Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, bill2015 είπε

Ναι

Το νιώθω ζεστό και όσο χαμηλόνω τη σκάλα του ανεμηστήρα πιο καυτός γίνεται

Το κλιματιστικό είναι κοντά στο ταβάνι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Rnd1978, το carrier με καταγραφικό θερμοκρασίας στις περσίδες :Screenshot_2020-02-19-07-18-57-885_com_miui.gallery.jpg.494b2f241ca2ea46e4073f1f58642620.jpg

έδωσε με τα γνωστά σχηματάκια στους 21C ζήτηση (ενδιαφέρον έχει ότι στην αρχή του κάθε σχήματος έχει 2 εκκινήσεις των περίπου 550-600W οι οποίες απέχουν 3' ακριβώς, πράγμα που δείχνει ότι το κλιματιστικό ξεκίνησε να κάνει πριόνι και ήρθε η τρίλεπτη ενημέρωση του τηλεχειριστηρίου που το έστρωσε)  :

e4d74a0e7ad3465cec8668c2cace6a44.thumb.png.4c8603fcac5e183288c21641a7355518.png

την παρακάτω εικόνα , με 35C θερμοκρασία αέρα από τις περσίδες στα 300W

b0e0b63dd32c79c34052ce642dafc05c.png.89fe317b6a38d81d6989fe32668ead1f.png

και 40.5C θερμοκρασία αέρα από τις περσίδες στα peaks των 850W (με μεσοδιάστημα από peak σε peak τα 30' ακριβώς )

252a193b8120e6e7e54effa6cac38cc4.png.c0146397c99108fafcfece15056429cc.png

Θα το κάνω και στο Daikin.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, liakjim είπε

Γιατί; Υπάρχει άλλος με τόση εγγύηση; Άνευ όρων; Που έχετε ακούσει εγγύηση 10 ετών σε ηλεκτρονική συσκευή;

Στην TCL; Ναι. Δεν έχουμε δείγματα όμως μέχρι τώρα. Ούτε θετικά ούτε αρνητικά. Άγνωστος Χ .

Στην Toshiba; Έχει 7. Έχει όρους όμως και δεν νομίζω ότι έχουν την ευελιξία της Inventor.

Δεν ξέρω, αλλά με καμμένες πλακέτες, με αδιανόητες προχειρότητες στις εγκαταστάσεις, με ένα κάρο άλλους παράγοντες, όσο λογικό είναι να λέει κάποιος ότι θέλει νο1 προτεραιότητα το eurovent, άλλος να λέει όχι θέλω Japan κτλ, άλλο τόσο λογικό και μη σου πω και πιο λογικό είναι ότι για 10 χρόνια θα σε καλύψω. Εγώ τι να πω που πήρα το Fujitsu γιατί δεν θα χαλούσε την αισθητική της γυναίκας;;;🤫🤭

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το θεωρείτε περίεργο που κάποιος προτείνει με κύρια παράμετρο την εγγύηση.

Λάθος. Και στο λέω εγώ που έχω πρόσφατη εμπειρία.

Η Toshiba φαίνεται να ρίχνει χρήμα για support και να επιλέγει αυστηρά τους συνεργάτες της, επίσης είναι η μόνη με βλαβοληπτικό κέντρο που λειτουργεί καθημερινά 15 ώρες και Σάββατα όταν όλοι οι άλλοι λειτουργούν το αντίστοιχο τμήμα 9-4 Δευ-Παρ. Για εμένα είναι και αυτό πολύ σημαντικό και μπράβο της για τις θέσεις εργασίας που υποστηρίζει.

Στην Κρήτη, υποθέτω και στις άλλες πόλεις, συνεργάζεται με την καλύτερη εταιρεία για κλιματισμό και δεν στέλνει άσχετους τεχνικούς απλά για να πει ότι έστειλε τεχνικό..

 

Δεν καταλαβαίνω που βλέπουν κάποιοι την ευελιξία της inventor. Λογικό είναι όταν ένα προϊόν τους κοστίζει ελάχιστα να κάνουν εύκολα αντικατάσταση .. Εδώ Κρήτη ο τεχνικός της toyotomi είναι ο ίδιος που χρησιμοποιεί η inventor...

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, guzel είπε

Λάθος. Και στο λέω εγώ που έχω πρόσφατη εμπειρία.

Η Toshiba φαίνεται να ρίχνει χρήμα για support και να επιλέγει αυστηρά τους συνεργάτες της, επίσης είναι η μόνη με βλαβοληπτικό κέντρο που λειτουργεί καθημερινά 15 ώρες και Σάββατα όταν όλοι οι άλλοι λειτουργούν το αντίστοιχο τμήμα 9-4 Δευ-Παρ. Για εμένα είναι και αυτό πολύ σημαντικό και μπράβο της για τις θέσεις εργασίας που υποστηρίζει.

Στην Κρήτη, υποθέτω και στις άλλες πόλεις, συνεργάζεται με την καλύτερη εταιρεία για κλιματισμό και δεν στέλνει άσχετους τεχνικούς απλά για να πει ότι έστειλε τεχνικό..

Πολύ ευχάριστο.

Από την άλλη αναφερόμουν σε επίλυση βλαβών όπου η Toshiba Carrier δεν ξέρουμε πως θα ανταποκριθεί ή δεν έχουμε ακούσει κάτι (είτε γιατί δεν χαλάνε , είτε γιατί δεν υπάρχει μεγάλη βάση αγορασμένων μηχανημάτων).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια..ειναι πολυς κοσμος που αγοραζει βασει εγγυησης και μονο μη σας πω..Μη κοιτατε τα φορουμ.προσφατα σε γνωστο μου του ανεπτυξα ολα τα θετικα ενος πιο ακριβου μηχανηματος toshiba/fuji κλτ,  καναμε ολοκληρη κουβεντα (εφοσον δεν ειχε θεμα οικονομικο) και στο τελος πηγε και πηρε inventor επειδη εχει 10 χρονια..Τζαπα το σαλιο που χαλασα..Εχει ριξει και χρημα στη διαφημιση εκανε ονομα,επηρεαζεται ψυχολογικα ο αγοραστης..σου λεει δε βαριεσαι, για 10 χρονια θα χω το κεφαλι μου ησυχο..ποσοι καθονται να κοιταξουν ταμπελακια με specs ελαχιστοι ψαγμενοι  

Επεξ/σία από energy52
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, energy52 είπε

παιδια..ειναι πολυς κοσμος που αγοραζει βασει εγγυησης και μονο μη σας πω..Μη κοιτατε τα φορουμ.προσφατα σε γνωστο μου του ανεπτυξα ολα τα θετικα ενος πιο ακριβου μηχανηματος toshiba/fuji κλτ,  καναμε ολοκληρη κουβεντα (εφοσον δεν ειχε θεμα οικονομικο) και στο τελος πηγε και πηρε inventor επειδη εχει 10 χρονια..Τζαπα το σαλιο που χαλασα..Εχει ριξει και χρημα στη διαφημιση εκανε ονομα,επηρεαζεται ψυχολογικα ο αγοραστης..σου λεει δε βαριεσαι, για 10 χρονια θα χω το κεφαλι μου ησυχο..ποσοι καθονται να κοιταξουν ταμπελακια με specs ελαχιστοι ψαγμενοι  

Ευτυχισμένοι άνθρωποι. Βάζουν ένα μηχάνημα που βγάζει ζέστη και δεν πάνε να πνιγούν όλα. Όχι σαν κάποιοι που σηκώνονται στις 6 το πρωί για να δουν πόση θερμοκρασία βγάζει τον αέρα στις περσίδες το carrier . 🤓

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ευτυχισμένοι άνθρωποι. Βάζουν ένα μηχάνημα που βγάζει ζέστη και δεν πάνε να πνιγούν όλα. Όχι σαν κάποιοι που σηκώνονται στις 6 το πρωί για να δουν πόση θερμοκρασία βγάζει τον αέρα στις περσίδες το carrier . 🤓

Περριτό τζάμπα άγχος.😝

Έχω παραδείγματα που στο τέλος βγαίνουν και χαμένοι απ το άγχος τους αυτό.

Ειδικά με την θέρμανση και την μετακίνηση καταντά μανία...

Από τζάκια σε ενεργειακά τζάκια μετά σε pellet και τέλος σε AC ή αντλίες.

Και στα αυτοκίνητα μετατροπές σε υγραέριο(ζημιές) πώληση, αγορά diesel (φόβοι για απαγόρευση) πώληση, αγορά cng κ.ο.κ.

Εντωμεταξύ αν δεν επιμείνεις στην αρχική σου απόφαση και της δώσεις το χρόνο που χρειάζεται να αποσβεστεί στο τέλος βγαίνεις χαμένος και οικονομικά και σε κόπο και χρόνο που αφιέρωσες.   

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, dimostr είπε
ΣΤΑΘΜΗ ΘΟΡΥΒΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ (Turbo/Hi/Mi/Lo) dB(A) 39/36/32/28
 

αυτό πχ είναι από την σελίδα της toyotomi για το κλιματιστικό που έχεις αναρτήσει πχ αυτό το κλιματιστικό δεν είναι κατάλληλο για κρεβατοκάμαρα , ψάξε για κλιματις5ικο που θα έχει στην χαμηλή σκάλα κάτω από 24 dB 

Ευχαριστώ πολύ για την παρατήρηση. Με βοηθάει αρκετά
Με βάση αυτό, βλέπω οτι η λιγο ακριβότερη σειρα της toyotomi (izuru) εχει super-low fan speed στα 26dB (άρα είναι καλύτερο αλλά πάλι δεν κάνει).
Βρήκα μια σειρά της haier που φαίνεται να έχει στο "πολύ χαμηλό" από 19-22dB.
Είναι ρεαλιστικά αυτά τα νούμερα και τα κλιματιστικά γενικά είναι ΟΚ? 
Μήπως έχει κανείς κάποια άλλη πρόταση για αθόρυβο (+τίμιο) κλιματιστικό?

Επεξ/σία από _pro_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, _pro_ είπε

Ευχαριστώ πολύ για την παρατήρηση. Με βοηθάει αρκετά
Με βάση αυτό, βλέπω οτι η λιγο ακριβότερη σειρα της toyotomi (izuru) εχει super-low fan speed στα 26dB (άρα είναι καλύτερο αλλά πάλι δεν κάνει).
Βρήκα μια σειρά της haier που φαίνεται να έχει στο "πολύ χαμηλό" από 19-22dB.
Είναι ρεαλιστικά αυτά τα νούμερα και τα κλιματιστικά γενικά είναι ΟΚ? 
Μήπως έχει κανείς κάποια άλλη πρόταση?

Ότι είναι κοντά στο 20 είναι ιδανικό τα νούμερα ισχύουν που γράφουν , προτάσεις εγώ γενικά δε κάνω γιατί δυστυχώς το πώς λειτουργεί ένα κλιματιστικό είναι ανάλογα με τον χώρο που μπαίνει οπότε κάτι που δουλεύει σε δικό μου χώρο και στο δικό μου αυτί σε σένα μπορεί να είναι ακριβώς το αντίθετο 

Υπάρχουν όμως στο forum πολλές πληροφορίες που μπορούν να σε βοηθήσουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω οτι καθε ενεργεια εχει και τις επιπτωσεις της, οποτε CorumD γραψε ο,,τι αισθανεσαι και ο,τι θεωρεις πως πρεπει να κανεις και δεν κουραζεις, οποως δε κουραζει να διαβαζει καποιος για inventor.

Προσωπικα με χαλαει να γινεται συγκριση κλιματιστικων με eurovenτ με αλλα που δεν εχουν τετοια πιστοποιηση, διοτι ειναι αδικη, αφου οι τιμες seer και scop αν δεν εχεις πιστοποιηση ειναι μουφα τιμες και δεν εχουν σχεση με αυτες που αναφερει πχ ενα mitsubishi που εχει πληρωσει πολλα για να γραψει τις τιμες που γραφει. Αυτο που λεω ειναι πανω  στην ιδια λογικη , οτι οπως δε ξερουμε ποια κλιματιστικα ειναι αξιοπιστα και δε χαλανε αφου δεν υπαρχει καποιος επισημος φορεας που εχει τετοια στατιστικα, ετσι και στις τιμες seer και scop υπαρχει φορεας που πιστοποιει τιμες οποτε οσοι δεν πανε να τις πιστοποιησουν γραφουν ακυρα νουμερα.

21 ώρες πριν, liakjim είπε

Γιατί; Υπάρχει άλλος με τόση εγγύηση; Άνευ όρων; Που έχετε ακούσει εγγύηση 10 ετών σε ηλεκτρονική συσκευή;

Στην TCL; Ναι. Δεν έχουμε δείγματα όμως μέχρι τώρα. Ούτε θετικά ούτε αρνητικά. Άγνωστος Χ .

\

Αυτο δε το καταλαβα, τι δειγμα περιμενεις να εχεις για τη tcl ? Εχει 10 χρονια εγγυηση ιδια με αυτη της inventor. Ειναι της ιδιας κατηγοριας κλιματιστικα, εχουμε αναφορες (νομιζω και εχεις αναφερει οτι θα αγοραζες tcl ) οτι δουλευουν μια χαρα και ειναι πιο φτηνα. Αν ειχα ξενοδοχειο και επρεπε να παρω 20 τεμαχια tcl θα επαιρνα. Για σπιτι δε θα επαιρνα κανενα απο τα δυο, θα κοιταζα καποιο επωνυμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Προσωπικα με χαλαει να γινεται συγκριση κλιματιστικων με eurovenτ με αλλα που δεν εχουν τετοια πιστοποιηση, διοτι ειναι αδικη, αφου οι τιμες seer και scop αν δεν εχεις πιστοποιηση ίσως να ειναι μουφα τιμες

FTFY

50 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Αυτο δε το καταλαβα, τι δειγμα περιμενεις να εχεις για τη tcl ? Εχει 10 χρονια εγγυηση ιδια με αυτη της inventor. Ειναι της ιδιας κατηγοριας κλιματιστικα, εχουμε αναφορες (νομιζω και εχεις αναφερει οτι θα αγοραζες tcl ) οτι δουλευουν μια χαρα και ειναι πιο φτηνα. Αν ειχα ξενοδοχειο και επρεπε να παρω 20 τεμαχια tcl θα επαιρνα. Για σπιτι δε θα επαιρνα κανενα απο τα δυο, θα κοιταζα καποιο επωνυμο.

Δεν έχουμε δείγμα από την άποψη ότι να έρθουν μέλη του φόρουμ εδώ ή αλλού στο πχ στο σκρουτζ και να πουν ότι μου έτυχε αυτό και μου έκαναν το άλλο, χωρίς να υπονοώ κάτι, απλά λέω ότι είναι άγνωστη ακόμα η ανταπόκριση σε προβλήματα (μόνο το τηλεκοντρόλ θυμάμαι που δεν είχε το mute στα xa412 και έστειλαν τα σωστά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

FTFY

Δεν έχουμε δείγμα από την άποψη ότι να έρθουν μέλη του φόρουμ εδώ ή αλλού στο πχ στο σκρουτζ και να πουν ότι μου έτυχε αυτό και μου έκαναν το άλλο, χωρίς να υπονοώ κάτι, απλά λέω ότι είναι άγνωστη ακόμα η ανταπόκριση σε προβλήματα (μόνο το τηλεκοντρόλ θυμάμαι που δεν είχε το mute στα xa412 και έστειλαν τα σωστά).

Eιναι μουφα μεχρι αποδειξεως  του εναντιον..Μεχρι να βαλουν eurovent ειναι μουφα η συγκριση με τα επωνυμα.

Το οτι δεν εχει ακουσει καποιος κακες αναφορες για tcl εγω το βλεπω για καλο. Για καλες αναφορες, αν ηξερες ποσα πραγματα εχω αγορασει και δεν εχω γραψει στο σκρουτζ τις θετικες μου αποψεις? Μονο οταν κατι με χαλαει παω και γραφω. Ειναι κανονας πως διαβαζουμε μονο τις αρνητικες γνωμες στα site.

Παντως ενα προιον εχω παρει inventor και εχω τις χειροτερες εντυπωσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Eιναι μουφα μεχρι αποδειξεως  του εναντιον

Αυτη η φράση θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί ως η επιτομή της λασπολογίας 

  • Like 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...