Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, liakjim είπε

Προσωπικά δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο και θα ήταν καλό να λείψουν οι δημόσιες κατηγόριες.

 

Κάτσε να δεις από τώρα που θα προτείνω inventor για κρεβατοκάμαρα (το Aria). Θα με πεις και εμένα υπάλληλο της inventor; 😇

Οχι, εσυ liakjim δεν έχεις καμία σχέση με την INVENTOR. Εσυ γράφεις ξεκάθαρα ως hobbyist. Λες τα καλα και τα κακα και μιλας για μια μεγαλη γκαμα μηχανηματων.

Επίσης, εισαι πρωτεργατης στο να μπουνε μετρητες και να βλεπουμε καταναλωσεις.

Σε ολα αυτα ειναι αντιθετη η INVENTOR γιατι δεν θελει με τιποτα να δουμε τις καταωαλωσεις των μηχανηματων της, προπαντως μεγαλα 18/24.

Ο Daredevil δεν λεει ΤΙΠΟΤΑ που δεν προωθει την πολιτικη η ειναι αντίθετο στην πολιτική της INVENTOR. 

Σε καθε post για προτασεις πεταγε Inventor, Haier , General Electric με αυτη την σειρά και ΟΛΑ ξέρουμε οτι ειναι συμφερώντων INVENTOR. Οταν του βαλαν λιγο χερι το καλοκαιρι, για να ριξει σταχτη στα ματια, αρχισε να προτεινει και κανενα αλλο αλλα ουσιαστικα μετα ελεγε οτι καλυτερα INVENTOR λογω εγγυησης.

Ασε για την αλλη απατη για το 'καλυτερο after sales'. 

Το καλυτερο after sales ειναι της FG...με στοιχεια απο google reviews.

Οχι απο τα λεγομενα ενος προωθητη INVENTOR.

Κλεινωντας, ναι εχει βοηθησει κοσμο γιατι εχει γνωσεις(πως να μην εχει αφου ειναι υπαλληλος INVENTOR) αλλα ειναι σε forum με hobbyists και δεν ειναι hobbyist, ειναι επαγγελματιας.

 

Επεξ/σία από CorumD
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, _pro_ είπε

Hello guys.

Βλέπω έχουν ειπωθεί πάρα πολλά πράγματα για καταναλώσει, φασόν μοντέλα, προμηθευτές κλπ.

Θα ήθελα να ρωτήσω για 1 μόνο πράγμα που με ενδιαφέρει: τον θόρυβο.
Πως μπορώ να βρω ποιο είναι το πιο αθόρυβο?
Κοίταξα λίγο στα reviews στο skroutz και βλέπω πχ ότι το πιο δημοφιλές κλιματιστικό της σελίδας (toyotomi ~420‎€ για 9αρι, 485 το 12αρι) φαίνεται να έχει αρκετά ψηλότερα dB από πχ ένα πολύ φθηνότερο crown (250‎€ για 12αρι). Και εκτός από τις τεχνικές προδιαγραφές αυτό γράφουν και στα reviews, ότι το crown είναι πολύ αθόρυβο.
Είναι δυνατόν αυτό για μια συσκευή κοντά στα μισά λεφτά?

Την στάθμη θορύβου αλλά και το οποιοδήποτε χαρακτηριστικό κλιματιστικου καλό θα ήταν να το βλέπουμε από το σάιτ της εταιρείας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσω οτι δεν έχω κανενα θεμα προσωπικα με τον DAREDEVIL. 

Απλα, δεν μου αρεσει η πολιτικη INVENTOR να βαζει επαγγελματιες marketers μεσα στα forums για να προωθει τα κλιματιστικα της.

6 ώρες πριν, c-max είπε

Δεν ξερω για το μοντελο που εχεις, αλλα το zs-w ειναι αθυρυβο.Τις περισσοτερες φορες γυριζω να δω αν δουλευει. Βεβαια ειναι παραπανω κατηγορια.

Δυστυχώς , εχω το μοντέλο απο κάτω απο το δικο σου. Επρεπε να ανεβω λιγο και να παρω το δικο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CorumD είπε

Ασε για την αλλη απατη για το 'καλυτερο after sales'. 

Το καλυτερο after sales ειναι της FG...με στοιχεια απο google reviews.

Σύμφωνα με αυτά που έχουμε δει στο φόρουμ δεν ισχύει αυτό.

Όσο θυμάμαι , όσοι έλεγαν για πρόβλημα σε inventor , βλέπαμε άμεση ανταπόκριση από την εταιρεία ακόμα και με αντικατάσταση με νέο ή και ανώτερο μοντέλο!

Προσωπικά έχω αναφερθεί αρνητικά καθόσον όταν πέρυσι είχα στείλει email στη fgeurope για τα defrost του asyg μου έστειλαν τεχνικό μετά από έναν μήνα.

Δεν ξέρω πόσο καλό δείγμα είμαστε βέβαια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σύμφωνα με αυτά που έχουμε δει στο φόρουμ δεν ισχύει αυτό.

Όσο θυμάμαι , όσοι έλεγαν για πρόβλημα σε inventor , βλέπαμε άμεση ανταπόκριση από την εταιρεία ακόμα και με αντικατάσταση με νέο ή και ανώτερο μοντέλο!

Προσωπικά έχω αναφερθεί αρνητικά καθόσον όταν πέρυσι είχα στείλει email στη fgeurope για τα defrost του asyg μου έστειλαν τεχνικό μετά από έναν μήνα.

Δεν ξέρω πόσο καλό δείγμα είμαστε βέβαια.

Απο μια εταιρια που στηνει προωθητες σε forums, δεν πιστευω τιποτα. Με αυτη την κινηση, δειχνει οτι χρησιμοποιει αθεμιτα μεσα. Αν εσυ εισαι οκ με αυτο, τοτε πιστεψε και οτι εχει το 'καλυτερο after sales'. 

Επεξ/σία από CorumD
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, CorumD είπε

Απο μια εταιρια που στηνει προωθητες σε forums, δεν πιστευω τιποτα. Με αυτη την κινηση, δειχνει οτι χρησιμοποιει αθεμιτα μεσα. Αν εσυ εισαι οκ με αυτο, τοτε πιστεψε και οτι εχει το 'καλυτερο after sales'. 

To να λες ότι στέλνει η inventor άτομα να κάνουν εγγραφή εδώ ώστε να αναφέρουν μαγικές επιλύσεις προβλημάτων ώστε να φανεί το after sales , αγγίζει τόσο πολύ την συνομωσιολογία όσο και να κατηγορείς κάποιον διαβάζοντας αυτά που θέλεις ότι είναι διαφημιστής.

Δεν λέω ότι δεν μπορεί να συμβαίνει και ούτε θέλω να κάτων τον δικηγόρο κανενός αλλά προσωπικά που θεωρώ ότι παρακολουθώ αρκετά στενά το φόρουμ, δεν έχω αντιληφθεί κάτι τέτοιο.

Επίσης νομίζω ότι η όλη αυτή η συζήτηση εκτός από τοξική είναι και ζημιογόνα για το φόρουμ.

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Την στάθμη θορύβου αλλά και το οποιοδήποτε χαρακτηριστικό κλιματιστικου καλό θα ήταν να το βλέπουμε από το σάιτ της εταιρείας 

Αν και εμπιστεύομαι τις πληροφορίες στου skroutz, τσέκαρα τα site των κατασκευαστών και έχουν τα ίδια χαρακτηριστικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πιστευω οτι η φιλικες σχεσεις που εχεις με τον Daredevil σε κανουν να μην εισαι αντικειμενικος. Επισης, κλεινεις τα ματια σε ενα σοβαρο θεμα, οτι ενας χρηστης προωθει μελετημενα τα προιοντα μιας εταιρειας σε forum με Hobbyists!

 

Το επομενο βημα ειναι αυτη η εταιρια να προσελκυσει και αλλους προωθητες, προπαντος αν βλεπει να τις βγαινει απο αποψη πωλησεων...Ειναι μεγα θεμα και μεχρι ποτε θα κλεινουμε τα ματια και θα λεμε οτι 'δεν βλεπουμε τιποτα!' ;;;

Οποτε, επιλεκτικα βλεπεις τι κανει ζημια στο forum...

Επεξ/σία από CorumD
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, CorumD είπε

Εγω πιστευω οτι η φιλικες σχεσεις που εχεις με τον Daredevil σε κανουν να μην εισαι αντικειμενικος. Επισης, κλεινεις τα ματια σε ενα σοβαρο θεμα, οτι ενας χρηστης προωθει μελετημενα τα προιοντα μιας εταιρειας σε forum με Hobbyists!

2 παραδείγματα για να αντικρούσω στο μπαμ το ένα σου επιχείρημα (περί στρατού προωθητών). Όμοια θεωρώ και το άλλο ανυπόστατο:

και

 

17 λεπτά πριν, _pro_ είπε

Αν και εμπιστεύομαι τις πληροφορίες στου skroutz, τσέκαρα τα site των κατασκευαστών και έχουν τα ίδια χαρακτηριστικα

Για το Τεσλα δεν το βρήκα πουθενά. Που το είδες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα αυτα που παρουσιαζεις, αλλα δεν μου λες για το θεμα με τις τοποθετησεις προωθητων σε αυτο το forum και στο adsl με μοναδικο στοχο την προωθηση Inventor, general electric και Haier...

 

Σε τελικη αναλυση, ας μιλησουνε και αλλοι χρηστες εδω στο forum. 

Αν νομιζετε οτι ειμαι αδικος παρακαλω πειτε μου και σταματαω αμεσα!

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CorumD είπε

Μια χαρα αυτα που παρουσιαζεις, αλλα δεν μου λες για το θεμα με τις τοποθετησεις προωθητων σε αυτο το forum και στο adsl με μοναδικο στοχο την προωθηση Inventor, general electric και Haier...

Σε τελικη αναλυση, ας μιλησουνε και αλλου χρηστες εδω στο forum. 

Αν νομιζετε οτι ειμαι αδικος παρακαλω πειτε μου και σταματαω αμεσα!

Επειδη μπορει να εχω χασει κατι...
Ο Dare-Devil αποδεδειγμενα δουλευει για την Inventor?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CorumD είπε

Μια χαρα αυτα που παρουσιαζεις, αλλα δεν μου λες για το θεμα τις τοποθετησεις προωθητων σε αυτο το forum και στο adsl με μοναδικο στοχο την προωθηση Inventor, general electric και Haier...

Σε τελικη αναλυση, ας μιλησουνε και αλλου χρηστες εδω στο forum. 

Αν νομιζετε οτι ειμαι αδικος παρακαλω πειτε μου και σταματαω αμεσα!

Τί να πω για κάτι που δεν υπάρχει;

Τεσπα, προσωπικά δεν πρόκειται να πω κάτι άλλο για αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Επειδη μπορει να εχω χασει κατι...
Ο Dare-Devil αποδεδειγμενα δουλευει για την Inventor?

Οποιος φερει στοιχεια για αυτο το θεμα, θα παρει δώρο 10 χρονια εγγύηση χωρις να χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, _pro_ είπε

Αν και εμπιστεύομαι τις πληροφορίες στου skroutz, τσέκαρα τα site των κατασκευαστών και έχουν τα ίδια χαρακτηριστικα

ΣΤΑΘΜΗ ΘΟΡΥΒΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ (Turbo/Hi/Mi/Lo) dB(A) 39/36/32/28
 

 

αυτό πχ είναι από την σελίδα της toyotomi για το κλιματιστικό που έχεις αναρτήσει πχ αυτό το κλιματιστικό δεν είναι κατάλληλο για κρεβατοκάμαρα , ψάξε για κλιματις5ικο που θα έχει στην χαμηλή σκάλα κάτω από 24 dB 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CorumD είπε

Οποιος φερει στοιχεια για αυτο το θεμα, θα παρει δώρο 10 χρονια εγγύηση χωρις να χρειάζονται ετήσιες συντηρήσεις...

Τον άνθρωπο δεν το ξέρω αλλά καλό θα ήταν να μην λέμε αν δεν είμαστε σίγουροι για κάτι και με αποδείξεις

 

Εμένα με βοήθησε πάντως σε οκ να διαλέξω και κάτι άλλο εκτός από Inventor, αν λέει κάτι αυτό 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...