Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για περιστασιακή χρήση δεν νομίζω ότι δικαιολογεί τα +100€ το seer του nemesis.

Εκτός αν δεν είναι τόσο περιστασιακή. Εσύ ξέρεις.

 

Αυτό νομίζω κι εγώ,σε σχέση με τα άλλα 2 ποιο θεωρείται καλύτερο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, pier88 είπε

Αυτό νομίζω κι εγώ,σε σχέση με τα άλλα 2 ποιο θεωρείται καλύτερο;

Το nemesis pro έχει σαφώς μεγαλύτερο seer άρα θα είναι πιο οικονομικό στη λειτουργία του.

Το midea θα το έβγαζα από την εξίσωση λόγω χαμηλής εγγύησης.

Το aria είναι κάπου στη μέση. Καλό seer και χαμηλό κόστος κτήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το παραπάνω είναι κάτι στο οποίο θα πρέπει να δώσει εξηγήσεις η tclgreece και όχι η κάθε inventor. Όχι;

@Rnd1978 το ατόπημα της TCL αυτό δεν σηκώνει καταγγελία; Φαίνεται για εξαπάτηση του καταναλωτή.  

Οπως δεν με νοιάζει για Inventor, Toyotomi κτλ.. δεν με νοιάζει και το TCL.. Αν είχα TCL θα τους έπαιρνα χθες τηλεφωνο να το πάρουν πίσω.. και θα το έψαχνα..  Ο μόνος λογος που το παρέθεσα ειναι οτι υπάρχουν λάθη (επιτηδες? τυχαια? καποιος δεν ξέρει να κάνει πράξεις?,καποιος εκανε copy paste?).. μικρά, μεγάλα, εύκολα, δυσκολα.. μερικες φορες κάποιοι κάνουν τραγικα λάθη.. και ευκολα αναγνωρίζονται / αποδεικνύονται.. αλλες φορές ομως οχι.. Για αυτο EUROVENT. Και οχι μεγάλη και τυφλή εμπιστοσύνη στα ΜΗ EUROVENT..

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Οπως δεν με νοιάζει για Inventor, Toyotomi κτλ.. δεν με νοιάζει και το TCL.. Αν είχα TCL θα τους έπαιρνα χθες τηλεφωνο να το πάρουν πίσω.. και θα το έψαχνα..  Ο μόνος λογος που το παρέθεσα ειναι οτι υπάρχουν λάθη (επιτηδες? τυχαια? καποιος δεν ξέρει να κάνει πράξεις?,καποιον εκανε copy paste?).. μικρά, μεγάλα, εύκολα, δυσκολα.. μερικες φορες κάποιοι κάνουν τραγικα λάθη.. και ευκολα αναγνωρίζονται / αποδεικνύονται.. αλλες φορές ομως οχι.. Για αυτο EUROVENT. Και οχι μεγάλη τυφλή εμπιστοσύνη στα μη eurovent..

Εδώ δεν μπορώ να πω κάτι. Φαίνεται ότι κάτι είναι περίεργο.

Η ισοπέδωση είναι προβληματική. Ότι δλδ επειδή πιάστηκε κάτι λάθος ή επιτηδευμένα λάθος, αποδεικνύει ότι όλοι κλέβουν.

Δεν πάω και εγώ να υποστηρίξω κάποιον. Και εγώ με κριτήριο το eurovent αγόρασα για να είμαι σίγουρος. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι η ύπαρξη eurovent είναι αναγκαία και ικανή συνθήκη για αγορά. Τουλάχιστον όχι για όλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Εδώ δεν μπορώ να πω κάτι. Φαίνεται ότι κάτι είναι περίεργο.

Η ισοπέδωση είναι προβληματική. Ότι δλδ επειδή πιάστηκε κάτι λάθος ή επιτηδευμένα λάθος, αποδεικνύει ότι όλοι κλέβουν.

Δεν πάω και εγώ να υποστηρίξω κάποιον. Και εγώ με κριτήριο το eurovent αγόρασα για να είμαι σίγουρος. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι η ύπαρξη eurovent είναι αναγκαία και ικανή συνθήκη για αγορά. Τουλάχιστον όχι για όλους.

Και εγω δεν είμαι της ισοπέδωσης.. αλλα πρέπει να είμαστε υποψιασμένοι.. αυτο μόνο λέω .. Επίσης εδω βάζω και κάποιες άλλες ενδειξεις.. (τα 900W / 1300W) που λέγαμε πριν, και κατι σουπερ ανεβασμένα φορτια σχεδιασμού στην θερμη ζώνη , κατι καταναλώσεις αναμονης.. , κατι finlux ..  και κάτι δεν μου κάθεται καλα.. (πολλά δεν μαζεύτηκαν? για μένα ειναι πολλα.. με λίγο ψάξιμο που κάναμε εμεις οι απλοι χρήστες)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενιαίος χώρος ~60-66 τμ άρα πάνω από 18.000 btu. Σκέφτομαι για αγορά και μόνο Daikin. Η χρήση του κυρίως ψύξη (περιοχή Κεντρική Ελλάδα). Σίγουρα θέλω το wifi functionality. Έχετε να προτείνετε κάποιο μοντέλο? Έχει τόσο μεγάλη γκάμα που αδυνατώ να κατασταλάξω σε ένα μοντέλο 😂 

Σκεφτόμουν για το Ururu Sarara. Το 18 άρη θα με κάλυπτε? .

 Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μοντέλο της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Ενιαίος χώρος ~60-66 τμ άρα πάνω από 18.000 btu. Σκέφτομαι για αγορά και μόνο Daikin. Η χρήση του κυρίως ψύξη (περιοχή Κεντρική Ελλάδα). Σίγουρα θέλω το wifi functionality. Έχετε να προτείνετε κάποιο μοντέλο? Έχει τόσο μεγάλη γκάμα που αδυνατώ να κατασταλάξω σε ένα μοντέλο 😂 

Σκεφτόμουν για το Ururu Sarara. Το 18 άρη θα με κάλυπτε? .

 Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο μοντέλο της?

Δεν υπάρχει και μεγαλύτερο.

Έχεις μελέτη θερμικών απωλειών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, CorumD είπε

Σίγουρα, αλλά ας εξηγήσει και η INVENTOR γιατί δεν θέλει να περάσει τα κλιματιστικά απο Eurovent...Αφού θέλει να χρεώνει ως Ιαπωνέζος, γιατί δεν υιοθετεί και τις πιστοποιήσεις τους;

γιατί έχει μεγάλο κόστος που δεν θα αποσβεστεί από τις μικρές πωλήσεις της. Η πλειοψηφία του target group της δεν γνωρίζει την ύπαρξη του eurovent και δεν την απασχολεί η έλλειψη του. Οι σοβαρές εγκαταστάσεις που η πιστοποίηση είναι υποχρεωτική δεν είναι το αντικείμενό της. Τα ίδια ισχύουν και για τους υπόλοιπους εμπόρους κλιματισμού.

Το EUROvent προφανώς δεν είναι ιαπωνική πιστοποίηση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν υπάρχει και μεγαλύτερο.

Έχεις μελέτη θερμικών απωλειών;

Όχι δεν έχω μελέτη σχετική. Το οίκημα βόρεια και νότια είναι καλυπτόμενο και έχει ανοιχτό προσανατολισμό Ανατολικά και Δυτικά. Επάνω - κάτω έχω άλλα διαμερίσματα οπότε δεν έχω απώλειες από ταράτσες κλπ., με κουφώματα αλουμινίου κλπ.

Απλά επειδή έγινε μία μικρή ανακαίνιση πέρυσι δεν πρόλαβα να αλλάξω κλιματιστικά και αυτό θα γίνει σταδιακά. Αυτή την στιγμή υπάρχει (προυπήρχε) μόνο ένα κλιματιστικό 18αρι Mitsubishi (made in Japan) σε κεντρικό σημείο του σπιτιού - διάδρομος και το καλοκαίρι με την χρήση του μέσα το διαμέρισμα σε κανένα σημείο του η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει πάνω από 28 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Όχι δεν έχω μελέτη σχετική. Το οίκημα βόρεια και νότια είναι καλυπτόμενο και έχει ανοιχτό προσανατολισμό Ανατολικά και Δυτικά. Επάνω - κάτω έχω άλλα διαμερίσματα οπότε δεν έχω απώλειες από ταράτσες κλπ., με κουφώματα αλουμινίου κλπ.

Απλά επειδή έγινε μία μικρή ανακαίνιση πέρυσι δεν πρόλαβα να αλλάξω κλιματιστικά και αυτό θα γίνει σταδιακά. Αυτή την στιγμή υπάρχει (προυπήρχε) μόνο ένα κλιματιστικό 18αρι Mitsubishi (made in Japan) σε κεντρικό σημείο του σπιτιού - διάδρομος και το καλοκαίρι με την χρήση του μέσα το διαμέρισμα σε κανένα σημείο του η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει πάνω από 28 βαθμούς.

Συνεπώς θα έλεγες ότι το 18άρι mitsubishi σας κάλυπτε; Ποιο μοντέλο είναι ακριβώς; Ψάχνεσαι μόνο για ψύξη;

Χρειάζεσαι τις δυνατότητες του ururu ( βλ ρύθμιση απόλυτης υγρασίας χειμώνα - καλοκαίρι) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έκανα μία ερώτηση προ ημερών προτάσεις για ένα κλιματιστικό που θα καλύψει χώρο 18 τμ για ψύξη και θέρμανση.

Πήρα κάποιες απαντήσεις αλλά αυτές ήταν για το budget των 400. Παρακολουθώντας το νήμα από εκείνη την ημέρα και όντας άσχετος τελείως καταλαβαίνω ότι 

σε αυτό το ποσό δεν έχεις και πολλές επιλογές και ότι δεν θα πάρω κάτι "ποιοτικό". 

Θέλω να ρωτήσω αν αξίζει την κατά την γνώμη σας να ανέβω στο budget ας πούμε στα 600 και αν ναι μπορείτε να μου προτείνετε αντίστοιχα ??

σημείωση, ο χώρος είναι ανατολικός με μία μεγάλη μπαλκονόπορτα με 2πλα τζάμια απο πάνω είναι ταράτσα και τα καλοκαιρινά μεσημέρια το δωμάτιο βράζει, δεν πρέπει να υπάρχει μόνωση στην ταράτσα ή αν υπάρχει είναι σίγουρα ανεπαρκής καθώς υπάρχουν ορατά σημάδια υγρασίας στο ταβάνι...

Please help γιατί πιάνουν οι ζέστες απότομα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nvel είπε

γιατί έχει μεγάλο κόστος που δεν θα αποσβεστεί από τις μικρές πωλήσεις της. Η πλειοψηφία του target group της δεν γνωρίζει την ύπαρξη του eurovent και δεν την απασχολεί η έλλειψη του. Οι σοβαρές εγκαταστάσεις που η πιστοποίηση είναι υποχρεωτική δεν είναι το αντικείμενό της. Τα ίδια ισχύουν και για τους υπόλοιπους εμπόρους κλιματισμού.

Το EUROvent προφανώς δεν είναι ιαπωνική πιστοποίηση

Δεν είναι ιαπωνική πιστοποίηση, αλλά ακολουθείται απο όλους τους ιαπωνέζους κατασκευαστές και με διασφαλίζει για την ποιότητα.

Είναι λογικά αυτά που λες, αλλα είναι η αισιόδοξη εκδοχή του θέματος, υπάρχει και η απαισιόδοξη που λέει οτι κατι κρυβουν τα specs και το μηχάνημα δεν θα περάσει τα test της Eurovent.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kotsoz είπε

Καλησπέρα, έκανα μία ερώτηση προ ημερών προτάσεις για ένα κλιματιστικό που θα καλύψει χώρο 18 τμ για ψύξη και θέρμανση.

Πήρα κάποιες απαντήσεις αλλά αυτές ήταν για το budget των 400. Παρακολουθώντας το νήμα από εκείνη την ημέρα και όντας άσχετος τελείως καταλαβαίνω ότι 

σε αυτό το ποσό δεν έχεις και πολλές επιλογές και ότι δεν θα πάρω κάτι "ποιοτικό". 

Θέλω να ρωτήσω αν αξίζει την κατά την γνώμη σας να ανέβω στο budget ας πούμε στα 600 και αν ναι μπορείτε να μου προτείνετε αντίστοιχα ??

σημείωση, ο χώρος είναι ανατολικός με μία μεγάλη μπαλκονόπορτα με 2πλα τζάμια απο πάνω είναι ταράτσα και τα καλοκαιρινά μεσημέρια το δωμάτιο βράζει, δεν πρέπει να υπάρχει μόνωση στην ταράτσα ή αν υπάρχει είναι σίγουρα ανεπαρκής καθώς υπάρχουν ορατά σημάδια υγρασίας στο ταβάνι...

Please help γιατί πιάνουν οι ζέστες απότομα :D

Με έμφαση στη ψύξη : https://www.bestprice.gr/item/2155157416/inventor-nemesis-pro-n2vi32-12wifin2vo32-12.html

Με έμφαση στη θέρμανση : https://www.bestprice.gr/item/2155583879/daikin-sensira-ftxc35brxc35b.html

παίζει και σε αλυσίδες https://www.mediamarkt.gr/el/product/_daikin-sensira-12-atxc35b-arxc35b-1223551.html?gclid=CjwKCAjwte71BRBCEiwAU_V9h8yBdtJdnXQF8rS6xA3XyxO19EhDTHGso_4hZzroy02wwAtWyKpcQRoCUHIQAvD_BwE

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198182-daikin-atxc35b-siesta-sensira

17 λεπτά πριν, CorumD είπε

Δεν είναι ιαπωνική πιστοποίηση, αλλά ακολουθείται απο όλους τους ιαπωνέζους κατασκευαστές και με διασφαλίζει για την ποιότητα.

Είναι λογικά αυτά που λες, αλλα είναι η αισιόδοξη εκδοχή του θέματος, υπάρχει και η απαισιόδοξη θεωρία συνωμοσίας που λέει οτι κατι κρυβουν τα specs και το μηχάνημα δεν θα περάσει τα test της Eurovent.

ftfy

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό εννοώ liakjim, όπως παραποίησες τα γραφόμενα μου ώστε να φαίνεται ότι εγώ τα έγραψα, έτσι ακριβώς μπορεί να κάνει και η κάθε εταιρία(όπως η καινούργια αγαπημένη σου, η INVENTOR) που δεν περνάει τα κλιματιστικά της απο EUROVENT.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το haier tundra που είναι Κινέζου κατασκευαστή αλλά έχει πιστοποιηθεί από eurovent τι πιστεύετε??μιας και είναι και αρκετά οικονομικό και πιο φτηνό από πολλά Inventor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...