάθος ?

Ναι, είναι λάθος, γιατί δεν έχω ιδέα πόσο είναι το κλασικό ύψος ενός διαμερίσματος πολυκατοικίας. Είμαι 1.85 και σίγουρα με τα χέρια στην ανάταση πρέπει να πηδήξω για να το φτάσω. 😕 Φαντάζομαι έπρεπε να βάλω 3 μέτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, S1ou είπε

Ναι, είναι λάθος, γιατί δεν έχω ιδέα πόσο είναι το κλασικό ύψος ενός διαμερίσματος πολυκατοικίας. Είμαι 1.85 και σίγουρα με τα χέρια στην ανάταση πρέπει να πηδήξω για να το φτάσω. 😕 Φαντάζομαι έπρεπε να βάλω 3 μέτρα?

2,8 συνήθως θα σου βγάλει μια διαφορά της τάξης των 500 watt πάνω κάτω ίσως να κοιταζες σε κανένα 14 η 16

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, S1ou είπε

Ναι, είναι λάθος, γιατί δεν έχω ιδέα πόσο είναι το κλασικό ύψος ενός διαμερίσματος πολυκατοικίας. Είμαι 1.85 και σίγουρα με τα χέρια στην ανάταση πρέπει να πηδήξω για να το φτάσω. 😕 Φαντάζομαι έπρεπε να βάλω 3 μέτρα?

Αν είναι λάθος αλλάζουν τα πράγματα.

Πάντως τώρα που το ξανακοίταξα, το nemesis pro που θεωρείται ένα από τα πιο δυνατά 12άρια, έχει 3810W heating capacity που στους 2C εξωτερική γίνεται -20% και στους -1C πάει στο -25%

Screenshot-52.png.a231bb27d7d9d7a8de954f29be972bb9.png

Άρα ακόμα κ στους 2C εξωτερικής πάει 3,048KW δλδ οριακό , πόσο μάλλον πχ στους -1C και με λάθος στοιχεία.

36 λεπτά πριν, S1ou είπε

Δε θέλω να πάω σε περισσότερα BTU λόγο κόστους.

Πάντως αν θες να κρατήσεις χαμηλά το κόστος, ένα 18άρι με 10 έτη εγγύηση (προσοχή στο κόκκινο banner) , είναι αυτό

https://www.skroutz.gr/s/15039194/TCL-Elite-TAC-18CHSA-XA51.html

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...