Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, panafana είπε

 ότι το Daikin θα κρατήσει καλύτερα στο χρόνο ή κάτι τέτοιο)?

Αυτό δεν πρόκειται να στο εγγυηθεί κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε ένα από τα πιο δυναμικά threads του insomnia.
Σκέφτομαι να πάρω ένα 12αρι για το υπνοδωμάτιο.
Ενδιαφέρομαι σχεδόν αποκλειστικά για τον θόρυβο.
Βρήκα μια καινούρια σειρά της Haier που δίνει 19dB στην αθόρυβη λειτουργία και μου φαίνεται αρκετά δελεαστικό.
Μήπως ξέρει κανείς κάποια καλύτερη πρόταση? Ιδανικά κάπου κοντά στα 400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, panafana είπε

Μια ακόμα ερώτηση. Είδα κ αυτό το κλιματιστικό

https://www.idealklima.gr/eshop/klimatistiko-daikin-inverter-ftxf50-rxf50a

το οποίο έχει χαμηλότερη απόδοση και είναι και πιο ακριβό. Υπάρχει κάποιος λόγος να κοιτάξω κάτι άλλο πέρα από το Midea που είχα γράψει στην αρχή (πχ ότι το Daikin θα κρατήσει καλύτερα στο χρόνο ή κάτι τέτοιο)?

Σε αυτα τα χρηματα παιρνεις αυτο https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/186363-fujitsu-asyg18klca

Στα 750 αν θελεις γιαπωνεζου κατασκευαστη νομιζω το Ftxc50b/atxc50b ειναι μονοδρομος.

Παιζει και αυτο αυτη τη στιγμη  https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/187833-morris-wfin50132
στα 539-100 δωροεπιταγη=439

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, _pro_ είπε

Καλησπέρα σε ένα από τα πιο δυναμικά threads του insomnia.
Σκέφτομαι να πάρω ένα 12αρι για το υπνοδωμάτιο.
Ενδιαφέρομαι σχεδόν αποκλειστικά για τον θόρυβο.
Βρήκα μια καινούρια σειρά της Haier που δίνει 19dB στην αθόρυβη λειτουργία και μου φαίνεται αρκετά δελεαστικό.
Μήπως ξέρει κανείς κάποια καλύτερη πρόταση? Ιδανικά κάπου κοντά στα 400.

Πόσα τμ είναι το δωμάτιο??και εγώ για haier tundra plus προσανατολιζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, _pro_ είπε

Καλησπέρα σε ένα από τα πιο δυναμικά threads του insomnia.
Σκέφτομαι να πάρω ένα 12αρι για το υπνοδωμάτιο.
Ενδιαφέρομαι σχεδόν αποκλειστικά για τον θόρυβο.
Βρήκα μια καινούρια σειρά της Haier που δίνει 19dB στην αθόρυβη λειτουργία και μου φαίνεται αρκετά δελεαστικό.
Μήπως ξέρει κανείς κάποια καλύτερη πρόταση? Ιδανικά κάπου κοντά στα 400.

Με μόλις 40€ πάνω από τα χρήματα που λες, αγοράζεις 12άρι με σαφώς ανώτερο seer στο 7.0 αντί για 6.1 (φαντάζομαι θα το θες για ψύξη) και 10 έτη εγγύησης αντί για 5, χώρια το standard wifi και το follow me

https://www.bestprice.gr/item/2155617975/inventor-aria-ar3vi32-12wfar3vo32-12.html?qid=3nE8VAMP8Ma_f65d0&seq=1&q=inventor+aria+12000&from=search

Έχει 21dB στην αθόρυβη και 22dB στη χαμηλή.

Έχω το carrier crystal II σε 9άρι , ίδιο με το aria, και έχει 20 στην αθόρυβη και 23 στη χαμηλή.

Το δουλεύω στη χαμηλή και είναι σχεδόν αθόρυβο.

Υπόψη ότι η αθόρυβη βγάζει τόσο λίγο αέρα, που στην πράξη είναι άχρηστη. Φυσικά στο haier δεν ξέρω.

Το κακό στο haier είναι ότι η χαμηλή του είναι 29dB που είναι πολύ, οπότε αν στην πράξη δεν φτάνει η αθόρυβη να καλύψει τον χώρο, μετά μένει η χαμηλή που θα την ακούς.

Βάζω και ένα video από το carrier σε 2 σκάλες . Η χαμηλή δεν έχει προστεθεί, αλλά είναι ένα τακ πάνω από την αθόρυβη:

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το haier tide εχει 18/28/32/37 εκτός αν είδα κάτι λάθος .

Εγώ κολλάω στην παρακάτω σκέψη

Haier tundra plus

+Κατασκευαστής air condition

+Πιστοποίηση eurovent

-5 έτη εγγύηση

- έλλειψη wifi(που δεν το χρησιμοποιώ)

Τι λέτε?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ghortman είπε

Παιδιά ερώτηση: ανάμεσα στα Inventor Nemesis Pro N2VI32 και Inventor KING K1VI32 (12αρια) τι να προτιμήσω για ψύξη;

Φαίνεται ότι το King είναι ανώτερο αλλά η απορία μου είναι αν αξίζει τα +300€ ή δε θα δω διαφορά; Καμία άλλη πρόταση;

To σπίτι είναι σε Κυκλαδονήσι, 40τμ ενιαία σαλονοτραπεζαρία με μόνωση κ διπλά τζάμια, για 2 μήνες καλοκαίρι κυρίως.

Το King έχει καλούς βαθμούς απόδοσης (οικονομία) για αυτούς που θέλουν ένα κλιματιστικό για ψύξη αλλά και ως κύρια πηγή θέρμανσης.
Στη δικιά σου περίπτωση δεν θα εκμεταλευτείς τις δυνατότητές του  γιατί το θές μόνο για ψύξη . Συνεπώς το Nemesis Pro είναι καλύτερη επιλογή για τα λεφτά του . Έχει SEER= 8.5 ενώ το King SEER= 9.0 . Η διαφορά είναι μικρή . 

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Να ρωτήσω.

Μπορούμε να καθαρίσουμε με ατμοκαθαριστή το μέσα στοιχείο;

Δεν ξέρω να σου πω . Καλύτερα ρώτα την αντιπροσωπεία αν αντέχει σε τόσο υψηλές θερμοκρασίες η επίστρωση που έχει το στοιχείο . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Ήρθε η ώρα να πάρω ένα a/c για ψύξη και θέρμανση σε σαλόνι 25 τετραγωνικών και έμμεσα (μέσω πολύ μικρού hall) σε δωμάτιο 20 τετραγωνικών. Οπότε σκέφτηκα να πάω σε 24αρι.

Κοιτάζω το 24αρι TCL Elite TAC-24CHSA/XA51 κοντά στα 700€.

Σημαντική για εμένα η 10ετης εγγύηση και το ότι φαίνεται καλό vfm. Από εκεί και πέρα το ιδανικό θα ήταν να είχε wifi και δη να συνεργάζεται με google home. Απ' ότι φαίνεται βέβαια ζητάω πολλά οπότε ας είναι και από wifi. :P Το συγκεκριμένο απ' ότι βλέπω υποστηρίζει wifi με κάποιου είδους module το οποίο δεν μπορώ να το βρω κάπου.

Σε αυτό το budget υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχης ποιότητας και χαρακτηριστικών;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΥΓ Ένα σημαντικό μείον είναι ότι δεν έχει αισθητήρα στο τηλεχειριστήριο το οποίο χρησιμεύει πολύ αν είμαι στο δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Questioner είπε

Καλησπέρα σας.

Ήρθε η ώρα να πάρω ένα a/c για ψύξη και θέρμανση σε σαλόνι 25 τετραγωνικών και έμμεσα (μέσω πολύ μικρού hall) σε δωμάτιο 20 τετραγωνικών. Οπότε σκέφτηκα να πάω σε 24αρι.

Κοιτάζω το 24αρι TCL Elite TAC-24CHSA/XA51 κοντά στα 700€.

Σημαντική για εμένα η 10ετης εγγύηση και το ότι φαίνεται καλό vfm. Από εκεί και πέρα το ιδανικό θα ήταν να είχε wifi και δη να συνεργάζεται με google home. Απ' ότι φαίνεται βέβαια ζητάω πολλά οπότε ας είναι και από wifi. :P Το συγκεκριμένο απ' ότι βλέπω υποστηρίζει wifi με κάποιου είδους module το οποίο δεν μπορώ να το βρω κάπου.

Σε αυτό το budget υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχης ποιότητας και χαρακτηριστικών;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΥΓ Ένα σημαντικό μείον είναι ότι δεν έχει αισθητήρα στο τηλεχειριστήριο το οποίο χρησιμεύει πολύ αν είμαι στο δωμάτιο.

Εγώ θα σου έλεγα να πας σε 2 12αρια 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Questioner είπε

Καλησπέρα σας.

Ήρθε η ώρα να πάρω ένα a/c για ψύξη και θέρμανση σε σαλόνι 25 τετραγωνικών και έμμεσα (μέσω πολύ μικρού hall) σε δωμάτιο 20 τετραγωνικών. Οπότε σκέφτηκα να πάω σε 24αρι.

Κοιτάζω το 24αρι TCL Elite TAC-24CHSA/XA51 κοντά στα 700€.

Σημαντική για εμένα η 10ετης εγγύηση και το ότι φαίνεται καλό vfm. Από εκεί και πέρα το ιδανικό θα ήταν να είχε wifi και δη να συνεργάζεται με google home. Απ' ότι φαίνεται βέβαια ζητάω πολλά οπότε ας είναι και από wifi. :P Το συγκεκριμένο απ' ότι βλέπω υποστηρίζει wifi με κάποιου είδους module το οποίο δεν μπορώ να το βρω κάπου.

Σε αυτό το budget υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχης ποιότητας και χαρακτηριστικών;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΥΓ Ένα σημαντικό μείον είναι ότι δεν έχει αισθητήρα στο τηλεχειριστήριο το οποίο χρησιμεύει πολύ αν είμαι στο δωμάτιο.

To 412 έχει wifi https://www.bestprice.gr/item/2155493109/tcl-elite-plus-tac-24chsaxa412.html

Ίσως έχει και follow me , είναι λίγο θολό το τοπίο με την TCL. Μέλη έχουν αναφέρει την ύπαρξη πλήκτρου σε κατώτερη σειρά.

Ίδιο είναι το morris , ή έστω παρόμοιο, που έχει ο κώτσος https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/187834-morris-wfin70132

wifi και follow me.

Απλά έχει 5 χρόνια εγγύηση.

Αν δεν έχεις τρελές απώλειες, μάλλον ένα 18άρι θα ήταν προτιμότερο για 25+20τμ

Ή ακόμα καλύτερα σε ένα 12άρι και ένα 9άρι.

edit ninj'd by @dimostr

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2020 στις 10:03 ΜΜ, liakjim είπε

Στα midea φαίνεται αμέσως στο app όπου στην εσωτερική θερμοκρασία δείχνει του τηλεχειριστηρίου και όχι της εσωτερικής μονάδας.

Στα TCL/Morris δεν ξέρω.

Καλές κριτικές έχει, όπως και το ξαδερφάκι του το Morris https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/187834-morris-wfin70132

Προσωπικά για ψύξη σε φθηνό θα προτιμούσα το Haier μιας και έχει μεγαλύτερο seer https://www.bestprice.gr/item/2155327575/haier-tundra-green-as68tebhra1u68reffra.html

παρόλο που έχει τη μισή εγγύηση.

Ίδιο seer έχει κ το ASYG24KLCA https://www.bestprice.gr/item/2155344823/fujitsu-asyg24klcaaoyg24klta.html

Καλησπέρα και πάλι. Για το nemesis pro inventor ποια είναι η γνώμη σας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Questioner είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έφτιαξα ένα πρόχειρο σχέδιο για να καταλάβετε για τι μιλάω.

MQTzOZ9.jpg

Αφού έχεις κλιματιστικό στο δωμάτιο γιατί να βάλεις 24άρι ; 
Είναι λάθος να επιλέγουμε ένα κλιματιστικό για να καλύπτουμε ολόκληρο το σπίτι . Λάθος για δύο λόγους.

1.  Δεν μπορεί να έχεις σωστή και σταθερή θερμοκρασία σε όλους τους χώρους . Το κλιματιστικό διαβάζει την θερμοκρασία τοπικά εκεί που βρίσκεται. Επίσης για να έχεις γα παράδειγμα στην θέρμανση 21 βαθμούς στον απομακρυσμένο χώρο θα πρέπει να ρυθμίσεις πιο υψηλά την θερμοκρασία στο κλιματιστικό στο σαλόνι που σημαίνει ότι στο σαλόνι θα κάνει περισσότερη ζέστη για να πετύχεις την θερμοκρασία που θές στο υπνοδωμάτιο . 

2. Σπατάλη ρεύματος επειδή ρυθμίζεις το κλιματιστικό υψηλότερα για να καλύψει το υπνοδωμάτιο και επίσης όταν κοιμάσαι θερμαίνεις ή ψύχεις και το σαλόνι δίχως λόγο . 

Δε ξέρω κανένα μοντέλο που να συνδέεται με το Google home . Τα κλιματιστικά έχουν δικό τους module και δική τους υλοποίηση sofware για το wifi . Ο δεύτερος αισθητήρας στο χειριστήριο δουλεύει όταν το χειριστήριο έχει οπτική επαφή με το κλιματιστικό. Δεν είναι bluetooth , με υπέρυθρες δουλεύει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Riggos είπε

Καλησπέρα και πάλι. Για το nemesis pro inventor ποια είναι η γνώμη σας; 

Φαίνεται να είναι το πιο δυνατό και αποδοτικό κλιματιστικό της inventor.

 

18 λεπτά πριν, Questioner είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έφτιαξα ένα πρόχειρο σχέδιο για να καταλάβετε για τι μιλάω.

MQTzOZ9.jpg

Με τίποτα 24άρι. Ούτε καν 18άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας φίλος ψάχνει για δύο 9άρια κλιματιστικά για υπνοδωμάτια.

Βρίσκει από άλλο φίλο και γλιτώνει το ΦΠΑ, άρα τα παίρνει γύρω στα 260€ αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/11428399/Franke-Crystal-9-Black.html

Απ' ότι καταλαβαίνω είναι φασόν Midea.

Το θέμα είναι αν αξίζει σα μοντέλο για τα 260€ που μπορεί να το πάρει.

Aν όχι, προς τα πού να κινηθεί γύρω στα 300-350€/τεμάχιο, και κατά πόσο θα αξίζει σε σχέση με το Franke.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...