Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
4 minutes ago, Rnd1978 said:

Εμένα δεν έχει χωλ, και είναι περίπου δεδομένο ότι η θερμοκρασία στα δύο δωμάτια είναι μέγιστο -3C επιθυμητής.. Αυτήν την διαφορά την είχα όταν έξω είχε -5C.

Εντάξει, τυχαίο δωμάτιο είπα για την συζήτηση, πάντως το -3 δεν είναι μικρή διαφορά.

1 minute ago, Rnd1978 said:

 Γράφει : Εγω (αυτός) καλύπτει 100τ.μ χώρο με 18.

Δεν λέει κάποιο ψέμα,και δεν είπε σε κανέναν ότι όλα τα 18,όπου βρίσκονται,ότι διαρρύθμιση χώρου,ότι ανάγκες τις καλύπτει ένα 18.. ;)

Εντάξει, παίζουμε με τις λέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Εντάξει, τυχαίο δωμάτιο είπα για την συζήτηση, πάντως το -3 δεν είναι μικρή διαφορά.

20C στα δωμάτια, υπνοδωμάτια βασικά.. Είναι τέλεια για ύπνο :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, parlapipas25 είπε

Το κινεζιφασον kuro με τα μισά λεφτά από το shorai και τέτοια κατανάλωση.Ουαου!

Αλλά είναι αυτό που είπες ανάλογα τις συνθήκες.Δεν νομίζω με 38 βαθμούς εξω και ρυθμιζόμενη στους 26 να έχει τέτοια κατανάλωση.

Προτείνω να κολλήσεις αυτοκόλλητο toshiba shorai premium με περιτομή για ν εξηγείται η χαμηλή κατανάλωση του Κινέζου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Rnd1978 said:

20C στα δωμάτια, υπνοδωμάτια βασικά.. Είναι τέλεια για ύπνο :)

Δεν είναι το point μου να κρίνω αν είναι τέλειο ή όχι, αλλά αν υπάρχει παντού η ίδια θερμοκρασία ώστε να λέμε ότι πράγματι υπάρχει κάλυψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Το κινεζιφασον kuro με τα μισά λεφτά από το shorai και τέτοια κατανάλωση.Ουαου!

Αλλά είναι αυτό που είπες ανάλογα τις συνθήκες.Δεν νομίζω με 38 βαθμούς εξω και ρυθμιζόμενη στους 26 να έχει τέτοια κατανάλωση.

είναι 12αρι το κουρο ή 9αρι.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Το κινεζιφασον kuro με τα μισά λεφτά από το shorai και τέτοια κατανάλωση.Ουαου!

Αλλά είναι αυτό που είπες ανάλογα τις συνθήκες.Δεν νομίζω με 38 βαθμούς εξω και ρυθμιζόμενη στους 26 να έχει τέτοια κατανάλωση.

Σύγκριση 9000 Kuro με Shorai 18000 στην Κρήτη.. 😛

7 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν είναι το point μου να κρίνω αν είναι τέλειο ή όχι, αλλά αν υπάρχει παντού η ίδια θερμοκρασία ώστε να λέμε ότι πράγματι υπάρχει κάλυψη...

Έτσι όπως το θέτεις μαζί σου 100%

Αλλά να κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου.. ούτε με καλοριφέρ έχω ίδια θερμοκρασία σε όλο το σπίτι.. 😛 (όχι 3C βέβαια) Ασε που έχω τα ενοχλητικά ανοιγοκλεισιματα που δεν τα πάω καθόλου..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Rnd1978 said:

Αλλά να κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου.. ούτε με καλοριφέρ έχω ίδια θερμοκρασία σε όλο το σπίτι

Ούτε εγώ, θέλει θερμοστατικές κεφαλές σε κάθε σώμα, θερμοστάτη σε κάθε όροφο (κάποιοι θα πουν για δωμάτιο), θέλει αντιστάθμιση για να αλλάζει η θερμοκρασία του νερού κτλπ. :(

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, guzel είπε

είναι 12αρι το κουρο ή 9αρι.. 

Ναι έτσι είναι.Παντως αν σε καλύπτει το 18 όπως λες είσαι μια χαρά.Το χρησιμοποιείς και για θέρμανση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, guzel είπε

είναι 12αρι το κουρο ή 9αρι.. 

12αρι

13 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Σύγκριση 9000 Kuro με Shorai 18000 στην Κρήτη.. 😛

Έτσι όπως το θέτεις μαζί σου 100%

Αλλά να κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου.. ούτε με καλοριφέρ έχω ίδια θερμοκρασία σε όλο το σπίτι.. 😛 (όχι 3C βέβαια) Ασε που έχω τα ενοχλητικά ανοιγοκλεισιματα που δεν τα πάω καθόλου..

12αρι
FYI σημερα περιξ του Ηρακλειου δεν εχει ανεβει πουθενα πανω απο 32 βαθμους. Εδω που ειμαι εγω πηγε 40 και εχει 38 τωρα και σιγουρα δεν παιζει τοσο.
Γι αυτο γραφω υπο συνθηκες.

Προχτες με 38 στην Κρητη το Σοραι ειχε 400+.


Το ερωτημα ηταν αν κατεβαινει κι αλλο κλιματιστικο χαμηλα. Η απαντηση ειναι ναι.
Στον δικο μου χωρο ουτε το Σοραι ουτε κανενα μπορει να παιξει χαμηλα βατ με 40αρια εξω.

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια ερώτηση ίσως ψιλοχαζή. Εάν το κλιματιστικό που αγοράσω για το σαλόνι, έχει follow me και τοποθετήσω το τηλεχειρηστήριο έξω από το χωλ μεταξύ των υπνοδωματίων και του σαλονιού, δεν θα έχω μικρότερη διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ σαλονιού και υπνοδωματίων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

ειμαι σε αναζητηση ενος κλιματιστικου 9000btu  για την κρεβατοκαμαρα με ενδιαφερει τοσο η ψυξη οσο και η θερμανση

προυποθεση   να ειναι τελειως αθορυβο

σκεφτομουν να επαιρνα το mirai τo 9000btu (μιας και εχω το mirai 16000btu στο σαλονι και στις πρωτες δυο σκαλες ειναι αθορυβο ,σε τετοια επιπεδα θορυβου θελω)

τι προτείνεται μεχρι 600 ευρω?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, argimeg είπε

Και μια ερώτηση ίσως ψιλοχαζή. Εάν το κλιματιστικό που αγοράσω για το σαλόνι, έχει follow me και τοποθετήσω το τηλεχειρηστήριο έξω από το χωλ μεταξύ των υπνοδωματίων και του σαλονιού, δεν θα έχω μικρότερη διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ σαλονιού και υπνοδωματίων;

Θέλει οπτική επαφή και λιγότερη των 8 μέτρων και όχι δεν θα έχεις γιατί για να πιάσει την θερμοκρασία του κοντρόλ στον διάδρομο εκεί που είναι το κλιματιστικό θα έχει μεγάλη διαφορά 

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, snakegaminggr είπε

Καλησπερα,

ειμαι σε αναζητηση ενος κλιματιστικου 9000btu  για την κρεβατοκαμαρα με ενδιαφερει τοσο η ψυξη οσο και η θερμανση

προυποθεση   να ειναι τελειως αθορυβο

σκεφτομουν να επαιρνα το mirai τo 9000btu (μιας και εχω το mirai 16000btu στο σαλονι και στις πρωτες δυο σκαλες ειναι αθορυβο ,σε τετοια επιπεδα θορυβου θελω)

τι προτείνεται μεχρι 600 ευρω?

Oμαδα που κερδιζει δεν την αλλαζεις

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198181-daikin-atxc25b-siesta-sensira

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198865-toshiba-10bavg-e1-b10bkvg-e-mirai

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198884-toshiba-mirai-plus-10tavg-e-b10tkvg-e

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Ναι έτσι είναι.Παντως αν σε καλύπτει το 18 όπως λες είσαι μια χαρά.Το χρησιμοποιείς και για θέρμανση;

Ναι εννοείτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, guzel είπε

Γι αυτό όπως βλέπεις υπάρχουν και οι KWh.

Το μόνο που δεν καταλαβαίνω είναι τα υπονοούμενα και η ειρωνεία σου.

Αφού υπάρχουν οι κιλοβατώρες, καταλαβαίνεις μάλλον ότι η αναφορά σε kw δεν έχει απολύτως κανένα νόημα:

 

και επίσης θα συμβούλευα να σταμάταγες τις ψευδείς αναφορές ότι με ένα 18άρι φέρνεις βόλτα 100τμ γιατί διαβάζει κόσμος και κινδυνεύει να αποπροσανατολιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...