Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να βάλω κλιματιστικό στο σπίτι μου, το οποίο είναι περίπου 65 τμ. Γίνεται να καλυφτει ολόκληρο το σπίτι με ένα κλιματιστικό; Μου είπαν ότι θα χρειαστεί 18.000 btu.

Λόγω διαρρύθμισης του σπιτιού δεν γίνεται να μπει μεταξύ των χώρων αλλά θα πρέπει αναγκαστικά να μπει σε κάποιον από τους εξωτερικούς χώρους.

Ποιά μοντέλα είναι κατάλληλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, sonik_5 είπε

Θα ήθελα να βάλω κλιματιστικό στο σπίτι μου, το οποίο είναι περίπου 65 τμ. Γίνεται να καλυφτει ολόκληρο το σπίτι με ένα κλιματιστικό; Μου είπαν ότι θα χρειαστεί 18.000 btu.

Λόγω διαρρύθμισης του σπιτιού δεν γίνεται να μπει μεταξύ των χώρων αλλά θα πρέπει αναγκαστικά να μπει σε κάποιον από τους εξωτερικούς χώρους.

Ποιά μοντέλα είναι κατάλληλα;

Δεν υπάρχει κλιματιστικό για μπαλκόνι νομίζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

https://www.bestprice.gr/item/2155583880/daikin-sensira-ftxc25brxc25b.html

Αρκετά αθόρυβο. Όχι τελείως αθόρυβο.

Πλαστικά δεν θα ακουστούν ποτέ.

ΒΑσικα κοιταω 12αρι αυτο που έβαλες είναι 9αρι.

Απο οτι βλεπω 12αρια εχει μονο τη σειρα 35. 

Σχετικα με το θορυβο (ανεμιστηρα) τι λεει (το παρον ακούγεται ακόμη και στη μικρη σκάλα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, guzel είπε

Δεν υπάρχει κλιματιστικό για μπαλκόνι νομίζω 

Συγνώμη δεν ήμουν αρκετά σαφής. Εννοώ φυσικά από την εσωτερική πλευρά των εξωτερικών τοίχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sonik_5 είπε

Συγνώμη δεν ήμουν αρκετά σαφής. Εννοώ φυσικά από την εσωτερική πλευρά των εξωτερικών τοίχων.

Εγώ καλύπτω σπίτι 100τμ με 18αρι. Δες ΤΟ απόλυτο κλιματιστικό: Shorai 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, louben είπε

ΒΑσικα κοιταω 12αρι αυτο που έβαλες είναι 9αρι.

Απο οτι βλεπω 12αρια εχει μονο τη σειρα 35. 

Σχετικα με το θορυβο (ανεμιστηρα) τι λεει (το παρον ακούγεται ακόμη και στη μικρη σκάλα)...

H daikin , οπως και η MItsubishi, ονομάζει τα μοντέλα της από τα kw, δλδ 25 για 2.5 , 35 και 3.5 κτλ

 

46 λεπτά πριν, sonik_5 είπε

Θα ήθελα να βάλω κλιματιστικό στο σπίτι μου, το οποίο είναι περίπου 65 τμ. Γίνεται να καλυφτει ολόκληρο το σπίτι με ένα κλιματιστικό; Μου είπαν ότι θα χρειαστεί 18.000 btu.

Λόγω διαρρύθμισης του σπιτιού δεν γίνεται να μπει μεταξύ των χώρων αλλά θα πρέπει αναγκαστικά να μπει σε κάποιον από τους εξωτερικούς χώρους.

Ποιά μοντέλα είναι κατάλληλα;

Δύσκολα με ένα κλιματιστικό να καλυφθεί ολόκληρο το σπίτι. Μόνο ενιαίοι χώροι. Για 65τμ συνήθως μπαίνει 24αρι εκτός αν έχεις πολύ καλές μονώσεις.

Μπορείς να βάλεις μια κάτοψη των χώρων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

H daikin , οπως και η MItsubishi, ονομάζει τα μοντέλα της από τα kw, δλδ 25 για 2.5 , 35 και 3.5 κτλ

Δύσκολα με ένα κλιματιστικό να καλυφθεί ολόκληρο το σπίτι. Μόνο ενιαίοι χώροι. Για 65τμ συνήθως μπαίνει 24αρι εκτός αν έχεις πολύ καλές μονώσεις.

Μπορείς να βάλεις μια κάτοψη των χώρων;

Μια ερωτηση και απο μενα γιατι το ψαχνω απο εδω και απο εκει και δεν το βρισκω για το Daikin FTXM25N που περιμενω ποιο ειναι το min μηκος σωληνωσεων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, guzel είπε

Εγώ καλύπτω σπίτι 100τμ με 18αρι. Δες ΤΟ απόλυτο κλιματιστικό: Shorai 

tsourekakia-atomika.jpg.098261f823f4194c240e5eef1d57b1f8.jpg

21 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Μια ερωτηση και απο μενα γιατι το ψαχνω απο εδω και απο εκει και δεν το βρισκω για το Daikin FTXM25N που περιμενω ποιο ειναι το min μηκος σωληνωσεων?

984067078_Screenshot_2020-05-17Installationmanuals-(A)RXM-N9RXJ-MRXA-A_3PEL517827-3C_2019_04_installationmanual_Greekpdf.png.dc7399837dd8a0bf788d50773a4a43b6.png

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, louben είπε

ΒΑσικα κοιταω 12αρι αυτο που έβαλες είναι 9αρι.

Απο οτι βλεπω 12αρια εχει μονο τη σειρα 35. 

Σχετικα με το θορυβο (ανεμιστηρα) τι λεει (το παρον ακούγεται ακόμη και στη μικρη σκάλα)...

To δικό μου, ουσιαστικά αθόρυβο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Μια ερωτηση και απο μενα γιατι το ψαχνω απο εδω και απο εκει και δεν το βρισκω για το Daikin FTXM25N που περιμενω ποιο ειναι το min μηκος σωληνωσεων?

1.5 μέτρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχουν οι γονείος μου το Daikin FTXB25C εδώ και 4 χρόνια. Αρχικά να πω ότι συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Λιγότερα features σε σχέση με άλλα κλιματιστικά αλλά αξιόπιστο και αθόρυβο.

Σε αντίθεση με το προηγούμενο LG που είχαν,  το οποιο ήταν πιο θορυβώδες και πλαστικούρα.  μέσα σε 2.5 χρόνια καταστράφηκαν/διαλύθηκαν όλα τα πλαστικά μέρη του.

Χρειάζεται αλλαγή το φωτοκαταλυτικό φίλτρο στο daikin;  Το έχει αλλάξει κανείς να μας πει το κόστος;

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, guzel είπε

Πήγαινε καμιά βόλτα 😜

Χριστός ανέστη 

Κανά διάγραμμα θα βάλεις ή και καλά δεν μπορείς να το δουλέψεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...