Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, CorumD είπε

Ειναι και θεμα τυχης. Ο αδερφός μου έχει το MITSUBISHI HEAVY SRK-63. Θεριο ανήμερο σε ψυξη/ζεστη. Δουλεύει σχεδον 24/7 απο το 2015 και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Εγω πήρα φέτος το μικρο R32 25zsp-w και ενω δεν εχει λειτουργικό πρόβλημα, χάνει όταν το συγκρίνεις με TOSHIBA/FUJITSU/DAIKIN. Είναι αρκετά πιο θορυβώδες και ο θόρυβος είναι εκνευριστικός στην  χροιά. Μοιάζει περισσότερο με κινεζοφασόν προιόν παρά Ιαπωνικής εταιρείας....Γενικώς, ενώ έχουν καλα SCOP/SEER μάλλον θα απέφευγα MITSUBISHI HEAVY. Στα 18/24 θα έμενα FUJITSU/TOSHIBA.

Δεν ξερω για το μοντελο που εχεις, αλλα το zs-w ειναι αθυρυβο.Τις περισσοτερες φορες γυριζω να δω αν δουλευει. Βεβαια ειναι παραπανω κατηγορια.

Επεξ/σία από c-max
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άντε και από ότι φαίνεται , το τελευταίο defrost της σεζόν :

Screenshot-2.png.1730d5643551fc1e3b51e1eee336fc44.png

και μέσα σε 35' λειτουργίας.

Βέβαια με peak τα 2300W και από κάπου 1000W , με εξωτερική 1.6C και 97% υγρασία, πήγαινα γυρεύοντας 😋

Screenshot-1.png.1c7ede0e294cbc2ff9403e0472e67822.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Μπουμπούνα το στους 30C. Θα πρέπει να πετάει φωτιές.

Καλημέρα 

Μπορεί να φανώ παράξενος ρε παιδιά αλλά 30 το έχω και δεν μου φαίνεται ότι δεν γκαζώνει 

Επεξ/σία από bill2015
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω δουλέψει, αλλά έχει καλές κριτικές και τιμή για όποιον ψάχνει IR controller για το κλιματιστικό του

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-RC1-Mini-Smart-Home-Universal-IR-WIFI-Infrared-Remote-Controller-For-TV-Air-Conditioning-Home-Appliances-p-1587907.html?p=H320105094792201606N&utm_campaign=CouponsFromChina&utm_content=3312&fbclid=IwAR3Dixrb1Yj_uuQMeXgYbmOpb8_LJeHTcv95XfpCJ_GBwBal7_wCpOHwUMQ&cur_warehouse=CN

hint βάλτε priority direct mail για να έρθει γρήγορα και σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Καλημέρα 

Μπορεί να φανώ παράξενος ρε παιδιά αλλά 30 το έχω και δεν μου φαίνεται ότι δεν γκαζώνει 

Τα θερμόμετρα κοίτα τι λένε , ανεβάζει θερμοκρασία , έβαλες ένα θερμόμετρο στις περσίδες να δεις σε τι θερμοκρασία βγαίνει ο αέρας , αυτά δείχνουν τι κάνει το κλιματιστικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Καλημέρα 

Μπορεί να φανώ παράξενος ρε παιδιά αλλά 30 το έχω και δεν μου φαίνεται ότι δεν γκαζώνει 

Άρα γκαζώνει;

Θερμόμετρο έχεις ; έπιασε θερμοκρασία στον χώρο;

Θα συνιστούσα και έναν μετρητή ενέργειας. Μόνο έτσι θα ξέρεις τι γίνεται : https://www.germanos.gr/product/tp-link-eksupni-priza-hs110/20383825/?gclid=Cj0KCQiAkKnyBRDwARIsALtxe7iHrZR9t6Y_LDplQWzLGT7vJ25H0dAWOnyER9Hq6pWrKcoPagUlaJgaAtWCEALw_wcB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πρέπει να πάρω 

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Άρα γκαζώνει;

Θερμόμετρο έχεις ; έπιασε θερμοκρασία στον χώρο;

Θα συνιστούσα και έναν μετρητή ενέργειας. Μόνο έτσι θα ξέρεις τι γίνεται : https://www.germanos.gr/product/tp-link-eksupni-priza-hs110/20383825/?gclid=Cj0KCQiAkKnyBRDwARIsALtxe7iHrZR9t6Y_LDplQWzLGT7vJ25H0dAWOnyER9Hq6pWrKcoPagUlaJgaAtWCEALw_wcB

Το εσωτερικό του κλιματιστικού 22 λέει 

Μόλις τη παρείγγειλα όταν μου έρθει τη τοποθετώ και θα στέλνω γραφήματα χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω ποιος ευθύνεται, αλλά είναι απαράδεκτο να μου λένε ότι πουλάνε το μοντέλο SRC50ZS-W/SRK50ZS-W το οποίο είναι R32

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=18&ved=2ahUKEwi-zLvkr9rnAhVEzqQKHZfCCk8QFjARegQIBhAB&url=https%3A%2F%2Fwww.mitsubishi-termal.it%2Fwp-content%2Fuploads%2F2018%2F07%2FKIREIA_2019_CATALOGO_EN.pdf&usg=AOvVaw29HpM_Bkb4Hdm8QK5_iHrC

Και eurovent

SRC50ZS-WSRK50ZS-W_1582002511.0072.pdf 952 kB · 0 downloads

Screenshot.png.f176cc53c97564c93b6f854afa92fb6e.png

και τα μισά μαγαζιά να λένε R32 και τα άλλα R410  https://www.skroutz.gr/s/18979057/Mitsubishi-Heavy-SRK-SRC-50ZS-W.html

Θα έπρεπε να γράφουν SRC50ZS-S/SRK50ZS-W

το ίδιο και στο 63 και 71άρι. SRC71ZR-WSRK71ZR-W_1582003013.5947.pdf

Μάλιστα είχα πάρει τηλέφωνα και όλοι έλεγαν ότι είναι με το R410, συνεπώς δεν ισχύουν τα seer/scop του R32 μοντέλου όταν πας να αγοράσεις.

Ίδιες διαστάσεις εσωτερικής : 722x187x290

Ίδιες διαστάσεις εξωτερικής: 770X300X555 . Μάλιστα την ίδια διάσταση θα τη δεις σε midea https://www.tepse.gr/343274EE.el.aspx

Ίδια εμφάνιση.

Ίδιο τηλεχειριστήριο.

Αμφότερα μπορούν να χειριστούν με το android app της Midea .

E ποια άλλα στοιχεία θες; Aria και Crystal είναι ( όπως και άλλα)  midea.

Προσωπικά δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο και θα ήταν καλό να λείψουν οι δημόσιες κατηγόριες.

Κάτσε να δεις από τώρα που θα προτείνω inventor για κρεβατοκάμαρα (το Aria). Θα με πεις και εμένα υπάλληλο της inventor; 😇

Μόνο που εσύ πρώτα το εθαψες επιχειρηματολογοντας, μετά άλλαξες την άποψη σου με βάση την χρήση που έκανες και το έκανες πάλι με επιχειρήματα και διαγράμματα. Κοινώς καμία σχέση. Ούτε έχεις πάρει σβαρνα τα φορά να διαφημίσεις την inventor επειδή έχει 10 χρόνια εγγύηση αλλά βάζεις και την Haier που έχει τα μισά και πετάς και κανένα nobu που και που. Αν δεν είχε γίνει όλος ο ντόρος εδώ μέσα δεν θα άρχιζε να ποσταρει tcl klp ξέροντας ότι θα βρει πολύ ισχυρό αντίλογο. Το έχω ξαναπεί ότι ο διάβολος έχει μεν βοηθήσει αρκετά μέσα στο φόρουμ και εδώ και στους αφυγραντήρες αλλά όταν πάει η κουβέντα στα κινεζοφασον κλπ τον πιάνει η όρεξη να παίξει την κολοκύθια, να βλέπει το δέντρο και όχι το δάσος κλπ. Είναι ξεκάθαρο ότι πρέπει να αντιμετωπίζεται ως merchandiser του group inventor και ο κάθε χρήστης να απομονώνει στις προτάσεις του πολύ καλά αυτά που θέλει να του προωθήσει ή να του περάσει στο υποσυνείδητο σε σχέση με αυτά που πραγματικά χρειάζεται. Μάλλον οι υπόλοιποι είστε λίγο πιο ρομαντικοί ή λιγότερο υποψιασμένοι κατά την γνώμη μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, bill2015 είπε

Το εσωτερικό του κλιματιστικού 22 λέει 

Μόλις τη παρείγγειλα όταν μου έρθει τη τοποθετώ και θα στέλνω γραφήματα χαχα

Δλδ με ρύθμιση 30 , έχεις στον χώρο 22;

Το κλιματιστικό στις περσίδες πόσο ζεστό αέρα βγάζει; Έχεις κάποιο θερμόμετρο να δεις ο αέρας με τι θερμοκρασία βγαίνει; Θα πρέπει να δεις και 50C βαθμούς στα πολλά watts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Rnd1978 κοίτα το carrier με ανοιχτή την πόρτα , ζήτηση 22C και κρύο έξω, έχουμε ενοποίηση στα σταθερά 300W με τα περίεργα peaks ανά 30' στα 800-850W

Screenshot-3.png.b281933553809f9c9ee1d9e00b657131.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, liakjim είπε

@Rnd1978 κοίτα το carrier με ανοιχτή την πόρτα , ζήτηση 22C και κρύο έξω, έχουμε ενοποίηση στα σταθερά 300W με τα περίεργα peaks ανά 30' στα 800-850W

Screenshot-3.png.b281933553809f9c9ee1d9e00b657131.png

300watt δροσερουλι αεράκι; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

300watt δροσερουλι αεράκι; :)

Μάλλον θα πρέπει να του βάλω και καταγραφικό θερμοκρασίας στις περσίδες γιατί δεν θυμάμαι πόσο δροσερό είναι το δροσερούλι του carrier.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello guys.

Βλέπω έχουν ειπωθεί πάρα πολλά πράγματα για καταναλώσει, φασόν μοντέλα, προμηθευτές κλπ.

Θα ήθελα να ρωτήσω για 1 μόνο πράγμα που με ενδιαφέρει: τον θόρυβο.
Πως μπορώ να βρω ποιο είναι το πιο αθόρυβο?
Κοίταξα λίγο στα reviews στο skroutz και βλέπω πχ ότι το πιο δημοφιλές κλιματιστικό της σελίδας (toyotomi ~420‎€ για 9αρι, 485 το 12αρι) φαίνεται να έχει αρκετά ψηλότερα dB από πχ ένα πολύ φθηνότερο crown (250‎€ για 12αρι). Και εκτός από τις τεχνικές προδιαγραφές αυτό γράφουν και στα reviews, ότι το crown είναι πολύ αθόρυβο.
Είναι δυνατόν αυτό για μια συσκευή κοντά στα μισά λεφτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...