Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kstgr είπε

Και για το eurovent, επειδή έτυχε το Δεκέμβριο να βρεθώ σε τραπέζι έξω στο οποίο καθόταν πρώην μέτοχος μεγάλης αντιπροσωπείας κλιματιστικών (μεγάλης όμως, αλλά όχι Inventor, δεν ήταν φασόν), τα πράγματα δεν είναι όπως τα παρουσιάζουν κάποιοι εδώ.

Αυτό έχει πολύ ενδιαφέρον νομίζω και αν έχεις κάτι χρήσιμο θα εκτιμηθεί η αναφορά σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό έχει πολύ ενδιαφέρον νομίζω και αν έχεις κάτι χρήσιμο θα εκτιμηθεί η αναφορά σε αυτό.

Αν τα κλιματιστικα του αντιπροσωπου ΔΕΝ εχουν eurovent και κραζει εχει καποιο ενδιαφερον.
Αν τα κλιματιστικα του αντιπροσωπου Εχουν eurovent και κραζει παω να παρω ποπκορν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Αν τα κλιματιστικα του αντιπροσωπου ΔΕΝ εχουν eurovent και κραζει εχει καποιο ενδιαφερον.
Αν τα κλιματιστικα του αντιπροσωπου Εχουν eurovent και κραζει παω να παρω ποπκορν...

Κάτσε γιατί κάθε φορά που γράφεις το διαβάζω 10 φορές και πάντα το ερμηνεύω διαφορετικά. Εννοείς ότι είτε θα έχει ενδιαφέρον , είτε θα έχει πολύ ενδιαφέρον. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάτσε γιατί κάθε φορά που γράφεις το διαβάζω 10 φορές και πάντα το ερμηνεύω διαφορετικά. Εννοείς ότι είτε θα έχει ενδιαφέρον , είτε θα έχει πολύ ενδιαφέρον. Σωστά;

Καπως ετσι...
Ουτε χρησμους να εδινα😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kstgr είπε

Με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα έχω να πω ότι δε μπορώ να καταλάβω το μένος ορισμένων με την Inventor. Και επειδή κανένας δεν έχει προσκομίσει αποδείξεις για να στηρίξει τις κατηγορίες του, εγώ έχω δικαίωμα να υποθέσω ότι αυτοί που εμμονικά κράζουν και προσπαθούν να αποτρέψουν κόσμο από το να αγοράσει Inventor και τον σπρώχνουν να πάει σε κάτι ανταγωνιστικό έχουν τις ίδιες πιθανότητες να το κάνουν από αντικρουώμενα συμφέροντα. Αυτά και τέλος.

δεν είναι το ίδιο ένας έμπορος που σπρώχνει το Χ προϊόν του με κάποιον άλλον που αντιμετώπιζε το σπρώξιμο λέγοντας μην αγοράζετε το Χ. Θα ήταν το ίδιο αν ο δεύτερος έλεγε μην αγοράζετε το Χ αλλά μόνο το Ψ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Πόσα τμ είναι το δωμάτιο??και εγώ για haier tundra plus προσανατολιζομαι

Περίπου 18τμ.
Δεν τα βλέπω στο site της Haier. Μήπως είναι παλιότερο μοντέλο?

22 ώρες πριν, liakjim είπε

Με μόλις 40€ πάνω από τα χρήματα που λες, αγοράζεις 12άρι με σαφώς ανώτερο seer στο 7.0 αντί για 6.1 (φαντάζομαι θα το θες για ψύξη) και 10 έτη εγγύησης αντί για 5, χώρια το standard wifi και το follow me

https://www.bestprice.gr/item/2155617975/inventor-aria-ar3vi32-12wfar3vo32-12.html?qid=3nE8VAMP8Ma_f65d0&seq=1&q=inventor+aria+12000&from=search

Έχει 21dB στην αθόρυβη και 22dB στη χαμηλή.

Έχω το carrier crystal II σε 9άρι , ίδιο με το aria, και έχει 20 στην αθόρυβη και 23 στη χαμηλή.

Το δουλεύω στη χαμηλή και είναι σχεδόν αθόρυβο.

Υπόψη ότι η αθόρυβη βγάζει τόσο λίγο αέρα, που στην πράξη είναι άχρηστη. Φυσικά στο haier δεν ξέρω.

Το κακό στο haier είναι ότι η χαμηλή του είναι 29dB που είναι πολύ, οπότε αν στην πράξη δεν φτάνει η αθόρυβη να καλύψει τον χώρο, μετά μένει η χαμηλή που θα την ακούς.

Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα το SEER, αλλά αυτό που λες για την χαμηλή και την αθόρυβη σκάλα θα το σκεφτώ. Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση σου!

21 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Το haier tide εχει 18/28/32/37 εκτός αν είδα κάτι λάθος .

Νομίζω είδες το 9άρι, όχι το 12αρι

 

Βρήκα και αυτό το Morris με 19/26/34/40dB. Δεν την ξέρω την μάρκα, έχει κανείς άποψη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Φίλτατε CorumD πιο πολύ έγραψες σαν ανταγωνιστής τους πάντως παρά σαν απλός συνφορουμίτης.

Αγαπητέ, στείλε μου μήνυμα να έρθεις για καφέ στον χώρο μου να δεις ότι δεν έχω καμία σχέση με τις εταιρείες κλιματιστικών(η πρόσκληση είναι και προς τον φίλο liakjim). Εργάζομαι σε εντελώς άλλο τομέα και είμαι απλώς hobbyist και τίποτα παραπάνω. Προσπάθεια μου είναι να προστατεύσω καταναλωτές από άτομα που προωθούν προϊόντα μέσα από ένα forum χωρίς να είναι ξεκάθαροι για την σχέση τους με την εταιρεία που προωθούν.

@kstgr Η INVENTOR έχει διαλέξει(εδώ και χρόνια) να κάνει τα forum πεδία πωλήσεων με εκπροσώπους, και σε αυτό το site αλλά και άλλου. Διαβάζοντας παλιότερες σελίδες του thread, είδα και έναν Gary Kokkinis να έχει τα ίδια θέματα με προωθητές εταιριών τότε. Δεν έχω παρατηρήσει άλλη εταιρία να το κάνει!

Edit: Και μια ερώτηση προς όλους του συμμετέχοντες στο forum:

Αν αποδειχθεί ότι άτομο μέσα στο forum έχει σχέση με εταιρία κλιματισμού και την προωθεί ακατάπαυστα, ποια πρέπει να είναι η αντιμετώπιση του από τους moderators και τους χρήστες του forum; 

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, _pro_ είπε

Περίπου 18τμ.
Δεν τα βλέπω στο site της Haier. Μήπως είναι παλιότερο μοντέλο?

Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα το SEER, αλλά αυτό που λες για την χαμηλή και την αθόρυβη σκάλα θα το σκεφτώ. Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση σου!

Νομίζω είδες το 9άρι, όχι το 12αρι

Βρήκα και αυτό το Morris με 19/26/34/40dB. Δεν την ξέρω την μάρκα, έχει κανείς άποψη.

Το seer απασχολεί αυτούς που θέλουν οικονομία στη ψύξη και το scop στη θέρμανση. Επειδή αυτά ανεβαίνουν με το κόστος αγοράς, κάπου υπάρχει μια τομή ανάμεσα στο κόστος και στην απόσβεση του κόστους λόγω χρήσης. Με λίγα λόγια όσο μεγαλύτερη η χρήση τόσο αξίζει να πάει κάποιος σε αποδοτικότερο (και ακριβότερο) μοντέλο .

Η Morris πουλάει κλιματιστικά που είναι μέσα TCL. Μόνο καλά πράγματα έχουν ακουστεί κάνοντάς τα μια τίμια αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πείτε ρε παιδιά κατι καλύτερο από nemesis pro σε 24 παίζει σε παραπλήσια τιμή;

Βάζω μέσα παραμέτρους, όπως εγγύηση και εύρος λειτουργίας στη θέρμανση, που με ενδιαφέρει να πέφτει αρκετά χαμηλά.

Επεξ/σία από jaguar13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Για πείτε ρε παιδιά κατι καλύτερο από nemesis pro σε 24 παίζει σε παραπλήσια τιμή;

Βάζω μέσα παραμέτρους, όπως εγγύηση και εύρος λειτουργίας στη θέρμανση, που με ενδιαφέρει να πέφτει αρκετά χαμηλά.

Καλύτερο από ποια άποψη;

ΥΓ Στα χαρτιά δείχνει να κατεβαίνει στα 450W

Screenshot_2020-05-12-16-04-41-337_cn_wps.xiaomi.abroad_lite.jpg.2311f35a0ce65acf622c039ac7fd7cfd.jpg

 

Στην πράξη δεν ξέρουμε.

Υπάρχει ένας τύπος που έχει γράψει στο Σκρουτζ ότι καίει από 1000W. Όμως δεν ξέρουμε αν είναι λόγω του χώρου του ή πως το δουλεύει ή αν όντως είναι η χαμηλότερη δυνατή .

IMG_20200512_160928.jpg.33511d07188eb467a4931aace5062a55.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα inventor είναι κινεζικής διαλογής τουλάχιστον Β-Γ κατηγορίας. Δεν γινεται να συγκρίνονται σε καμία περίπτωση με τα original κλιματιστικά διαλογής Α (βλ. Toshiba, Fujitsu κλπ). Τα inventor προορίζονται κυρίως σε πανσιόν , περιπτερα κλπ 

21 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Για πείτε ρε παιδιά κατι καλύτερο από nemesis pro σε 24 παίζει σε παραπλήσια τιμή;

Βάζω μέσα παραμέτρους, όπως εγγύηση και εύρος λειτουργίας στη θέρμανση, που με ενδιαφέρει να πέφτει αρκετά χαμηλά.

μακρυά από inventor. ανέβασε λίγο budget και πάρε κανονικό κλιματιστικό που θα το έχεις για χρόνια εξοικονομοντας χρήματα από την κατανάλωση 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

Για πείτε ρε παιδιά κατι καλύτερο από nemesis pro σε 24 παίζει σε παραπλήσια τιμή;

Βάζω μέσα παραμέτρους, όπως εγγύηση και εύρος λειτουργίας στη θέρμανση, που με ενδιαφέρει να πέφτει αρκετά χαμηλά.

https://www.skroutz.gr/s/14978825/Fujitsu-ASYG24KLCA.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, CorumD είπε

Σημείωση στα άτομα που μπαίνουν στο forum για προτάσεις.

Αυτά προς άτομα που μπαίνουν στο forum για πληροφορίες, θέλει προσοχή!

Έλεος πραγματικά. Εμείς θέλουμε να αγοράσουμε Inventor τι σε κόφτει εσένα; Από πίτα που δεν τρως τι σε νοιάζει και αν καεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gsisr είπε

Screenshot_20200512-164701.jpg

Indoor ειναι η θερμοκρασια που διαβαζει η εσωτερικη μοναδα.


Outdoor ειναι η θερμοκρασια της εξωτερικης αλλα για καποιο λογο δεν τη διαβαζει.
Μπορει να μην το υποστηριζει η εφαρμογη, μπορει καποιο bug της εκδοσης.
Δεν πιστευω να μην διαβαζει ο αισθητηρας γιατι σε αυτη την περιπτωση λογικα θα σου εβγαζε error code.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...