Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το επόμενο ΣΚ θα έχει 35+ οπότε θα σου έχω στοιχεία για τη ψύξη του daikin.

Με συμπιεστές από mitsubishi και panasonic.

Επίσης βλέπω νέα σειρά , τα tide, με Hitachi.

Όντως !  Απο τι βλέπω βελτίωσαν το θόρυβο στη χαμηλή σκάλα . Το 9άρι Tide βγάζει 18 db και το 12 άρι 19db.Eπίσης αυξήθηκε η παροχή αέρα στην μεγάλη σκάλα .  SCOP SEER τα ίδια Edit: Αλλάζει το SEER . Αλλάξαν τα εύρη απόδοσης στο Tide . Πέφτει ελαφρώς πιο χαμηλά το 9άρι και το 12άρι στην θέρμανση και δεν πιάνει τα μέγιστα btu/h που πιάνει το Tundra Green . 
Επίσης μάλλον δεν παίρνει wifi το Τide . Μικρές διαφορές  τουλάχιστον στα 9άρια και 12άρια που σύγκρινα .  Στο skroutz δεν υπάρχει η σειρά αλλά σε Κόκοτα και Mediamarkt υπάρχει.

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, alex19871987 είπε

Με τι ζήτηση??

Είχα γράψει εδώ κάποια πράγματα

 

Το carrier έχει μια λειτουργία eco στη ψύξη που δεν έχει το aria η οποία όντως κάνει δουλειά. Το Σαββατοκύριακο μπροστά μας που θα κάνει ζέστη θα το συγκρίνω με το daikin και θα σου πω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ερώτηση: ανάμεσα στα Inventor Nemesis Pro N2VI32 και Inventor KING K1VI32 (12αρια) τι να προτιμήσω για ψύξη;

Φαίνεται ότι το King είναι ανώτερο αλλά η απορία μου είναι αν αξίζει τα +300€ ή δε θα δω διαφορά; Καμία άλλη πρόταση;

To σπίτι είναι σε Κυκλαδονήσι, 40τμ ενιαία σαλονοτραπεζαρία με μόνωση κ διπλά τζάμια, για 2 μήνες καλοκαίρι κυρίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ghortman είπε

Παιδιά ερώτηση: ανάμεσα στα Inventor Nemesis Pro N2VI32 και Inventor KING K1VI32 (12αρια) τι να προτιμήσω για ψύξη;

Φαίνεται ότι το King είναι ανώτερο αλλά η απορία μου είναι αν αξίζει τα +300€ ή δε θα δω διαφορά; Καμία άλλη πρόταση;

To σπίτι είναι σε Κυκλαδονήσι, 40τμ ενιαία σαλονοτραπεζαρία με μόνωση κ διπλά τζάμια, για 2 μήνες καλοκαίρι κυρίως.

Πολύ μικρή η διαφορά σε seer . Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα έξτρα χαρακτηριστικά όπως το μάτι παρουσίας ανθρώπου, θα έλεγα ότι δεν αξίζει τα έξτρα 300€.

Υπάρχει και το carrier platinum το οποίο το έχουμε δει από ότι θυμάμαι κοντά 650-700€ εγκατεστημένο από Κωτσόβολο σε εκπτώσεις αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι αξίζει το έξτρα κόστος απ'το nemesis pro μιας και έχει τη μισή εγγύηση.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω την εντύπωση ότι στην ψύξη έτσι και αλλιώς όλα τα κλιματιστικά καίνε λίγο.

Το λέω γιατί στο πατρικό μου, η κατανάλωση των Chofu τον χειμώνα σε σχέση με το καλοκαίρι δεν έχει καμία, μα καμία σχέση.

Οπότε νομίζω ότι όσοι τα χρειάζονται μόνο για ψύξη ίσως να μη χρειάζεται να αγχώνονται τόσο για την επιλογή.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

εχω την εντύπωση ότι στην ψύξη έτσι και αλλιώς όλα τα κλιματιστικά καίνε λίγο.

Το λέω γιατί στο πατρικό μου, η κατανάλωση των Chofu τον χειμώνα σε σχέση με το καλοκαίρι δεν έχει καμία, μα καμία σχέση.

Οπότε νομίζω ότι όσοι τα χρειάζονται μόνο για ψύξη ίσως να μη χρειάζεται να αγχώνονται τόσο για την επιλογή.

Καίνε λιγότερο . Είναι και το ΔΤ μικρότερο. Άλλο από 4 σε 22 και άλλο από 38 σε 26.

Σε μεγάλους χώρους και πάλι συμφέρει το καλό seer. Σε μικρούς μειώνεται το κέρδος και αυξάνει ο χρόνος απόσβεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Νωρίς φέτος υψηλές θερμοκρασίες, 37 την Παρασκευή και 40 το Σάββατο δείχνουν προς στιγμής για τις 2 αυτές μέρες κέντρο Αθήνας...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thresh είπε

Νωρίς φέτος υψηλές θερμοκρασίες, 37 την Παρασκευή και 40 το Σάββατο δείχνουν προς στιγμής για τις 2 αυτές μέρες κέντρο Αθήνας...

Θα γίνει της μετρήσεως το κάγκελο!!

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, liakjim said:

ΥΓ Να πεις στα φιλαράκια σου στα μαγαζιά να κάνουν καμιά προσφορά να δροσιστεί ο κόσμος! 😋🤭😂

wut?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Thresh είπε

wut?

Αστειάκι (έβαλα 3 φατσούλες 😇 ).

Μάλλον ήταν τόσο κακόγουστο που ήθελε περισσότερες.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2020 στις 6:46 ΜΜ, liakjim είπε

Καλό seer έχει για 18αρι.

Εδώ φθηνότερα

https://www.bestprice.gr/item/2155328517/midea-mission-ii-mb-18n8d0-i.html

Ουπς, έπεσα σε επανάληψη.

Έχε και το νου σου για αυτό που μπορεί να παίξει καμιά προσφορά από κώτσο https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198334-carrier-42qhp12e8s-platinum

Έχει eurovent, seer 9 και δυνατότητες όπως το Intelligent Eye.

Μια ακόμα ερώτηση. Είδα κ αυτό το κλιματιστικό

https://www.idealklima.gr/eshop/klimatistiko-daikin-inverter-ftxf50-rxf50a

το οποίο έχει χαμηλότερη απόδοση και είναι και πιο ακριβό. Υπάρχει κάποιος λόγος να κοιτάξω κάτι άλλο πέρα από το Midea που είχα γράψει στην αρχή (πχ ότι το Daikin θα κρατήσει καλύτερα στο χρόνο ή κάτι τέτοιο)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...