Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, CorumD είπε

TO Inventor ARIA είναι φασόν MIDEA.

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω, γιατί το φασόν είναι πρόβλημα.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, guzel είπε

Δε σταματάει πολύ ψιλά η περσίδα του ρε γμτ και αν είναι ευθεία το air flow παθαίνεις ψύξη. Αν τη σπρώχνω με το χέρι πιο πάνω λες να το πληγώσω;

Ναι, υπάρχει περίπτωση να σπάσει. (Συχνό φαινόμενο)
Δοκίμασε με ανεμιστήρα στην χαμηλή ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DAIKIN είναι άλλης κατηγορίας και φιλοσοφίας. Δεν έχει wi-fi/ιονιστή/θερμοκρασία στο καντράν. Παίρνεις απλά ένα πολύ λειτουργικό κλιματιστικό που δουλεύει πολύ οικονομικά σε ψύξη και θέρμανση, τα πλαστικά δεν τρίζουν και η ποιότητα κατασκευής είναι άλλου επιπέδου. Επίσης έχει κορυφαίο control.  Έχει 3 χρόνια εγγύηση αλλά όσο είμαι στο forum, δεν έχει βγάλει ζημιά κανένα DAIKIN. Είναι built to last. To μόνο μείον είναι ότι είναι δυνατό 9αρη και δεν κατεβαίνει κάτω από 4400ΒΤU. Αυτό σημαίνει ότι σε μικρό δωμάτιο με λίγες απώλειες, μπορεί να παρουσιάσει on-off συμπεριφορά. Πάντως, το έχουμε πολλοί στο forum και το έχουμε ξετινάξει στα test. Eίναι καλό μηχάνημα.

Τώρα τα άλλα 4 είναι κινέζικης σχολής. Αυτό σημαίνει ότι θα ζήσεις με κλιματιστικά όπου τρίζουν τα πλαστικά, τα control  είναι λίγο ψεύτικα και εσωτερικές/εξωτερικές μονάδες που κάνουν θόρυβο σε μεγαλύτερο η μικρότερο βαθμό. Και βγάζουν περισσότερες ζημιές ως αποτέλεσμα της χαμηλότερης ποιότητας κατασκευής.  Επίσης, δεν έχουν EUROVENT(τα MIDEA/HAIER έχουν), οπότε δεν ξέρεις αν τα SEER/SCOP που ανακοινώνουν είναι αληθή.

Τέλος, έχουν θέματα στην θέρμανση, όπου οι καταναλώσεις τους είναι αρκετά υψηλότερες από τα Γιαπωνέζικα. Γενικά, αν θες και οικονομική θέρμανση, δεν παίρνεις Κινεζικό(MIDEA/TCL/HAIER) η φασόν Κινεζικό(Inventor Aria). 

Από την άλλη, έχουν συνήθως Wi-Fi, ιονιστή και θερμοκρασία στο καντράν. 

Βασικά, τα Κινέζικα πουλάνε διότι είναι οικονομικά και μπορείς να βρεις μεγάλες εγγυήσεις(5-10 χρόνια).

Από τα Κινέζικα που παρουσιάζεις μου αρέσει το MIDEA MISSION( κορυφαία SEER/SCOP και το 'γνήσιο' Κινέζικο από κατασκευαστή) και το TCL(κορυφαία εγγύηση 10 ετών και καλές εντυπώσεις στο forum.) TO Inventor ARIA είναι φασόν MIDEA. To παίρνεις για την εγγύηση που είναι πολύ καλή στα 10 χρόνια.

TO HAIER δεν το ξέρω σαν μηχάνημα, δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό όμως.

Αυτά και καλή επιλογή φίλε!

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CorumD είπε

Το DAIKIN είναι άλλης κατηγορίας και φιλοσοφίας. Δεν έχει wi-fi/ιονιστή/θερμοκρασία στο καντράν. Παίρνεις απλά ένα πολύ λειτουργικό κλιματιστικό που δουλεύει πολύ οικονομικά σε ψύξη και θέρμανση, τα πλαστικά δεν τρίζουν και η ποιότητα κατασκευής είναι άλλου επιπέδου. Επίσης έχει κορυφαίο control.  Έχει 3 χρόνια εγγύηση αλλά όσο είμαι στο forum, δεν έχει βγάλει ζημιά κανένα DAIKIN. Είναι built to last. To μόνο μείον είναι ότι είναι δυνατό 9αρη και δεν κατεβαίνει κάτω από 4400ΒΤU. Αυτό σημαίνει ότι σε μικρό δωμάτιο με λίγες απώλειες, μπορεί να παρουσιάσει on-off συμπεριφορά. Πάντως, το έχουμε πολλοί στο forum και το έχουμε ξετινάξει στα test. Eίναι καλό μηχάνημα.

Τώρα τα άλλα 4 είναι κινέζικης σχολής. Αυτό σημαίνει ότι θα ζήσεις με κλιματιστικά όπου τρίζουν τα πλαστικά, τα control  είναι λίγο ψεύτικα και εσωτερικές/εξωτερικές μονάδες που κάνουν θόρυβο σε μεγαλύτερο η μικρότερο βαθμό. Και βγάζουν περισσότερες ζημιές ως αποτέλεσμα της χαμηλότερης ποιότητας κατασκευής.  Επίσης, δεν έχουν EUROVENT(τα MIDEA/HAIER έχουν), οπότε δεν ξέρεις αν τα SEER/SCOP που ανακοινώνουν είναι αληθή.

Τέλος, έχουν θέματα στην θέρμανση, όπου οι καταναλώσεις τους είναι αρκετά υψηλότερες από τα Γιαπωνέζικα. Γενικά, αν θες και οικονομική θέρμανση, δεν παίρνεις Κινεζικό(MIDEA/TCL/HAIER) η φασόν Κινεζικό(Inventor Aria). 

Από την άλλη, έχουν συνήθως Wi-Fi, ιονιστή και θερμοκρασία στο καντράν. 

Βασικά, τα Κινέζικα πουλάνε διότι είναι οικονομικά και μπορείς να βρεις μεγάλες εγγυήσεις(5-10 χρόνια).

Από τα Κινέζικα που παρουσιάζεις μου αρέσει το MIDEA MISSION( κορυφαία SEER/SCOP και το 'γνήσιο' Κινέζικο από κατασκευαστή) και το TCL(κορυφαία εγγύηση 10 ετών και καλές εντυπώσεις στο forum.) TO Inventor ARIA είναι φασόν MIDEA. To παίρνεις για την εγγύηση που είναι πολύ καλή στα 10 χρόνια.

TO HAIER δεν το ξέρω σαν μηχάνημα, δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό όμως.

Αυτά και καλή επιλογή φίλε!

Glitch στο matrix;

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, CorumD said:

Το DAIKIN είναι άλλης κατηγορίας και φιλοσοφίας. Δεν έχει wi-fi/ιονιστή/θερμοκρασία στο καντράν. Παίρνεις απλά ένα πολύ λειτουργικό κλιματιστικό που δουλεύει πολύ οικονομικά σε ψύξη και θέρμανση, τα πλαστικά δεν τρίζουν και η ποιότητα κατασκευής είναι άλλου επιπέδου. Επίσης έχει κορυφαίο control.  Έχει 3 χρόνια εγγύηση αλλά όσο είμαι στο forum, δεν έχει βγάλει ζημιά κανένα DAIKIN. Είναι built to last. To μόνο μείον είναι ότι είναι δυνατό 9αρη και δεν κατεβαίνει κάτω από 4400ΒΤU. Αυτό σημαίνει ότι σε μικρό δωμάτιο με λίγες απώλειες, μπορεί να παρουσιάσει on-off συμπεριφορά. Πάντως, το έχουμε πολλοί στο forum και το έχουμε ξετινάξει στα test. Eίναι καλό μηχάνημα.

Τώρα τα άλλα 4 είναι κινέζικης σχολής. Αυτό σημαίνει ότι θα ζήσεις με κλιματιστικά όπου τρίζουν τα πλαστικά, τα control  είναι λίγο ψεύτικα και εσωτερικές/εξωτερικές μονάδες που κάνουν θόρυβο σε μεγαλύτερο η μικρότερο βαθμό. Και βγάζουν περισσότερες ζημιές ως αποτέλεσμα της χαμηλότερης ποιότητας κατασκευής.  Επίσης, δεν έχουν EUROVENT(τα MIDEA/HAIER έχουν), οπότε δεν ξέρεις αν τα SEER/SCOP που ανακοινώνουν είναι αληθή.

Τέλος, έχουν θέματα στην θέρμανση, όπου οι καταναλώσεις τους είναι αρκετά υψηλότερες από τα Γιαπωνέζικα. Γενικά, αν θες και οικονομική θέρμανση, δεν παίρνεις Κινεζικό(MIDEA/TCL/HAIER) η φασόν Κινεζικό(Inventor Aria). 

Από την άλλη, έχουν συνήθως Wi-Fi, ιονιστή και θερμοκρασία στο καντράν. 

Βασικά, τα Κινέζικα πουλάνε διότι είναι οικονομικά και μπορείς να βρεις μεγάλες εγγυήσεις(5-10 χρόνια).

Από τα Κινέζικα που παρουσιάζεις μου αρέσει το MIDEA MISSION( κορυφαία SEER/SCOP και το 'γνήσιο' Κινέζικο από κατασκευαστή) και το TCL(κορυφαία εγγύηση 10 ετών και καλές εντυπώσεις στο forum.) TO Inventor ARIA είναι φασόν MIDEA. To παίρνεις για την εγγύηση που είναι πολύ καλή στα 10 χρόνια.

TO HAIER δεν το ξέρω σαν μηχάνημα, δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό όμως.

Αυτά και καλή επιλογή φίλε!

Καταριν χιλια ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια και για τον χρονο που ξοδεψες για να μου απαντησεις...Αποτι καταλαβα ομως ισως ολα αυτα να ειναι λαθος επιλογες οποτε συνεχιζω το διαβασμα και ψαξιμο.....Νασαι καλα ευχαριστω και παλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, antinazi είπε

Καταριν χιλια ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια και για τον χρονο που ξοδεψες για να μου απαντησεις...Αποτι καταλαβα ομως ισως ολα αυτα να ειναι λαθος επιλογες οποτε συνεχιζω το διαβασμα και ψαξιμο.....Νασαι καλα ευχαριστω και παλι...

Τα μισά και βάλε που αναφέρει το μέλος, είναι αναληθή, οπότε take it with a pinch of salt.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω, γιατί το φασόν είναι πρόβλημα.

Δηλαδή θέλεις το φασόν να μην το λέω φασον; Πως θα το πω δηλαδή;

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα μισά και βάλε που αναφέρει το μέλος, είναι αναληθή, οπότε take it with a pinch of salt.

Ποια ακριβώς είναι αναληθή; Εγώ, σε αντίθεση με σένα, δεν αλλάζω γνώμη κάθε μέρα της εβδομάδoς, τα αναληθή στα επιστρέφω! Πες μας, το FUJITSU είναι καλό σήμερα, η δεν είναι πια;

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Aρχικά θέλω να σας ευχαριστήσω πάρα πολύ για τις συμβουλές που μοιράζεστε στο forum, είναι πραγματικά πολύ βοηθητικές.

Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιματιστικού.Θα τοποθετηθεί στο σαλόνι και με ενδιαφέρει κυρίως για ψύξη.Θα λειτουργεί σε καθημερινή βάση τα απογεύματα. Το μπάτζετ μου είναι μέχρι τα 450 μαζί με την τοποθέτηση (στα περισσότερα καταστήματα κυμαίνεται από 65-85 ευρώ.)

Ο χώρος είναι περίπου 18,2 τμ σε παλιά πολυκατοικία με παλιά κουφώματα αλουμινίου.

Διαβάζοντας αρκετές σελίδες από εδώ είχα καταλήξει στο https://www.skroutz.gr/s/15039156/TCL-Elite-TAC-12CHSA-XA51.html.

Σε αρκετά καταστήματα το συγκεκριμένο δεν είναι διαθέσιμο και αντιπροτείνουν το https://www.skroutz.gr/s/23190309/TCL-Elite-Premium-PRM-12CHSA-CI-White.html, που όπως μου ανέφεραν είναι το επόμενο μοντέλο της TCL, σε τιμή περίπου όση αυτή του πρώτου.

Επιπλέον σε ένα κατάστημα μου ανέφεραν ότι υπάρχει το https://www.skroutz.gr/s/14966245/Sendo-Ikaros-SND-12-IK.html στα 330.

Τι θα μου προτείνατε εσείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, liakjim said:

Τα μισά και βάλε που αναφέρει το μέλος, είναι αναληθή, οπότε take it with a pinch of salt.

Δεν πειραζει ο καθενας λεει την γνωμη του προσπαθουμε να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον εδω δεν ειναι ομορφο να μπαινουμε σε αντιπαραθεσεις....Ολα καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimvou είπε

Είμαι με ένα On-Off 12ari Winson του 2004 κ η κατάσταση ανάλογα το χειμώνα κυμαίνεται από οριακά ανεκτή έως μη ανεκτή, γιαυτό θεώρησα με ενα 18αρι inverter θα δω τη διαφορά που θέλω.
Το 24αρι το τσέκαρα κ εγώ αλλά μου φαίνεται Overkill για το χώρο μου,ίσως να ειναι κ λιγο λιγότερο απο 35τμ που είπα αρχικά κιόλας

Απλά επειδή θα μπει στο δωμάτιο που κοιμάμαι έχω δει για το Fujitsu Οτι παρότι είναι κτήνος , κάνει αρκετό θόρυβο γιαυτό διστάζω κ για τη συγκεκριμένη σειρά

Το General Electric NMG50 Prime+ στα 700 με την εγκατάσταση που έχει ο Κωτσό προσφορά ούτε καν να φανταστω?

Το λέω γιατί σε σχέση με το Haier Tundra αλλά κ με το Daikin to ATXC50B ειναι ελάχιστες οι διαφορές τους στο SCOP 5.1 με 5.28 κ έχει κ 5 χρόνια εγγύηση αντί για 3 του Daikin(αν κ τα μοτερ τους ειναι Japan vs China από οτι καταλαβαίνω)

Για εμένα πάρε το Daikin εφόσον το θες και για θέρμανση. Το haier έχει σωθικά Mitsubishi αλλά το μεγάλο ερωτηματικό είναι η ποιότητα κατασκευής. Αν τα πλαστικά δεν είναι καλά θα πηγαίνει τον χειμώνα το κρακ κρουκ σύννεφο. Αν κάποιος το χρησιμοποιεί χειμώνα ας μας γράψει 1-2 λόγια. Το Daikin δεν πρόκειται να κάνει κιχ. Όσο για τα 3 χρόνια εγγύηση, εδώ μέσα δεν θυμάμαι εκτός από κάτι πλακέτες σε Mitsubishi heavy να έχει αναφέρει πρόβλημα με κλιματιστικά Japan. Όλα εκτός από τοσιμπα έχουν 3 χρόνια και υπάρχουν πολλοί με μηχανήματα 15ετιας που δουλεύουν ρολόι. Απεναντίας, τα κινεζοφασον που διαλαλούν 10 χρόνια εγγύηση εμφανίζουν πολύ συχνά εδώ μέσα πρόβλημα. Οπότε τι προτιμάς? Λιγότερη εγγύηση και απροβληματιστο ή μεγαλύτερη και περισσότερες πιθανότητες να τρέχεις με το service?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για τα control to Kuro και το Nemesis Pro εχουν ισως τα κορυφαια κινεζικα.
Το καλυτερο που εχω δει μεχρι στιγμης ειναι τα ARC466A της Νταικιν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

Παντως για τα control to Kuro και το Nemesis Pro εχουν ισως τα κορυφαια κινεζικα.
Το καλυτερο που εχω δει μεχρι στιγμης ειναι τα ARC466A της Νταικιν.

Απο τις μετρήσεις που έχω δει στο forum, το KURO είναι εξαιρετικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Παντως για τα control to Kuro και το Nemesis Pro εχουν ισως τα κορυφαια κινεζικα.
Το καλυτερο που εχω δει μεχρι στιγμης ειναι τα ARC466A της Νταικιν.

Και του Toshiba από το premium και μετά γίναν καλά..πριν ήταν απλά απαράδεκτα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...