Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, CorumD είπε

Αυτα όλα τα είχαμε πει και πριν απο μήνες, έτσι δεν είναι; Οπού μιλάγαμε για το πως πετύχαιναν ολοι το "μαγικό" 5.1 SCOP στα φασον; 

Ναι το ειχαμε πει.. ειναι οκτωμβριος του 2019 το post μου.. αλλα δεν ειχα ποτε μεχρι σημερα συνδυάσει το πως και γιατι το Toyo μου ειχε ελάχιστη 850-900Watt και του Guzel 1300W την ώρα, οπως ειμαι σιγουρος και τα αλλα Greeoειδές..που ειναι βασισμένα πανω στην ιδια την πλατφόρμα.

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Οχι δεν χρειάζεται να πέσει κάτω απο 555w για να δωσει το SCOP που αναφέρει... Αυτο το φορτίο σχεδιασμου επιλέξαν για να υπολογισουν το SCOP. (που είναι και λογικο.. στην θερμη ζωνη να ειναι λιγοτερο απο οτι στην θερμη ζώνη) στα αλλα.. ειναι ανάποδα..

Και γιατί δεν έβαλαν και αυτοί φορτίο σχεδιασμού 5, να βγεί το scop 11 και να πουλάνε σαν τρελοί και μετά άστο να παίζει μπάλα όπως θέλει;

Κάτι δεν μου κολλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ναι το ειχαμε πει.. ειναι οκτωμβριος του 2019 το post μου.. αλλα δεν ειχα ποτε μεχρι σημερα συνδυάσει το πως και γιατι το Toyo μου ειχε ελάχιστη 850-900Watt και του Guzel 1300W την ώρα.

Τα έγραψες πολύ καθαρά και είναι εύκολο να τα καταλάβει ο καθένας, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και γιατί δεν έβαλαν και αυτοί φορτίο σχεδιασμού 5, να βγεί το scop 11 και να πουλάνε σαν τρελοί και μετά άστο να παίζει μπάλα όπως θέλει;

Κάτι δεν μου κολλάει.

Γιατι πιθανον να ειναι απάτη να εχεις μεγαλύτερη θερμικο φορτίο σχεδιασμού στην θερμη ζώνη σε σχέση με την ψυχρή ζώνη.. Γιατι δεν είναι ρεαλιστικό σενάριο πως να το κάνουμε.. Το SCOP βγαίνει πανω σε καποια ρεαλιστικά σενάρια.. , αν το σενάριο ΔΕΝ ειναι ρεαλιστικο.. τι να το κανω? το νουμερο?

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Το shorai δεν έχει μεγαλύτερο φορτίο στην θερμή από την μέση. Άρα δεν χρειάζεται προφανώς να δουλεύει συνέχεια ψηλά για να μπορέσει να βγάλει το 5.1. Οπότε διάλεξαν ένα φορτίο χαμηλό που να καλύπτει και το scop που δηλώνουν και προφανώς το προγραμμάτισαν να δουλεύει ελεύθερα, μέσα στα όρια λειτουργίας του συμπιεστή. Κάτι μου λέει ότι αυτός ο ¨κοφτης" θα είναι μόνο σε όσα δηλώνουν μεγαλύτερο φορτίο στην μέση από την θερμή.

Edit : Με πρόλαβε ο @Rnd1978

Άρα το ίδιο κάνει και η mitsubishi ; Και ας έχει scop σχεδόν 6;

Αλλά τι; Εδω δεν μας πειράζει γιατί είναι mitsubishi και έχει και eurovent;

 

20190610162427_75ff61df.jpeg

 

16 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Γιατι πιθανον να ειναι απάτη να εχεις μεγαλύτερη θερμικο φορτίο σχεδιασμού στην θερμη ζώνη σε σχέση με την ψυχρή ζώνη.. Γιατι δεν είναι ρεαλιστικό σενάριο πως να το κάνουμε.. Το SCOP βγαίνει πανω σε καποια ρεαλιστικά σενάρια.. , αν το σενάριο ΔΕΝ ειναι ρεαλιστικο.. τι να το κανω? το νουμερο?

Απάτη και η mitsubishi;

Κάτι δεν λέμε σωστά.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ναι το ειχαμε πει.. ειναι οκτωμβριος του 2019 το post μου.. αλλα δεν ειχα ποτε μεχρι σημερα συνδυάσει το πως και γιατι το Toyo μου ειχε ελάχιστη 850-900Watt και του Guzel 1300W την ώρα.

Και επιβεβαιώνεται και η προηγούμενη συζήτηση που αναφέραμε ότι δεν γίνεται να τσουβαλιάζουμε και να λέμε όλα τα μηχανήματα είναι inverter πλέον και δεν υπάρχουν διαφορές ενώ, ορισμένα παρουσιάζουν κόφτες που στο 90% των νοικοκυριών θα δημιουργήσουν θέματα είτε υπερκατανάλωσης είτε υπερθέρμανσης είτε και τα δύο.

@Dare_Devil ποια είναι η τεχνική σου άποψη σε όλα αυτά? Ίσως έχεις τις περισσότερες γνώσεις από όλους εδώ οπότε θα ήταν χρήσιμη η γνώμη σου. Είναι κρίμα όποτε θέτονται τέτοιοι προβληματισμοί να μην έχουμε σχεδόν ποτέ την γνώμη του ειδικού και να αναλώνεσαι μόνο σε προτάσεις για νέες αγορές. Φιλικά πάντα🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άρα το ίδιο κάνει και η mitsubishi ; Και ας έχει scop σχεδόν 6;

Αλλά τι; Εδω δεν μας πειράζει γιατί είναι mitsubishi και έχει και eurovent;

@Rnd1978

20190610162427_75ff61df.jpeg

Δεν ειπα οτι 100% θεμα EUROVENT, (αν και εχω μια εντύπωση οτι δεν ελέγχουν θερμη ζωνη).

Ναι και η mitsubishi χρησιμοποιεί μια τέτοια τακτική για να ανεβάσει το SCOP της.

ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ.. ΑΝΕΒΑΖΟΥΝ ΤΟ ΦΟΡΤΙΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ.. Τι θα πει η Eurovent? Γιατι βάζεις τοσο πολυ στην θερμη ζωνη?  Ετσι γουσταρω θα πει η Mitsubishi μου το απαγορευει κανεις? Η eurovent Ομως θα τεστάρει οτι ΑΝ ΕΧΕΙ τοσο μεγαλο φορτιο ΟΝΤΟΣ θα δινει τοσο SCOP.

Απλα και καθαρα.. οι κατασκευαστες μπορουν οσο φορτιο σχεδιασμου θέλουν..

Στην πράξη ομως ειναι μαιμουνια πως να το κανουμε.

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και γιατί δεν έβαλαν και αυτοί φορτίο σχεδιασμού 5, να βγεί το scop 11 και να πουλάνε σαν τρελοί και μετά άστο να παίζει μπάλα όπως θέλει;

Κάτι δεν μου κολλάει.

Πουλάνε σαν τρελοί ,είναι το πολυπόθητο κλιματιστικό για όλους. Ο Κωτσόβολος δε προλαβαίνει να το φέρνει και εξαντλείται. Τυχαίο νομίζεις είναι; Δεν νομίζω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άρα το ίδιο κάνει και η mitsubishi ; Και ας έχει scop σχεδόν 6;

Αλλά τι; Εδω δεν μας πειράζει γιατί είναι mitsubishi και έχει και eurovent;

20190610162427_75ff61df.jpeg

Απάτη και η mitsubishi;

Κάτι δεν λέμε σωστά.

Νομίζω είναι ξεκάθαρο. Αρκεί να δεις το scop της Mitsubishi στην θερμή ζώνη. 5.9!! Όχι 5.1 για να πιάσει το Α+++...

Άρα λοιπόν είναι ξεκάθαρα κάποια άλλη στρατιγική ή προγραμματισμός που ακολουθεί η Mitsubishi ( adaptation σε συγκεκριμένες κλιματολογικές συνθήκες ίσως? ) Τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγώ με το φτωχό μου το μυαλό.

Επεξ/σία από turbakiasss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Οχι δεν χρειάζεται να πέσει κάτω απο 555w για να δωσει το SCOP που αναφέρει... Αυτο το φορτίο σχεδιασμου επιλέξαν για να υπολογισουν το SCOP. (που είναι και λογικο.. στην θερμη ζωνη να ειναι λιγοτερο απο οτι στην θερμη ζώνη) στα αλλα.. ειναι ανάποδα..

 

10 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Το shorai δεν έχει μεγαλύτερο φορτίο στην θερμή από την μέση. Άρα δεν χρειάζεται προφανώς να δουλεύει συνέχεια ψηλά για να μπορέσει να βγάλει το 5.1. Οπότε διάλεξαν ένα φορτίο χαμηλό που να καλύπτει και το scop που δηλώνουν και προφανώς το προγραμμάτισαν να δουλεύει ελεύθερα, μέσα στα όρια λειτουργίας του συμπιεστή. Κάτι μου λέει ότι αυτός ο ¨κοφτης" θα είναι μόνο σε όσα δηλώνουν μεγαλύτερο φορτίο στην μέση από την θερμή.

Edit : Με πρόλαβε ο @Rnd1978

164860-3-l.jpg.1b24fca588d5ae3ce45523484f0ba305.jpg

 

Αυτο πως πεφτει στα 160w?
Αφου δεν τους ελεγχει κανενας και κανουν ουτως η αλλως απατη γιατι δε δηλωνουν χαμηλο φορτιο?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Και επιβεβαιώνεται και η προηγούμενη συζήτηση που αναφέραμε ότι δεν γίνεται να τσουβαλιάζουμε και να λέμε όλα τα μηχανήματα είναι inverter πλέον και δεν υπάρχουν διαφορές ενώ, ορισμένα παρουσιάζουν κόφτες που στο 90% των νοικοκυριών θα δημιουργήσουν θέματα είτε υπερκατανάλωσης είτε υπερθέρμανσης είτε και τα δύο.

@Dare_Devil ποια είναι η τεχνική σου άποψη σε όλα αυτά? Ίσως έχεις τις περισσότερες γνώσεις από όλους εδώ οπότε θα ήταν χρήσιμη η γνώμη σου. Είναι κρίμα όποτε θέτονται τέτοιοι προβληματισμοί να μην έχουμε σχεδόν ποτέ την γνώμη του ειδικού και να αναλώνεσαι μόνο σε προτάσεις για νέες αγορές. Φιλικά πάντα🙂

 

19 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δεν ειπα οτι 100% θεμα EUROVENT, (αν και εχω μια εντύπωση οτι δεν ελέγχουν θερμη ζωνη).

Ναι και η mitsubishi χρησιμοποιεί μια τέτοια τακτική για να ανεβάσει το SCOP της.

 

18 λεπτά πριν, guzel είπε

Πουλάνε σαν τρελοί ,είναι το πολυπόθητο κλιματιστικό για όλους. Ο Κωτσόβολος δε προλαβαίνει να το φέρνει και εξαντλείται. Τυχαίο νομίζεις είναι; Δεν νομίζω.. 

 

18 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Νομίζω είναι ξεκάθαρο. Αρκεί να δεις το scop της Mitsubishi στην θερμή ζώνη. 5.9!! Όχι 5.1 για να πιάσει το Α+++...

Άρα λοιπόν είναι ξεκάθαρα κάποια άλλη στρατιγική ή προγραμματισμός που ακολουθεί η Mitsubishi ( adaptation σε συγκεκριμένες κλιματολογικές συνθήκες ίσως? )

Στην mitsubishi είναι adaptation.

Στη midea είναι απάτη.

Συγγνώμη, αλλά είναι παράλογο και biased όλο αυτό.

16 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

164860-3-l.jpg.1b24fca588d5ae3ce45523484f0ba305.jpg

Αυτο πως πεφτει στα 160w?
Αφου δεν τους ελεγχει κανενας και κανουν ουτως η αλλως απατη γιατι δε δηλωνουν χαμηλο φορτιο?

Αχχχχχ , τώρα έγραφα για το kuro και το nemesis .

Εκεί τι;

Να το πούμε adaptation και αυτό; Ή απάτη;

Ας αποφασίσουν οι "ειδικοί".

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στην mitsubishi είναι adaptaion.

Στη midea είναι απάτη.

Συγγνώμη, αλλά είναι παράλογο και biased όλο αυτό.

Κάπου οι γνώσεις ή η παρατηριτικότητα μας τελειώνει άρα ο καθένας πιστεύει αυτό που θέλει. Είπαμε, ο ειδικός σε τέτοιες συζητήσεις δεν συμμετέχει. Έχει επιλέξει να προτείνει μηχανήματα μόνο.

Επεξ/σία από turbakiasss
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στην mitsubishi είναι adaptaion.

Στη midea είναι απάτη.

Συγγνώμη, αλλά είναι παράλογο και biased όλο αυτό.

Δεν κρίνουμε το γιατι το κάνει καθε εταιρεια.. Ξεκινάμε απο τα βασικα.. Οταν το φορτίο σχεδιασμου θερμης ζωνης ειναι παρα πάνω απο την μέσης.. κάτι δεν παει καλα στην πραγματικοτητα. Το γιατι το κανει ο καθενας.. τι τον εξυπηρετει, αν ειναι απάτη η οχι, δεν το ξερουμε.. Για μένα αν ρωτας απάτη ειναι και τα δυο. με εξαπατάν σαν καταναλωτη γιατι υπο φυσιολογικές συνθηκες ειναι ανήκουστο να χρειαστώ παραπανω θερμανση απο εξ.θερμοκρασιες 2C και πάνω.. σε σχέση με -10C και πάνω..

Και επειδη "ΕΙΔΙΚΟΣ" ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ, και εχουμε τοσους ΕΙΔΙΚΟΥΣ εδω μεσα.. Περιμένω μια "ΕΙΔΙΚΗ" απάντηση..(αν ισχυουν αυτα που έγραψα) αν και τα κατα πασα πιθανοτητα το θεμα θα ξεχαστει.. και θα λεμε για κρυα ρευματα και θαλπωρες.. :P του χρόνου πάλι .. :P

Κάπως.. εστω και μπορει και λάθος έβγαλα τα νουμερα που βλέπαμε εγω και ο guzel.. ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ δηλαδη... (και μας βγάζαν τρελους / περίεργους οι "κατασκευαστες")

Τωρα, ΜΑΚΑΡΙ να βγει ενας και να μου πει οτι ειναι λαθος αυτο.. Τοσα μάτια εδω μεσα.. δεν θα βρεθεί ενας ειδικος?  Αν ομως ΞΑΝΑΞΕΧΑΣΤΕΙ..ισως θα αρχίσω να πιστευω και εγω σε συνομοσίες κτλ..

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Κάπου οι γνώσεις ή η παρατηριτηκότητα μας τελειώνει άρα ο καθένας πιστεύει αυτό που θέλει. Είπαμε, ο ειδικός σε τέτοιες συζητήσεις δεν συμμετέχει. Έχει επιλέξει να προτείνει μηχανήματα μόνο.

Μαζί σου. Αλλά να λέμε κάτι ενιαίο. Γιατί το να λέμε ότι ολόκληρη mitsubishi heavy, κλέβει για να πιάσει Α+++ στο scop , με κάνει να θέλω να πηδηχτώ από το παράθυρο μαζί με το fujitsu.

Κάτι μας διαφεύγει.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υπολογισμοι στα Kuro και Nemesis pro δε βγαινουν.
Aν κανει απατη η Μιτσου με το φορτιο να κατηγορησουμε και την Τοσιμπα που αλλα kw και COP εχει το Daisekai στο engineering manual και αλλα στο eurovent.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...