Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ψάχνω να αγοράσω 2 κλιματιστικά 24.000  btu όσο πιο vfm γίνεται . έχω δει https://www.skroutz.gr/s/18993830/Tesla-TA71LLIL-2432IAW.html? ποια είναι η άποψη σας ? έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο με budget 700 αν μονάδα max ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Fujitsu ASYG24KLCA . Εξωτερική 36. Ζήτηση 26. on-off

image.png.c0261aa9acd94584dd7c863fb84aaf04.png

Με τι εσωτερική θερμοκρασία; Αν και αφού τα τούβλα και γενικά όλα μέσα στο σπίτι είναι κρύα ακόμα..οι απαιτήσεις τώρα σε ψύξη θα είναι ελάχιστες.. Μπορεί μέσα να λέει εσωτερική 27 και να είναι τόσο μόνο ο αέρας,και σε λίγες ώρες αν ανοίξουμε παράθυρα για λιγο να πέσει με την μία και να μείνει 25C π.χ.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Fujitsu ASYG24KLCA . Εξωτερική 36. Ζήτηση 26. on-off

image.png.c0261aa9acd94584dd7c863fb84aaf04.png

Είναι παρόμοια συμπεριφορά με το Daikin? Εννοώ τα διαστήματα που κάνει on/off. Εσωτερική θερμοκρασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Με τι εσωτερική θερμοκρασία; Αν και αφού τα τούβλα και γενικά όλα μέσα στο σπίτι είναι κρύα ακόμα..οι απαιτήσεις τώρα σε ψύξη θα είναι ελάχιστες.. Μπορεί μέσα να λέει εσωτερική 27 και να είναι τόσο μόνο ο αέρας,και σε λίγες ώρες αν ανοίξουμε παράθυρα για λιγο να πέσει με την μία και να μείνει 25C π.χ.

 

15 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Είναι παρόμοια συμπεριφορά με το Daikin? Εννοώ τα διαστήματα που κάνει on/off. Εσωτερική θερμοκρασία?

Ακριβώς παιδιά.

Θέλω να δείξω ότι η εξωτερική λέει τη μισή αλήθεια.

Το σπίτι είναι κρύο από τις προηγούμενες ημέρες. Μέσα έχω 24-25 και χωρίς κλιματιστικό.

Σε αυτήν την οριακή συνθήκη και η παραμικρή ριπή αέρα , κάνει τον αισθητήρα να διαβάσει υπέρψυξη.

Και στους 25 που το έβαλα , το ίδιο κάνει.

 

@turbakiasss, η περίοδος On-off , είναι ίδια με του daikin. 3λεπτά ον, 3 οφ

image.png.de5f6f545944f23e63beaa14d7cf5e36.png

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ακριβώς παιδιά.

Θέλω να δείξω ότι η εξωτερική λέει τη μισή αλήθεια.

Το σπίτι είναι κρύο από τις προηγούμενες ημέρες. Μέσα έχω 24-25 και χωρίς κλιματιστικό.

Σε αυτήν την οριακή συνθήκη και η παραμικρή ριπή αέρα , κάνει τον αισθητήρα να διαβάσει υπέρψυξη.

Και στους 25 που το έβαλα , το ίδιο κάνει.

εγώ μέχρι 27 που δοκίμασα δεν έκοψε καθόλου. Βλέπω υψηλή κατανάλωση για shorai βέβαια. 

Screenshot_20200516-160835.png.98f7fb8362c96ae8947c69a366df7734.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ακριβώς παιδιά.

Θέλω να δείξω ότι η εξωτερική λέει τη μισή αλήθεια.

Το σπίτι είναι κρύο από τις προηγούμενες ημέρες. Μέσα έχω 24-25 και χωρίς κλιματιστικό.

Σε αυτήν την οριακή συνθήκη και η παραμικρή ριπή αέρα , κάνει τον αισθητήρα να διαβάσει υπέρψυξη.

Και στους 25 που το έβαλα , το ίδιο κάνει.

Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν και εγώ. Τώρα έχω 25C μέσα παράθυρα κλειστά χωρίς AC ανοιχτό. Αν ανοίξω τα παράθυρα για 30 λεπτά (πάνω από 36C έχει έξω) θα ανέβει χαλαρά η θερμοκρασία στον χώρο μερικούς βαθμούς.. αλλά θα είναι "εικονικη" η διαφορά θερμοκρασίας. Αν κλείσω τα παράθυρα θεωρητικά και χωρίς το AC πάλι θα ισορροπήσει στην ίδια θερμοκρασία που είχα πριν τα ανοίξω..( η έστω λίγο πιο ψηλά) Μια σταλιά δροσιά να βγάλει το AC υπερψυξη θα διαβάζει..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, guzel είπε

εγώ μέχρι 27 που δοκίμασα δεν έκοψε καθόλου. Βλέπω υψηλή κατανάλωση για shorai βέβαια. 

Screenshot_20200516-160835.png.98f7fb8362c96ae8947c69a366df7734.png

Το σπίτι ζητάει γιατί έκανε ζέστη σε εσάς κάτω για μερόνυχτα. Μεταμεσονύχτια πάει 18 εδώ οπότε το σπίτι δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί, όση ζέστη και να κάνει το μεσημέρι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, guzel είπε

εγώ μέχρι 27 που δοκίμασα δεν έκοψε καθόλου. Βλέπω υψηλή κατανάλωση για shorai βέβαια. 

Screenshot_20200516-160835.png.98f7fb8362c96ae8947c69a366df7734.png

Εσένα ήδη ψήθηκε το σπίτι.. τοσες μέρες ζεστή.. Κρήτη είσαι :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εδω χωρις μονωση και το Κουρο και το Νταικιν στα 350W .
Ανοιξαμε για λιγο τα παραθυρα και πηδηξαν και τα 2 στα 500+

Μπορει να κατανταει κουραστικο αλλα αναφερω παλι τα ντεξιον γιατι ειναι τελικα καλη λυση.
Πριν απο λιγο ειχα 38 εξωτερικη, 38 στην εξωτερικη μοναδα και 53 βαθμους στον ηλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tzotzo είπε

Καλησπέρα σας, έβγαλα τα πλαστικά  φίλτρα του κλιματιστικου για καθάρισμα, και είχε αυτά τα φίλτρα, πιθανολογώ ενεργού άνθρακα.

Οι διαστάσεις είναι 20,5*4,5. 

Δυο ερωτήσεις, αυτά είναι universal ή έχει κωδικό ανταλλακτικου;

Επίσης έχει κάποιο άλλο φίλτρο εκτός από αυτά;

Το μηχάνημα είναι Toyotomi Kuro TKN-65R32

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

IMG_20200516_140442.jpg

IMG_20200516_140450.jpg

ΦΙΛΤΡΟ PHOTOCATALYTIC και το άλλο είναι φίλτρο ενεργού άνθρακα . Ποιο είναι ποιο δεν είμαι σίγουρος . Το φίλτρο ενεργού άνθρακα το βρίσκεις και στο εμπόριο ως universal λύση . Για το άλλο φίλτρο πρέπει να επικοινωνήσεις με την αντιπροσωπεία να σου πουν απο που θα το προμηθευτείς . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους,

Εχει κανεις αποψη για MIDEA και συγκρικριμενα αυτό ?

Με ενδιαφερει για ψυξη μονο, σαλοκουζινα 35τμ, δεν με νοιαζει το wifi, θορυβος να ειναι σε ανεκτα επιπεδα (δεν κοιμομαστε κιολας)

Τι κατασκευης ειναι αυτα,γνωριζετε?

Επεξ/σία από tutuyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Με Inventor Passion Eco 12;άρι δεν έχω μείνει ευχαριστημένος. (Δεν υπάρχει στο site της inventor πλέον)

Με λίγες ώρες λειτουργίας στον ένα και κάτι χρόνο που το έχω.. Στις αρχές του χειμώνα βλάβη και αλλαγή του μοτέρ του εσωτερικού ανεμιστήρα. Άμεση βέβαια η ανταπόκριση του service

Χθες ένδειξη P1 στην εσωτερική μονάδα στην ψύξη για μερικά δευτερόλεπτα «έκοψε» η ψύξη για λίγο αλλά επανήλθε μετά από λίγο (περίπου στο λεπτό} σε κανονική λειτουργία. Συνέχισε να δουλεύει κανονικά.

Δεν θα τα πάμε καλά. μου φαίνεται.

 

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Από το service manual λέει ότι το P1 είναι:

Over voltage or over low voltage protection

Αν η τάση του σπιτιού σου είναι οκ, κάτι ψήνεται...

Πιθανές αιτίες σύμφωνα με το service manual:
Power supply problems.
● System leakage or block
● PCB faulty

Πολύ απλά : 1. Στιγμιαίο πρόβλημα με το τάση του δικτύου στην περιοχή σου .  2.  Βουλωμένα στοιχεία (δηλαδή θέλει καθαρισμό-συντήρηση) ή πιθανή έλλειψη φρέον .  3. Πιθανό ελάττωμα στην πλακέτα .   

Αν στο κάνει ξανά μίλα με την αντιπροσωπεία . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Εγώ έχω το 12αρι και ο @rbx1000 το 18αρι. Εγώ το έχω πάρει από Daikin dealer ενώ το άλλο παιδί από τον Κωτσόβολο. Αν το πήρε σε εκπτώσεις θα σου πει πόσο το αγόρασε για να κρίνεις αν αξίζει να περιμένεις να το δεις ως εναλλακτική μέσα στο budget. 

Φίλε έχεις κάποιο λινκ να το δω κάπου; Να τσεκάρω τιμές.

Γιατί στο σάιτ της Daikin δεν βλέπω κάτι.

Βασικά, δεν έχω καταλάβει ποιο ακριβώς σιέστα είναι. Μου βγάζει ένα σωρό άλλα στο σκρουτζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Φίλε έχεις κάποιο λινκ να το δω κάπου; Να τσεκάρω τιμές.

Γιατί στο σάιτ της Daikin δεν βλέπω κάτι.

Βασικά, δεν έχω καταλάβει ποιο ακριβώς σιέστα είναι. Μου βγάζει ένα σωρό άλλα στο σκρουτζ.

https://www.skroutz.gr/s/18641251/Daikin-Perfera-FTXM50N-RXM50N9.html

https://www.skroutz.gr/s/18329067/Daikin-ATXM50N-ARXM50N9-Siesta-Perfera.html

Είναι το ίδιο μηχάνημα απλά οι μεγάλες αλυσίδες το φέρνουν ως Atxm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aegean32 είπε

Ενώ είχα καταλήξει σε Daikin, μετά και από κάποια που γράφτηκαν παραπάνω, είμαι λίγο προβληματισμένος. Η τελική επιλογή θα γίνει το αργότερο την Δευτέρα. Υποψήφια είναι τα:

ΜΙTSUBISHI ELECTRIC MSZ/MUZ-HR 25VF 9.000 BTU (πρόταση του πωλητή)

DAIKIN FTXC25B/ RXC25B INVERTER 9.000 BTU

HITACHI RAS-M25EAG / RAC-M25EAG 9.000 BTU

Κριτήρια είναι η αξιοπιστία (ηλικιωμένοι γονείς), η όσο το δυνατόν αθόρυβη λειτουργία και η απόδοση στην θέρμανση,  γιατί αν και είμαστε σε σκέψη για φυσικό αέριο, δεν ξέρω πότε θα γίνει. Οπότε στα πρώτα κρύα να μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

Σχετικά με τις εγγυήσεις, πως αποδεικνύεται η ετήσια συντήρηση αν αυτή  γίνει από κάποιον ψυκτικό και όχι από τεχνικό της εταιρείας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το καλύτερο SCOP (οικονομία στη θέρμανση) στο δίνει το Daikin . Αμέσως μετά το Mitsubishi  και τελευταίο το Hitatchi . 

Η Daikin δίνει 3 χρόνια εγγύηση σε όλα τα μέρη . Η Mitsubishi 3 χρόνια σε όλα τα μέρη και επεκτάσιμη μόνο στο συμπιεστή στα 7 χρόνια εφόσον γίνονται ετήσιες συντηρήσεις απο το τρίτο έτος και μετά .   Η Hitatch δίνει 2 χρόνια σε όλα τα μέρη και 5 χρόνια στο συμπιεστή χωρίς να χρειάζονται συντηρήσεις για την εγγύηση . 
Οι ετήσιες συντηρήσεις γενικά αποδεικνύονται με την απόδειξη παροχής υπηρεσιών που θα σου κόψει ο συντηρητής . Σε κάθε περίπτωση μιλάς με την αντιπροσωπεία να σου πουν ποιοί είναι ακριβώς οι όροι . 

Τα τρία αυτά κλιματιστικά έχουν καλά db θορύβου για υπνοδωμάτιο . Είναι κάτω απο 23db στην χαμηλή σκάλα .  Όλες οι μάρκες της αγοράς αντιμετωπίζουν βλάβες οπότε κανείς δεν μπορεί να σου πει αν θα είσαι ο τυχερός που θα σου βγάλει βλάβη ένα μοντέλο και πότε θα συμβεί αυτο . Οπότε αν θες "αξιοπιστία" κοιτάς την διάρκεια της εγγύησης . Τουλάχιστον ξέρεις ότι για Χ χρόνια ότι και αν συμβεί θα σε καλύψει η αντιπροσωπεία . Μάρκες που δίνουν 10 χρόνια εγγύηση σε όλο το μηχάνημα και χωρίς να ζητάνε ετήσιες συντηρήσεις για την εγγύηση είναι η Inventor και η TCL .

Ανάμεσα στα τρία που κοιτάς θα επέλεγα είτε το Mitsubishi είτε το Daikin.




 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...