Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

απλα τραγικο ειλικρινα δε μπορω να βρω τι φταιει για αυτη την εικονα ,το απεναντι κλιματιστικο ειναι κλειστο λογω θερμοκρασιας δε παιρνει μπρος αυτο το daikin το εχω βαλει στο 20 και στο 19 και σε 50 τμ κανει αυτη την εικονα αντε βγαλε ακρη 

790747692_2020-02-13191911.png.b671cb065197ae73ea3ec64efa370df2.png

Κλειστο το κακομοιρο. Προσπαθει συνεχεια αλλα δεν το παιρνει και κλεινει.
Η βαλτο στους 18...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Κλειστο το κακομοιρο. Προσπαθει συνεχεια αλλα δεν το παιρνει και κλεινει.
Η βαλτο στους 18...

θα αρχισει να βγαζει κρυο , θα το βαλω σε auto mode 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dimostr είπε

απλα τραγικο ειλικρινα δε μπορω να βρω τι φταιει για αυτη την εικονα ,το απεναντι κλιματιστικο ειναι κλειστο λογω θερμοκρασιας δε παιρνει μπρος αυτο το daikin το εχω βαλει στο 20 και στο 19 και σε 50 τμ κανει αυτη την εικονα αντε βγαλε ακρη 

790747692_2020-02-13191911.png.b671cb065197ae73ea3ec64efa370df2.png

Βάλε το 23 να έχει να ζεστάνει κάτι. Όσο πιο χαμηλά το βάζεις τόσο πιο δύσκολο θα είναι να κρατηθεί ανοιχτό. Νιώθεις κρύο στο χώρο? Γιατί με βάση αυτό το διάγραμμα σημαίνει ότι οι απώλειες του χώρου σου είναι μικρότερες από την ελάχιστη του Daikin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Βάλε το 23 να έχει να ζεστάνει κάτι. Όσο πιο χαμηλά το βάζεις τόσο πιο δύσκολο θα είναι να κρατηθεί ανοιχτό. Νιώθεις κρύο στο χώρο? Γιατί με βάση αυτό το διάγραμμα σημαίνει ότι οι απώλειες του χώρου σου είναι μικρότερες από την ελάχιστη του Daikin.

εχω σκασει

το θεμα ειναι γιατι δε μενει σβηστο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

εχω σκασει

το θεμα ειναι γιατι δε μενει σβηστο 

Είναι στο μεταίχμιο.

Αν το βάλεις 18 δεν θα μείνει κλειστό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα το δοκιμασω 

40 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι στο μεταίχμιο.

Αν το βάλεις 18 δεν θα μείνει κλειστό;

θα το δοκιμασω 

παντως ρυθμισμενο στους 19 και με θερμοκρασια δωματιου 21,6 εχει αυτη την εικονα 

ενθαρυντικα σημαδια απο 19:54 εχει μεινει σβηστο με 18 ζητηση 

λοιπον εμεινε μιση ωρα σβηστο αναψε για ενα λεπτακι εκανε ενα peak στα 402 watt με αποτελεσμα η θερμοκρασια δωματιου να φτασει 22,1 και εσβησε 

στην φωτο το μαυρο θερμομετρο το 24,4 ειναι η θερμοκρασια στις περσιδες μολις εσβησε 

982FA2F4-48F4-4FE2-A98B-592E57C65513.jpeg

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Εγώ άλλο καταλαβαίνω

😛 Οπως επίσης το δικό σου σενάριο έχει και μια επιπλέον μεταβλητή την οποία δεν την καταχωρούμε πουθενα : τι θερμοκρασία έχει ο χώρος την στιγμή που ξεκίναει η θέρμανση για να φτάσει την επιθυμητή ώστε να υπολογίσουμε την ποσοτητα θέρμανσης που χρειάζεται.

ενώ στο άλλο σεναριο αυτή η μεταβλητή δεν υπάρχει (θελουμε να έχει π.χ. 21C ο χώρος)  και μπορούμε να υπολογίσουμε τις απώλειες του χώρου και να εξαρτάται αποκλειστικά μόνο από τις εξωτερικές συνθήκες.

(Συζήτηση κάνουμε δεν ξέρω)

Οι απώλειες εξαρτώνται και από την διαφορά θερμοκρασίας των δύο χώρων. .  Ο γενικός τύπος υπολογισμού θερμικών απωλειων είναι :  Qολ = Qs +Qα  όπου Qs  απώλειες απο στερεά τοιχώματα . και Qα απώλειες απο είσοδο νωπού αέρα . 

Qs = Κ*Α*ΔΤ   όπου:
  K συντελεστής θερμικής διαπερατότητας του υλικού . 
Α= επιφάνεια υλικού . 
ΔΤ = θερμοκρασιακή διαφορά των δύο πλευρών του υλικού . 

Το ΔΤ  είναι η διαφορά της επιθυμητής θερμοκρασίας του θερμαινόμενου χώρου  μείον  την ΜΕΣΗ ελάχιστη θερμοκρασία του εξωτερικού χώρου διορθωμένη (όταν χρειάζεται) με την αναγωγή λόγω διαφοράς υψομέτρου του σπιτιού απο το κοντινότερο μετεωρολογικό σταθμό που αντλήσαμε τα δεδομένα . Υπάρχουν και μερικες ειδικές περιπτώσεις σε όλο αυτό για τον τελικό υπολογισμό του ΔΤ . πχ.  600 μέτρα πάνω απο την στάθμη της θάλασσας η περιοχή εντάσσεται για υπολογισμό στην επόμενη ψυχρότερη ζώνη . 

Το ΔΤ υπολογίζεται με διαφορετικό τύπο σε κάποιες περιπτώσεις όπως όταν ο χώρος βρίσκεται σε επαφή με το έδαφος βγαίνει απο διαφορετικό τύπο . 

 

7 ώρες πριν, S1ou είπε

Καλημέρα κι από εμένα.

Είμαι έτοιμος να αγοράσω ένα κλιματιστικό για το σαλόνι+κουζίνα (ενιαίος χώρος) γύρο στα 45 τετραγωνικά. Λογικά πάω σε 12.000 BTU.

Η μάρκα που με ενδιαφέρει βάση των αναγκών μου είναι η Inventor αλλά έχει ενδιαφέρον και η Midea. Το κλιματιστικό το θέλω και για ψύξη και για θέρμανση.

Το budget μου είναι 500 ευρώ. Με ενδιαφέρει το σωστό after sales & support καθώς και η απόδοση σε σχέση με την οικονομία στο ρεύμα.

Αυτό που θέλω να ξέρω είναι ποιο από τα τρία κλιματιστικά, που ακολουθούν με links, αξίζουν:

https://www.skroutz.gr/s/12834249/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-12WiFi-N2VO32-12.html?from=sku_spec_variations

https://www.skroutz.gr/s/18330792/Inventor-Premium-PR1VI32-12WF-PR1VO32-12.html

https://www.skroutz.gr/s/14682474/Midea-Mission-II-MB-12N8D6-I.html

Παρακαλώ για τα "φώτα" σας με facts. Θετικά, αρνητικά κτλ...

Απο τις δύο αυτές μάρκες η Midea δίνει εγγύηση 3 χρόνια σε όλα τα μέρη και εφόσον κάνεις ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος και μετά σου δίνει  +7 χρονιά μόνο στο συμπιεστή.
Η Inventor σου δίνει 10 χρόνια σε όλα τα μέρη και δεν ζητά συντηρήσεις . Επίσης το aftersales της είναι υποδειγματικό με τα μέχρι τώρα feedback  που έχουμε πάρει απο άλλα μέλη . 

Για 45 τ.μ  αδυνατώ  (εμπειρικά πάντα) να πιστέψω ότι το tool υπολόγισε σωστά . Δεν νομίζω να σε καλύψει το 12άρι  πόσο μάλλον αν χτυπήσουμε χαμηλές θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν το χειμώνα ή καύσωνα το καλοκαίρι  .  18άρι καλύτερα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Οι απώλειες εξαρτώνται και από την διαφορά θερμοκρασίας των δύο χώρων. .  Ο γενικός τύπος υπολογισμού θερμικών απωλειων είναι :  Qολ = Qs +Qα  όπου Qs  απώλειες απο στερεά τοιχώματα . και Qα απώλειες απο είσοδο νωπού αέρα . 

Qs = Κ*Α*ΔΤ   όπου:
  K συντελεστής θερμικής διαπερατότητας του υλικού . 
Α= επιφάνεια υλικού . 
ΔΤ = θερμοκρασιακή διαφορά των δύο πλευρών του υλικού . 

Το ΔΤ  είναι η διαφορά της επιθυμητής θερμοκρασίας του θερμαινόμενου χώρου  μείον  την ΜΕΣΗ ελάχιστη θερμοκρασία του εξωτερικού χώρου διορθωμένη (όταν χρειάζεται) με την αναγωγή λόγω διαφοράς υψομέτρου του σπιτιού απο το κοντινότερο μετεωρολογικό σταθμό που αντλήσαμε τα δεδομένα . Υπάρχουν και μερικες ειδικές περιπτώσεις σε όλο αυτό για τον τελικό υπολογισμό του ΔΤ . πχ.  600 μέτρα πάνω απο την στάθμη της θάλασσας η περιοχή εντάσσεται για υπολογισμό στην επόμενη ψυχρότερη ζώνη . 

Το ΔΤ υπολογίζεται με διαφορετικό τύπο σε κάποιες περιπτώσεις όπως όταν ο χώρος βρίσκεται σε επαφή με το έδαφος βγαίνει απο διαφορετικό τύπο . 

 

Απο τις δύο αυτές μάρκες η Midea δίνει εγγύηση 3 χρόνια σε όλα τα μέρη και εφόσον κάνεις ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος και μετά σου δίνει  +7 χρονιά μόνο στο συμπιεστή.
Η Inventor σου δίνει 10 χρόνια σε όλα τα μέρη και δεν ζητά συντηρήσεις . Επίσης το aftersales της είναι υποδειγματικό με τα μέχρι τώρα feedback  που έχουμε πάρει απο άλλα μέλη . 

Για 45 τ.μ  αδυνατώ  (εμπειρικά πάντα) να πιστέψω ότι το tool υπολόγισε σωστά . Δεν νομίζω να σε καλύψει το 12άρι  πόσο μάλλον αν χτυπήσουμε χαμηλές θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν το χειμώνα ή καύσωνα το καλοκαίρι  .  18άρι καλύτερα . 

Η ερώτηση κρίσεως είναι.. 

Υπολογίζει μέσω της σελίδας κάποιος τις θερμικές απώλειες του χώρου του. Και του βγάζει 3500watt η αλλιώς 10200btu/h, θερμικές απώλειες. Τι σημαίνει αυτό το νούμερο στην πράξη; 

1) Ότι οι μέγιστες απώλειες που έχει να καλύψει το κλιματιστικό είναι 10200btu? 

α)Επισης αυτά τα 10200btu χρειάζονται στις χειρότερες εξωτερικές συνθήκες για να θερμάνουν τον χώρο ώστε να φτάσει στην επιθυμητή; β)Η τόσα χρειάζονται για κρατήσουν σταθερή την επιθυμητή στις χειρότερες εξωτερικές συνθήκες; :) (Και όσο διαβάζω το μύνημα σου τείνω προς το β)

@dimostr

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Η ερώτηση κρίσεως είναι.. 

Υπολογίζει μέσω της σελίδας κάποιος τις θερμικές απώλειες του χώρου του. Και του βγάζει 3500watt η αλλιώς 10200btu/h, θερμικές απώλειες. Τι σημαίνει αυτό το νούμερο στην πράξη; 

1) Ότι οι μέγιστες απώλειες που έχει να καλύψει το κλιματιστικό είναι 10200btu? 

α)Επισης αυτά τα 10200btu χρειάζονται στις χειρότερες εξωτερικές συνθήκες για να θερμάνουν τον χώρο ώστε να φτάσει στην επιθυμητή; β)Η τόσα χρειάζονται για κρατήσουν σταθερή την επιθυμητή στις χειρότερες εξωτερικές συνθήκες; :) (Και όσο διαβάζω το μύνημα σου τείνω προς το β)

@dimostr

θα μας απαντησει ?

Λοιπόν αυτό το daikin θα με τρελάνει 18 ζήτηση 9 βαθμοί έξω 22,1 μέσα και το κλιματιστικό κάνει on off ανά τρίλεπτο κάθεται ανοιχτό μισό λεπτό και ξανά τα ίδια τουλαχιστον τωρα κανει τα on off απο τα 190 και οχι τα 210

1836800371_.png.c9a84d4fa8c2079edb69b7023fd8ff87.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

 

Λοιπόν αυτό το daikin θα με τρελάνει 18 ζήτηση 9 βαθμοί έξω 22,1 μέσα και το κλιματιστικό κάνει on off ανά τρίλεπτο κάθεται ανοιχτό μισό λεπτό και ξανά τα ίδια τουλαχιστον τωρα κανει τα on off απο τα 190 και οχι τα 210

1836800371_.png.c9a84d4fa8c2079edb69b7023fd8ff87.png

Η λογική λέει ότι θα έπρεπε να μένει κλειστό , εφόσον βέβαια έχεις όντως 22 μέσα.

Γιατί δεν δοκιμάζεις να τα στείλεις αυτά στην daikin hellas να δουν τι θα σου πουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η λογική λέει ότι θα έπρεπε να μένει κλειστό , εφόσον βέβαια έχεις όντως 22 μέσα.

Γιατί δεν δοκιμάζεις να τα στείλεις αυτά στην daikin hellas να δουν τι θα σου πουν;

Θα στείλω το σχεδιάγραμμα και μια έκθεση με αυτό που συμβαίνει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Θα στείλω το σχεδιάγραμμα και μια έκθεση με αυτό που συμβαίνει 

Μπορείς να δεις κάτι ;

Το fujitsu όταν κλείνει λόγω επίτευξης θερμοκρασίας, έχει τον ανεμιστήρα να στρέφει σε πολύ χαμηλή ταχύτητα, προφανώς για να μετράει σωστά θερμοκρασία.

Το daikin τί κάνει;

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπορείς να δεις κάτι ;

Το fujitsu όταν κλείνει λόγω επίτευξης θερμοκρασίας, έχει τον ανεμιστήρα να στρέφει σε πολύ χαμηλή ταχύτητα, προφανώς για να μετράει σωστά θερμοκρασία.

Το daikin τί κάνει;

πρεπει να βαλεις το χερι σου μπροστα στην περσιδα για να καταλαβεις οτι φυσαει οταν κλεινει εχει μια ελαφρια ροη για 15-20 δευτερα και μετα σταματαει εντελως εξαλλυ αυτο φαινεται και απο τον μετρητη απο τα 200 w παει στα 35-40 καθεται λιγο οπου δουλκευει ανεμιστηρας και μετα παει 5 w και σβηνει εντελως 

παντως η εσωτερικη θερμοκρασια τοση ειναι γιατι οταν παω να το βαλω σε auto mode γινεται το φωτακι μπλε που δηλωνει οτι γυριζει στο κρυο 

το θεμα ειναι γιατι δε καθεται σβηστο

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

πρεπει να βαλεις το χερι σου μπροστα στην περσιδα για να καταλαβεις οτι φυσαει οταν κλεινει εχει μια ελαφρια ροη για 15-20 δευτερα και μετα σταματαει εντελως εξαλλυ αυτο φαινεται και απο τον μετρητη απο τα 200 w παει στα 35-40 καθεται λιγο οπου δουλκευει ανεμιστηρας και μετα παει 5 w και σβηνει εντελως 

Χμμμ, δεν ξέρω αν θα έπρεπε να γίνεται έτσι αλλά και από την άλλη δεν ξέρω που είναι και ο αισθητήρας στο daikin ( λες στις τρυπούλες που είναι σαν μαργαρίτα δεξιά; ).

Μάλλον θα πρέπει να δω και το δικό μου τι κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Χμμμ, δεν ξέρω αν θα έπρεπε να γίνεται έτσι αλλά και από την άλλη δεν ξέρω που είναι και ο αισθητήρας στο daikin ( λες στις τρυπούλες που είναι σαν μαργαρίτα δεξιά; ).

Μάλλον θα πρέπει να δω και το δικό μου τι κάνει.

δε ξερω οποτε μπορεσεις κοιτα το γιατι αυτο το πραγμα ειναι λιγακι ανεξηγητο 

αν δεν ειχαμε τα γραφηματα δε θα το καταλαβαινα γιατι δεν αφηνει να μεταβληθει σχεδον καθολου η θερμοκρασια στα on off λες και ειναι η αποκλιση του θερμοσατη στο 0,1 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...