Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σώπα . Είπε κανείς το αντίθετο; Εγώ σίγουρα όχι.

20180411154053_49d46602.jpeg

Ήταν εμφανώς υπερδιαστασιολογημένο. Έχω δείξει ότι και το Fujitsu κάνει on-off από τα 700W . Δλδ αν ερχόταν ένας σήμερα και έλεγε ότι έχει βάλει σε χώρο 40τμ με πολύ καλές μονώσεις ένα ASYG24KLCA και κάνει on-off από τα 700W και μετά έβαλε ένα 18άρι shorai και δεν κάνει, θα σημαίνει ότι το fujitsu είναι μούφα;

Και σε μένα υπερδιαστασιολογημένο ηταν? σε 60τμ (Ολες τις πόρτες ανοιχτες 18000btu) ?  δεν νομίζω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Ον/οφφ μπορεί να κάνει από τα 700 αλλά για να ισορροπήσει πέφτει πιο χαμηλά. Αλλιώς μας δείχνεις λάθος στοιχεία. Δεν γίνεται ένα κλιματιστικό που κατεβαίνει στα 200-300w ξαφνικά να κάνει ον/οφφ από τα 700. Κάποιος λόγος θα υπάρχει. Μήπως έκανε οφφ στα 300 και απλά άνοιξε από τα 700?

Με κατηγορείς ότι φέρνω λάθος στοιχεία ;

 

16 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Και σε μένα υπερδιαστασιολογημένο ηταν? σε 60τμ (Ολες τις πόρτες ανοιχτες 18000btu) ?  δεν νομίζω..

Στον χώρο του ναι, ήταν. Τι σημασία έχει πόσος ήταν ο συνολικός χώρος του σπιτιού;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Ον/οφφ μπορεί να κάνει από τα 700 αλλά για να ισορροπήσει πέφτει πιο χαμηλά. Αλλιώς μας δείχνεις λάθος στοιχεία. Δεν γίνεται ένα κλιματιστικό που κατεβαίνει στα 200-300w ξαφνικά να κάνει ον/οφφ από τα 700. Κάποιος λόγος θα υπάρχει. Μήπως έκανε οφφ στα 300 και απλά άνοιξε από τα 700?

Ενταξει ειναι πολυ καλα μονωμενος ο χωρος του guzel.
Στο οριο ειδαμε οτι και  Σοραι 18αρι εκανε ον/οφ απο τα 400.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, CorumD είπε

Η ενεργειακή ετικέτα είναι στοιχεία που επικαλείται ο κατασκευαστής. Η Ευρωπαική ένωση δεν κάνει πιστοποίηση ότι τα στοιχεία της ετικέτας είναι αληθή.

Αυτό το κάνουν οργανισμοί όπως η EUROVENT.

Οσο για την πιστοποίηση EUROVENT διά συγγένειας, έχει μια επιφανειακή λογική που δεν δέχομαι. Μάλιστα είναι μια λογική που μπορεί να οδηγήσει σε μεγάλες παραπλανήσεις του αγοραστικού κοινού.

Γνωρίζουμε ότι πολλά μπορούν να αλλάξουν από το ένα κλιματιστικό στο άλλο, προπαντός στον αχανή χώρο των φασόν.

Όχι βέβαια.

Περιμένω πάντως να μου δείξεις έστω και μια περίπτωση που κάποιος λέει Χ τιμή και τελικά δεν είναι.

ΥΓ Το finlux δεν μετράει, έχω δείξει ποιο είναι το σωστό ταμπελάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ενταξει ειναι πολυ καλα μονωμενος ο χωρος του guzel.
Στο οριο ειδαμε οτι και  Σοραι 18αρι εκανε ον/οφ απο τα 400.

Ακριβώς! Επειδή αναφέρθηκε πιο πριν ότι πρέπει να κοιτάμε μόνο το seer και όχι αν κατεβαίνει χαμηλά το κλιματιστικό ( @liakjim εσύ ήσουν? Συγγνώμη αν θυμάμαι λάθος γράφω από κινητό) τι να το κάνω εγώ το 7.1 του nemesis αν το βγάζει στα 1500w και στα 1300 κάνει οφφ? Εντελώς άχρηστο για όλη την Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με κατηγορείς ότι φέρνω λάθος στοιχεία ;

Στον χώρο του ναι, ήταν. Τι σημασία έχει πόσος ήταν ο συνολικός χώρος του σπιτιού;

Οκ 60τμ βόρεια ελλάδα, σε κανονικο εργολαβικό σπιτι.. και το 18000 ειναι μεγάλο..

Αντε πες ειναι μεγάλο.. υπάρχει περίπτωση ο χώρος μου να θέλει ελάχιστη κατανάλωση 900W????  Και αν είναι μεγάλο.. γιατι δεν πέφτει παρακάτω? μηπως δεν μπορεί να πέσει?

Απο την μία κλείνει συνεχως σαν Ον off και απο την άλλη ελάχιστη 900W..

Εχω ρωτήσει και στο παρελθον .. υπάρχει κανένας με Toyotomi 856ZR η Toyotomi 871ZR που να είδε κάτω απο 850-900W στο πρώτο η 1300W στο δεύτερο? (δεν λέω για Inventor..οπως π.χ. το nemesis / life pro γιατι αυτοι δεν εμφανίζουν μετρήσεις)

22 λεπτά πριν, liakjim είπε

ει Χ τιμή και τε

 

22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι βέβαια.

Περιμένω πάντως να μου δείξεις έστω και μια περίπτωση που κάποιος λέει Χ τιμή και τελικά δεν είναι.

ΥΓ Το finlux δεν μετράει, έχω δείξει ποιο είναι το σωστό ταμπελάκι.

Δες τα TCL, αυτα που έχουν ιδιο φορτίο σχεδιασμού για θερμη και μέση ζώνη.

Βρήκα και το σχόλιο οταν το ειχα δει..  ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ΔΙΚΟ ΜΟΥ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ.

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Midea Mission II 12kBTU  vs  Inventor Aria AR3VI32-12WF vs  Inventor Nemesis Pro N2VI32-12

Θα μπει σε σοφίτα 20 τετρ. που φτάνει 34 β το καλοκαίρι.

Το θέλω μόνο για ψύξη κι όχι καθημερινά.Ποια είναι η γνώμη σας;

Δεκτή οποιαδήποτε πρόταση μέχρι τα χρήματα αυτής της κατηγορίας κλιματιστικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Οκ 60τμ βόρεια ελλάδα, σε κανονικο εργολαβικό σπιτι.. και το 18000 ειναι μεγάλο..

Αντε πες ειναι μεγάλο.. υπάρχει περίπτωση ο χώρος μου να θέλει ελάχιστη κατανάλωση 900W????  Και αν είναι μεγάλο.. γιατι δεν πέφτει παρακάτω? μηπως δεν μπορεί να πέσει?

Απο την μία κλείνει συνεχως σαν Ον off και απο την άλλη ελάχιστη 900W..

Εχω ρωτήσει και στο παρελθον .. υπάρχει κανένας με Toyotomi 856ZR η Toyotomi 871ZR που να είδε κάτω απο 850-900W στο πρώτο η 1300W στο δεύτερο? (δεν λέω για Inventor..οπως π.χ. το nemesis / life pro γιατι αυτοι δεν εμφανίζουν μετρήσεις)

Μεταξύ μας, μετά από τόσο καιρό εδώ μέσα, πιο πολύ θα πιστέψω το manual του κατασκευαστή που δίνει πχ 450W ελάχιστη ( τυχαίο νούμερο ) , παρά τον χρήστη που λέει 900.

18 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

 

Δες τα TCL, αυτα που έχουν ιδιο φορτίο σχεδιασμού για θερμη και μέση ζώνη.

 

Απαγορεύεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μεταξύ μας, μετά από τόσο καιρό εδώ μέσα, πιο πολύ θα πιστέψω το manual του κατασκευαστή που δίνει πχ 450W ελάχιστη ( τυχαίο νούμερο ) , παρά τον χρήστη που λέει 900.

Απαγορεύεται;

Δες μια ξανα το  post μου :) Οχι δεν απαγορέυεται .. αλλα μάλλον κάπου κάτι κάναν λάθος..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, pier88 είπε

Midea Mission II 12kBTU  vs  Inventor Aria AR3VI32-12WF vs  Inventor Nemesis Pro N2VI32-12

Θα μπει σε σοφίτα 20 τετρ. που φτάνει 34 β το καλοκαίρι.

Το θέλω μόνο για ψύξη κι όχι καθημερινά.Ποια είναι η γνώμη σας;

Δεκτή οποιαδήποτε πρόταση μέχρι τα χρήματα αυτής της κατηγορίας κλιματιστικών.

Για περιστασιακή χρήση δεν νομίζω ότι δικαιολογεί τα +100€ το seer του nemesis.

Εκτός αν δεν είναι τόσο περιστασιακή. Εσύ ξέρεις.

15 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δες μια ξανα το  post μου :) Οχι δεν απαγορέυεται .. αλλα μάλλον κάπου κάτι κάναν λάθος..

Εδώ βλέπουμε μεγαλύτερο, στο ίδιο κόλλησες; Γιατί να μην είναι απλά το ίδιο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για περιστασιακή χρήση δεν νομίζω ότι δικαιολογεί τα +100€ το seer του nemesis.

Εκτός αν δεν είναι τόσο περιστασιακή. Εσύ ξέρεις.

Εδώ βλέπουμε μεγαλύτερο, στο ίδιο κόλλησες; Γιατί να μην είναι απλά το ίδιο;

το TCL Elite TAC-18CHSA/XA51 λέει στην ετικέτα οτι είναι A+++ στην θερμη ζώνη με 5.1 SCOP.

ΑΝ τα λεω σωστά στο post που έβαλα.. δεν έχει 5.1 SCOP αλλα 4.77 SCOP. και είναι λάθος..

ΑΝ το SCOP είναι λάθος .. τότε δεν είναι Α+++ αλλα Α++

Η το φορτίο σχεδιασμου είναι λάθος.. η το SCOP ειναι λαθος... η οι kwh είναι λάθος..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δες μια ξανα το  post μου :) Οχι δεν απαγορέυεται .. αλλα μάλλον κάπου κάτι κάναν λάθος..

χμμμμ, μόλις είδα ότι είναι ίδιο σε ΌΛΑ....🤔

Κάτι βρωμάει στα TCL....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, pier88 είπε

Midea Mission II 12kBTU  vs  Inventor Aria AR3VI32-12WF vs  Inventor Nemesis Pro N2VI32-12

Θα μπει σε σοφίτα 20 τετρ. που φτάνει 34 β το καλοκαίρι.

Το θέλω μόνο για ψύξη κι όχι καθημερινά.Ποια είναι η γνώμη σας;

Δεκτή οποιαδήποτε πρόταση μέχρι τα χρήματα αυτής της κατηγορίας κλιματιστικών.

 

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

χμμμμ, μόλις είδα ότι είναι ίδιο σε ΌΛΑ....🤔

Κάτι βρωμάει στα TCL....

ε ναι, μονο στα INVENTOR είναι τα πάντα ξεκάθαρα και αγγελικά πλασμένα....

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, CorumD είπε

ε ναι, μονο στα INVENTOR είναι τα πάντα ξεκάθαρα και αγγελικά πλασμένα....

Το παραπάνω είναι κάτι στο οποίο θα πρέπει να δώσει εξηγήσεις η tclgreece και όχι η κάθε inventor. Όχι;

@Rnd1978 το ατόπημα της TCL αυτό δεν σηκώνει καταγγελία; Φαίνεται για εξαπάτηση του καταναλωτή.  

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα, αλλά ας εξηγήσει και η INVENTOR γιατί δεν θέλει να περάσει τα κλιματιστικά απο Eurovent...Αφού θέλει να χρεώνει ως Ιαπωνέζος, γιατί δεν υιοθετεί και τις πιστοποιήσεις τους;

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...