Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Είναι όμως καλύτερα να πάμε σε φασον όπως το ινβεντορ έστω και με καλύτερο seer  η σε κάποιο που είναι από εταιρία που κατασκευάζει κλιματιστικά και έχει και eurovent?

Το eurovent είναι μια έξτρα επί πληρωμή μή υποχρεωτική πιστοποίηση απο ανεξάρτητο φορέα  όπου πιστοποιεί μερικά απο τα Specs του μηχανήματος όπως το Scop Seer   τα οποία Specs κάθε εργοστάσιο γνωρίζει απο δικά του Tests ότι ισχύουν .  Δεν έχουν όλα τα μηχανήματα της αγοράς Eurovent είτε φασόν είτε κατασκευαστή . Το μόνο σίγουρο είναι ότι όποιο έχει πάρει Eurovent 100 % ισχύουν τα specs του . Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όποια μηχανήματα δεν έχουν Eurovent δεν είναι 100% αληθινά τα Specs τους . 

Στο άλλο σου ερώτημα όλα τα προϊόντα της αγοράς είτε είναι φασόν είτε απο κατασκευαστή με την επωνυμία του ένα πράγμα ισχύει στην τελική . Πάντα υπάρχει ένας κατασκευαστής . Πολλά επώνυμα προϊόντα της αγοράς είναι φασόν . Ακόμα και η Bosch Seimens Pitsos διαθέτουν φασόν μηχανήματα όπως επίσης και επώνυμες εταιρείες διαθέτουν στην αγορά φασόν τηλεοράσεις απο την Τουρκική Vestel .  Στην τελική όλα έχουν να κάνουν με την εμπιστοσύνη που έχεις σε μια μάρκα, σε μια αντιπροσωπεία,  διαβάζοντας και ακούγοντας γνώμες απο το καθέναν. Το φασόν δεν είναι εξαίρεση του κανόνα στην αγορά . Έτσι δουλεύουν τα πράγματα τα τελευταία 15-20 στα προϊόντα τεχνολογίας σε παγκόσμια κλίμακα . Συνυπάρχει με τις επωνυμίες κατασκευαστών . Είτε με εταιρείες όπου σχεδιάζουν ένα προϊόν αλλά την κατασκευή την αναλαμβάνουν άλλοι κατασκευαστές . Ένα παράδειγμα εταιρείας που το κάνει αυτό είναι η Apple . 

Παράδειγμα το Inventor nemesis pro είδαμε ότι είναι το ίδιο 100% μηχάνημα με το Gree Amber του εξωτερικού . Που σημαίνει ότι απο specs μέχρι ποιότητα και αξιοπιστία  είναι ακριβώς το ίδιο . 
Αυτό επιβεβαιώθηκε προχθές απο τους κωδικούς των ανταλλακτικών τους οι οποίοι είναι ίδιοι  . 

Οπότε η ουσία είναι η εξής . Ποια εταιρεία εμπιστεύεστε να δώσεις τα λεφτά σου ; Για ποιά ακούς καλά λόγια για την αξιοπιστία της και την ποιότητα εξυπηρέτησης ; Ποιο προϊόν εταιρείας καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες σου  και σε τιμή που πιστεύεις ότι αξίζει ;  Ποιες είναι οι προτεραιότητες σου για την επιλογή προϊόντος ; 

Αυτή είναι η άποψη μου . 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πάντα είναι σχέση απόδοσης - τιμής και ποσα μπορείς να διαθέσεις εκείνη την στιγμή....

Επεξ/σία από danaos7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, phanispal είπε

Πού έχει 326€;

Στο skroutz το βλέπω να ξεκινά από τα 345€.

Ανεξάρτητα από αυτό, είναι αρκετά καλύτερο σε σχέση με το Franke;

Το Franke είναι εντελώς άγνωστη μάρκα χωρίς κριτικές όπως και πολλά άλλα και αν το αγοράσει παίζει κορώνα γράμματα για το τι θα προκύψει και πως θα είναι οι τεχνικές του επιδόσεις. 

Πιστεύω αξίζει να δώσει 100 ευρώ παραπάνω για το haier. Η haier μαζί με gree και midea αποτελούν καλης ποιότητας κινέζικες εταιρείες για τροφοδοσία σε Κίνα και όχι μόνο. 

Επισης αντι για αυτές πες του να κοιτάξει τα TCL. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, liakjim είπε

Να ρωτήσω.

Μπορούμε να καθαρίσουμε με ατμοκαθαριστή το μέσα στοιχείο;

Δεν νομίζω να το καθαρίσει εις βάθος, καλύτερα κάποιος αφρός και μετά ξέπλυμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω καταλήξει να θέλω να πάρω ένα 9άρι inventor , είμαι μεταξύ nemesis pro και aria και μάλλον με κερδίζει το nemesis, είδα από bestprice πολύ καλή τιμή από την alpha clima.

Θα ήθελα να μάθω αρχικά αν έχει κανείς προβεί σε αγορά από το εν λόγω κατάστημα και είναι safe, φαίνεται μια χαρά ωστόσο είπα να ρωτήσω κι εδώ..

Επιπλέον ήθελα να μάθω για την εγκατάσταση, μου είπαν από την alpha clima πως εγκαθστούν (+75ευρώ) , τους έχει προτιμήσει κανεις?
Με ενδιαφέρει να υπάρχει αξιοπιστία στην εγκατάσταση.
Τέλος υπάρχει κάποια ειδική οδηγία που πρέπει να δώσω στον εγκαταστάτη? Κάτι να προσέξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Παράδειγμα το Inventor nemesis pro είδαμε ότι είναι το ίδιο 100% μηχάνημα με το Gree Amber του εξωτερικού . Που σημαίνει ότι απο specs μέχρι ποιότητα και αξιοπιστία  είναι ακριβώς το ίδιο . 
Αυτό επιβεβαιώθηκε προχθές απο τους κωδικούς των ανταλλακτικών τους οι οποίοι είναι ίδιοι  . 

Οπότε η ουσία είναι η εξής . Ποια εταιρεία εμπιστεύεστε να δώσεις τα λεφτά σου ; Για ποιά ακούς καλά λόγια για την αξιοπιστία της και την ποιότητα εξυπηρέτησης ; Ποιο προϊόν εταιρείας καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες σου  και σε τιμή που πιστεύεις ότι αξίζει ;  Ποιες είναι οι προτεραιότητες σου για την επιλογή προϊόντος ; 

Αυτή είναι η άποψη μου . 

@Dare-Devil διακρίνω μία αλλαγή στρατηγικής στο μάρκετινγκ της Inventor. Τόσο καιρό έλεγες ότι δεν πρέπει να λέμε ότι τα Inventor (και όχι μόνο) είναι φασον γιατί δεν ξέρουμε τι προγραμματισμό έχουν οι πλακέτες και τι βίδες έχουν επιλέξει για την βάση του κομπρεσορα σε σχέση με το μητρικό μοντέλο και και και..

Μετά την απόδειξη ότι τα μοντέλα της Inventor είναι 100% φασονακια, το νέο μοτό είναι ότι βασίζονται σε πολύ ποιοτικά και αξιοπιστία μηχανήματα ( υπονοώντας ότι και αυτά θα έχουν τα ίδια πλεονεκτήματα) άρα είναι μία πολύ καλή επιλογή.

Να το προσθέσουμε και αυτό σε όλα τα υπόλοιπα που αναφέρονται κατά καιρούς για τον τρόπο γραφής σου 😎

 

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό γράφουμε τόσο καιρό οτι είναι κινεζοφασον,δεν υπάρχει  κάποιο φασόν toshiba /mitsu/daikin κτλ.

Και μην μπερδεύουμε τις τηλεοράσεις γιατί εκεί έχουν αγοράσει κάποια ονόματα μάρκες jvc/thomshon κτλ που βγάζουν  φασόν και οχι sony/samsung/lg.

Άντε να πέσει το απλό shorai στο 1000ρικο να το χτυπήσουμε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημείωση στα άτομα που μπαίνουν στο forum για προτάσεις.

1. Το forum έχει ΔΙΑΦΗΜΙΣΤEΣ που εργάζονται και προωθούν συγκεκριμένες μάρκες(INVENTOR/HAIER/GENERAL ELECTRIC). 

2. Όταν αγοράζεις INVENTOR, αγοράζεις φασόν Κινέζικο που προμηθεύεται η INVENTOR από άλλες εταιρείες και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕUROVENT.

To EUROVENT είναι μια ανεξάρτητη πιστοποίηση και σημαίνει ότι το κλιματιστικό έχει ελεγχθεί από εργαστήριο και τα specs/SEER/SCOP του είναι αυτά που διαφημίζει.

Τα κλιματιστικά που εμπορεύεται η INVENTOR δεν εχουν EUROVENT, αρα για τα SEER/SCOP τους, πρέπει να εμπιστευτείς την εταιρία.  

3. Η INVENTOR δεν είναι κατασκευαστής κλιματιστικών. Είναι εταιρεία μεταπώλησης που παίρνει κινεζικό φασόν και βάζει την στάμπα της επάνω. Μπορείτε να βρείτε τα ΙΔΙΑ κλιματιστικά στην Ελληνική αγορά με την "στάμπα"  άλλης εταιρείες σε χαμηλότερες τιμές.

4. Με εξαίρεση κάποια καλύτερα μοντέλα, τα πολλά κλιματιστικά INVENTOR βασίζονται σε παλιότερες σειρές κινέζων κατασκευαστών και έχουν τραχιά και θορυβώδη λειτουργία.

4. Το after sales της INVENTOR είναι “άριστο” σύμφωνα με  τους διαφημιστές της στο forum.

Στην πραγματικότητα, ΔΕΝ έχουμε αντικειμενικές κριτικές από άτομα που γνωρίζουμε στο forum, πάρα από άτομα "κομήτες" που έρχονται και φεύγουν. Αν μπείτε στο google review, θα δείτε ότι οι κριτικές TOSHIBA/ΦΕΙΔΑΚΗΣ/DAIKIN είναι στα ίδιαα επίπεδα η παραπάνω από της INVENTOR.

5. Τέλος, υπάρχουν πολύ λίγες μετρήσεις κατανάλωσης από χρήστες με κλιματιστικά INVENTOR. Οι μετρήσεις που υπάρχουν δείχνουν πολύ υψηλές καταναλώσεις που καθιστούν τους κατόχους INVENTOR ως τους ‘καλύτερους πελάτες της ΔΕΗ’. Αντιθέτως, τα επώνυμα Γιαπωνέζικα πετυχαίνουν αξιοθαύμαστα οικονομικές καταναλώσεις με πρωταθλητές  τα TOSHIBA/FUJITSU/DAIKIN.

Αυτά προς άτομα που μπαίνουν στο forum για πληροφορίες, θέλει προσοχή!

 

 

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2019 στις 6:01 ΜΜ, Rnd1978 είπε

Με επιφύλαξη:

να προσθέσω ότι κατά πάσα πιθανότητα τον κανόνα τον ειχε η Daikin,όχι σε αυτά που κατασκεύασε η ίδια η Daikin αλλά τα μηχάνηματα που έφτιαξε η Gree για την Daikin.. Και όσο είδα το συγκεκριμένο μηχάνημα,όπως και μερικά άλλα Daikin (ίδιας χρονολογίας,με ίδια θέματα on/off ) είχαν Rotary συμπιεστή. Η Daikin στα δικά της βάζει swing rotary.

Καλημερα μια ερωτηση και απο μενα για shorai premium 10ρι εχουμε καταναλωσεις μετρημενες και noise expirience εξωτερικης εσωτερικης μοναδας απο συγγραφοντα στο site?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, CorumD είπε

Σημείωση στα άτομα που μπαίνουν στο forum για προτάσεις

 

Σημείωση για τα άτομα που μπαίνουν στο φόρουμ:

Η από πάνω σημείωση είναι μια προσωπική εκτίμηση του γράφοντα και πρέπει να αντιμετωπιστεί ως εκτίμηση και τίποτα άλλο.

ΥΓ Μακάρι να μην συνεχιστεί άλλο όλο αυτό.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω 2 Inventor Nemesis Pro, 12ρι και 9ρι, το έχω ξαναναφέρει εδώ μέσα.

Είμαι υπερευχαριστημένος για τα λεφτά που έδωσα.

Ακουγόταν ένας θόρυβος στο 9ρι από την πρώτη μέρα σχεδόν και τελικά δεν είχε κουμπώσει καλά ένα πλαστικό, πήρα τηλ την Ινβέντορ και ήταν τρομέρα πρόθυμοι να στείλουν άτομο άμεσα να το δει και να προβούν σε όποια ενέργεια χρειαστεί για να λυθεί το πρόβλημα. Τελικά δεν τους έφερα ποτέ, γιατί μόνος μου άγγιξα το κλιματιστικό σε εκείνο το σημείο και έκανε κλακ και κούμπωσε.

Με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα έχω να πω ότι δε μπορώ να καταλάβω το μένος ορισμένων με την Inventor. Και επειδή κανένας δεν έχει προσκομίσει αποδείξεις για να στηρίξει τις κατηγορίες του, εγώ έχω δικαίωμα να υποθέσω ότι αυτοί που εμμονικά κράζουν και προσπαθούν να αποτρέψουν κόσμο από το να αγοράσει Inventor και τον σπρώχνουν να πάει σε κάτι ανταγωνιστικό έχουν τις ίδιες πιθανότητες να το κάνουν από αντικρουώμενα συμφέροντα. Αυτά και τέλος.

Και για το eurovent, επειδή έτυχε το Δεκέμβριο να βρεθώ σε τραπέζι έξω στο οποίο καθόταν πρώην μέτοχος μεγάλης αντιπροσωπείας κλιματιστικών (μεγάλης όμως, αλλά όχι Inventor, δεν ήταν φασόν), τα πράγματα δεν είναι όπως τα παρουσιάζουν κάποιοι εδώ.

Επεξ/σία από kstgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tetoros.d είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω καταλήξει να θέλω να πάρω ένα 9άρι inventor , είμαι μεταξύ nemesis pro και aria και μάλλον με κερδίζει το nemesis, είδα από bestprice πολύ καλή τιμή από την alpha clima.

Θα ήθελα να μάθω αρχικά αν έχει κανείς προβεί σε αγορά από το εν λόγω κατάστημα και είναι safe, φαίνεται μια χαρά ωστόσο είπα να ρωτήσω κι εδώ..

Επιπλέον ήθελα να μάθω για την εγκατάσταση, μου είπαν από την alpha clima πως εγκαθστούν (+75ευρώ) , τους έχει προτιμήσει κανεις?
Με ενδιαφέρει να υπάρχει αξιοπιστία στην εγκατάσταση.
Τέλος υπάρχει κάποια ειδική οδηγία που πρέπει να δώσω στον εγκαταστάτη? Κάτι να προσέξω?

κανεις που εχει άποψη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. έχει τοποθετήσει κανείς από τους κατόχους shorai premium, wifi στο κλιματιστικό; στην εφαρμογή δείχνει θερμοκρασία δωματίου. από που παίρνει αυτή τη μέτρηση; παρεπιπτόντως η εφαρμογή της toshiba είναι για τα σκυλι@

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, gsisr είπε

καλημέρα. έχει τοποθετήσει κανείς από τους κατόχους shorai premium, wifi στο κλιματιστικό; στην εφαρμογή δείχνει θερμοκρασία δωματίου. από που παίρνει αυτή τη μέτρηση; παρεπιπτόντως η εφαρμογή της toshiba είναι για τα σκυλι@

screenshot?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...