Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα ειστε σοβαροι τωρα? Ειναι επιτομη της λασπολογιας, οταν υπαρχει μια ολοκληρη διαδικασια πιστοποιησης, που δημιουργηθηκε επειδη τα νουμερα των εταιρειων ηταν μουφα, για να μπορεσει να βαλει σε κανονες σωστους το παιχνιδι, Το οτι ειναι μουφα λοιπον τα νουμερα δε το λεω εγω αλλα η υπαρξη πιστοποιησης που υπαρχει για να αποδειξεις οτι δεν ειναι μουφα.

Ωρες ωρες οταν μιλαμε χωρις κοινη λογικη, βαριεμαι και που σχολιαζω.

40 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έλεος

invertorιζεις

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Καλα ειστε σοβαροι τωρα? Ειναι επιτομη της λασπολογιας, οταν υπαρχει μια ολοκληρη διαδικασια πιστοποιησης, που δημιουργηθηκε επειδη τα νουμερα των εταιρειων ηταν μουφα, για να μπορεσει να βαλει σε κανονες σωστους το παιχνιδι, Το οτι ειναι μουφα λοιπον τα νουμερα δε το λεω εγω αλλα η υπαρξη πιστοποιησης που υπαρχει για να αποδειξεις οτι δεν ειναι μουφα.

Ωρες ωρες οταν μιλαμε χωρις κοινη λογικη, βαριεμαι και που σχολιαζω.

Κοίτα, μιας και η δουλειά μου έχει να κάνει με πιστοποίηση προϊόντων , άλλου τομέα, να ξέρεις ότι η πιστοποίηση είναι μια τεράστια μπίζνα όπου ο φορέας πιστοποίησης χρεώνει τρελά ποσά. Δοκίμασε να αγοράσεις ένα iso ή ή ένα sspc για να το διαβάσεις και θα δεις. Πόσο μάλλον να πιστοποιηθείς. Φυσικά δεν ξέρω πόσο χρεώνει η eurovent.

Δεν θέλω να παρεξηγηθω. Το carrier το πήρα γιατί έχει πιστοποίηση. Αλλά αν κάποιος δεν έχει, το πιθανότερο είναι ότι δεν θέλει να μετακυλισει το κόστος στο προϊόν παρά ότι δεν δίνει ορθά στοιχεία. Πχ το Inventor Aria που είναι ίδιο με το crystal II σιγά μη δεν έχει τα ίδια scop, seer με αυτό.

Φυσικά όποιος θέλει να είναι σίγουρος, πάει σε πιστοποιημένο προϊόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Καλα ειστε σοβαροι τωρα? Ειναι επιτομη της λασπολογιας, οταν υπαρχει μια ολοκληρη διαδικασια πιστοποιησης, που δημιουργηθηκε επειδη τα νουμερα των εταιρειων ηταν μουφα, για να μπορεσει να βαλει σε κανονες σωστους το παιχνιδι, Το οτι ειναι μουφα λοιπον τα νουμερα δε το λεω εγω αλλα η υπαρξη πιστοποιησης που υπαρχει για να αποδειξεις οτι δεν ειναι μουφα.

Ωρες ωρες οταν μιλαμε χωρις κοινη λογικη, βαριεμαι και που σχολιαζω.

invertorιζεις

Υποθέτω ότι θα έχεις ακούσει την φράση ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΑΘΩΟΤΗΤΑΣ αυτή η μικρή φράση των 2 μόλις λέξεων είναι μια θεμελιώδης αρχή ώστε να υπάρχει προστασία από τις οποιες ανυπόστατες κατηγορίες για οποιοδήποτε θέμα 

Με λίγα λόγια φέρε στοιχεία για αυτά που κατηγορείς και τότε αφού αποδείξεις ότι όλα αυτά  ισχύουν  και γω μαζί σου 

επισης η πιστοποίηση δίνει επιπλέον αξία σε κάποια συσκευή ΔΕΝ πιστοποιεί ότι οποίες δεν έχουν πιστοποίηση λένε ψέμματα 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Υποθέτω ότι θα έχεις ακούσει την φράση ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΑΘΩΟΤΗΤΑΣ αυτή η μικρή φράση των 2 μόλις λέξεων είναι μια θεμελιώδης αρχή ώστε να υπάρχει προστασία από τις οποιες ανυπόστατες κατηγορίες για οποιοδήποτε θέμα 

Με λίγα λόγια φέρε στοιχεία για αυτά που κατηγορείς και τότε αφού αποδείξεις ότι όλα αυτά  ισχύουν  και γω μαζί σου 

Ξαναδιαβασε το ποστ και οτι καταλβαινεις. Σου ειπα βαριεμαι.

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κοίτα, μιας και η δουλειά μου έχει να κάνει με πιστοποίηση προϊόντων , άλλου τομέα, να ξέρεις ότι η πιστοποίηση είναι μια τεράστια μπίζνα όπου ο φορέας πιστοποίησης χρεώνει τρελά ποσά. Δοκίμασε να αγοράσεις ένα iso ή ή ένα sspc για να το διαβάσεις και θα δεις. Πόσο μάλλον να πιστοποιηθείς. Φυσικά δεν ξέρω πόσο χρεώνει η eurovent.

Δεν θέλω να παρεξηγηθω. Το carrier το πήρα γιατί έχει πιστοποίηση. Αλλά αν κάποιος δεν έχει, το πιθανότερο είναι ότι δεν θέλει να μετακυλισει το κόστος στο προϊόν παρά ότι δεν δίνει ορθά στοιχεία. Πχ το Inventor Aria που είναι ίδιο με το crystal II σιγά μη δεν έχει τα ίδια scop, seer με αυτό.

Φυσικά όποιος θέλει να είναι σίγουρος, πάει σε πιστοποιημένο προϊόν.

Αφου λοιπον ξερεις για τις πιστοποιησεις να μη γραφεις ετσι ευκολα   ελεος για να μην σε παρεξηγουν.  Και γω εχω ασχοληθει με πιστοποιησεις αρκετα και το οτι δημιουργηθηκαν για την προστασια του καταναλωτη δε παει να πει οτι θα γινονται τσαμπα και δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει στη τελικη η μπιζνα με τη συζητηση μας. Εγω απλα λοιπον αναφερω οτι οποιος θελει να πεισει τον καταναλωτη οτι δε πουλαει μουφα προιον το πιστοποιει. Αλλα ξαναλεω οτι δε με χαλαει αυτο, με χαλαει οτι γινεται συγκριση ενος πιστοποιημενου με ενα μη πιστοποιημενο. 

 βλεπεις τι γινεται στους αφυγραντηρες, μουφα db μουφα  λιτρα αφυγρανσης, μουφα λιτρα καδου. Οι ιδιες εταιρειες ειναι που πουλανε και κλιματιστικα.

υγ.οταν ενα μη πιστοποιημενο εχει την ιδια τιμη με ενα πιστοποιημενο, και ειναι και φασον  σου χρεωνει την εγγυηση. 

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι σύγκριση μεταξύ certified και non certified συσκευών είναι άκυρη. Όσο για τις πιστοποιήσεις αυτό καθ' αυτό, αποτελούν γενικά μια επένδυση για όποιον θέλει να πιστοποιηθεί στο οτιδήποτε. Συμφωνώ ότι αποτελούν ταυτόχρονα και μια μπιζνα όπου κάποιοι κονομανε από πίσω, αλλά αυτό δεν αναιρεί ότι όποιος φέρει πιστοποιηση έχει πλεονέκτημα έναντι του μη πιστοποιημενου. Για τον κλιματισμό ειδικά όλες οι εταιρείες γνωστές είναι με τζίρους και έσοδα, ας κάνουν τον κόπο να πιστοποιησουν όλες τα μηχανήματα τους και θα αυξήσουν τους τζίρους τους. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μια και που το έφερε η συζήτηση 59db/64db θόρυβος εσωτερικής/εξ.μοναδας  Toyo 856zr και Shorai 18000. Γελάνε και οι πέτρες με την πραγματική διαφορά θορύβου στην πραγματικότητα. Στο ίδιο ακριβώς σημείο και τα δύο μοντελα. Στο toyo,άνοιγα το κλιματιστικο και ακουγόταν σε όλο το τετράγωνο,με το shorai ίσα που ακούγεται στο μπαλκόνι. (Αλλά έχουν ίδια νουμερα)

Μην ξεχνάμε και την λάθος κατανάλωση στην αναμονη (που ακόμα διαφημίζεται λάθος),πραγμα φανερο αφού σε δύο "επίσημα" έγγραφα της εταιρείας είχαν και μάλλον έχουν ακόμα διαφορετική κατάναλωση(διαφορετικά νούμερα)

Τα ελάχιστα watt,ελάχιστη απόδοση και θέρμανση και ψύξη..  που δεν έπαιζε στο toyo..και είναι σίγουρα (για μένα) sci-fi τιμές.. Αφού στα φανερά στοιχεια είναι τόσο λάθος..γιατί να είναι στα κρυφά (SCOP/seer) σωστά;

Last but not least μια λέξη ένα όνομα Finlux.

 

Συμφωνώ με @Curtis76

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Ξαναδιαβασε το ποστ και οτι καταλβαινεις. Σου ειπα βαριεμαι

Οποιος δεν έχει αποδείξεις βαριέται .....οκ ότι πείτε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Αφου λοιπον ξερεις για τις πιστοποιησεις να μη γραφεις ετσι ευκολα   ελεος για να μην σε παρεξηγουν. 

Έχεις δίκιο, συγγνώμη.

43 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

δεν καταλαβαινω τι σχεση εχει στη τελικη η μπιζνα με τη συζητηση μας

Έχει γιατί αφορά το τελικό κόστος. Δεν ξέρω τι πωλήσεις έχει πχ η inventor, αλλά φαντάζομαι ότι σε παγκόσμιο επίπεδο θα είναι ένα μικρό κλάσμα από Toshiba, Daikin , Mitsubishi κτλ, οπότε η μετακύλιση του κόστους που πάει €/μονάδα θα είναι πολύ διαφορετική. Δεν έχω εννοείται στοιχεία, απλά πιθανολογώ.

Είναι και κάτι άλλο. Η inventor δεν είναι κατασκευαστής, δεν φτιάχνει τίποτα. Αν έφτιαχνε στο γκαράζ κάποιος κλιματιστικό ναι θα ανησυχούσα πολύ.

Αλλά το βρίσκω εντελώς παράλογο να θεωρεί κάποιος ότι ένα μηχάνημα που βασίζεται αν όχι στον μεγαλύτερο αλλά έναν από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές στον κόσμο, τη midea, που έχει και πιστοποιημένα μηχανήματα, δεν θα έχει τα ίδια στοιχεία. Και σιγά το δύσκολο, είδαμε πόσο εύκολο είναι να βγάλεις 5.1 στη θέρμανση.

Φυσικά όποιος θέλει να είναι 100% σίγουρος, ναι πάει σε πιστοποιημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Έχεις δίκιο, συγγνώμη. Νp απλα διαβασα δυο συνεχομενα σχολια και φορτωσα

Έχει γιατί αφορά το τελικό κόστος. εγω μιλησα μονο αν ειναι συγκρισημα τα μη πιστοποιηενα με τα πιστοποιημενα, Για το κοστος μιλαει το σκορυτζ. Δεν ξέρω τι πωλήσεις έχει πχ η inventor, αλλά φαντάζομαι ότι σε παγκόσμιο επίπεδο θα είναι ένα μικρό κλάσμα από Toshiba, Daikin , Mitsubishi κτλ, οπότε η μετακύλιση του κόστους που πάει €/μονάδα θα είναι πολύ διαφορετική. Δεν έχω εννοείται στοιχεία, απλά πιθανολογώ.

Μετακυλιση του κοστους ομως εχει και για την εγγυηση που προσφερει, και στη τελικη αν μας ενδιαφερει το κοστος υπαρχουν φτηνοτερα, γιατι εχουν ηδη φτασει και ξεπερεασει αλλα με πιστοποιηση χωρις κανενα προφανη λογο.

Είναι και κάτι άλλο. Η inventor δεν είναι κατασκευαστής, δεν φτιάχνει τίποτα. Αν έφτιαχνε στο γκαράζ κάποιος κλιματιστικό ναι θα ανησυχούσα πολύ.

Αλλά το βρίσκω εντελώς παράλογο να θεωρεί κάποιος ότι ένα μηχάνημα που βασίζεται αν όχι στον μεγαλύτερο αλλά έναν από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές στον κόσμο, τη midea, που έχει και πιστοποιημένα μηχανήματα, δεν θα έχει τα ίδια στοιχεία . Και σιγά το δύσκολο, είδαμε πόσο εύκολο είναι να βγάλεις 5.1 στη θέρμανση. Τελικα midea φασον ειναι ή gree γιατι εχω διαβασει και τα δυο. Ολα τα φασον απο καποιον κατασκευαστη προερχονται, που εχει φτιαξει ολη τη γκαμα seer και scop μηχανηματων, το θεμα ειναι τι εχουν βαλει και στη τελικη ποτε δε ξερεις το παιχνιδι που παιζεται. Θα εβγαζαν eurovent για τους 6-7 κατασκευαστες και θα τελειωνε εκει το παιχνιδι αλλα ομως αφορα τους παντες. Στους αφυγραντηρες μια χαρα λαμογιες γινονται και απο μεγαλυτερες εταιρειες οποτε δεν εχουν ενδιασμους.

Φυσικά όποιος θέλει να είναι 100% σίγουρος, ναι πάει σε πιστοποιημένο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Και μια και που το έφερε η συζήτηση 59db/64db θόρυβος εσωτερικής/εξ.μοναδας  Toyo 856zr και Shorai 18000.

Στο πρότυπο έχουν το sound power level (όχι το sound pressure level) σε high.

3 λεπτά πριν, Curtis76 είπε
17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχεις δίκιο, συγγνώμη. Νp απλα διαβασα δυο συνεχομενα σχολια και φορτωσα

Έχει γιατί αφορά το τελικό κόστος. εγω μιλησα μονο αν ειναι συγκρισημα τα μη πιστοποιηενα με τα πιστοποιημενα, Για το κοστος μιλαει το σκορυτζ. Για μένα είναι συγκρίσιμα μιας και ο πελάτης πρέπει να αγοράζει με weighted factors πχ αν το eurovent είναι προϋπόθεση να μηδενίζει τη μη ύπαρξη. Για μένα απλά βαθμολογείται λιγότερο.  Δεν ξέρω τι πωλήσεις έχει πχ η inventor, αλλά φαντάζομαι ότι σε παγκόσμιο επίπεδο θα είναι ένα μικρό κλάσμα από Toshiba, Daikin , Mitsubishi κτλ, οπότε η μετακύλιση του κόστους που πάει €/μονάδα θα είναι πολύ διαφορετική. Δεν έχω εννοείται στοιχεία, απλά πιθανολογώ.

Μετακυλιση του κοστους ομως εχει και για την εγγυηση που προσφερει, και στη τελικη αν μας ενδιαφερει το κοστος υπαρχουν φτηνοτερα, γιατι εχουν ηδη φτασει και ξεπερεασει αλλα με πιστοποιηση χωρις κανενα προφανη λογο.

Το κόστος της μονάδας το ορίζει ο νόμος της αγοράς.

Είναι και κάτι άλλο. Η inventor δεν είναι κατασκευαστής, δεν φτιάχνει τίποτα. Αν έφτιαχνε στο γκαράζ κάποιος κλιματιστικό ναι θα ανησυχούσα πολύ.

Αλλά το βρίσκω εντελώς παράλογο να θεωρεί κάποιος ότι ένα μηχάνημα που βασίζεται αν όχι στον μεγαλύτερο αλλά έναν από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές στον κόσμο, τη midea, που έχει και πιστοποιημένα μηχανήματα, δεν θα έχει τα ίδια στοιχεία . Και σιγά το δύσκολο, είδαμε πόσο εύκολο είναι να βγάλεις 5.1 στη θέρμανση. Τελικα midea φασον ειναι ή gree γιατι εχω διαβασει και τα δυο. Ολα τα φασον απο καποιον κατασκευαστη προερχονται, που εχει φτιαξει ολη τη γκαμα seer και scop μηχανηματων, το θεμα ειναι τι εχουν βαλει και στη τελικη ποτε δε ξερεις το παιχνιδι που παιζεται. Θα εβγαζαν eurovent για τους 6-7 κατασκευαστες και θα τελειωνε εκει το παιχνιδι αλλα ομως αφορα τους παντες. Στους αφυγραντηρες μια χαρα λαμογιες γινονται και απο μεγαλυτερες εταιρειες οποτε δεν εχουν ενδιασμους.

Και midea και gree. Πλέον φαίνεται ότι είναι μόνο midea. Παλιά τα gree είχαν πιστοποίηση. Εδώ και χρόνια όχι. Πάνε για φούντο μάλλον;;

Φυσικά όποιος θέλει να είναι 100% σίγουρος, ναι πάει σε πιστοποιημένο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2020 στις 12:33 ΜΜ, _pro_ είπε

Hello guys.

Βλέπω έχουν ειπωθεί πάρα πολλά πράγματα για καταναλώσει, φασόν μοντέλα, προμηθευτές κλπ.

Θα ήθελα να ρωτήσω για 1 μόνο πράγμα που με ενδιαφέρει: τον θόρυβο.
Πως μπορώ να βρω ποιο είναι το πιο αθόρυβο?
Κοίταξα λίγο στα reviews στο skroutz και βλέπω πχ ότι το πιο δημοφιλές κλιματιστικό της σελίδας (toyotomi ~420‎€ για 9αρι, 485 το 12αρι) φαίνεται να έχει αρκετά ψηλότερα dB από πχ ένα πολύ φθηνότερο crown (250‎€ για 12αρι). Και εκτός από τις τεχνικές προδιαγραφές αυτό γράφουν και στα reviews, ότι το crown είναι πολύ αθόρυβο.
Είναι δυνατόν αυτό για μια συσκευή κοντά στα μισά λεφτά?

Ναι υπάρχει πιθανότητα ένα μηχάνημα  με πολύ μικρότερη τιμή να έχει καλύτερη στάθμη θορύβου απο ένα ακριβότερο .  Κάπου θα πλεονεκτεί (μικρότερο θόρυβο) και κάπου θα μειονεκτεί . 
Η τιμή πώλησης δεν έχει να κάνει μόνο με τα χαρακτηριστικά . Είναι πολλά που παίζουν ρόλο . Κόστος παραγωγής , ισοτιμία νομίσματος , μεταφορικά κόστη, εμπορικές συμφωνίες, το κέρδος που θέλει να έχει η εταιρεία  , το value του brandname, ο ανταγωνισμός, το target group σου κ.α 

Όσον αφορά το θόρυβο στο μόνο που μπορούμε να στηριχθούμε είναι οι στάθμες θορύβου που ανακοινώνουν οι αντιπροσωπίες . Θα σε συμβούλευα να μην κοιτάς καθόλου τα specs απο τα sites των καταστημάτων . Αρκετές φορές γίνονται λάθη . Ότι θες να δεις να το βλέπεις στο site της αντιπροσωπείας και να συγκρίνεις . 

Στις 18/2/2020 στις 5:03 ΜΜ, Βασίλης_29 είπε

Το μονο που μένει είναι να κοιτάξεις τους κανονισμούς του forum. 

Πάντως, θυμάμαι από ένα σκηνικό πριν 3 έτη. Το thread εδώ παρακολουθείται από την inventor. Θυμαμαι για κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα που είχε υπάρξει με τα τηλεχειριστήρια από ένα συγκεκριμένο μοντέλο της inventor. Τότε κάτι είχε αναφέρει ο dare devil και νομίζω τους έστειλε κάποιο email και τους κάλεσε να μπουν εδώ. Σε ένα post τότε είχε απαντήσει κάποιος που έφερε το nickname της inventor και το λογότυπο της εταιρείας στο avatar και ανακοίνωσε ότι η εταιρεία θα προχωρήσει σε δωρεάν αντικατάσταση των τηλεκοντρολ. Από τότε δεν ξαναείδα άλλο post από αυτούς. Ο dare devil είχε ανάφερει παλια ότι μας διαβάζουν από την inventor. 

Νομίζω αυτά που αναφέρω τα θυμάται καλά ο dare devil και μπορεί να τα επιβεβαιώσει. 

Πλακέτα  έβαλαν σε όσους είχαν το πρόβλημα αυτό.
Το post είναι το παρακάτω:

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

@Rnd1978, έβαλα το καταγραφικό θερμοκρασίας στο Daikin .

Με ζήτηση 22 και κατανάλωση αυτή (όλη τη νύχτα σταθερά 178W) :

Screenshot-6.png.61f1327a269c395c7605a249cb349bd8.png

μου έδωσε αυτό :

Screenshot-5.png.ac002649aebb8e38c895c3a788b67212.png

 

Συνεπώς το Daikin βγάζει κάπου 31C αέρα, ενώ το Carrier 35C

Σιγά τη διαφορά ε;

Γιατί όμως παραπονιέμαι για ψυχρά ρεύματα;

Στο Carrier ο ανεμιστήρας πάει στο low . Δίνει 230m3/hr .

Το Daikin το είχα fixed στο quiet. Δίνει 336m3/hr

Άρα το Daikin δίνει 37% παραπάνω παροχή λιγότερο ζεστού αέρα. Και αυτό ο άνθρωπος το νιώθει.

 

ΥΓ Με την ευκαιρία σκέφτηκα αν μπορούμε να υπολογίσουμε ενέργειες. @Dare-Devil βοήθεια πλιζ.

Δλδ το carrier με 300W ή 0.3KWh , δίνει στον χώρο 230m3/hr αέρα των 35C ενώ το Daikin με 0.178KWh δίνει 336m3/hr με 31C.

Άρα;

 

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα 

Μετα απο πολυ καιρο και εγω πλεον κατοχος της υπεροχης smartplug h110 tplink

Εσωτερικη 17 

Εξωτερικη 12

Ζητηση 30 με turbo 

 

 

Screenshot_20200220-090130_Kasa.jpg

Επεξ/σία από bill2015
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...