Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, guzel είπε

Επιτέλους με την καραμέλα με το service. Που το είδατε το service της inventor; Εξυπηρέτηση 9-4 Δευτέρα - Παρασκευή;;;; Σοβαρά τώρα;

Η Toshiba που έχει γραμμή από 8 το πρωί έως 10 το βράδυ και Σάββατα δλδ τι πρέπει να πει δλδ;

Το καλό σέρβις δλδ ορίζεται από τη διάρκεια της γραμμής;

Τι να το κάνω να έχει ο άλλος 24/7 και να με γράφει στα @@ του ; Δεν θα προτιμούσες τον 9-4 και την αυριανή μέρα να είναι σπίτι σου και να σου λύνει το πρόβλημα με συνοπτικές διαδικασίες;

Κινεζοφασόν ή όχι, η ινβέντορ στην Ελλάδα προσφέρει κορυφαίο after sales support . Τι να κάνουμε; Έτσι είναι. Αλλιώς δεν θα αγόραζε κανείς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το καλό σέρβις δλδ ορίζεται από τη διάρκεια της γραμμής;

Τι να το κάνω να έχει ο άλλος 24/7 και να με γράφει στα @@ του ; Δεν θα προτιμούσες τον 9-4 και την αυριανή μέρα να είναι σπίτι σου και να σου λύνει το πρόβλημα με συνοπτικές διαδικασίες;

Κινεζοφασόν ή όχι, η ινβέντορ στην Ελλάδα προσφέρει κορυφαίο after sales support . Τι να κάνουμε; Έτσι είναι. Αλλιώς δεν θα αγόραζε κανείς.

Δεν είμαστε όλοι δημόσιοι υπάλληλοι. Το ωράριο της inventor απευθύνεται σε δασκάλους.

Η Toshiba όπως έχουμε δει συνεργάζεται με τους καλυτερους επαγγελματίες και όχι με παιδάκια ψυκτικούς απλά για να έρθουν άμεσα στο χώρο 

Επεξ/σία από guzel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω εχω 2 mitsubishi heavy του 1997. Δουλεύουν κανονικότατα, κανένα θεμα επι 23 χρόνια και θα συνταξιοδοτηθούν λόγω κατανάλωσης ρεύματος. Αλλα απο αξιοπιστία, ποιότητα κατασκευής και ανθεκτικότητα; Σκυλια!

96543018_10222926394449056_2819822956706791424_n.jpg

96666723_10222926393049021_7034395414182756352_n.jpg

97066289_10222926393569034_3198386321978556416_n.jpg

97115234_10222926394009045_522489750880256000_n.jpg

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, guzel είπε

Δεν είμαστε όλοι δημόσιοι υπάλληλοι. Το ωράριο της inventor απευθύνεται σε δασκάλους.

Για να πάρεις ένα τηλέφωνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το καλό σέρβις δλδ ορίζεται από τη διάρκεια της γραμμής;

Τι να το κάνω να έχει ο άλλος 24/7 και να με γράφει στα @@ του ; Δεν θα προτιμούσες τον 9-4 και την αυριανή μέρα να είναι σπίτι σου και να σου λύνει το πρόβλημα με συνοπτικές διαδικασίες;

Κινεζοφασόν ή όχι, η ινβέντορ στην Ελλάδα προσφέρει κορυφαίο after sales support . Τι να κάνουμε; Έτσι είναι. Αλλιώς δεν θα αγόραζε κανείς.

καθολου καραμελα

haier tundra, αντικατασταση με 1η εξωτερικη, 2η εξωτερκη, τελικα αντικατασταση με passion pro

ΑΡΙΣΤΟ after sales

inventor aria (2019). 

αντικατασταση εξωτερικης μοναδας

midea ultimate comfort

Καμια απαντηση απο το support τους. ουδεμια. τπτ. yok. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, CorumD είπε

Εγω εχω 2 mitsubishi heavy του 1997. Δουλεύουν κανονικότατα, κανένα θεμα επι 23 χρόνια και θα συνταξιοδοτηθούν λόγω κατανάλωσης ρεύματος. Αλλα απο αξιοπιστία, ποιότητα κατασκευής και ανθεκτικότητα; Σκυλια!

96543018_10222926394449056_2819822956706791424_n.jpg

96666723_10222926393049021_7034395414182756352_n.jpg

97066289_10222926393569034_3198386321978556416_n.jpg

97115234_10222926394009045_522489750880256000_n.jpg

Δεν υπάρχουν made in japan πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν υπάρχουν made in japan πλέον.

Ναι, αλλά εξακολουθούν να υπάρχουν προιόντα από εταιρίες που τιμούν την παράδοση τους. MITSUBISHI HEAVY 21,000 btu του αδερφού μου, αγοράς 2015. Λειτουργεί μέρα/νύχτα -χειμώνα/καλοκαίρι, αθόρυβα και οικονομικά και πιστεύω οτι και αυτο, θα του πάει 20+ χρόνια οπως τα παλιά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, CptBill είπε

καθολου καραμελα

haier tundra, αντικατασταση με 1η εξωτερικη, 2η εξωτερκη, τελικα αντικατασταση με passion pro

ΑΡΙΣΤΟ after sales

inventor aria (2019). 

αντικατασταση εξωτερικης μοναδας

midea ultimate comfort

Καμια απαντηση απο το support τους. ουδεμια. τπτ. yok. 

Και εγώ αν σου πούλαγα κλιματιστικό των 200 ευρώ για 1000 θα έλεγα στα παιδιά της πρακτικής άσκησης να σου κάνουν άμεσα αντικατάσταση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, turbakiasss είπε

@Dare-Devil διακρίνω μία αλλαγή στρατηγικής στο μάρκετινγκ της Inventor. Τόσο καιρό έλεγες ότι δεν πρέπει να λέμε ότι τα Inventor (και όχι μόνο) είναι φασον γιατί δεν ξέρουμε τι προγραμματισμό έχουν οι πλακέτες και τι βίδες έχουν επιλέξει για την βάση του κομπρεσορα σε σχέση με το μητρικό μοντέλο και και και..

Μετά την απόδειξη ότι τα μοντέλα της Inventor είναι 100% φασονακια, το νέο μοτό είναι ότι βασίζονται σε πολύ ποιοτικά και αξιοπιστία μηχανήματα ( υπονοώντας ότι και αυτά θα έχουν τα ίδια πλεονεκτήματα) άρα είναι μία πολύ καλή επιλογή.

Να το προσθέσουμε και αυτό σε όλα τα υπόλοιπα που αναφέρονται κατά καιρούς για τον τρόπο γραφής σου 😎

 Κανένας δεν απέδειξε ότι τα μοντέλα της Inventor και της οποιαδήποτε εταιρείας είναι φασόν. Οπως πολύ καλά ξέρεις την άποψη μου μπορούμε να μιλάμε με σιγουριά για δύο μηχανήματα ότι είναι ίδια όταν οι κωδικοί εργοστασίου συμπίπτουν ή οι κωδικοί όλων των εξαρτημάτων συμπίπτουν. Όλα τα άλλα είναι υποθέσεις . 
Τις προηγούμενες μέρες συζητούσαμε για το Gree Amber του εξωτερικού και το Inventor Nemesis Pro ότι είναι ίδια .Αρχικά διαφωνούσα με τα παιδιά διότι δεν μπορούμε να στηριχθούμε σε μερικά specs για να πούμε με σιγουριά ότι είναι ολόιδια .  Ύστερα όμως κοιτάζοντας προσεκτικά τα δυο service manuals στις τελευταίες σελίδες ανακάλυψα ότι αναφέρονται οι κωδικοί των εξαρτημάτων και είναι ίδιοι οπότε το ανέφερα σε post μου και ότι δεν χωράει καμία αμφιβολία ότι αυτά τα δύο μοντέλα είναι ίδια  σε όλα τους . 

 Μη λεμε ότι θέλουμε! Φιλικά ! 



 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Basinga είπε

Προσωπικά θέλω να διαβάζω και τους φαν της κινεζοφασόν σχολής αλλά και τους φαν της ιαπωνικής σχολής παραγωγής κλιματιστικών. Και οι δύο μου δίνουν επιλογές με επιχειρήματα αλλά στο τέλος εγώ είμαι αυτός που αποφασίζει.

Φίλε δεν πρέπει να είσαι καλά, μιλας λογικα, ψαξου :)

πρεπει να καταλαβετε οσοι το κανετε, οτι αν καποιοι γραφουν σαν πωλητες καποιων εταιριων αλλο τοσο γραφετε εσεις σαν μετοχοι καποιων αλλων. 

Εγω που εχω γραψει καλα λογια τι ειμαι? Πωλητης ινβεντορ με μετοχες τοσιμπα?

Δηλαδη αποκλειεται υπο συνθήκες καποιο βαπτισμενο φασον να αποδιδει καλα και οικονομικα παρομοια με καποιο εταιριας πρωτης γραμμης? Δεν καταλαβαινω τις παρωπιδες σας, ουτε τους δογματισμους.

Οσο για τους πωλητες στα φορουμ κ τους εισαγωγεις κ που γραφουν κ τι βλεπουν τους ξερουμε απο ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ οσοι εχουμε κανει καποια χρονια λιανικη.

Καμια φορα μπορει να'ναι και εποικοδομητικη η παρουσια τους.

Εδω μεσα υπαρχουν ΟΛΕΣ οι αποψεις, ο Υψιστος ή η φύση μας επροικισαν με εγκεφαλικο ιστο, οποιος θελει τον βαζει να λειτουργησει.

Αλλος σαν Daikin, αλλος σαν General, οποιος θελει ας το κουρασει λιγο να διαβασει ΟΛΟ το νημα, να βγαλει άποψη.

 

 

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, guzel είπε

Και εγώ αν σου πούλαγα κλιματιστικό των 200 ευρώ για 1000 θα έλεγα στα παιδιά της πρακτικής άσκησης να σου κάνουν άμεσα αντικατάσταση ;)

ωπα ωπα. Σιγα μην δωσω για inventor 1000 ευρω 😛 

Εαν το καλο σκεφτεις στη δικια μου περιπτωση παιζει να ηταν χασουρα για αυτους αφου δρομολογησαν συνεργατη τους στην επαρχια, τοσες φορες πχ στη περιπτωση του haier. Επισης παρελειψες το γεγονος οτι εγινε ΔΩΡΕΑΝ αντικατασταση με καλυτερο μοντελο.

Αν τα βαλεις κατω, μεταφορικα εξωτερικων μοναδων, πληρωμη του συνεργατη στην επαρχιακη πολη κτλ χαλαρα δεν βρηκαν κερδισμενοι χρηματικα. Αλλα ο πελατης τους ειναι καρα ευχαριστημενος και εχει φροντισει να διαδωσει τη καλη υποστηριξει της inventor σε οσους φιλους εχει. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gsisr είπε

καλημέρα. έχει τοποθετήσει κανείς από τους κατόχους shorai premium, wifi στο κλιματιστικό; στην εφαρμογή δείχνει θερμοκρασία δωματίου. από που παίρνει αυτή τη μέτρηση; παρεπιπτόντως η εφαρμογή της toshiba είναι για τα σκυλι@

Απο τον αισθητήρα θερμοκρασίας χώρου  της εσωτερικής μονάδας ο οποίος βρίσκεται στη είσοδο του αέρα. 

4 ώρες πριν, jaguar13 είπε

Για πείτε ρε παιδιά κατι καλύτερο από nemesis pro σε 24 παίζει σε παραπλήσια τιμή;

Βάζω μέσα παραμέτρους, όπως εγγύηση και εύρος λειτουργίας στη θέρμανση, που με ενδιαφέρει να πέφτει αρκετά χαμηλά.

Toshiba Shorai Premium 22αρη   .  Όπως σου είπα είναι η μέση λύση για τα θέλω σου  (ψύξη θέρμανση και όσο το δυνατόν καλύτερη εγγύηση) .  
 

2 ώρες πριν, CptBill είπε

προς κατοχους midea ultimate comfort. Εχετε καταλαβει τι κανει η λειτουργια air magic?

Στο τραγικο ελληνικο manual αναφερει στο συμβολο του air magic (ενα φυλλο ) οτι "∆εν είναι διαθέσιμο για αυτήν τη μονάδα"

Βεβαια πατοντας το συνδυασμο 2 κουμπιων στο remote control, μια χαρα ενεργοποιειται η λειτουργια. Φανταζομαι οτι ειναι λειτουργια ιονιστη.

Λειτουργία φρέσκου αέρα (ορισμένες μονάδες) Η καινοτόμος τεχνολογία Air Magic, καταπολεμά αποτελεσματικά τα βακτήρια, τους υιούς, τα μικρόβια και άλλους επιβλαβείς οργανισμούς και ανανεώνει τον αέρα.

Είναι λειτουργία για είσοδο νωπού αέρα . Απο το εξωτερικό περιβάλλον  αν το μοντέλο το ελληνικό το έχει αυτό το feature πάνω .  Στο χειριστήριο μπορεί να έχεις το κουμπί  να το πατάς , να ανάβει ένδειξη και να ακούς και μπιπ απο την μονάδα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έχει αυτό το feature η μονάδα σου . 
Ίδια λογική με το Gree Hansol που έχω . Η σειρά αυτή βγαίνει σε άλλες αγορές με λειτουργία εισόδου νωπού αέρα . Εχω κουμπί στο χειριστήριο . Ακούω μπιπ απο την μονάδα και ανάβει και η σχετική ένδειξη στο τηλεχειριστήριο αλλά δεν έχει το ελληνικό μοντέλο αυτή την λειτουργία . Τσεκαρισμένο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CorumD είπε

Ναι, αλλά εξακολουθούν να υπάρχουν προιόντα από εταιρίες που τιμούν την παράδοση τους. MITSUBISHI HEAVY 21,000 btu του αδερφού μου, αγοράς 2015. Λειτουργεί μέρα/νύχτα -χειμώνα/καλοκαίρι, αθόρυβα και οικονομικά και πιστεύω οτι και αυτο, θα του πάει 20+ χρόνια οπως τα παλιά μας.

Τράβα πέστο σε αυτούς που έκαψαν κάρτα.

Θυμάμαι τον 

@apostolisep3

 που του ήρθε καμένο heavy...

Ξεχνάς ότι έχουμε σταματήσει να προτείνουμε heavy γιατί υπάρχουν αναφορές για καμένες κάρτες;

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν πρέπει να συγχέουμε τις στιγμιαίες καταναλώσεις (kw) με τις καταναλώσεις (kwh).

Η κατανάλωση του μήνα εξαρτάται από τα cop που βγάζουν τα κλιματιστικά στα φορτία που θα δουλεύουν. Στην πράξη πχ το Mitsu μπορεί να ξεσκίζει το nemesis ή το ανάποδο ή να είναι παρόμοια.

Το μετραγα με το hs-110. Εσύ με βοήθησες να το στήσω :)

2 ώρες πριν, guzel είπε

Υποθέσεις. Διαφορετικά ανέβασε φωτογραφίες να δούμε τα πλαστικά του μιτσου που λες.

Επιτέλους με την καραμέλα με το service. Που το είδατε το service της inventor; Εξυπηρέτηση 9-4 Δευτέρα - Παρασκευή;;;; Σοβαρά τώρα;

Η Toshiba που έχει γραμμή από 8 το πρωί έως 10 το βράδυ και Σάββατα τι πρέπει να πει δλδ;

Ιεροσυλία να συγκρίνουμε φασονακια με καθαρόαιμα inverter κλιματιστικα

Όταν το ξηλωσω θα το βγάλω φωτό. Μόνο να το θυμηθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...