Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, CorumD είπε

Ακριβώς αυτό εννοώ liakjim, όπως παραποίησες τα γραφόμενα μου ώστε να φαίνεται ότι εγώ τα έγραψα, έτσι ακριβώς μπορεί να κάνει και η κάθε εταιρία(όπως η καινούργια αγαπημένη σου, η INVENTOR) που δεν περνάει τα κλιματιστικά της απο EUROVENT.

Η άποψή μου συμβαδίζει απόλυτα με του @nvel .

Μάλιστα την έχω εκφράσει ήδη εδώ 

Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω.

ΥΓ Δεν είναι αγαπημένη η inventor. Το μόνο που γουστάρω είναι οι αναφορές μελών εδώ μέσα για αν όχι άριστο, πολύ καλό after sales support , κάτι που στη χώρα που ζούμε δεν είναι και πολύ συνηθισμένο . Αυτό μαζί με την εμπειρία του carrier, όπου τελικά τα midea δεν είναι κακά κλιματιστικά (όπως και τα gree)  θα με κάνουν να τα προτείνω εφόσον ο υποψήφιος αγοραστής βάζει τα κριτήρια αυτά σε υψηλή βαρύτητα.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Συνεπώς θα έλεγες ότι το 18άρι mitsubishi σας κάλυπτε; Ποιο μοντέλο είναι ακριβώς; Ψάχνεσαι μόνο για ψύξη;

Χρειάζεσαι τις δυνατότητες του ururu ( βλ ρύθμιση απόλυτης υγρασίας χειμώνα - καλοκαίρι) ;

Μία διόρθωση, Fujitsu siemens είναι 14αρη. Το μοντέλο της εσωτερικής μονάδας είναι το asy14rse-w και της εξωτερικής aoy14rne. 

Mitsubishi έχουμε αλλού :)

Κυρίως για ψύξη το θέλω. Με ενδιαφέρει σωστή κατανομή του αέρα, να είναι αθόρυβο, οικονομικό, με δυνατότητα διασύνδεσης, αυτόματη επανεκκίνηση μετά από διακοπή ρεύματος.

Σε 2η φάση θα μπούνε και στα υπνοδωμάτια ατομικά κλιματιστικά με δυνατότητα split ώστε να μην γεμίζω εξωτερικά με μονάδες και την δυνατότητα σύνδεσης με λέβητα αερίου (ξανά της Daikin)

Το ήδη υπάρχον βλέπω ότι ιδίως την ημέρα ζορίζεται. Αυτή την εικόνα μου δίνει. Δυστυχώς τους μετρητές που είχα για τον πίνακα τους έβαλα αλλού και ακόμα δεν έχω αξιωθεί να παραγγείλω νέους για να τους βάλω ώστε να βλέπω πραγματικές καταναλώσεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Μία διόρθωση, Fujitsu siemens είναι 14αρη. Το μοντέλο της εσωτερικής μονάδας είναι το asy14rse-w και της εξωτερικής aoy14rne. 

Mitsubishi έχουμε αλλού :)

Κυρίως για ψύξη το θέλω. Με ενδιαφέρει σωστή κατανομή του αέρα, να είναι αθόρυβο, οικονομικό, με δυνατότητα διασύνδεσης, αυτόματη επανεκκίνηση μετά από διακοπή ρεύματος.

Σε 2η φάση θα μπούνε και στα υπνοδωμάτια ατομικά κλιματιστικά με δυνατότητα split ώστε να μην γεμίζω εξωτερικά με μονάδες και την δυνατότητα σύνδεσης με λέβητα αερίου (ξανά της Daikin)

Το ήδη υπάρχον βλέπω ότι ιδίως την ημέρα ζορίζεται. Αυτή την εικόνα μου δίνει. Δυστυχώς τους μετρητές που είχα για τον πίνακα τους έβαλα αλλού και ακόμα δεν έχω αξιωθεί να παραγγείλω νέους για να τους βάλω ώστε να βλέπω πραγματικές καταναλώσεις. 

Κοίτα, το daikin είναι σαφώς δυνατότερο. Αν θα φτάσει ή όχι εξαρτάται από τον χώρο για τον οποίο δεν έχεις δώσει επαρκή στοιχεία.  Αν το 14άρι έφτανε έστω και οριακά, αυτό θα φτάνει. Αν όχι, τότε είναι άγνωστο.

Υπόψη πως το ururu είναι το μόνο πραγματικό κλιματιστικό της αγοράς. Τα άλλα κακώς χρησιμοποιούν τον όρο μιας και δεν ρυθμίζουν κλίμα (θερμοκρασία, υγρασία) αλλά μόνο θερμοκρασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν.. μάλλον έκανα μια ανακάλυψη.. :P

@liakjim

Εχουμε το 856ZR Toyotomi, έχει φορτίου σχεδιασμού 4.3KW στην θερμή ζώνη (πάνω σε αυτο το φορτίο υπολογίστηκε το SCOP θερμης ζώνης που είναι 5.1 και κατανάλωση 1180w)

Πως βγαίνει αυτο? 4.3KW (φορτίου σχεδιασμού την ώρα) * 1400 (ώρες λειτουργίας) = 6020KW

Για να δώσει το συνολικο φορτίο 6020KW έκαψε 1180kw , αρα το SCOP του είναι 6020/1180 = 5.10 (να το SCOP )

Τι κάναν οι μάγκες?

4.3KW την ώρα θέλουμε για να ισχύει το SCOP. Την ημέρα δηλαδη θέλουμε , 4.3KW * 24 = 103.2ΚW φορτίο  (με 24ωρη χρήση,και μιλάμε για θερμη ζώνη)

Με SCOP 5.1 σημαίνει οτι για να δώσει το κλιματιστικό φορτίο 103.2KW πρέπει να κάψει , 103.2KW/ 5.1 (Scop) = 20.2kw κατανάλωση την ημέρα.

Αρα περίπου 833W την ώρα.. (20.2kw/24ώρες)  (να το 900 που λέγαμε για το 856ZR). Προγραμμάτισαν το κλιματιστικό να ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΙ κατω απο 833W την ώρα.. και τσουπ .. παρε το 5.1 SCOP Α+++ δηλαδη

 

Πάμε και στου guzel το 24ari.

 

Εχουμε το 871ZR Toyotomi, έχει φορτίου σχεδιασμού 6.9KW στην θερμή ζώνη (πάνω σε αυτο το φορτίο υπολογίστηκε το SCOP θερμης ζώνης που είναι 5.1 και κατανάλωση 1894w)

Πως βγαίνει αυτο? 6.9KW (φορτίου σχεδιασμού την ώρα) * 1400 (ώρες λειτουργίας) = 9660KW

Για να δώσει το συνολικο φορτίο 9660KW έκαψε 1894kw , αρα το SCOP του είναι 9660/1894 = 5.10 (να το SCOP)

Τι κάναν οι μάγκες?

6.9KW την ώρα θέλουμε για να ισχύει το SCOP. Την ημέρα δηλαδη θέλουμε , 6.9KW * 24 = 165.6ΚW φορτίο  (με 24ωρη χρήση,και μιλάμε για θερμη ζώνη)

Με SCOP 5.1 σημαίνει οτι για να δώσει το κλιματιστικό φορτίο 165.6KW πρέπει να κάψει , 165.6KW/ 5.1 (Scop) =32,47kw κατανάλωση την ημέρα.

Αρα περίπου 1350W την ώρα..  (να το 1300 του guzel για το 871ZR). Προγραμμάτισαν το κλιματιστικό να ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΙ κατω απο 1350W την ώρα.. και τσουπ .. παρε το 5.1 SCOP Α+++ δηλαδη

 

Αρα με λιγα λόγια ΑΝ τα λέω σωστά, εφτασε η στιγμή να σταματήσουμε τις μαρκετιγκαηδίες οτι κάποια κλιματιστικά το κάνουν για θαλπωρή, κρύα ρεύματα και τετοια πραγματα. Ειναι καθαρα προγραμματισμένα ετσι ώστε να ικανοποιούν τις μαγειρεμένες συνθήκες για να βγάλουν το SCOP στην θερμη ζώνη και το πολυπόθητο A+++. Τέλος έτσι απλα δεν είναι ούτε πολυ μεγάλο / ουτε πολυ μικρό το κλιματιστικό..  

Τέλος πιθανον αυτος ο "προγραμματισμός" να ισχύει υπο συνθήκες θερμοκρασιων θερμής ζώνης και να αλλάζει οταν πέσει αρκετά θερμοκρασία και πάμε στο μέση ζώνη.

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κοίτα, το daikin είναι σαφώς δυνατότερο. Αν θα φτάσει ή όχι εξαρτάται από τον χώρο για τον οποίο δεν έχεις δώσει επαρκή στοιχεία.  Αν το 14άρι έφτανε έστω και οριακά, αυτό θα φτάνει. Αν όχι, τότε είναι άγνωστο.

Υπόψη πως το ururu είναι το μόνο πραγματικό κλιματιστικό της αγοράς. Τα άλλα κακώς χρησιμοποιούν τον όρο μιας και δεν ρυθμίζουν κλίμα (θερμοκρασία, υγρασία) αλλά μόνο θερμοκρασία. 

Ο χώρος που θα μπει θα είναι για να καλύπτει ένα Γ 11μέτρα μάκρος x 7 μέτρα πλάτος. Η μονάδα θα μπει στην κάτω πλευρά του Γ. Στην μέση από το μακρύ σημείο υπάρχει πόρτα που οδηγεί σε υπνοδωμάτια κλπ. Σε εκείνο το σημείο είναι τώρα το παλαιό κλιματιστικό που κοιτάει στην μέσα πλευρά του διαδρόμου που είναι τα δωμάτια

Για αυτό και θέλω να πάω σε ururu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Λοιπόν.. μάλλον έκανα μια ανακάλυψη.. :P

@liakjim

Εχουμε το 856ZR Toyotomi, έχει φορτίου σχεδιασμού 4.3KW στην θερμή ζώνη (πάνω σε αυτο το φορτίο υπολογίστηκε το SCOP θερμης ζώνης που είναι 5.1 και κατανάλωση 1180w)

Πως βγαίνει αυτο? 4.3KW (φορτίου σχεδιασμού την ώρα) * 1400 (ώρες λειτουργίας) = 6020KW

Για να δώσει το συνολικο φορτίο 6020KW έκαψε 1180kw , αρα το SCOP του είναι 6020/1180 = 5.10 (να το SCOP )

Τι κάναν οι μάγκες?

4.3KW την ώρα θέλουμε για να ισχύει το SCOP. Την ημέρα δηλαδη θέλουμε , 4.3KW * 24 = 103.2ΚW φορτίο  (με 24ωρη χρήση,και μιλάμε για θερμη ζώνη)

Με SCOP 5.1 σημαίνει οτι για να δώσει το κλιματιστικό φορτίο 103.2KW πρέπει να κάψει , 103.2KW/ 5.1 (Scop) = 20.2kw κατανάλωση την ημέρα.

Αρα περίπου 833KW την ώρα.. (20.2kw/24ώρες)  (να το 900 που λέγαμε για το 856ZR). Προγραμμάτισαν το κλιματιστικό να ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΙ κατω απο 833KW την ώρα.. και τσουπ .. παρε το 5.1 SCOP

Πάμε και στου guzel το 24ari.

Εχουμε το 871ZR Toyotomi, έχει φορτίου σχεδιασμού 6.9KW στην θερμή ζώνη (πάνω σε αυτο το φορτίο υπολογίστηκε το SCOP θερμης ζώνης που είναι 5.1 και κατανάλωση 1894w)

Πως βγαίνει αυτο? 6.9KW (φορτίου σχεδιασμού την ώρα) * 1400 (ώρες λειτουργίας) = 9660KW

Για να δώσει το συνολικο φορτίο 9660KW έκαψε 1894kw , αρα το SCOP του είναι 9660/1894 = 5.10 (να το SCOP)

Τι κάναν οι μάγκες?

6.9KW την ώρα θέλουμε για να ισχύει το SCOP. Την ημέρα δηλαδη θέλουμε , 6.9KW * 24 = 165.6ΚW φορτίο  (με 24ωρη χρήση,και μιλάμε για θερμη ζώνη)

Με SCOP 5.1 σημαίνει οτι για να δώσει το κλιματιστικό φορτίο 165.6KW πρέπει να κάψει , 165.6KW/ 5.1 (Scop) =32,47kw κατανάλωση την ημέρα.

Αρα περίπου 1350KW την ώρα..  (να το 1300 του guzel για το 871ZR). Προγραμμάτισαν το κλιματιστικό να ΜΗΝ ΠΕΦΤΕΙ κατω απο 1350KW την ώρα.. και τσουπ .. παρε το 5.1 SCOP.

Αρα με λιγα λόγια ΑΝ τα λέω σωστά, εφτασε η στιγμή να σταματήσουμε τις μαρκετιγκαηδίες οτι κάποια κλιματιστικά το κάνουν για θαλπωρή, κρύα ρεύματα και τετοια πραγματα. Ειναι καθαρα προγραμματισμένα ετσι ώστε να ικανοποιούν τις μαγειρεμένες συνθήκες για να βγάλουν το SCOP στην θερμη ζώνη και το πολυπόθητο A+++. Τέλος έτσι απλα δεν είναι ούτε πολυ μεγάλο / ουτε πολυ μικρό το κλιματιστικό..

Γιατί 1400;

Στο πρότυπο  EN 14825 λέει :

The total number of hours in the heating season varies for each of the three climate zones, with Average
having 4910 hours, Warmer 3590 and Colder 6446.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Γιατί 1400;

Στο πρότυπο  EN 14825 λέει :

The total number of hours in the heating season varies for each of the three climate zones, with Average
having 4910 hours, Warmer 3590 and Colder 6446.

κάνε τις πράξεις σε όλα τα ετικετάκια και θα δεις οτι ειναι 1400..δεν θυμαμαι που το είχα δει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

κάνε τις πράξεις σε όλα τα ετικετάκια και θα δεις οτι ειναι 1400..δεν θυμαμαι που το είχα δει..

Στο πρότυπο έχει και εξίσωση .

App B teknical SCOP NEF En14825 heatpumpsEN.pdf

Είσαι σίγουρος ότι βγαίνει τόσο απλά;

πχ αν το κάνεις και σε άλλα κλιματιστικά το ίδιο θα βγει πχ asyg, shorai κτλ ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο πρότυπο έχει και εξίσωση .

App B teknical SCOP NEF En14825 heatpumpsEN.pdf 431 kB · 0 downloads

Είσαι σίγουρος ότι βγαίνει τόσο απλά;

πχ αν το κάνεις και σε άλλα κλιματιστικά το ίδιο θα βγει πχ asyg, shorai κτλ ;

δοκιμασε το παντου.. εκτος απο TCL (οπως σου ειπα οτι κάποια εχουν θεμα στο ετικετάκι, και το παλιο διαβόητο Finlux). Ισχύει και για θερμη και για μέση ζώνη.

Σιγουρος δεν ειμαι για τίποτα.. αλλα το δοκίμασα σε πανω απο 50? 60? ετικετακια και παντου ισχύει.. εκτος απο τα παραπάνω.. που έχουν τα θέματα τους. Δες το μια και εσυ και πες μου...*(ετσι ανακάλυψα οτι κατι δεν παει καλα με  κάποια TCL ετικετακια)

https://www.lg.com/gr/download/resources/CT32004443/CT32004443_1382.pdf

Δες μια τέρμα κατω τι λεει..

Annual energy consumption : based on average use of 350 running hours in cooling and 1,400 hours in heating per year at seasonal condition

 

Αρα σε ποιο απλο.. (αν ισχύουν αυτα που γράφω παραπάνω)

Φορτίο σχεδιασμου / SCOP = ελάχιστη πραγματικη κατανάλωση ανα ωρα στην θερμή ζώνη για να ισχύει το SCOP.

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

δοκιμασε το παντου.. εκτος απο TCL (οπως σου ειπα οτι κάποια εχουν θεμα στο ετικετάκι, και το παλιο διαβόητο Finlux). Ισχύει και για θερμη και για μέση ζώνη.

Σιγουρος δεν ειμαι για τίποτα.. αλλα το δοκίμασα σε πανω απο 50? 60? ετικετακια και παντου ισχύει.. εκτος απο τα παραπάνω.. που έχουν τα θέματα τους. Δες το μια και εσυ και πες μου...*(ετσι ανακάλυψα οτι κατι δεν παει καλα με  κάποια TCL ετικετακια)

Νομίζω ότι πάει αλλιώς.

Το πρότυπο λέει πως βγαίνει το scop.

Το φορτίο σχεδιασμού οκ , ορίζεται κατά το δοκούν από τον κατασκευαστή.

Με την εξίσωση βγαίνει το scop.

Με το φορτίο, το scop προκύπτουν στο τέλος οι kwh/annual.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι πάει αλλιώς.

Το πρότυπο λέει πως βγαίνει το scop.

Το φορτίο σχεδιασμού οκ , ορίζεται κατά το δοκούν από τον κατασκευαστή.

Με την εξίσωση βγαίνει το scop.

Με το φορτίο, το scop προκύπτουν στο τέλος οι kwh/annual.

SCOP = ΦΟΡΤΙΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ / ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

Το φορτιο σχεδιασμου το ορίζει ο κατασκευαστης.. Η πραγματικη κατανάλωση ομως εξαρτάται και απο το φορτίο σχεδιασμού..

Βρηκες καποιο ετικετάκι που να μην ισχύει αυτο που έγραψα παραπάνω? με τον "τρόπο υπολογισμου" μου?

Ειδες που βγηκαν τα νουμερα που φώναζα και φωναζε ο guzel?

Για την ψύξη ποσες ώρες λεει το πρότυπο? Εγω ειχα δει 350ώρες λειτουργίας η season (εκει που ειδα το 1400 για την θερμανση μεση/θερμη ζώνη ομως) ,οπου και παλι μπορεις να το δοκιμασεις σε ολα τα ετικετακια...

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

SCOP = ΦΟΡΤΙΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ / ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

Το φορτιο σχεδιασμου το ορίζει ο κατασκευαστης.. Η πραγματικη κατανάλωση ομως εξαρτάται και απο το φορτίο σχεδιασμού..

Βρηκες καποιο ετικετάκι που να μην ισχύει αυτο που έγραψα παραπάνω? με τον "τρόπο υπολογισμου" μου?

Με αυτη τη λογικη το Σοραι δε θα ηταν προγραμματισμενο να μην πεφτει κατω απο 555w?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα όλα τα είχαμε πει και πριν απο μήνες, έτσι δεν είναι; Οπού μιλάγαμε για το πως πετύχαιναν ολοι το "μαγικό" 5.1 SCOP στα φασον; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Με αυτη τη λογικη το Σοραι δε θα ηταν προγραμματισμενο να μην πεφτει κατω απο 555w?

Οχι δεν χρειάζεται να πέσει κάτω απο 555w για να δωσει το SCOP που αναφέρει... Αυτο το φορτίο σχεδιασμου επιλέξαν για να υπολογισουν το SCOP. (που είναι και λογικο.. στην θερμη ζωνη να ειναι λιγοτερο απο οτι στην θερμη ζώνη) στα αλλα.. ειναι ανάποδα..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Με αυτη τη λογικη το Σοραι δε θα ηταν προγραμματισμενο να μην πεφτει κατω απο 555w?

Το shorai δεν έχει μεγαλύτερο φορτίο στην θερμή από την μέση. Άρα δεν χρειάζεται προφανώς να δουλεύει συνέχεια ψηλά για να μπορέσει να βγάλει το 5.1. Οπότε διάλεξαν ένα φορτίο χαμηλό που να καλύπτει και το scop που δηλώνουν και προφανώς το προγραμμάτισαν να δουλεύει ελεύθερα, μέσα στα όρια λειτουργίας του συμπιεστή. Κάτι μου λέει ότι αυτός ο ¨κοφτης" θα είναι μόνο σε όσα δηλώνουν μεγαλύτερο φορτίο στην μέση από την θερμή.

Edit : Με πρόλαβε ο @Rnd1978

Επεξ/σία από turbakiasss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...